Czy Gdynia wyda więcej na budowę szkoły filmowej?

Dzień otwarty w gdyńskiej filmówce odbył się w niedzielę.Prawie 40 mln zł chce Budimex za wybudowanie Gdyńskiej Szkoły Filmowej. To najtańsza oferta, ale i tak zdecydowanie droższa, niż wcześniej zakładano. Władze szkoły zapraszają więc w niedzielę do swojej tymczasowej siedziby, gdzie będą pokazywać, czym się zajmują, i przekonywać, że nowy gmach jest szkole niezbędny.Czy Gdynia powinna inwestować w budowę gmachu Gdyńskiej Szkoły Filmowej?

Zobacz wyniki (468)
W przetargu na budowę siedziby Gdyńskiej Szkoły Filmowej, który nie jest jeszcze rozstrzygnięty, brało udział osiem podmiotów. Najlepszą ofertę złożył Budimex, który za postawienie gmachu obok Teatru Muzycznego zobacz na mapie Gdyni chce 39,8 mln zł. To więcej, niż planowano. Jeszcze trzy miesiące temu mówiło się, że miasto wyda na tę inwestycję ok. 30 mln zł. A nawet ta kwota budziła opór wśród opozycyjnych radnych.

- Gdybyśmy zapytali gdynian, czy jedną z najważniejszych potrzeb miasta jest budowa gmachu szkoły filmowej, to odpowiedź byłaby jednoznacznie negatywna. Jest w Gdyni wiele pilniejszych inwestycji - podkreśla radny PiS Marcin Horała.Przetarg może być teraz unieważniony przez miasto, ale bardziej prawdopodobne jest przekazanie na inwestycję dodatkowych środków z przyszłorocznego budżetu, który właśnie powstaje. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach, a pomóc w niej chcą władze szkoły, które organizują dzień otwarty w dotychczasowej siedzibie.

- Chcemy pokazać naszą szkołę i podziękować, bo istniejemy głównie dzięki Gdyni. Dlatego podatnicy powinni poznać bliżej charakter naszej szkoły. Zapraszamy w niedzielę od godziny 13 na czterogodzinny program, a w nim m.in. rozmowa z Katarzyną Figurą, która od niedawna jest naszym wykładowcą. Będzie opowiadać o tym, co stwarza największe problemy na planie z punktu widzenia współpracy aktora z reżyserem - mówi dyrektor placówki Leszek Kopeć.

Przed szkołą przy ul. Wrocławskiej 93 zobacz na mapie Gdyni rozstawiony zostanie m.in. profesjonalny plan filmowy. Będzie tor kamerowy, kamera z niemal metrowym obiektywem, a także grupa rekonstrukcyjna. Na planie filmowym będzie mógł spróbować swoich sił każdy.

- Będzie też sesja fotograficzna dla wszystkich chętnych i profesjonalna charakteryzacja do filmów grozy. Jeśli ktoś będzie chciał zamienić się w wampira czy Frankensteina, to serdecznie zapraszamy - dodaje Jerzy Rados, wicedyrektor szkoły.

Nowy gmach szkoły, który ma powstać na Placu Grunwaldzkim, miałby powstać w połowie 2015 roku. W budynku szkoły mają znaleźć się instytucje, które w założeniu mają - przynajmniej częściowo - finansować jej działalność. Będzie to m.in. restauracja, kino z trzema salami, sklep muzyczny oraz podziemny parking na 200 samochodów. Zbudowana będzie również kolejka na Kamienną Górę.

Taki wydatek w czasach kryzysu budzi spore emocje. Bo Gdyńska Szkoła Filmowa jest - póki co - elitarnym przedsięwzięciem. Na jedynym wydziale reżyserskim na dwuletnich studiach jest zaledwie 12 osób.

- Stawiamy na jakość. Dzięki temu mamy już kilkanaście nagród na międzynarodowych festiwalach, a 2-4 naszych absolwentów ma spore szanse na pełnometrażowy debiut w najbliższym czasie. To świetny wynik - przekonuje dyrektor Leszek Kopeć.

Opinie (169) 3 zablokowane

 • Co to ma być to pudło? (5)

  • 56 12

  • to pudlo chyba juz bralo udzial w jaims konkursie.. chyba na muzeum 2 wojny swiatowej

   • 12 2

  • To pudło na buty dla Godzilli.

   • 2 0

  • kto to wymyślił ?

   • 3 0

  • Dlaczego nie mogą zostać na Wrocławskiej ?

   Takie piękne miejsce ale chciałoby się bliżej Festiwalu ha ha

   • 5 1

  • A Rem Koolhaas się nie denerwuje?

   że przypomina bardzo jeden jego budynek w Porto?

   • 1 0

 • (6)

  rentowne przedsięwzięcie

  • 18 12

  • (2)

   Masz racje. Nie budujmy niczego co nierentowne o zamknijmy wszystko co nie przynosi zysku, a juz istnieje. Genialne.

   • 3 1

   • nie, lepiej budujmy nierentowne! A co! Podatki się podniesie (1)

    najwyżej jak się da! Podatek od nieruchomości proponuję podwoić! A co tam!

    • 4 2

    • racja!

     Zamknijmy szkoły podstawowe, licea i przedszkola, bo nierentowne! Teatry i muzea też! Błyskawicę na żyletki! Kościoły zamienić na dyskoteki, chyba że udowodnią, że rentowne! W końcu będzie porządek :)

     • 1 0

  • (2)

   Że niby rentę dostaniemy? Hura, zapłacą! Nam wszystkim.

   • 1 0

   • :) (1)

    Fajny z Ciebie Idiota :)

    • 2 0

    • Dzięki, kocham Cię vuvu, masz ode mnie plusa :)

     • 1 0

 • gdyńska oPOzycja jak zwykle na" nie" - obojetne to czy szkoła, czy kolej czy lotnisko czy muzeum (7)

  zawsze maja jakieś "ale". skoro miasto stać to niech buduje

  • 35 80

  • (1)

   Przecież Horała jest z PiS-u tłuku jeden.

   • 15 4

   • PiS to największy TŁUK

    i wstyd i obciach, że taki funkcjonuje w dynamicznej Gdyni.

    Jemu nie podoba się InfoBox, Lotnisko, .... jedynie co by chcieli to więcej kościołów, IPN-ów, ...

    • 8 7

  • A stać?

   • 28 1

  • oni tylko potrafią jedno NIE!!!

   to bezmózgowcy:))

   • 4 2

  • A co tam, chrzanić opozycję i nie-opozycję, kochajmy się! Miłość wszystko zwycięży i będzie git.

   • 0 0

  • A stać !? (1)

   A stać !? Ile wynosi aktualnie zadłużenie Gdyni, czy ktoś ma tego świadomość ?

   • 1 0

   • ok 1700 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Dla porównania Gdańsk ma ok.2500 zł

    • 1 0

 • Fajnie, że w Trójmieście będzie szkoła filmowa (6)

  • 47 60

  • ależ ona już jest od 2,5 roku!!! (2)

   W łódzkiej "filmówce" na reżyserii w tym roku jest 8 studentów. W Gdyni - 12.
   To sa uczelnie artystyczne, które nie przyjmują tabunów półgłowków, byle tylko zapłacili kasiorę.

   • 8 1

   • O kurczę, toś mnie zmartwił... Znaczy się, że mnie nie przyjmą, bom kretyn :(

    • 2 0

   • o 2,5 roku za długo!

    Kolejny kaprys niedowartościowanych rządzących

    • 6 4

  • (1)

   Jest kochany, jest od dawna. W tym roku jej absolwentka ze swoim filmem dyplomowym była na festiwalu w Cannes - jej film był w konkursie głównym.

   • 3 3

   • Gdzieś dzwoni, ale nie wiadomo w którym uchu

    A to nie był krótki metraż?

    • 0 0

  • Po tej szkole "Trudne sprawy", "ukryta prawda", "pamiętniki z wakacji"

   • 3 0

 • Potrzebna ta szkoła (4)

  jak świni siodło, potrzebni kolejni aktorzy do reklam, "świetnych" seriali czy jako bezrobotni? I to za kasę publiczną?

  • 112 24

  • szkoła poczebna gdyż ponieważ Ania Przybylska w końcu mogłaby po znajomości

   w swem siole zdobyć dyplom aktora i nie musiałaby tandetnych butów reklamować tylko jak prawdziwa diwa grać sztuki w gdańskim nowo budowanym teatrze szekspirowskim

   • 7 6

  • (2)

   Jacy aktorzy? Myślę, że przydałaby się szkoła podstawowa, która tłuków pisujących komentarze takie jak powyżej, nauczyłaby w końcu czytać ze zrozumieniem.
   Gdyńska Szkoła Filmowa kształci na kierunku reżyserskim - to jednak trochę co innego, niż aktor. ;)

   • 3 3

   • ktoś musi reżyserować...

    te "świetne" seriale dla plebsu oraz reklamy wzdęć, zaparć, biegunek, miesiączek i upławów

    • 7 3

   • aktor, reżyser, scenarzysta ...

    i po co to komu jak dobrych filmów jak nie ma, tak nie ma.

    • 2 0

 • (3)

  horała poparl by tylko budowe kosciola za 100mln z 100m wieza, a PO nic nie poprze bo jest do du..

  • 26 37

  • myślisz, że tylko jednego???

   a najlepiej stypendia dodatkowe dla kleru i jeszcze wiecej

   • 2 2

  • poparłbu

   • 0 0

  • Umiejętność realnych potrzeb.

   A może Horała po prostu jest w stanie odróżnić realne potrzeby mieszkańców od zbytków, na które de facto Gdyni nie stać. Ale tutaj trzeba mieć świadomość budżetu miasta, jego aktualnego, wysokiego zadłużenia itp. Kto ze zwykłych mieszkańców je ma ??? Stąd łatwo mydlić ludziom oczy wmawiając, że to prestiż dla miasta itp., itd. ... Jak to kiedyś słusznie stwierdził De Gaulle: "Jedyna większość jaką znam, to głupcy."

   • 3 2

 • Absurd goni absurd. Wiecej ich niz w PRL-u.

  • 61 7

 • Szczurowood? Czy już tak światowo Ratwood? (2)

  • 59 19

  • Raczej bollyrat (1)

   • 17 5

   • O to to, bardzo trafna nazwa :)

    • 4 4

 • (3)

  ta szkoła policealna powinna się rozwinąć do rangi szkoły wyższej, która kształciłaby na kierunkach: aktorstwo, reżyseria, organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej oraz realizacja obrazu telewizyjnego i filowego ; może też współpracować z Akademią Muzyczną i stworzyć kierunek bardzo unikatowy: Reżyseria dźwięku

  • 25 20

  • (1)

   Przepis na krajowy hit i tak jest bardzo prosty: kręcisz film o jakiejś narodowej tragedii i niezależnie jaki by to nie był gniot to i tak musi się podobać, przynajmniej oficjalnie

   • 2 3

   • "szkoły i tak na to pójdą"

    i tyle w temacie

    • 1 0

  • Obok w T.Muzycznym jest Studium Aktorskie

   W przyszłym T.Dramatycznym będzie następne w Multimediach - reżyseria dźwięku i innych??? No, ale Adamowicz musi podjąć decyzje największy ekspert od działek;))

   • 2 0

 • kolejny szklany dom szczurolandu (7)

  kiedy się to wreszcie skończy, tyle milionów wyrzucanych w błoto :(

  • 70 28

  • pozdrowienia dla LCSu

   • 0 1

  • (2)

   Już wolę budowę tej szkoły niż premie milionowe na wiejskiej więc zamknąć japy bo tylko szczekać potraficie, sami sobie wybraliście to co mamy obecnie.Durny naród wybiera a potem durny naród narzeka.Normalnie idioci.

   • 7 6

   • no co Ty (1)

    ten wyżej nawet podpisać się nie POtrafi, to głąb totalny. Szkoda tylko pieniędzy wywalonych w błoto na takich

    • 1 5

    • Podpisywać po co, masz z tego jakąś satysfakcję ? Dla mnie możesz nawet swoje zdjęcie japy wstawiać.Co ten twój podpis oznacza ? Ja mam się podpisać że jestem spawaczem ? buahah większego idiotyzmu nie widziałem :D

     • 2 2

  • Normalnie same dobre wiadomości, więcej kasy na ECS w Gdańsku bo brakuje, więcej kasy na Szkołę filmową w Gdyni bo brakuje.... (1)

   Jeszcze niech Sopot stwierdzi, że zabrakło mu kasy na nowe latawce i musi dorzucić ze 3 bański i usiądę cicho skulony w ciemnym kącie, przytulę misia i zacznę jednostajnie się kiwać.

   Dzisiaj prima aprilis czy co?

   • 6 4

   • Codziennie jest prima aprilis. Przynajmniej u mnie.

    • 2 1

  • Brak odpowiedzialności władz miasta !

   Napychają sobie kieszenie, a reszta ich nie interesuje. Układziki, układziki, przerost chorych ambicji. A mieszkańcom się coś nabajeruje, zamiast spełniać ich realne potrzeby, adekwatne do budżetu miasta.

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.