Fakty i opinie

Czy wokół wysepki we Wrzeszczu będzie bezpieczniej?

Najnowszy artukuł na ten temat

Śmiała koncepcja zmian przy wysepce we Wrzeszczu

Do końca roku przed przejściem dla pieszych na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej z ul. Jesionową zostanie zainstalowana sygnalizacja świetlna. Po przeciwnej stronie wysepki na poprawę bezpieczeństwa na razie nie ma szans. Wczoraj znów doszło tam do poważnego wypadku, a jego sprawca był pijany.Czy wokół wysepki powinny się pojawić kolejne elementy infrastruktury drogowej poprawiające bezpieczeństwo?

tak, światła przy Jesionowej nie wystarczą 42%
nie, wypadki w kierunku Sopotu są rzadkością, w dodatku powodują je kierowcy "pod wpływem" 48%
trudno powiedzieć 10%
zakończona Łącznie głosów: 813
W czwartek przed północą na wysokości Galerii Bałtyckiej doszło do kolejnego groźnego wypadku. Jadący w kierunku Sopotu 34-letni kierowca seata leona stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki. Auto wpadło na torowisko tramwajowe i dachowało.

- Okazało się, że kierowca jest pijany, w wydychanym powietrzu miał ok. 1,1 promila alkoholu. Wraz z 31-letnią pasażerką trafił do szpitala, a po wypisaniu zatrzymała go policja. Mężczyzna stracił prawo jazdy i trzeźwieje w policyjnej celi - mówi Lucyna Rekowska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Jezdnia w ciągu al. Grunwaldzkiej między galerią a ul. Generała Charlesa de Gaulle'a zobacz na mapie Gdańska wokół wysepki, którą dodatkowo przecinają tory tramwajowe, to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Gdańsku. Szczególnie na pasach w kierunku Sopotu. To tam wiosną doszło do tragicznego wypadku, w którym znajdujący się pod wpływem środków odurzających 40-letni Artur W. potrącił ze skutkiem śmiertelnym rowerzystkę jadącą ścieżką rowerową.

Do wypadków często dochodzi także po drugiej stronie wysepki - najczęściej do potrąceń na przejściu dla pieszych przy ul. Jesionowej zobacz na mapie Gdańska. Zebra przecina tam trzy pasy al. Grunwaldzkiej, a groźne sytuacje powodują kierowcy, którzy nie ustępują pierwszeństwa osobom przechodzącym przez przejście.

Wideo archiwalneJak ograniczyć wypadki w tym miejscu?

Na gruntowną przebudowę jezdni w kierunku Sopotu nie ma szans ze względu na zabudowę znajdującą się przy skrajni lewego pasa. Budynek powoduje, że geometria tego odcinka jest bardzo niekorzystna i niebezpieczna. Na jezdni tworzy się tzw. "eska", a więc dwa poziome łuki, które dodatkowo poprzedzone są jeszcze przejściem dla pieszych i skrzyżowaniem z ul. Lendziona, z którego widoczność jest mocno ograniczona.

Jedyną możliwością, by zminimalizować tam niebezpieczne zachowania kierowców jest koordynacja sygnalizacji świetlnej znajdującej się na wysokości przystanku tramwajowego "Klonowa". Piraci drogowi, którzy ze znaczną prędkością chcieliby pokonać kolejne skrzyżowania, na żadnym z nich nie załapią się na zielone światło. Z tej możliwości już zresztą skorzystano, problem w tym, że od tego miejsca do łuku przy galerii jest ponad 200 metrów. To wystarczy, by rozpędzić auto nawet średniej klasy do zbyt dużej prędkości.

Nowa sygnalizacja jeszcze w tym roku

Wkrótce bezpieczniej będzie na przejściu dla pieszych przy ul. Jesionowej po drugiej stronie wysepki. Zarząd Dróg i Zieleni przygotowuje się właśnie do montażu sygnalizacji świetlnej.

Światła zostaną podłączone do już działającej sygnalizacji przy ul. de Gaulle'a. Piesi będą mogli z nich skorzystać jeszcze przed końcem tego roku.

Skutki kwietniowego wypadku przy wysepce we Wrzeszczu.
Skutki kwietniowego wypadku przy wysepce we Wrzeszczu. fot. Czytelnik Trojmiasto.pl

Opinie (145) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.