- 1 Od soboty remont na Podwalu Przedmiejskim (53 opinie)
- 2 Nowe patrole, kamery i łódź za pół miliona zł (60 opinii)
- 3 Każdy pies w autobusie musi mieć kaganiec? (191 opinii)
- 4 W sobotę Marsz Równości w Gdańsku (673 opinie)
- 5 Blisko 800 tys. zł na zmiany na Wzgórzu (23 opinie)
- 6 Duże korki przez remonty i zakupy (122 opinie)
Czy Dar Młodzieży pozostanie w Gdyni?
Czy po wybudowaniu nowej jednostki szkoleniowej dla Uniwersytetu Morskiego wysłużony Dar Młodzieży pożegna się z Gdynią i trafi do Szczecina? Stowarzyszenie Morskie Miasto Szczecin, skupiające kapitanów żeglugi wielkiej z tego miasta, wystosowało już w tej sprawie apel. Gdyński radny, Jakub Ubych, postanowił przejść do kontrataku i stworzył petycję w sprawie pozostawienia legendarnego żaglowca w Gdyni.
- Kapitanowie ze Szczecina chcą "przejąć" Dar Młodzieży
- Gdyński radny apeluje o pozostawienie żaglowca w mieście
- Dar Młodzieży od zawsze związany z Trójmiastem
- Radny: To więcej niż statek
Kapitanowie ze Szczecina chcą "przejąć" Dar Młodzieży
A co z samym Darem Młodzieży, gdy już przestanie służyć studentom? Na razie nie wiadomo. Brak sygnałów w tej sprawie ze strony władz Gdyni postanowili wykorzystać kapitanowie żeglugi wielkiej ze Szczecina. Napisali apel, w którym proponują przeniesienie żaglowca do ich miasta.
- W związku z zapowiedzianą budową nowego żaglowca dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni nadarzy się niepowtarzalna okazja "przejęcia" żaglowca Dar Młodzieży. [...] Przejęcie i wyeksponowanie żaglowca Dar Młodzieży na Odrze wpisuje się jak najbardziej w filozofię hasła Floating Garden - czytamy w apelu Stowarzyszenia Morskiego Miasto Szczecin.
Gdyński radny apeluje o pozostawienie żaglowca w mieście
Na informacje te zareagował Jakub Ubych, gdyński radny Samorządności. Stworzył petycję, która jest zarazem apelem do władz Gdyni.
W petycji radny prosi o podjęcie kompleksowych działań mających na celu:
- zapewnienie, by żaglowiec Dar Młodzieży - po zakończeniu jego dotychczasowej służby szkoleniowej i wprowadzeniu do eksploatacji jego następcy - pozostał w Gdyni, w jej macierzystym porcie, jako trwały element gdyńskiego krajobrazu i dziedzictwa morskiego;
- wypracowanie - we współpracy z Uniwersytetem Morskim w Gdyni, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Infrastruktury, Zarządem Morskiego Portu Gdynia SA oraz Komitetem Honorowym Obchodów 100-lecia Gdyni - koncepcji wykorzystania żaglowca jako pomnika na wodzie, ośrodka edukacji morskiej i żeglarskiej, przestrzeni muzealnej i kulturalnej oraz magnesu turystycznego najwyższej rangi;
- wskazanie miejsca trwałego zacumowania jednostki w rejonie Mola Południowego - w bezpośrednim sąsiedztwie powstającego Centrum Olimpijskiego Żeglarstwa - tak by stworzyć w Śródmieściu Gdyni unikatową w skali kraju przestrzeń publiczną o spójnym charakterze morskim, sportowym i kulturalnym;
- podjęcie działań w roku 2026 - uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 14 maja 2025 r. ustanowionym Rokiem Miasta Gdyni - tak by decyzja o pozostawieniu Daru Młodzieży w Gdyni miała wymiar adekwatny do rangi stulecia naszego miasta;
- włączenie do rozmów partnerów pozasamorządowych w sposób gwarantujący trwałość projektu, w tym w szczególności poprzez wystąpienie o wsparcie merytoryczne i finansowe do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Dar Młodzieży od zawsze związany z Trójmiastem
Dar Młodzieży to trzymasztowa fregata typu B-95, zaprojektowana przez gdańskiego konstruktora inż. Zygmunta Chorenia, zbudowana w Stoczni Gdańskiej i przyjęta do służby pod biało-czerwoną banderą 4 lipca 1982 r. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.
Jest pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni od podstaw jako żaglowa jednostka szkolna, według oryginalnego polskiego projektu. Od ponad czterech dekad pełni funkcję pływającego ambasadora naszego kraju, kontynuując tradycję Lwowa i Daru Pomorza - poprzednich żaglowców szkoleniowych.
Radny: To więcej niż statek
- Dla Gdyni Dar Młodzieży nie jest tylko statkiem. Jest częścią tożsamości miasta z morza i marzeń. Jego sylwetka, wpisana w panoramę Nabrzeża Pomorskiego, sąsiaduje z pomnikiem Josepha Conrada Korzeniowskiego, ze Skwerem Kościuszki, z Akwarium Gdyńskim i z Molem Południowym. To u stóp pomnika Conrada Korzeniowskiego, w wysuniętym w morze sercu Gdyni, żaglowiec żegnano w maju 2018 r. przed wyruszeniem w Rejs Niepodległości. To do tych samych nabrzeży powracał 11 listopada 2023 r. po rejsie upamiętniającym stulecie pierwszego polskiego przekroczenia równika, witany paradą burtową i tysiącami mieszkańców Gdyni. Ta więź jest realna, codzienna i namacalna. I właśnie dlatego nie wolno pozwolić, by została zerwana - tak Ubych uzasadnia stworzenie petycji.
Na koniec warto jednak zaznaczyć, że utrzymanie takiego żaglowca, nawet w formie muzeum, to wciąż ogromne koszty, które w skali roku można liczyć w kilku mln zł.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2026-05-11 17:15
do Szczecina to musi być wysłany Sołdek, bo to jest jego port macierzysty. Trochę wstyd, żeby takie coś stało w reprezentacyjnym (9)
miejscu Gdańska.
A w miejsce Sołdka postawić Dar Pomorza, a w miejsce Daru Pomorza postawić Dar Młodzieży.- 70 37
-
2026-05-11 19:21
Wypraszam sobie. Soldek był budowany w stoczni w Gdańsku. M.in. mój dziadek przy nim pracował. Jego msce jest tam, gdzie obecnie się znajduje.
- 13 3
-
2026-05-11 19:14
Dar Pomorza absolutnie musi pozostać w Gdyni. To na nim ćwiczyli chłopcy ze Szkoły Jungów i Szkoły Morskiej
w naszym mieście. Ręce precz od Daru!
- 15 2
-
2026-05-11 19:00
taaa jasnee. danzig tu ma zostać
Prototyp serii dwudziestu dziewięciu rudowęglowców małych masowców typu B30 budowanych w latach 1949-1954 w Stoczni Gdańskiej
- 2 1
-
2026-05-11 18:55
Ręce precz od "Sołdka"! Pisać "takie coś" o historii polskiego okrętownictwa dowodzi kompletnej ignorancji. "Sołdek" to pomnik pracy gdańskich stoczniowców. Poza tym Szczecinianie już mieli okazję go postawić u siebie. Postawili... w krzakach, gdzie był niszczony i rozkradany.
- 17 0
-
2026-05-11 18:37
A ja lubie Soldka. To statek Polski (1)
Jaden z pierwszych po wojnie z tymi zdziczalymi niemcami. Nazwa Szczecin daje dobra lekcje hostorii - bo pisac to sobie mozna i w mediach trabic jakies bzdurne teorie. A tak czarno na bialym az niemca drza filizanki z kawa.
- 6 1
-
2026-05-11 19:00
i zbudowany w Gdańsku
- 6 0
-
2026-05-11 17:44
Byłoby pięknie (1)
może ktoś z UM się tym zainteresuje?
- 3 1
-
2026-05-12 06:44
Dlaczego UM?
Niech sobie zostanie w Gdyni, ale wolałbym, by kasa na jego utrzymanie nie szła z naszych podatków. Szczurkowcy zawsze wydawali lekką ręka nie swoje pieniądze.
- 0 2
-
2026-05-11 17:23
I to jest
właściwa koncepcja.
- 6 2
-
2026-05-11 23:22
(1)
Świetny pomysł. Brawo radny. Proponuję też nie niszczyć pociągów skm z lat 80. Jeździ ich pewnie ze 20. Postawmy po jednym w formie muzeum na każdym przystanku SKM. Zamiast jeździć do pracy będziemy mogli oglądać cuda techniki i wspominać jak było pięknie :)
- 20 6
-
2026-05-12 08:34
po kilku dniach przeszłyby amoniakiem
- 0 0
-
2026-05-11 21:11
Niech płynie do Szczecina (3)
A niech Szczecin weźmie sobie Dar Młodzieży. Nie zamieniajmy Gdyni wyłącznie w muzeum. Mamy już w Gdyni Dar Pomorza, Błyskawice, które pełnią funkcję muzeum. Mieszkańcy i turyści chcą nie tylko jednostek muzealnych ale i czynnych statków.
- 38 25
-
2026-05-12 13:31
Np. kutrów rybackich nam trzeba, a reszta niech cumuje gdzie indziej
- 0 0
-
2026-05-12 09:34
(1)
Szczecin go nie chce,bo wie ile kosztowało by utrzymanie takiego złoma.
- 1 0
-
2026-05-12 13:31
Chce, chce, nie siej fermentu
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
