• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy w Oliwie powstanie 40-metrowy wieżowiec i nowe osiedle?

Krzysztof Koprowski
25 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Obecnie teren nabyty przez Inpro od TVP jest niezagospodarowany. Być może wkrótce powstaną tu budynki mieszkalne oraz usługowe. Obecnie teren nabyty przez Inpro od TVP jest niezagospodarowany. Być może wkrótce powstaną tu budynki mieszkalne oraz usługowe.

Atrakcyjnie zlokalizowany teren w Oliwie zobacz na mapie Gdańska sprzedany przez TVP deweloperowi Inpro wkrótce może znacznie zyskać na wartości. Miasto właśnie kończy opracowanie projektu planu zagospodarowania tego terenu, dzięki czemu będzie tu można zbudować nawet 40-metrowy budynek.



Telewizja Polska sprzedała działkę o powierzchni ok. 3,5 ha w czerwcu ub. r. znanemu trójmiejskiemu deweloperowi, firmie Inpro, za ok. 19 mln zł brutto. Formalnie deweloper stał się właścicielem tego terenu kilka miesięcy później, gdy we wrześniu miasto nie zdecydowało się na prawo pierwokupu działki, rezygnując tym samym ostatecznie z planowanego niegdyś przeniesienia tutaj pętli tramwajowej Oliwa.

Gdy doszło do transakcji, obowiązujący w tym miejscu plan zagospodarowania pozwalał na budowę obiektów wyłącznie usługowych (w tym biura i handel) i to raczej niewysokich. Zgodnie z jego zapisami, teren mógł być zabudowany tylko w 50 proc. Dopuszczalna wysokość zabudowy wynosiła od 7 metrów przy al. Grunwaldzkiej, przez 12 metrów w głębi działki i 15 m najbliżej gmachu TVP Gdańsk.

Ten plan obowiązywał od kwietnia 2006 r. (obejmował swoim obszarem także m.in. teren AWFiS). Jego uchwalenie wiązało się ze sporymi kontrowersjami, ponieważ spekulowało się, że przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Opackiej miał powstać sklep sieci Carrefour. Ostatecznie plan do tego nie dopuścił, ponieważ zabroniono w nim budowy sklepów wielkopowierzchniowych (obecny projekt również ogranicza powierzchnię sprzedaży do 2 tys. m kw.).

Z planem z 2006 r. można zapoznać się na stronie internetowej Miasta Gdańska - plan jest oznaczony nr 0219.

W sierpniu 2013 r. Rada Miasta Gdańska zgodziła się na opracowanie nowego planu, dotyczącego fragmentu planu z 2006 r. i obejmującego działkę sprzedaną przez TVP. Poprosiła o to firma Inpro. Częścią procedury jest wyłożenie do publicznego wglądu w Biurze Rozwoju Gdańska projekt planu, który ma szansę być poddany pod głosowanie jeszcze w bieżącej kadencji Rady Miasta, o ile nie będzie uwag lub zostaną one odrzucone.

Nowy plan całkowicie zmienia dotychczasową wizję zabudowy działki u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Opackiej. Przede wszystkim pozwala na wzniesienie w tym miejscu nie tylko budynków usługowych (wzdłuż al. Grunwaldzkiej) ale i osiedla mieszkaniowego lub kolejnych obiektów usługowych (wewnątrz działki). Kaskadową zabudowę w stronę gmachu TVP zobacz na mapie Gdańska zastępuje możliwością wnoszenia budynków do 26 metrów na niemal całym terenie, z wyjątkiem fragmentu najbliżej skrzyżowania Opacka-Grunwaldzka zobacz na mapie Gdańska, gdzie ograniczono ją do 15 metrów, ale nie mniej niż 10 metrów.

Tuż za ograniczeniem zobacz na mapie Gdańska do 15 metrów wysokości, wzdłuż al. Grunwaldzkiej, zezwala się już na budowę dominanty o wysokości 40 metrów. Z analiz wykonanych na potrzeby uzgodnień m.in. z konserwatorem zabytków wynika, że ma ona nie być widoczna z Parku Oliwskiego.

Z kolei wzdłuż ul. Opackiej zobacz na mapie Gdańska narzucono maksymalną wysokość do 18 metrów.

Na ostatnim terenie wzdłuż alei, wydzielonym na potrzeby planu, na północ od dominanty zobacz na mapie Gdańska, wraz z obszarem zajętym przez stację benzynową zobacz na mapie Gdańska (dzierżawi grunt od Skarbu Państwa do końca 2024 r.) i  pobliską stacją kontroli pojazdów zobacz na mapie Gdańska (dzierżawa od gminy do połowy listopada 2016 r.), wysokość ponownie maleje - do 26 metrów (minimalna wysokość to 10 metrów).

- Zabudowa wzdłuż al. Grunwaldzkiej ma za zadanie "ekranować" tereny w głębi działki [gdzie dopuszczono mieszkania - dop. red.], zapewniając im odpowiedni standard akustyczny. Dlatego też nie ma sensu ograniczać tutaj nadmiernie wysokości zabudowy, tym bardziej, że konserwator zabytków zaakceptował proponowane parametry - wyjaśnia Irena Romasiuk, kierownik Zespołu Urbanistycznego Oliwa w Biurze Rozwoju Gdańska.

Ale nie wszystkie zapisy nowego planu są jednoznacznie pozytywne dla dewelopera. Znacznym utrudnieniem w kształtowaniu nowego zagospodarowania jest ograniczenie zabudowy obszaru, gdzie zezwolono na zabudowę mieszkaniową, do zaledwie 30 proc. (wzdłuż al. Grunwaldzkiej wskaźnik ten wynosi 85 proc.).

Czy na terenie Inpro przy ul. Opackiej i al. Grunwaldzkiej powinna być dominanta o wysokości 40-metrów?

Wspomnianą już ul. Opacką czekają prawdopodobnie ważne zmiany. Plan dopuszcza bowiem "przełożenie" jej na północ, poza szpaler drzew. Istniejąca jezdnia ma się zmienić w chodnik i drogę rowerową. Nowa jezdnia ma być dwukierunkowa. Jeszcze przed cmentarzem zobacz na mapie Gdańska ul. Opacka wracałaby w swój stary przebieg i ruch jednokierunkowy.

To właśnie ul. Opacka może być jedną z dróg, którymi dojadą do domów i obiektów usługowych mieszkańcy oraz pracownicy nowego osiedla.

- Zgodnie z zapisami projektu planu, teren ten może być obsługiwany przez ul. Opacką, Nową Opacką [połączenie al. Grunwaldzkiej z ul. Czyżewskiego - dop. red.] albo od strony Telewizji Polskiej [przez teren prywatny TVP, dla zabudowy wzdłuż al. Grunwaldzkiej do czasu budowy ul. Nowej Opackiej dopuszcza się jeden zjazd z alei - dop. red.]. Wybór konkretnego rozwiązania będzie już należał do inwestora, ale ingerencja w obecną infrastrukturę drogową jest raczej nieunikniona - dodaje Marek Piskorski, dyrektor BRG.

Plan w żaden sposób nie gwarantuje, że piesi będą mogli przechodzić przez teren osiedla. Od dobrej woli dewelopera będzie zależało, czy stworzy zamknięte czy otwarte osiedle. Nadzieja jest, ponieważ dotąd firma deklarowała budowę ogólnodostępnego pasażu handlowego.

Plan chroni natomiast cenną zieleń wzdłuż al. Grunwaldzkiej oraz wspomniany szpaler drzew wzdłuż ul. Opackiej (nie oznacza to ścisłej ochrony każdego drzewa). Od al. Grunwaldzkiej, z tego względu cofnięta została zabudowa o 17 metrów. Od tej strony, jak i częściowo od ul. Opackiej narzucono też tzw. pierzeje eksponowane, dając tym samym nadzieję na wysokiej jakości architekturę i "maksymalną liczbę przeszkleń oraz witryn w kondygnacji parteru".

Nowa część Parku Oliwskiego oraz ogólnodostępna przestrzeń wokół budynków Doraco

Projekt planu zagospodarowania dla "Oliwy Górnej rejonu ulicy Opackiej" jest wyłożony do wglądu w Biurze Rozwoju Gdańska do 30 września. Można się z nim też zapoznać na stronie internetowej BRG. Czas na wniesienie uwag drogą pisemną lub elektroniczną (z podpisem elektronicznym) upływa 14 października.

Na dyskusji publicznej w poniedziałek obecni byli pracownicy BRG, autor artykułu oraz przedstawicielka dewelopera... firmy Doraco, która posiada grunty poza obszarem objętym projektem planu - po przeciwnej stronie ul. Opackiej zobacz na mapie Gdańska. Kilka dni temu oficjalnie w pełni udostępniono tam spacerowiczom nową przestrzeń zagospodarowanej zieleni, a także powiększono obszar Parku Oliwskiego. Ze strony Doraco pytania dotyczyły rozwiązań komunikacyjnych oraz sposobu odprowadzania wód.

Miejsca

Opinie (187) 2 zablokowane

  • A ja tam bym zabudował Dolinę Radości (9)

    Przepędzić ptactwo, żaby i komary, które roznoszą dżumę i malarię, postawić piękny szklany budynek z neonem Impro, 20 wieżowców mieszkaniowych obok Biedronkę, duży parking na 2 000 samochodów i wszystkich leśne ścieżki wyłożyć kostką. Taką mam koncepcję.

    • 45 7

    • Czasem boję się, że taka wizja może się stać rzeczywistością... A bardzo tego nie chcę!

      • 15 4

    • (1)

      nie, parking ma byc mały jak wszedzie gdzie sie buduje ogromne osiedla. Tak mały aby ludzie musieli parkowac w lesie najlepiej na całej długosci od kuzni do owczarni. Przy okazji mogli by wyrzucac smieci do lasu jakby szli po samochod z ktorego sie leje olej na sciolke lesna. Najgorsze jest to , ze patrzac na jakos polskich urzednikow, jest to mozliwe.

      • 15 2

      • Niestety,ale to durni nie są a gonitwa za kasą robi swoje.

        • 4 0

    • Stara Oliwa (2)

      To możliwe przy tych Gospodarzach. Czy ktoś pamięta kto dał zgodę na ogródki
      w Dolinie Radości ? Wart byłoby wnukom przypomnieć "dorobek" dziadów !
      Po nazwisku !

      • 10 1

      • (1)

        mimo wszystko łatwiej pozbyć się ogródków niż osiedla.

        • 3 0

        • W tych ogródkach już stoją całoroczne domy, oczywiście postawione bez zezwolenia :(

          • 4 0

    • Kostką nie - bo kiepsko się będzie jechało rowerem...

      • 1 2

    • To jest bardzo dobra koncepcja!

      • 2 1

    • Trzeba było kupić teren i zbudować.

      • 0 0

  • tyle psioczymy na zabudowę lat 70, 80tych, a teraz fundujemy sobie takie same gwałty na przestrzeni miejskiej

    Czy nikt nie zwrócił uwagi na fakt, że Oliwę charakteryzuje jednak niska zabudowa i dokładanie tak tak wysokiego budynku pasuje tam jak pięść do oka? Czy nikt nie zauważa, że monstrualny kloc w postaci Forum Radunia przysłoni krajobraz gdańskich zabytków i również w swej wielkości pasuje tam jak pięść do oka? Czekam aż gdańscy włodarze jednak się ogarną...

    • 57 4

  • W dzisiejszych czasach nazwanie budynku o wysokości 40 m wieżowcem

    to nieporozumienie. Poza tym to jest miasto. Teren jest cenny. Im wyżej tym lepiej. Lepszy jeden 100 metrowy dom z zielenią dookoła i ładnymi widokami z okiem niż 10 stłoczonych niskich, gdzie widać tylko fasadę sąsiedniego.

    • 12 23

  • a czy ci co wydaja zezwolenia na budowe (1)

    zapewnia miejsca parkingowe lub wymusza na developerze aby je zapewnił ? czy urzednicy w ogole sie nad tym zastanawiaja? na morenie jak postawili te 16 pietrowe brzydactwo to juz nie ma gdzie parkowac a dobuduja jeszcze wiecej. Myslcie o tym urzedasy, bo przelicznik 0,2 samochodu na mieszkanie jest nieaktualny i wynosi 2 samochody na mieszkanie.

    • 25 4

    • przesiądź się na tramwaj

      • 2 5

  • Stara Oliwa

    Fachowe ble,ble a na Starej Oliwie zarabia branża. I kasa nie wraca do mieszkańców czego ewidentnym przykładem paraliż komunikacyjny przez
    zabójczy tranzyt na Obwodową. Pogonić tę paczkę zasiedziałych Włodarzy.

    • 22 3

  • Tak wysoki budynek będzie widać z każdego urokliwego miejsca w Oliwie.

    Jednym budynkiem i następnym getto z wartownikami skopiecie całą dzielnice bo ktoś następny w postkomunie zarobi kasę i w Oliwie będzie już jak wszędzie CH.. D.. i kamieni kupa.Otwórzcie jeszcze w parku Oliwskim pijalnie piwa dla meneli ,przynajmniej będą mieli na co się gapić przy piwku i gadać.Jeżeli już kogoś mocno łapy swędzą to są działki na przeciw Uniwerku przy Stwosza i przy okazji jakaś biedronka tam albo Lidl by się przydał,bo żadnego większego sklepu tu nie mamy i trzeba dojeżdżać w XXI wieku w dużym mieście na zakupy.

    • 34 4

  • Kiedy wreszcie takimi machlojami z Planem Zabudowy zajmie się CBA!? (3)

    Przecież to na odległość pachnie szwindlem. Ktoś za grubą kasę kupuje teren z ograniczeniami zabudowy, po czym nagle okazuje się, że te ograniczenia zostają zniesione i można zarobić kilka razy więcej.

    • 60 3

    • Po wyborach jak polacy mądże wybiorą a w Gdańsku tylko trzęsienie ziemi. (2)

      • 7 0

      • Przepraszam--MĄDRZE-- (1)

        • 4 0

        • ale błęda rąbłeś... szok

          • 0 2

  • Czyzby przekręt

    Po zmianie planu zagospodarowania działka duzo droższa .

    • 37 0

  • jestem ciekaw ile będą kosztować te mieszkania , bo na nowej ul Kaprów to tylko dla bogaczy

    • 11 0

  • plany plany tanio,

    wychodzi na to że plany zmienia się na zawołanie, a jeżeli ktoś kupił mieszkanie w okolicy bo plany nie przewidywały wysokiej zabudowy??? to jakie przysługuje mu odszkodowanie.
    Dlaczego plany dopasowuje się pod dewelopera, kupując teren jNPRO WIEDZIAŁO JAKIE SĄ PLANY, z nowymi ustaleniami wartość działki jest inna, czy TVP przysługuje dopłata?
    Korzystne plany dla wybranych.
    zmiany planów tylko po referendum dzielnicowym!

    • 34 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane