• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Czy na Pomorzu wystartuje inkubator technologii kosmicznych?

Maciej Naskręt
3 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Kosmiczne technologie to nie tylko wysyłanie na orbitę satelitów. Wiele rozwiązań z tej sfery wykorzystywanych jest na ziemi. Kosmiczne technologie to nie tylko wysyłanie na orbitę satelitów. Wiele rozwiązań z tej sfery wykorzystywanych jest na ziemi.

Pomorskie samorządy i firmy chcą, by Europejska Agencja Kosmiczna stworzyła na Pomorzu inkubator przedsiębiorczości. Instytucja umożliwi m.in. kojarzenie firm z sektora kosmicznego z przedsiębiorstwami z całego kraju, które dotąd potrzebowały, a nie miały do nich dostępu.Czy powinniśmy rozwijać technologie kosmiczne w Polsce?

W środę w Urzędzie Marszałkowskim samorządowcy województwa pomorskiego i Gdańska, a także władze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz firm Black Pearls Advisory i Blue Dot Solutions, podpisali list intencyjny, który rozpocznie starania o stworzenie inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

- Agencja tworzy takie inkubatory na pięć lat w poszczególnych miastach Europy. Teraz jest okazja, by podobną placówkę uruchomić na Pomorzu. Do 7 listopada chcemy przygotować i złożyć wniosek aplikacyjny. Wyniki konkursu poznamy za dwa lub trzy miesiące - mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Ryszard Świlski.
Inkubatory przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej to koordynowana i współfinansowana przez tę agencję sieć ośrodków, zlokalizowanych w kilkunastu krajach na naszym kontynencie. Celem jest wsparcie wdrażania nowoczesnych rozwiązań z zakresu technologii satelitarnych "na Ziemi".

Możliwość zlokalizowania inkubatora na terenie Polski to efekt działań Polskiej Agencji Kosmicznej, która wspiera tę ideę i koordynuje ją w porozumieniu z Ministerstwem Rozwoju.

Zgodnie z założeniami organizacyjnymi, krajowe inkubatory powstają przy współpracy ESA, narodowej agencji kosmicznej oraz władz lokalnych, uczelni wyższych, parków naukowo-technologicznych i instytucji finansowych. Oprócz Pomorza o lokalizację inkubatora w Polsce walczą także samorządy i firmy z Małopolski.

Podpisanie listu intencyjnego. Podpisanie listu intencyjnego.
Cel? Kojarzenie firm w zakresie technologii kosmicznych

Przy rosnących możliwościach Europy, związanych z rozwojem pozycjonowania i obrazowania Ziemi, ważne jest umiejętne pobudzanie prac zmierzających do efektywnego pod kątem biznesowym wykorzystania tych technologii, np.: w transporcie, procesach zachodzących w portach lotniczych i morskich czy ochrony środowiska i poprawy jakości życia w ośrodkach miejskich.

- Zadaniem inkubatora będzie przede wszystkim kojarzenie firm. Na przykład firma "y" wchodząca do inkubatora z Pomorza może korzystać z technologii firmy "x", która jest już w ESA. Podobnie może to funkcjonować w drugą stronę. Inkubator umożliwi transfer technologii przy wsparciu ekspertów z ESA oraz ułatwi eksport rodzimych rozwiązań na rynki zagraniczne - mówi Maciej Mickiewicz, wiceprezes zarządu Blue Dot Solutions.
Ulokowanie struktur ESA w Polsce pozwoli ponadto uzupełnić modelowy program wspierania przedsiębiorstw, budujących fundamenty swojego biznesu w oparciu o techniki satelitarne przy wykorzystaniu istniejącego potencjału w postaci uczelni wyższych, inkubatorów, banków, funduszy inwestycyjnych, firm prywatnych oraz lokalnej i regionalnej administracji.

Województwo pomorskie, dzięki zaangażowaniu się w tworzenie polskiego ośrodka ESA BIC, zaznaczy swoją obecność na mapie europejskiego sektora kosmicznego. Na Pomorzu będą mogły powstać nowe, wysoko wyspecjalizowane miejsca pracy oraz kolejne firmy z konkurencyjnymi na globalnym rynku rozwiązaniami, obok tych, które już teraz rozwijają technologie satelitarne i działają w tej branży.

Inkubator przedsiębiorczości umożliwia zbliżanie firm z wielu innowacyjnych branż. Inkubator przedsiębiorczości umożliwia zbliżanie firm z wielu innowacyjnych branż.
Inkubator to druga instytucja kosmiczna w Gdańsku

Przypomnijmy, że prawie od dwóch lat w Gdańsku działa Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Do agencji należy inicjowanie, przygotowywanie oraz wdrażanie m.in. założeń o istotnym znaczeniu dla interesu narodowego i gospodarki państwa w dziedzinach przestrzeni kosmicznej, technologii systemów kosmicznych i zastosowania technik satelitarnych z uwzględnieniem zasady konkurencyjności polskich instytucji prywatnych oraz publicznych.

Miejsca

Opinie (64)

 • Jak widzę hasło myśl lub technologia kosmiczna (18)

  To mi gdyński kosmodrom w Kosakowie przed oczami staje :)

  • 32 15

  • Jakie są wyniki tych 2-letnich już działań POLSA (11)

   Czy ktoś wie? Czym się mogą przez ten czas pochwalić?

   Czarny kosmos to my mamy jak dotąd codziennie na trójmiejskich drogach, zwłaszcza obwodnicy...

   • 32 4

   • (3)

    Budżet został rozliczony, a pieniądze wydane zgodnie z harmonogramem...

    Logo jest...

    No i konferencja będzie w Siedlcach, w bardzo ładnym dworku. Temat to Ziemia i Kosmos, także co by pan profesor nie napisał to gdzieś się wstawi...

    Myślą o sztucznym satelicie. Myślą, na razie tyle...

    • 26 3

    • (1)

     niestety nie mogę dać plusika bo portal blokuje taką możliwość - taka wolność słowa

     • 5 6

     • Kaczyński z Macierewiczem blokują.

      • 3 0

    • Czyli siedziba jest, etaty i wynagrodzenia są, budżet jednostki ładnie wydany, tylko wymiernych efektów brak?

     Są dwie opcje. 1. Albo POLSA ma słabą promocję swojej działalności i "coś tam coś tam" się dzieje, ale opinia publiczna o tym nie wie. 2. Albo POLSA jest tylko sztuką dla sztuki i zabawą władz polskich w poważne badania kosmiczne na koszt wszystkich.

     • 5 1

   • (3)

    Tia, bo przez te dwa lata powinni już skolonizować Marsa i wysłać sondę na Proxima Centauri.

    • 2 5

    • Nie, ale stąpać po ziemi (2)

     Zwłaszcza za pieniądze podatników. Naprawdę uważasz, że warto na takie mrzonki wydawać publiczne pieniądze?

     Najpierw opanujmy problemy, jakie Polska i Polacy mają na ziemi, na przemysł kosmiczny, własne loty w Kosmos czy rakiety etc.nas zwyczajnie jeszcze nie stać. Założyć i utrzymywać różnego rodzaju agencje i instytuty bardzo łatwo, zwłaszcza za nie swoje...

     • 4 4

     • (1)

      A od czego mają zacząć? Czy Ameryka uporała się ze wszystkimi problemami zanim zaczęła słać rakiety?
      Przyszłość ludzkości jest właśnie poza Ziemią, więc każdy krok w tym kierunku jest dobry.

      • 3 3

      • Zmartwię Cię. Z istniejącymi zasobami ledwo dolecimy kilka razy na Marsa. To mrzonki, nigdzie nie uciekniemy. Czas zacząć się ograniczać i żyć OSZCZĘDNIE. Głównie chodzi mi o oszczędzanie przyrody.

       • 1 0

   • Powtórzę po raz kolejny (2)

    POLSA wspólnie z ROSA i ALSA (Rumuńska i Albańska Agencja Komiczna) planują wysłać na orbitę pierwszy w historii tych krajów obiekt. Trwają spory czy ma to być zmienniak, burak czy cebula

    • 7 3

    • W kształcie cebuli

     Z kapitanem Januszem Cebulakiem i jego pierwszym oficerem, zoną Grażynką ;) W opcji jest jeszcze mechanik, syn Brajanek i nazwa dla tego kosmicznego statku, np. Jarosław lub 500+

     • 1 0

    • uganda space program - wyszukaj w youtubie

     jeszcze przed nami wiele pracy by osiągnąć dobry poziom

     • 0 0

  • My z szwagrem budujemy rakiete zeby poleciec na Marsa. (2)

   Szwagier juz dawno planowal lot na Marsa gdy mu zostaly beczki po smole . Trzeba te beczki posbawac i zrobic okienko oraz czubek na gorze zeby rakieta prosto leciala . Do rakiety kupic konserwy rybne na podroz i mozna leciec . Szwagier jak znawca tematu dziwi sie sam ze budowa rakiety jest tak prosta a inni kombinuja ze jakies laboratoria potrzeba. Teraz szwagier trajektorie oblicza zeby wyladowac na Marsie .

   • 3 2

   • Ja na Marsa chodzę do sklepu, po co budować rakietę i gdzieś daleko latać.

    • 3 0

   • Ba, a ja Marsa nawet jestem w stanie sam sobie kupić!

    Czasami tylko zmieniam go na Bounty lub inne słodkie diabelstwo ;)

    • 3 1

  • To jak na trolla antygdyńskiego to masz wąski horyzont umysłowy.

   • 1 5

  • wy jesteście jakby z innej planety (1)

   cała Polska z was się śmieje

   • 2 3

   • komuniści i złodzieje - jakby to dodał poseł PIS ze Szczecina.

    • 1 0

 • z Gdyni się śmiali (4)

  a sami w bolkowie za podbój kosmosu się biorą

  • 32 15

  • Nie z Gdyni tylko ze Szczurka i jego "lotniska" a to duża różnica (3)

   PS Polska Agencja Kosmiczna jest w Gdańsku od 2 lat

   • 12 8

   • lotnisko jest akurat bardzo dobrym i logicznym pomysłem (2)

    i jego powstanie jest nieuchronne

    • 5 5

    • a szkoda

     dokładnie, tylko nieudolnie to rozegrały Wasze władze, w podobnym czasie rozpoczęto modernizację lotniska w Szymanach koło Olsztyna, dziś jest tam kilka lotów dziennie, są już tam obecne dwie największe low-cost'owe linie, można? można tylko jak zwykle, w niektórych zakątkach Polski są cwaniaki, które wolą przytulić sobie parę groszy zanim cel zostanie osiągnięty (nie ubliżam tu dosłownie Gdyni, takie rzeczy są wszędzie jak kraj długi i szeroki)

     • 0 0

    • tak, już powstało. tylko że nie działa, taki detal

     widzę że przydu*asy gryzonia z UM jak zwykle czujni w służbie propagandy

     • 2 0

 • (3)

  inkubator kosmicznych wałków? dla mnie już samo to imputowanie nam udziału w "podboju" przestrzeni kosmicznej jest wałem
  dyskusje, panele, analizy, konferencje - a kasa leci

  • 41 4

  • (2)

   No. Przecież nasza chata z kraja. Byle nasza wieś spokojna. Na kosmitów i wyuzdanych postępowców mamy widły i różaniec.

   • 3 5

   • Po co latać w jakieś kosmosy, jak dach w parafii do remontu?

    • 3 2

   • Byla kiedyś taka piosenka....Nie pamiętam tytułu , ale bardzo pasuje mi do tego. Tekst brzmiał tak...,, Nad naszo wsio , przeleciał meteoryt. . Nad naszo wsio przeleciał , no i zgasnol . ,,

    • 0 0

 • jak widać urzędnicy lubią bawić się za nasze i na kredyt

  bo ich nikt nigdy nie rozliczy z efektów i korzyści jakie mają przynieść idiotyczne decyzje

  • 23 6

 • Ale wałki się szykuja (2)

  Jak dotacje milionowe na portal dla piesków albo hodowców koni które PO przyznawała w przeszlosci

  • 21 2

  • tamci się już nażarli, to tera musimy dać naszym #dobrazmiana

   • 0 1

  • członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Ryszard Świlski.

   -nam już PKM wybudował , a jeździ ja średnio 5 - 10 osób, a w każdej z kolejek system ratownictwa kardiologicznego, aby nie popękały pasażerom serca ze śmiechu.

   Obecnie kosmodrom na Morenie mu się marzy

   • 1 0

 • Ryszard Świlski czy (3)

  Ryszard Ochudzki?

  • 15 1

  • Świlski & Nowak :))) (1)

   Z jednej stajni

   • 5 0

   • Świlski i Nowak, czyli młodzi, piękni i bogaci. Ich dewiza: Wizerunek i lans ponad wszystko, merytoryka zawsze na drugim miejscu

    • 3 0

  • Dawid Beckham pomorskiej polityki

   powinien zejść na ziemię, albo najlepiej na tory... kolei metropolitalnej (z nazwy)

   • 4 0

 • Buahahahahaha:))

  Kolejne miejsce finansowane w 100% z panstwowej kiesy, zeby banda kolesi mogla krecic walki i wyprowadzac pieniazki do wlasnych kieszeni... Bo to jest Miś na miare na naszych możliwości, a Misiem tym otwieramy oczy niedowiarkom!

  • 33 2

 • (1)

  Byłoby super!

  • 3 7

  • No a od Marsa do Venus rzut beretem a w drodze powrotnej o księżyc zahaczyć:D

   • 1 2

 • (5)

  Czy ten inkubator będzie zarabiał na siebie, czy będzie to przechowalnia polityków nierobów, do której będzie trzeba dokładać z naszych podatków?

  • 29 1

  • (2)

   A ja tam nie wierzę, że kiedykolwiek człowiek był na księżycu. Bo niby dlaczego nikt nie powtarza tego spektakularnego wyczynu po tylu latach od rzekomego lądowania?

   • 2 5

   • Bo nie ma takiej potrzeby

    Zbadano, co miało zostać zbadane, a nie dało się zbadać inaczej, niz misją załogową. Resztę można oglądać przez teleskop z Ziemi, albo sondę wysilać.

    Są ciekawsze obiekty do badania w Ukladzie Słonecznym, w to warto inwestować i się inwestuje.

    • 2 1

   • Janusz zdadzę ci sekret. To lądowanie na książycu to u mnie na Babich Dołach na plaży nagrywali.

    Co piasku się nawoziłem i jeszcze dekoracje ustawiałem. A jak wiało, dlatego ta flaga amerykańska się unosi jak na wietrze.

    • 3 1

  • tam beda tylko kosmiczne pensje dla politykow jak zawsze !

   a ich sukcesem bedzie model rakiety z papieru.

   • 4 0

  • Powstanie pewnie przy tym jakaś Rada Nadzorcza, do której będą powoływani ludzie z klucza politycznego.

   I kilka tysięcy miesięcznie będą zgarniać za bycie członkiem rady nadzorczej takiego inkubatora.

   • 5 0

 • meritum

  Nie napisaliście że Europejska Agencja daje kasy na 30% kosztów, resztę trzeba się dołożyć. Na ile się to opłaca?

  • 14 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane