• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Czy biletomaty są potrzebne też w pojazdach?

Krzysztof Koprowski
26 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Biletomaty na gdańskich przystankach muszą na razie wystarczyć pasażerom. Nie planuje się wprowadzenia podobnych urządzeń do pojazdów. Biletomaty na gdańskich przystankach muszą na razie wystarczyć pasażerom. Nie planuje się wprowadzenia podobnych urządzeń do pojazdów.

Czy do istniejących biletomatów na przystankach powinny dołączyć urządzenia do sprzedaży biletów instalowane bezpośrednio w pojazdach? Urzędnicy są nastawieni dość sceptycznie do tego rozwiązania, tłumacząc to nowymi inwestycjami lub istniejącą dobrze rozwiniętą siecią sprzedaży biletów.ZTM Gdańsk

Czy w Trójmieście potrzebne są biletomaty w pojazdach?

W sieci Zarządu Transportu Miejskiego znajduje się obecnie 49 biletomatów. Oprócz zakupu w nich wszystkich biletów ZTM, istnieje możliwość doładowania karty miejskiej, telefonu komórkowego, a od kilku miesięcy także nabycia biletów na pociągi SKM.

Co ważne, miasto nie musi łożyć na ich utrzymanie, bo wszystkie koszty ponosi operator urządzeń. Jego dochód stanowi prowizja od sprzedaży biletów.

Na razie jednak nie planuje się rozszerzenia tych urządzeń o tramwaje i autobusy. W nich pojawi się docelowo zupełnie nowa forma płatności - tzw. elektroniczna portmonetka, stanowiąca elektroniczny bilet jednorazowy.

- Przedsięwzięcie to, realizowane w formule ZIT, obejmie sieć ZTM Gdańsk i ZKM Gdynia, a także pociągi SKM, Przewozów Regionalnych, PKM oraz autobusów przewoźników i operatorów regionalnego transportu zbiorowego. Docelowo system ten ma umożliwić integrację taryfowo-biletową na terenie obszaru metropolitalnego - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM Gdańsk.

ZTM nie upiera się jednak przy obecnym modelu dystrybucji biletów. Istniejące umowy z przewoźnikami określają, że sprzedaż ma się odbywać przez kierowców i motorniczych, ale "gdyby zmienił się system biletów, to również umowa zostałaby zmieniona".

Nieco inaczej widzi sprawę największy przewoźnik w Gdańsku, czyli Zakład Komunikacji Miejskiej.

- Oczywiście jesteśmy za usprawnieniem sprzedaży biletów, ale rodzaje biletów i zasady sprzedaży określa ZTM, dlatego też inicjatywa i sposób zaopatrzenia pasażerów w bilety leży po stronie ZTM, a nie naszej. Co roku przedłużamy umowę na sprzedaż biletów przez kierowców i motorniczych. Prowizja dla nich to obecnie 5,1 proc. - wyjaśnia Alicja Mongird, rzecznik ZKM Gdańsk.

Pasażerom gdyńskiej komunikacji musi na razie wystarczyć sprzedaż biletów przez kierowców i stacjonarne placówki. Pasażerom gdyńskiej komunikacji musi na razie wystarczyć sprzedaż biletów przez kierowców i stacjonarne placówki.
ZKM Gdynia
W zdecydowanie gorszej sytuacji są pasażerowie w Gdyni, gdzie biletomatów nie ma wcale. Wprawdzie planowano ich montaż na początku 2014 r., ale nie udało się pozyskać wsparcia ze środków unijnych.

- W "przededniu" upowszechnienia się pieniądza elektronicznego i wobec bardzo dużej sprzedaży biletów w Gdyni w formie karnetów poprzez kierowców (32 proc. całej sprzedaży i 60 proc. w segmencie biletów jednorazowych), dofinansowania nie uzyskaliśmy - przyznaje Marcin Gromadzki, rzecznik Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Dlaczego w sytuacji braku środków Gdynia nie chce skorzystać z gdańskiego wzorca i powierzyć sprzedaż biletów zewnętrznemu operatorowi?

- Owszem, są na rynku firmy, które deklarują możliwość ustawienia biletomatów stacjonarnych w zamian za prowizję od sprzedaży biletów, ale w Gdyni, ze względu na bardzo wysoki udział sprzedaży przez kierowców, firmy te oczekują wycofania się ze sprzedaży karnetów i proponują nam prowizję znacznie wyższą od obecnie ponoszonych przez nas kosztów sprzedaży - przekonuje Gromadzki.

Gdynia sceptycznie podchodzi również do montażu biletomatów w pojazdach. Zdaniem ZKM-u problemem są nie tylko koszty ich instalacji i utrzymania, ale też zmniejszenie przestrzeni pasażerskiej. Dodatkowo uszczupliłoby to pensję kierowców ze względu na brak prowizji od sprzedaży biletów.

SKM nie zamierza wprowadzać biletomatów do pojazdów, aby nie wprowadzać chaosu w sprzedaży i kasowaniu biletów. SKM nie zamierza wprowadzać biletomatów do pojazdów, aby nie wprowadzać chaosu w sprzedaży i kasowaniu biletów.
Szybka Kolej Miejska
Całkowicie odmienny stosunek do biletomatów w pojazdach ma prekursor tych urządzeń w Trójmieście, czyli Szybka Kolej Miejska (biletomaty na przystankach wprowadziła już w 2007 r.).

- Przyzwyczailiśmy pasażerów do tego, że płatność za bilet zawsze odbywa się przed wejściem do pociągu - zarówno przez biletomaty, jak i bezpośrednio w kasach lub innych punktach dystrybucji biletów. Dlatego też nie zamierzamy wprowadzać dodatkowych urządzeń w pociągach, aby nie zmieniać tej zasady - mówi Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście.

Biletomaty można spotkać w każdym wrocławskim autobusie i tramwaju. Biletomaty można spotkać w każdym wrocławskim autobusie i tramwaju.
Inne miasta w Polsce
Obecnie biletomaty w pojazdach funkcjonują w kilku miastach Polski - m.in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu. Forma płatności, rodzaje biletów oraz ich dostępność w pojazdach jest jednak bardzo zróżnicowana. Przykładowo - w Poznaniu biletomaty montowane są tylko w niektórych pojazdach, zaś we Wrocławiu we wszystkich bez wyjątku.

- Automaty mobilne montowane są w pojazdach na wybranych liniach autobusowych i tramwajowych. Kryterium wyboru linii jest obłożenie węzła komunikacyjnego oraz dostępność biletów w innych sposobach dystrybucji. Pojazdy z biletomatami mobilnymi kierowane są przede wszystkim na linie dowożące pasażerów do osiedli na obrzeżach miasta oraz na linie podmiejskie - informuje Agnieszka Smogulecka z działu komunikacji społecznej Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

O ile w Poznaniu za bilet zapłacimy bilonem, to we Wrocławiu płatność przyjmowana jest tylko kartą.

- We Wrocławiu w pojazdach zapłacić można jedynie kartą, w tym także przez technologię zbliżeniową. Brak możliwości płatności gotówką to świadoma decyzja podyktowana mniejszą awaryjnością, kwestiami bezpieczeństwa oraz zminimalizowanymi gabarytami urządzenia. Zdarzają się oczywiście sytuacje, kiedy gapowicze próbują jechać bez biletu, stojąc przy urządzeniu, ale nasi kontrolerzy obserwują pasażerów i doskonale widzą, kto ma faktycznie bilet, a kto chce uniknąć jego zakupu - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu.

Odrębną zasadę postępowania stosuje się też w zakresie awarii. We Wrocławiu rozróżnia się dwa typy awarii. Pierwsza to sytuacja, gdy biletomat działa, ale wyświetla komunikat o tymczasowej awarii i wówczas pasażer powinien całą podróż jechać przy urządzeniu i w momencie jego ponownego uruchomienia skasować bilet. Druga to całkowite uszkodzenie, objawiające się np. wyłączonym wyświetlaczem - wówczas pasażer podczas kontroli otrzymuje mandat, którego opłata równa jest cenie biletu (nie pobiera się przy tym opłaty manipulacyjnej).

Czy sprzedaż biletów w pojazdach cieszy się zainteresowaniem? Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie przy okazji montażu kolejnych urządzeń tego typu w kwietniu ub.r. poinformował, że w marcu 2014 r. pasażerowie kupili w nich 131 tys. biletów jednorazowych oraz 14 tys. doładowań Warszawskiej Karty Miejskiej. Jednocześnie rok wcześniej, w 2013 r., średnio miesięcznie dokonywano 88 mln podróży pasażerskich wszystkimi środkami transportu ZTM Warszawa.

Czytaj też: Artykuł z 2013 r. Statystyki przewozów i sprzedaży biletów w Gdańsku

Bilet przez telefon komórkowy
Oprócz "tradycyjnych" metod zakupu biletów w Trójmieście, za przejazd możemy zapłacić też od kilku lat telefonem komórkowym. Obecnie możliwe jest nabycie w ten sposób jednorazowych biletów metropolitalnych (ważnych na tramwaj, autobus, trolejbus w każdym z miast Trójmiasta) oraz na pociągi SKM. Od czerwca ub.r. dokonać tego możemy wreszcie, korzystając tylko z jednej aplikacji.

Zobacz, jak wykorzystać potencjał telefonu komórkowego w podróżach komunikacją miejską

Miejsca

Opinie (272) 6 zablokowanych

 • (41)

  Całkiem niepotrzebna inwestycja. Przecież większość ma bilety miesięczne, kioski sa na każdym rogu. A wydawanie milionów na to żeby ktoś po 22 mógł kupić bilet, uważam za marnotrawstwo pieniędzy.

  • 105 238

  • (11)

   Skoro tak, to polecam zlikwidować sprzedać przez prowadzącego pojazd, bo mnie już szlag trafia przez ciągle wydłużający się czas przejazdu.

   • 117 14

   • I co się ciśniesz, przecież i tak rodzice kupują ci miesięczny na dojazd do gimnazjum.

    • 34 50

   • (4)

    etam, marudzisz, autobusy i tramwaje kursuja w 95% punktualnie. także nie warchol po próżnicy

    • 20 23

    • (3)

     Ciekawe gdzie? Chyba w Krakowie. Przecież taka 3 mimo, że w Brzeźnie jest punktualnie to na Stogach notorycznie ma już kilku minutowe opóźnienie. Widać ludziki, że nie sprawdzacie nawet o której pojazd powinien być na stacji docelowej.
     Do tego wszystkiego dochodzą takie perełki jak motorniczy, którzy wyjeżdżają za wcześnie z pętli albo poprostu źle złożony rozkład niedostosowany do świateł i ruchu. Widać, że córeczki kierowników dobrze się bawią na stanowiskach w zkmie

     • 10 0

     • (2)

      8mki z jelitkowa zawsze startują albo za wcześnie albo za pozno albo w ogóle (podjezdza spóźniony i zlewka kursu pojadę następnym)

      Dlaczego w jelitkowie nie ma biletomatu???? Kiosku też nie ma!

      • 5 1

      • (1)

       Na pętli na Zaspie też nie ma gdzie kupić biletu, a nie wisi nawet głupia informacja gdzie jest najbliższy punkt przedaży. Ale w Gdańsku Głównym, gdzie są 3 kioski z biletami w tunelu, to na obu przystankach (w każdą stronę) już biletomat stać musi.

       • 2 1

       • Bo to gdansk główny a nie pipiduwa dlatego jestem za tym żeby postawili jeszcze jeden

        • 0 1

   • (4)

    może i kierowcom ZTM/ZKM się to rzadziej zdarza, bo oni albo jadą, albo handlują, ale założę się, że co najmniej połowę ludzi przejechanych na torach SKM ginie w czasie gdy kolejarz sprzedaje skomplikowane bilety SKM.

    wg moich nieoficjalnych danych TRUP kosztuje średnio 3,28

    • 5 19

    • (3)

     Od kiedy to maszynista sprzedaje bilety w SKM?

     • 27 1

     • (2)

      twierdzisz że kupuję u oszusta - przebierańca? ja cieee, ale byłem naiwny...

      • 6 13

      • Nie, kupujesz u kierownika pociągu/konduktora a nie u maszynisty, głąbie.

       • 24 1

      • Kupujesz u kierownika pociągu, a maszynista w tym czasie wykonuje swoje obowiązki.

       • 13 1

  • jak wskocze do autobusu (3)

   W ostatniej chwili? ? Opcja biletu z rowerem musi się pojawić w biletomacie

   • 8 17

   • to poczekaj te 5 minut na następny, a najlepiej jedź dalej rowerem

    • 27 6

   • nie wolno wskakiwac do autobusu, to niebezpieczne

    • 23 2

   • jedż samochodem na rowerze

    tak jak ja

    • 16 0

  • Na końcowych przystankach niestety bardzo często nie ma możliwości nabycia biletu w żaden sposób, a jeśli nie masz akurat drobnych, to u kierowcy też nie kupisz.

   Zostaje skycash, ale niestety tylko jednoprzejazdowe bilety.

   • 18 4

  • Taki automat mógłby też doładowywać kartę miejską.

   • 13 0

  • (2)

   Większość przejazdów jest na podstawie biletów jednorazowych a nie okresowych. Kioski na każdym rogu? Taa, zwłaszcza w Gdyni na każdym rogu można kupić bilet. Kioski są otwarte do 22, że uważasz iż biletomaty są potrzebne tylko tym, co po tej godzinie chcieliby kupić bilet? A w niedzielę to w jakich godzinach są otwarte?

   • 23 6

   • (1)

    ale bzdury wypisujesz Pinokio !!!

    • 2 13

    • A jakieś merytoryczne argumenty?

     • 10 0

  • (11)

   a jaki problem, kupić se w kiosku 10 biletów? szkoda kasy.....

   • 10 22

   • (10)

    Czy tobie się wydaje gamoniu, że z komunikacji korzystają tylko mieszkańcy miasta mający kiosk pod nosem?

    • 19 8

    • (9)

     a tobie bęcwale, że w większości kto korzysta? oczywiście, że mieszkańcy 3city,a większości koło przystanków kiosków jest pełno, więc kiego ch...a mącisz wode w stawie? myslę, że są ważniejsze m-ca gdzie można wydać kase.....

     • 6 19

     • (7)

      I jak ktoś chce np. z Gdańska do Gdyni pojechać w niedzielę, to ma tam jechać wcześniej w piątek aby biletów nakupować na zapas durniu jeden?

      • 15 4

      • (4)

       chyba masz jakiś problem ze sobą, widzę, że lubisz szukać dziury w całym. Pewnie są też tacy, którzy w pierwszy dzień świąt B. narodzenia, chcą jechać z Gdańska do Stężycy przez Liniewo i tam pewnie też byś chciał automatów w autobusach narzekaczu. {ale faciu masz problem}

       • 5 14

       • (3)

        W PKS-ie nie musisz od razu karnetu kupować, płacisz u kierowcy za jeden przejazd.

        • 9 1

       • (2)

        a jak nie będzie m-ca w autobusie, to co wtedy zrobisz mądralo? zarządasz większej liczby autobusów w święta? jak widzisz mozna w nieskończoność mnożyć "problemy"

        • 2 6

       • (1)

        Ile razy widziałeś, żeby w PKS-ie nie było miejsca? Bo kioski są pozamykane codziennie wieczorem i w każdą niedzielę.

        • 3 3

       • Przejedź się linią "50"

        w powszedni, roboczy dzień bez ferii, wakacji itp. po godz. 16.
        Ostra jazda bez trzymanki

        • 4 0

      • (1)

       Jest coś takiego jak bilet metropolitarny - kupujesz i na SKM i na autobusy - wszystko w jednym bilecie. Korzystam z tego ilekroć muszę jechać do miasta Gdańska i działa doskonale. W drugą stronę zresztą też ;-)

       • 2 4

       • 198 zł najtańsza opcja metropolitalnego i nie na całą trasę SKM :)

        • 7 0

     • W większych miastach biletomaty są. Po pierwsze odciążyłoby to kierowców, którzy nie potrafią wydać z 5zł, nie powodowałoby dłuższego oczekiwania na przystankach i nie byłoby o 22 na jakims zadupiu " przepraszam nie mam wydać" albo " już mi się normalne skończyły".
      Idealne usprawnienie dla turysty, który nie stresuje sie zeby znalezc kiosk tylko wsiada i kupuje.

      • 5 0

  • powinny być przedewszystkim w pojazdach

   • 17 0

  • Marudzisz. Powinni jeszcze dostawić automaty z piwerkiem i fajurkami. Wtedy było by git.

   • 7 8

  • (3)

   Większosc roboli pracujacych w kieracie moze sobie miec bilety miesieczne, ale robole nie są większością, to se nevrati.

   Większość ludzi nieregularnie i kupuje bilety jednorazowe, chętnie kupowało by np. tygodniowe. System zmusza ludzi do proletariackich biletow miesiecznych, usiluje ich przykuc do linii jak chlopa panszczyznianego, ale to jest IMHO chore.

   Jaki turysta kupi miesieczny? Kto -jesli ma samochod ale ma kaprys pojechac na piwo albo nie stac w korku- kupi bilet miesieczny? Kto jesli jezdzi raz tym raz tym, da sie przykuc do biletu miesiecznego?

   • 13 8

   • miesięczny (1)

    nie przykuwa chłopa do linii - ewentualnie do miasta, ale co tam, nie wiem ale się wypowiem

    • 7 2

    • Faktycznie, jak kto jest pracownikiem np Uniwerka albo Gumedu, mieszka w Sopocie, czasem pracuje w labie w Gdyni, czasem ma wykład w Gdańsku, a czasem pracuje w domu, a ma marną asystencka pensję, to nie kupi sieciówki na skm+zkm+ztm MZKZGdupadlugiskrotbzdura bo za droga, tylko kupi szrotowagen albo szkodowkę i będzie stał w korkach, bo d*pki u przewoźników nie ogarniają, że rosnąca większość to już nie są robole, co dzień popychający na tej samej trasie i dokręcający śrubkę tej samej taśmie. To istotnie za trudne.

     Póki kupuję gaz po 2,11/L, póty mam was wszystkich w d*pie.

     • 8 5

   • Turysta moze sobie kupic karte turysty i tam doladowac bilet na ile dni chce.

    • 0 0

  • xxx

   tak, kioski są na każdym rogu ale wiecznie widnieje napis na okienkach BRAK BILETÓW (szczególnie w Gdyni)

   • 8 0

  • Biletomaty

   Witam, taka inwestycja w biletomaty w pojazdach to bardzo dobra sprawa. Jestem z Wrocławia i zawsze kupuje bilet w autobusie lub tramwaju, nie przeszkadzam prowadzącemu pojazd. Do wyboru mamy całą paletę biletów np. 24 h, 48 h, 72 h i inne przyjazne turystą. Mam nadzieję, że się doczekam takich biletów w Gdańsku.

   • 7 1

 • (8)

  Potrzebne i to bardzo to nas trochę odciąży i pozwoli jechać zgodnie z rozkładem. A tak musimy tracić czas na sprzedaż. W innych większych miastach to już jest standardem.

  • 164 21

  • (2)

   Jasne, za sprzedaż biletów mamy niezła prowizje.

   • 21 9

   • fortunę dostajesz .

    • 12 1

   • Kounikacja ma być dla wygody pasażerów, a nie po to by kierowcy mogli sobie dorobić

    Mam wrażenie, że w Gdyni jest odwrotnie

    • 9 2

  • A gdzie w ankiecie odpowiedź...Nie jeżdżę środkami komunikacji miejskiej ? (1)

   • 5 8

   • ankieta jest skierowana do inteligentnych osób

    a nie gałganów w blachosmrodach, których ten artykuł w ogóle nie dotyczy i powinni mieć tu zakaz wstępu

    • 14 6

  • mam gdzies prowizje, wstawcie automaty!!! Świety spokój jest dla mnie osobiscie wazniejszy do pieniedzy. Wiec proponuje ZKMowi zeby nie udawał ze tak niby sie troszczy o prowadzacych ze straca prowizje.

   • 14 0

  • biletomat nie jest potrzebny wystarczy przepis w regulaminie że bilety w autobusach sprzedaje się TYLKO na tych przystankach gdzie nie ma automatów i problem z głowy. A jeśli chodzi o punktualność to czasami nie ważne czy sprzedawane są bilety w autobusie czy nie no bo jak można mieć opóźnienie 10 minutowe na 3 (!!) przystanku od momentu rozpoczęcia trasy?!!

   • 0 0

  • popieram kierowcę

   jeżeli nie zdążę kupić lub nie mam gdzie to staram się przynajmniej mieć odliczone, generalnie jest mi trochę niezręcznie bo czuję, ze jednak przeszkadzam i nieco wstrzymuję pracę. Sorki - ogólnie to kierowcy w Gdańsku są super, spotkałam się wiele razy z zachowaniami godnymi pochwały.

   • 1 0

 • Oczywiście, że tak! (7)

  I już dawno powinny być dostępne!

  • 113 17

  • (4)

   We wrocku można dodatkowo śledzić pojazdy mpk np na smartfonie. Stojąc na przystanku widzę gdzie jest pojazd i mogę ocenić za ile czasu dojedzie. Fajna rzecz, można oszczędzić sobie biegania na przystanek.

   • 17 1

   • (3)

    W Gdańsku też można i to juz od kilku lat zobaczyć w telefonie, gdzie fizycznie iest pojazd.

    • 2 2

    • xyz (2)

     Gdzie można to sprawdzić?

     • 0 0

     • (1)

      info.zkm.pl

      • 0 1

      • Chyba żartujesz jeśli chcesz tą stronę oglądać na telefonie.

       • 1 0

  • (1)

   Ale po co ?
   Wolę aby zarobił kierowca oraz osoba prowadząca kiosk, a nie firma krzak, która nie dość, że weźmie krocie za takie automaty to jeszcze do miasta trafi z tego pewnie kilka % w najlepszym wypadku.

   Nie róbcie ludzie z siebie takich francuskich piesków.

   • 1 11

   • Ale bredzisz. Operator nic nie bierze od miasta za automaty, bo stawia i utrzymuje je z prowizji za bilety, a ta wynosi jakieś 7-8% w biletomatach.
    A teraz wyobraź sobie, że na każdym przystanku 10 osób kupuje bilet u kierowcy, powodzenia w dojeżdżaniu na czas.

    • 10 0

 • (2)

  Dlaczego nie ma automatów na pętli Łostowice Świętokrzyska? Punkt sprzedaży nie zawsze czynny jest. To jest jeden z węzłów komunikacyjnych, powinna być możliwość nabywania biletów przez całą dobę!

  • 130 1

  • Smiech na sali. Tu na petli ani kiosku ani biletomatu tylko baby z fochem za szklana szybka dostepne jak wrak Malesia Airlines

   • 19 0

  • Niedługo będzie :)

   • 1 1

 • (12)

  Kiedy doładowanie miesięcznego online?
  Czemu w biletomatach nie można płacić paypassem?

  • 30 13

  • (2)

   Taka opcja już istnieje

   • 9 0

   • i to od wielu lat (1)

    • 6 0

    • producent nie ma opracowanego modułu Paypass

     dla tego modelu automatu

     • 0 0

  • (3)

   miesieczny mozna doladowac od dwoch lat przez neta.

   • 13 0

   • (1)

    Jak?

    • 1 7

    • wejdz na strone ztm to sie dowiesz

     wejdz na strone ztm to sie dowiesz

     • 8 0

   • raczej już od 4 lat

    • 5 0

  • (2)

   Dlaczego biletu miesięcznego nie można doładować przez internet????

   • 2 17

   • Jak to nie można? Można jak najbardziej.

    • 9 0

   • można, można

    może na złych stronach szukasz..
    :)

    • 2 0

  • w Gdyni można doładować bez problemu przez net

   • 0 4

  • ja już od dawna doładowuję swój bile miesięczny online.....

   • 0 0

 • Biletomaty są potrzebne, ale nie centrum miasta gdzie pełno. (2)

  Jest kiosków i sklepów sprzedających bilety.

  • 23 26

  • biletomaty w ogóle nie są potrzebne, nie ma co nabijać kasy jakimś firmom.
   Ale jak już to masz rację - na pewno nie w centrum.

   • 2 12

  • Biletomaty powinny być na każdym przystanku

   • 10 0

 • Tak (5)

  Oczywiście że tak, nie dość że kierowca zajmie się tylko i wyłącznie kierowaniem pojazdu. To i każdy będzie mógł sobie taki bilet nabyć bez problemu w pojeździe (od normalnego po miesięczny - i skończy się problem braku biletów czy wydawania reszty...), zluzuje to tez zapchane co miesiąc punkty biletowe.
  No i dogonimy pod tym względem miasta takie jak np. Kraków gdzie tego typu biletomaty są w pojazdach od lat...

  • 72 7

  • dokladnie (2)

   można dodać do tego Wrocław gdzie też są te biletomaty

   • 13 1

   • wrocław ma lepsze bo płatność kartą ma (paypass tez) (1)

    • 6 2

    • no i ?

     • 1 2

  • nie sa

   Pojawi sie tylko wielu cwaniakow ktorzy beds stali w kolejce, albo beda udawali ze chca kupic zeby uniknac kontroli. Przy predkosci biletomatow polowa ludzi zdazy wysiasc nim kupi

   • 9 5

  • jest rok 2035 W Gdańsku w koncu zaistalowali biletomaty w Autobusach przed ich złomowaniem

   podobnie jak w Niemieckich starych tramwajach do których juz niema cześć.Budyń przed odej ciem na emeryture powiedział ze to jego prezent dla mieszkańców i własnie przegoniliśmy inne miasta europejskie innowacyjnością oraz ze jestesmy liderami w Kraju :) PS.w Krakowie i innych niema juz żadnych automatów bilety sa wyłącznie elektroniczne A wifi mają w komunikacji miejskiej od wielu lat .Budyń przed odejściem na emeryture sie zastanawia czy to nie bedzie kolejny prezent :)

   • 3 0

 • (5)

  Bardzo dobry pomysł byle wykonany w 100%! Skoro nie potrafią zrobić biletomatów na wszystkich przystankach to niech bedzie w każdym pojeździe.

  • 44 3

  • Jedno albo drugie (1)

   Albo wszystkie autobusy albo przystanki. Widze za duzo kasy macie wszyscy. Poza tym jak do wszystkich autobusów? Do tych gruchotów MANów i Neoplana cototo ledwo jeżdżą tez wepchniecie, albo do Kapen?

   • 3 2

   • chyba niejestes aż tak głupi ze myslisz ze stakim podpisem kto kolwiek traktuje cie powaznie

    • 0 2

  • pytanie chyba głupie (2)

   czy w automacie mogę kupic sobie większą ilość biletów na zapas, czy te sa inne i trzeba je od razu kasować?

   • 0 0

   • (1)

    W Gdyni? Nie możesz, musisz od razu kasować ;)
    A tak poważnie, to na ZKM możesz sobie nakupować ile chcesz, to są normalne papierowe bilety, które się kasuje w tramwaju czy autobusie, jak jest na SKM to nie wiem, bo nie korzystam.

    • 1 0

    • dzięki, to kupię na zapas :)

     • 0 0

 • :) (4)

  Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, moim zdaniem będąc kilkakrotnie w Wrocławiu korzystałem z automatów znajdujących się w środku pojazdu, lecz otrzymanie mandatu, gdy automat jest zepsuty, to trochę niezbyt dobre rozwiązanie. Wina nie jest po stronie klienta, który wsiada, chce kupić bilet. Zawsze w takim przypadku kierowca powinien mieć bilety do sprzedaży w razie awarii urządzenia :) Jest to jedno z wielu rozwiązań :) Kolejnym plusem jest to że komunikacja byłaby na bank bardziej punktualniejsza niż do tej pory!! Patrząc z drugiej strony to ZTM już zainwestował w biletomaty. Oczywiście mógłby jeszcze postawić w kilku miejscach automaty do biletów ponieważ punkt sprzedaży jest za krótko otwarty :) lub jest takie zapotrzebowanie. Można powiedzieć, że są plusy i minusy każdej z opcji :) Miłego dnia!

  • 20 8

  • (2)

   Jakbyś przeczytał artykuł, to byś wiedział, że niesprawne urządzenie zwalnia z mandatu.

   • 3 6

   • :) czytaj ze zrozumieniem (1)

    Odrębną zasadę postępowania stosuje się też w zakresie awarii. We Wrocławiu rozróżnia się dwa typy awarii. Pierwsza to sytuacja, gdy biletomat działa, ale wyświetla komunikat o tymczasowej awarii i wówczas pasażer powinien całą podróż jechać przy urządzeniu i w momencie jego ponownego uruchomienia skasować bilet. Druga to całkowite uszkodzenie, objawiające się np. wyłączonym wyświetlaczem - wówczas pasażer podczas kontroli otrzymuje mandat, którego opłata równa jest cenie biletu (nie pobiera się przy tym opłaty manipulacyjnej).

    • 5 0

    • " powinien całą podróż jechać przy urządzeniu"

     świetnie, no więc mamy w pojeździe kilkadziesiąt osób, z nich powiedzmy 20 chce kupić bilet. "tymczasowo nieczynny". Przy biletomacie mieści się może 2 lub trzech. Reszcie Renoma - czy jak tam teraz się nazywają - radośnie wypisuje mandaty "bo tak"
     A jak nie to skatują jak tę kobietę w Gdansku (artykul na tym portalu, dnia 9 czerwca 2008)

     • 4 3

  • Weź czytaj ze zrozumieniem.
   Po pierwsze wysokość tego mandatu jest równa cenie biletu, jako że kontroler nie może sprzedać ci biletu to wystawia mandat w jego cenie.
   A co do biletomatów, to nie ZTM zainwestował tylko prywatna firma, która tak jak kioski czy kierowcy, dostaje prowizję od sprzedaży.

   • 8 0

 • (3)

  Ciekawe jak długo w Gdyni będą sprzedawali teksty, że się nie da wprowadzić biletomatów? A pamiętacie, jak obiecywali bilety z parkometrów? Heheheheheh.

  • 34 7

  • Dopóki naprawdę nie bedą potrzebne

   Dopóty bedą takie teksty

   • 5 9

  • Uważam, że nie są one potrzebne.

   • 3 11

  • W Gdyni to niedlugo tylko Szczury zostaną, takie się robi z niej zapyziałe miasto...

   5 lat tam mieszkałem i już nie zamierzam wracać :) Wrocław, Warszawa, Kraków to są miasta z prawdziwego zdarzenia.

   • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane