• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy projekt toru wyścigowego w Gdańsku jest plagiatem?

Michał Jelionek
15 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Planowana długość najdłuższej prostej toru ma wynieść blisko 600 metrów. Planowana długość najdłuższej prostej toru ma wynieść blisko 600 metrów.

Czy wizja toru wyścigów motorowych, którą w poniedziałek zaprezentował słynny niemiecki projektant Hermann Tilke, powstała w głowie i komputerach gdyńskich architektów? - Kilka lat temu zaprezentowaliśmy nasze pomysły wiceprezydentowi, a dziś widzimy je w cudzym projekcie - twierdzą architekci z Bio3.



Pomysł budowy toru motorowego na południu Gdańska zobacz na mapie Gdańska ma 13 lat. Co kilka lat prezentowane są jego kolejne koncepcje - najnowsza została przedstawiona w ostatni poniedziałek. Główni promotorzy tej inwestycji - gdański radny PO i działacz sportów motorowych Mirosław Zdanowicz oraz analizująca opłacalność inwestycji Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego - zaprosiły do Gdańska niemieckiego projektanta Hermanna Tilkego, autora wielu torów motorowych na całym świecie. Zaprezentował on koncepcję architektoniczną Narodowego Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji, którą dokładnie opisaliśmy we wtorek.

Czytaj także: Odkurzono pomysł budowy toru wyścigowego na południu Gdańska

- Niemiecki projektant stanowi dla światowych torów wyścigowych tyle, ile mniej więcej marka Ferrari dla całego cyklu Formuły 1. W jego dorobku znajduje się ponad 30 torów. To wielkiej klasy architekt - przekonuje Mirosław Zdanowicz, działacz sportów motorowych.

Gdyńscy architekci z pracowni Bio3 nie negują klasy Hermanna Tilkego, ale zwracają uwagę, że wiele z zaproponowanych przez niego rozwiązań pochodzi z projektu, który powstał w ich biurze. Co ważne: nie pozostał on w szufladzie, lecz w roku 2011 został zaprezentowany gdańskim urzędnikom i samemu Zdanowiczowi.

- Pomysł spodobał się zastępcy prezydenta Wiesławowi Bielawskiemu, jednak pozostał bez echa - przyznaje Karol Tomczak z pracowni architektonicznej Bio3.

Czy tor do wyścigów motorowych powstanie w Gdańsku?

Jego zdaniem w obu koncepcjach - opracowanej przez Grupę Bio3 i tej sygnowanej nazwiskiem Tilkego - znajdują się bliźniacze rozwiązania dotyczące obiektów towarzyszących. Chodzi przede wszystkim o pomysł wybudowania alei salonów samochodowych z możliwością przeprowadzenia testów na nowoczesnym torze.

- To innowacyjny pomysł, naszego autorstwa. Podobnego rozwiązania nie widzieliśmy na przykładach istniejących torów w Europie i nie tylko - wyjaśnia Tomczak.

Wymienia kolejne elementy projektu Grupy Bio3, które znalazły się w zaprezentowanym w poniedziałek projekcie: park technologiczny, aleja motoryzacyjna, centrum doskonalenia kierowców, kompilacja kilku rodzajów torów oraz opcja zmniejszenia długości trasy toru głównego.

Co na to Mirosław Zdanowicz?

- Nie było żadnego spotkania. Nikt się do mnie z żadnym projektem nie zgłosił. Tego typu zarzuty są szczytem bezczelności. Raz jeszcze powtarzam, że przedstawiony w poniedziałek projekt jest autorstwa Hermanna Tilke, który zwyciężył w przetargu - ucina Zdanowicz.

Mamy więc słowo przeciwko słowu. Kto ma rację w tym sporze?

- Z naszego punktu widzenia wygląda to następująco: stworzony w 2007 roku projekt został wzbogacony o nasze pomysły i przeróbki, a następnie zaprezentowany publicznie. Kopiowanie pomysłów to niestety powszechnie stosowana praktyka. Szkoda, bo mogliśmy nawiązać ciekawą współpracę. Chcielibyśmy usłyszeć jakieś sprostowanie z magistratu - kończy przedstawiciel Grupy Bio3.

Koncepcja centrum sportów motorowych:
Projekt słynnego Hermanna Tilke zakłada budowę kompleksu motorowego na 200-hektarowej działce w okolicach ul. Borkowskiej zobacz na mapie Gdańska. Główną inwestycją Narodowego Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji jest tor wyścigowy. Trasa o długości 4335 metrów liczyłaby w sumie 17 zakrętów (6 lewych i 11 prawych). Największe prędkości, kierowcy osiągać będą na blisko 600-metrowej prostej. Poza główną trasą planuje się wybudowanie innych torów wyścigowych: kartingowego (1,2 km długości), motocrossowego (2 km), prostej do wyścigów na odcinku 1/4 mili oraz trasy off-road dla samochodów terenowych. Kompleks motorowy mają wzbogacić obiekty dodatkowe, m.in.: centrum szkolenia kierowców, hotel, park technologiczny czy aleja salonów samochodowych. Szacunkowy koszt NCSMiR miałby wynieść około 400 mln zł.

Miejsca

Opinie (111) 4 zablokowane

  • Nie lepiej ten pomysł podrzucić Szczurkowi?

    Zaraz kupi.
    Zdanowskiego wyekspediować do Gdyni.
    I niech kombinuje w Kosakowie.
    Plac jest.
    Naiwni też.

    • 9 5

  • Oprócz tej "alei salonów samochodowych" reszta "autorskich pomysłów" Bio3 to absolutny standard na takich obiektach - możliwości różnej konfiguracji w zależności od klasy wyścigów, zaplecze, rozrywka, szkoły jazdy, to są absolutnie normalne elementy.

    Natomiast (pomijając, że wypłynięcie tematu powstania tego toru jest ewidentnie "wyborcze") to powstanie tego obiektu byłoby super sprawą. Nie twierdzę, ani nawet nie chcę (ze względu na koszty), że będą tu rozgrywane F1, ale istnieje tyle możliwości, klas wyścigów, potrzeb i ludzi, którzy byliby chętni na komercyjne korzystanie z niego, że o to bym się nie martwił. Motocykle, niższe formuły, samochody turystyczne, różne puchary markowe i 'brandowe', szkoły doskonalenia jazdy, miejsce przystankowe dla przejeżdżających tędy różnych spotkań fanów różnych marek od Skandynawii po południową Europę (których byłoby więcej przez to i nie rozbijaliby się jak w Poznaniu w zeszłym roku po ulicach)... I oni wszyscy musieliby gdzieś jeść, spać, kupić paliwo, zabawić się... To na prawdę nie jest taki głupi pomysł szczególnie, że w promieniu kilkuset kilometrów niczego takiego nie ma (Poznań można policzyć jako namiastkę).

    • 9 3

  • myślę że w tej wizji brakuje rozmachu

    KOSMODROM to jest coś czego potrzeba!
    Ba... nie tylko Gdynia i Gdańsk, cała Europa!!
    Takie miejsce wypromuje nasz region, zapewni dostęp do najnowszych technologii, zapewni miejsca pracy.
    Rozpędzi nasz region do prędkości światła.

    • 11 4

  • Nic dziwnego

    Przy obecnych rządach takie sytuacje już mnie nie dziwią gdyż absurdów w tym kraju jest pełno. Głosujcie dalej na PO,PIS,SLD,RP i PSL. To wy jesteście winni sytuacji w kraju. Ale pewnie dalej macie nadzieję że się otrząsną i zaczną dobrze rządzić. Potem nie płaczcie jak będziecie w drodze za granicę.

    • 3 1

  • Przy BORKOWSKIEJ?

    Urzędnicy chyba już dawno nie odwiedzali tego miejsca... co? ludzi z domów i bloków będziecie wysiedlać :) HELLOŁ! to miejsce się coraz bardziej zagęszcza... ja tam nie widzę opcji zmieszczenia tego toru - to raz a 2 - mieszkańcy się nie zgodzą. 3 - weźcie pod uwagę jeszcze zielonych. osobiście widziałem tam rzadkie gatunki fauny - jak rzekotka zielona wel: rzekotka drzewna (Hyla arborea), gniazduje tu od kilku lat para żurawi i para bocianów, biegają: sarny, jeże, lisy, borsuki. W pobliskim lasku żyją: bażanty, myszołowy, kukułki, puszczyki, wiewiórki, rosną tu wiekowe buki i dęby (tak wiem drzewa to flora) a i grzybów można nazbierać. Jest to ostatnia enklawa zieleni w pobliżu. zostawcie ją, posprzątajcie i zróbcie ścieżki dydaktyczne... czyż nie piękniej będzie? ja do Oliwskich lasów nie chcę jeździć, chcę las mieć bliżej!

    • 9 4

  • Zamiast toru parkingi

    Czy najważniejszą inwestycją dla Gdańska jest tor ?? Proszę spróbować zaparkować samochód przy szpitalu na Smoluchowskiego chcąc udać się na wizytę do lekarza czy do szpitala . Cała Smoluchowskiego - łącznie z chodnikami jest zajęta z obu stron parkującymi samochodami. Do lekarza chodzą raczej ludzie chorzy - nie ma możliwości podjechania bezpiecznego zaparkowania samochodu. Po co został wybudowany nowoczesny szpital skoro nie pomyślano o parkingach - dla personelu i dla pacjentów. Z powodu choroby muszę tam często być i wtedy to jest koszmar. Najpierw zbudujmy to co ułatwi życie wszystkim mieszkańcom a potem coś dla wybranej garstki samolubów.

    • 10 2

  • Jakoś pieniędzy brakuje na wyremonowanie dziurawych ulic w Gdańsku

    a na bzdety z publicznej kasy idzie setki mln zł

    • 6 3

  • Wiochmeni robcie sciepe

    GKA,GKS,GWE , GND i inni wiochmeni wreszcie będziecie mieli sie gdzie poscigac . 100 i bariery energochlonne są wasze .

    • 4 1

  • 100 baniek na kolejną piramidę Budynia

    czy w Gdańsku nie ma potrzeb mieszkańców? Czy Gdańsk przypadkiem nie jest jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce? Przecież to jakiś obłęd jest.

    • 10 2

  • Z dala od gminy Pryszcz Gdański

    budujcie sobie te tory gdzie chcecie, oby nie w okolicach Borkowa i Straszyna, bo już teraz jest strasznych hałas nie do wytrzymania w okresie letnim

    • 6 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane