• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy w Oliwie powstanie 40-metrowy wieżowiec i nowe osiedle?

Krzysztof Koprowski
25 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Obecnie teren nabyty przez Inpro od TVP jest niezagospodarowany. Być może wkrótce powstaną tu budynki mieszkalne oraz usługowe. Obecnie teren nabyty przez Inpro od TVP jest niezagospodarowany. Być może wkrótce powstaną tu budynki mieszkalne oraz usługowe.

Atrakcyjnie zlokalizowany teren w Oliwie zobacz na mapie Gdańska sprzedany przez TVP deweloperowi Inpro wkrótce może znacznie zyskać na wartości. Miasto właśnie kończy opracowanie projektu planu zagospodarowania tego terenu, dzięki czemu będzie tu można zbudować nawet 40-metrowy budynek.



Telewizja Polska sprzedała działkę o powierzchni ok. 3,5 ha w czerwcu ub. r. znanemu trójmiejskiemu deweloperowi, firmie Inpro, za ok. 19 mln zł brutto. Formalnie deweloper stał się właścicielem tego terenu kilka miesięcy później, gdy we wrześniu miasto nie zdecydowało się na prawo pierwokupu działki, rezygnując tym samym ostatecznie z planowanego niegdyś przeniesienia tutaj pętli tramwajowej Oliwa.

Gdy doszło do transakcji, obowiązujący w tym miejscu plan zagospodarowania pozwalał na budowę obiektów wyłącznie usługowych (w tym biura i handel) i to raczej niewysokich. Zgodnie z jego zapisami, teren mógł być zabudowany tylko w 50 proc. Dopuszczalna wysokość zabudowy wynosiła od 7 metrów przy al. Grunwaldzkiej, przez 12 metrów w głębi działki i 15 m najbliżej gmachu TVP Gdańsk.

Ten plan obowiązywał od kwietnia 2006 r. (obejmował swoim obszarem także m.in. teren AWFiS). Jego uchwalenie wiązało się ze sporymi kontrowersjami, ponieważ spekulowało się, że przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Opackiej miał powstać sklep sieci Carrefour. Ostatecznie plan do tego nie dopuścił, ponieważ zabroniono w nim budowy sklepów wielkopowierzchniowych (obecny projekt również ogranicza powierzchnię sprzedaży do 2 tys. m kw.).

Z planem z 2006 r. można zapoznać się na stronie internetowej Miasta Gdańska - plan jest oznaczony nr 0219.

W sierpniu 2013 r. Rada Miasta Gdańska zgodziła się na opracowanie nowego planu, dotyczącego fragmentu planu z 2006 r. i obejmującego działkę sprzedaną przez TVP. Poprosiła o to firma Inpro. Częścią procedury jest wyłożenie do publicznego wglądu w Biurze Rozwoju Gdańska projekt planu, który ma szansę być poddany pod głosowanie jeszcze w bieżącej kadencji Rady Miasta, o ile nie będzie uwag lub zostaną one odrzucone.

Nowy plan całkowicie zmienia dotychczasową wizję zabudowy działki u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Opackiej. Przede wszystkim pozwala na wzniesienie w tym miejscu nie tylko budynków usługowych (wzdłuż al. Grunwaldzkiej) ale i osiedla mieszkaniowego lub kolejnych obiektów usługowych (wewnątrz działki). Kaskadową zabudowę w stronę gmachu TVP zobacz na mapie Gdańska zastępuje możliwością wnoszenia budynków do 26 metrów na niemal całym terenie, z wyjątkiem fragmentu najbliżej skrzyżowania Opacka-Grunwaldzka zobacz na mapie Gdańska, gdzie ograniczono ją do 15 metrów, ale nie mniej niż 10 metrów.

Tuż za ograniczeniem zobacz na mapie Gdańska do 15 metrów wysokości, wzdłuż al. Grunwaldzkiej, zezwala się już na budowę dominanty o wysokości 40 metrów. Z analiz wykonanych na potrzeby uzgodnień m.in. z konserwatorem zabytków wynika, że ma ona nie być widoczna z Parku Oliwskiego.

Z kolei wzdłuż ul. Opackiej zobacz na mapie Gdańska narzucono maksymalną wysokość do 18 metrów.

Na ostatnim terenie wzdłuż alei, wydzielonym na potrzeby planu, na północ od dominanty zobacz na mapie Gdańska, wraz z obszarem zajętym przez stację benzynową zobacz na mapie Gdańska (dzierżawi grunt od Skarbu Państwa do końca 2024 r.) i  pobliską stacją kontroli pojazdów zobacz na mapie Gdańska (dzierżawa od gminy do połowy listopada 2016 r.), wysokość ponownie maleje - do 26 metrów (minimalna wysokość to 10 metrów).

- Zabudowa wzdłuż al. Grunwaldzkiej ma za zadanie "ekranować" tereny w głębi działki [gdzie dopuszczono mieszkania - dop. red.], zapewniając im odpowiedni standard akustyczny. Dlatego też nie ma sensu ograniczać tutaj nadmiernie wysokości zabudowy, tym bardziej, że konserwator zabytków zaakceptował proponowane parametry - wyjaśnia Irena Romasiuk, kierownik Zespołu Urbanistycznego Oliwa w Biurze Rozwoju Gdańska.

Ale nie wszystkie zapisy nowego planu są jednoznacznie pozytywne dla dewelopera. Znacznym utrudnieniem w kształtowaniu nowego zagospodarowania jest ograniczenie zabudowy obszaru, gdzie zezwolono na zabudowę mieszkaniową, do zaledwie 30 proc. (wzdłuż al. Grunwaldzkiej wskaźnik ten wynosi 85 proc.).

Czy na terenie Inpro przy ul. Opackiej i al. Grunwaldzkiej powinna być dominanta o wysokości 40-metrów?

Wspomnianą już ul. Opacką czekają prawdopodobnie ważne zmiany. Plan dopuszcza bowiem "przełożenie" jej na północ, poza szpaler drzew. Istniejąca jezdnia ma się zmienić w chodnik i drogę rowerową. Nowa jezdnia ma być dwukierunkowa. Jeszcze przed cmentarzem zobacz na mapie Gdańska ul. Opacka wracałaby w swój stary przebieg i ruch jednokierunkowy.

To właśnie ul. Opacka może być jedną z dróg, którymi dojadą do domów i obiektów usługowych mieszkańcy oraz pracownicy nowego osiedla.

- Zgodnie z zapisami projektu planu, teren ten może być obsługiwany przez ul. Opacką, Nową Opacką [połączenie al. Grunwaldzkiej z ul. Czyżewskiego - dop. red.] albo od strony Telewizji Polskiej [przez teren prywatny TVP, dla zabudowy wzdłuż al. Grunwaldzkiej do czasu budowy ul. Nowej Opackiej dopuszcza się jeden zjazd z alei - dop. red.]. Wybór konkretnego rozwiązania będzie już należał do inwestora, ale ingerencja w obecną infrastrukturę drogową jest raczej nieunikniona - dodaje Marek Piskorski, dyrektor BRG.

Plan w żaden sposób nie gwarantuje, że piesi będą mogli przechodzić przez teren osiedla. Od dobrej woli dewelopera będzie zależało, czy stworzy zamknięte czy otwarte osiedle. Nadzieja jest, ponieważ dotąd firma deklarowała budowę ogólnodostępnego pasażu handlowego.

Plan chroni natomiast cenną zieleń wzdłuż al. Grunwaldzkiej oraz wspomniany szpaler drzew wzdłuż ul. Opackiej (nie oznacza to ścisłej ochrony każdego drzewa). Od al. Grunwaldzkiej, z tego względu cofnięta została zabudowa o 17 metrów. Od tej strony, jak i częściowo od ul. Opackiej narzucono też tzw. pierzeje eksponowane, dając tym samym nadzieję na wysokiej jakości architekturę i "maksymalną liczbę przeszkleń oraz witryn w kondygnacji parteru".

Nowa część Parku Oliwskiego oraz ogólnodostępna przestrzeń wokół budynków Doraco

Projekt planu zagospodarowania dla "Oliwy Górnej rejonu ulicy Opackiej" jest wyłożony do wglądu w Biurze Rozwoju Gdańska do 30 września. Można się z nim też zapoznać na stronie internetowej BRG. Czas na wniesienie uwag drogą pisemną lub elektroniczną (z podpisem elektronicznym) upływa 14 października.

Na dyskusji publicznej w poniedziałek obecni byli pracownicy BRG, autor artykułu oraz przedstawicielka dewelopera... firmy Doraco, która posiada grunty poza obszarem objętym projektem planu - po przeciwnej stronie ul. Opackiej zobacz na mapie Gdańska. Kilka dni temu oficjalnie w pełni udostępniono tam spacerowiczom nową przestrzeń zagospodarowanej zieleni, a także powiększono obszar Parku Oliwskiego. Ze strony Doraco pytania dotyczyły rozwiązań komunikacyjnych oraz sposobu odprowadzania wód.

Miejsca

Opinie (187) 2 zablokowane

  • Siebie wyburz (2)

    autorze ankiety...

    • 4 4

    • (1)

      jeden punktowiec już w Gdańsku wyburzono... los nie chciał dominanty przestrzennej w niskiej zabudowie Strzyży...

      • 0 1

      • kaabuuummm

        • 0 0

  • katastrofa komunikacyjna

    tak to się skończy

    • 19 4

  • a to przypadkiem nie jest Ludolfina?

    Oliwa kończy się na cmentarzu oliwskim, dalej to już Ludolfina!

    • 5 2

  • Następny wieżowiec pierdykną na miejscu zabytkowej zajezdni, jak się już zawali. Biznes umościł się w Oliwie: zbyt wysoki Bayer (świecące logo widać w całej dzielnicy), Doroaco, teraz wieżowiec, zawalona zajezdnia - kraina mojego dzieciństwa jest niszczona przez hordę barbarzyńców.
    Najgorzej, że jak już postawią to nie pozbędziemy się tego przez pokolenia. Jak wyburzą to już nie odbudujemy. Poniszczyli więcej niż Ruscy.....
    Mogło być tak pięknie, duży powiększony park, odresturowana zajezdnia, ale co tam po nas choćby potop:( Tragedia:(

    • 24 4

  • Konserwator zaakceptował plany ciekawe dlaczego.....przecież gołym okiem widać, ze niszczą zabytkowy krajobraz Oliwy.

    • 24 1

  • w 2013 roku "nagle" rada miasta (1)

    zmieniła plan zagospodarowania - jak to możliwe? Bardzo ciekawe że poprzedni plan nie dopuszczał wysokiej zabudowy, a ktoś z radnych "przepchnął" pomysł o wysokiej zabudowie.

    • 29 1

    • Plany zabudowy okazuje sie mozna zmienic gdy jest hajs i patologiczna rada miasta 2013.

      • 1 0

  • układy (1)

    Dziwne, że jak jakiś deweloper zainteresuje się działką w Gdańsku to od razu jest informacja o zmianie lub opracowaniu przez miasto miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ja już ponad 10 lat temu złożyłem wniosek o zmianę takiego planu w miejscu gdzie jestem właścicielem działki i ciągle czekam.

    • 33 1

    • Złożyłeś tylko wniosek?

      • 6 0

  • [ ... ]

    To jest stanowczo za wysoka zabudowa, powinny być jakieś sensowne granice zwłaszcza że tam wkoło sa niskie budynki prócz kilku wieżowców,ale ważne że jakaś porządna droga będzie z tej opackiej. No i niech nie powstanie kolejne centrum handlowe co jest normą ... A jak TV tyle kasy za ziemię zarobiła to niech w końcu wyremontuje starą willę masońską w Wrzeszczu należąca do nich, a która na maxa niszczeje i nie długo podzieli los wielu innych tak cennych perełek Gdańska !!!

    • 17 2

  • domi

    Jaka dominanta? Jakie wysokości kamienic były w XVI/XVII wieku w Gdańsku? Na tamte czasy bardzo wysokie budynki! Te 40 metrów to 7 m więcej niż zwykłe 10-piętrowce.

    • 6 3

  • Tak jest ! Kolejny Office Center bez parkingów, biedronka i osiedla ogrodzone drutem kolczastym czyli typowe zabudowania dla kameralnej Oliwy. Urzędnicy powinni pójść siedzieć.

    • 21 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane