• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy można spać na plaży? Tak, ale nie w namiocie

Najnowszy artukuł na ten temat Rekordowa liczba turystów w Gdańsku w 2021 roku
W dzień parawany i namioty nikomu nie przeszkadzają, ale nocą "rozbić się" na plaży już nie można. Za to przespać się w śpiworze - jak najbardziej - dziwi się Klaudia.
W dzień parawany i namioty nikomu nie przeszkadzają, ale nocą "rozbić się" na plaży już nie można. Za to przespać się w śpiworze - jak najbardziej - dziwi się Klaudia.

Osoby, którym marzy się noc pod chmurką na trójmiejskich plażach, powinny być ostrożne. O ile zdrzemnąć się pod kocem czy w śpiworze można, to już za rozbicie namiotu grożą konsekwencje.Zdarzyło ci się spędzić noc, śpiąc na plaży?

Zobacz wyniki (1805)
Na problem zwróciła uwagę Klaudia, nasza czytelniczka.

- W dzień "parawaning" i namioty, w których plażowicze chronią się przed słońcem, nikomu nie przeszkadzają. Sytuacja zmienia się diametralnie w nocy. Grzeczne rozbicie namiotu na pustej plaży po to, by rano podziwiać wschód słońca, w najlepszym razie kończy się upomnieniem ze strony patrolu. W najgorszym - grozi za to mandat - zauważa nasza rozmówczyni.
Potwierdzają to lokalni strażnicy miejscy oraz informacja, jaką można znaleźć na stronie Urzędu Morskiego w Gdyni.

Urzędnicy podkreślają, że turystyczne biwakowanie jest zabronione. Tłumaczą, że "do tego rodzaju czynności wyznaczone są odpowiednie bazy noclegowe, jak np. pola namiotowe, kempingi oraz inne miejsca spoczynkowe".

Parawany i "namioty przeciwsłoneczne" to dość częsty widok na trójmiejskich plażach.
Parawany i "namioty przeciwsłoneczne" to dość częsty widok na trójmiejskich plażach. mat. prasowe

Biwakowanie na plaży zabronione, 300 zł za wchodzenie na wydmy- Zgodnie z przepisami biwakowanie na plaży bez zezwolenia jest zabronione. W przypadku trójmiejskich plaż o zgodę należy zwrócić się do Urzędu Morskiego w Gdyni. Strażnicy miejscy mogą podjąć interwencję wobec biwakowicza, który rozbije namiot na wydmach. Zgodnie z taryfikatorem funkcjonariusz może wówczas wystawić mandat w wysokości 300 zł - tłumaczy Marta Drzewiecka, rzeczniczka SM w Gdańsku.

Dlaczego nie wolno chodzić po wydmach? Film archiwalny, ale aktualny.


Leonard Wawrzyniak, rzecznik SM z Gdyni, podkreśla, że plaża nie jest miejscem przeznaczonym do biwakowania. Namioty rozkładać można tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

- Spanie w śpiworze czy na kocu nie jest zabronione, nawet całą noc. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy różne osoby rozbijają namiot na plaży, czego robić nie wolno. Najczęściej jednak w takiej sytuacji sprawa kończy się na zwróceniu uwagi, biwakowicze tłumaczą zwykle, że nie wiedzieli, że łamią jakieś przepisy - tłumaczy Leonard Wawrzyniak.

Zakaz namiotów na plaży to martwy przepis?Jednak czy faktycznie przepisy są rygorystycznie egzekwowane? Mieszkańcy Trójmiasta mają wątpliwości.

Kempingi i pola namiotowe w Gdańsku, Gdyni i Sopocie- Świętuję urodziny w lipcu i co roku, od ok. 8 lat, robię z tej okazji imprezę na plaży z ogniskiem i nocą pod namiotami. Nigdy nie miałam z tego powodu żadnych kłopotów, nikt tego nie sprawdza, w życiu nie widziałam wieczorem na plaży patrolu policji czy straży. "Zaliczoną" w ten sposób mam plażę na Stogach, w Sobieszewie czy sopockim Kamiennym Potoku. Wiele razy widziałam też inne namioty rozbite na plaży latem - zauważa Elwira.

W lesie obóz rozbijesz. Kiedy nad morzem?Na koniec warto przypomnieć, że choć biwakowanie na plaży oficjalnie jest na cenzurowanym, od niedawna namiot legalnie można rozbić w wyznaczonych miejscach w lesie.

Stało się tak, ponieważ Lasy Państwowe wspólnie ze środowiskami miłośników leśnych przygód wypracowały rozwiązanie polegające na wyznaczeniu pilotażowych obszarów, na których można "rozbić obóz" i spać w otoczeniu dzikiej natury. Od 1 maja tego roku można więc zorganizować sobie nocleg w lesie bez obawy o naruszanie prawa.

- Skoro w lasach biwakować już można, może warto by było, żeby takie miejsca zostały wyznaczone również na plażach? - zastanawia się Klaudia.
Na razie jednak pytanie naszej czytelniczki pozostaje otwarte.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (227)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane