• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Czy wystarczy jeść zdrowiej?

22 lipca 2022 
- W niektórych przypadkach np. w otyłości, w problemach z prawidłową glikemią lub niektórych zaburzeniach hormonalnych, dieta okazuje się niewystarczająca. Należy wziąć pod uwagę inne obszary życia takie jak sen, psychika, ruch czy relaksacja - mówi Anna Słomkowska. - W niektórych przypadkach np. w otyłości, w problemach z prawidłową glikemią lub niektórych zaburzeniach hormonalnych, dieta okazuje się niewystarczająca. Należy wziąć pod uwagę inne obszary życia takie jak sen, psychika, ruch czy relaksacja - mówi Anna Słomkowska.

"Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz" - to fragment jednej z najbardziej znanych fraszek Kochanowskiego. Wtedy i dziś zdrowie zajmuje ważną pozycję w życiu człowieka. Badanie CBOS z 2019 roku pokazało, że zachowanie dobrego zdrowia było drugą po szczęściu rodzinnym, wartością dla Polaków. Nic więc dziwnego, że chcemy o nie dbać na różne sposoby. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Anną Słomkowską i dr Magdaleną Maciejewską-Cebulak na temat "Co musisz wiedzieć przed pierwszą wizytą u dietetyka?".- Często pierwszym sposobem na poprawę zdrowia jest zmiana dotychczasowego sposobu żywienia. I o ile ktoś zmienia go z powodów profilaktycznych, a nie choroby, robi to przeważnie na własną rękę. Na początku rezygnuje bądź mocno ogranicza produkty, które uważa za niezdrowe - mówi Anna Słomkowska, dietetyk medyczny.
Sposób odżywiania bywa kluczowy w walce z chorobą lub w profilaktyce chorób. Liczą się w nim nie tylko kalorie, ale także (a często przede wszystkim) jakość produktów, czas i sposób spożywania posiłków, przyprawy, techniki kulinarne, częstotliwość i jakość wypijanych płynów oraz to, jak często sięgamy po słodkie lub słone przekąski. Właściwa dieta rozumiana jako sposób żywienia, to często nie jedyny element wpływający na zdrowie.

- W niektórych przypadkach np. w otyłości, w problemach z prawidłową glikemią lub niektórych zaburzeniach hormonalnych, dieta okazuje się niewystarczająca. Należy wziąć pod uwagę inne obszary życia takie jak sen, psychika, ruch czy relaksacja - dodaje Anna Słomkowska

Sen i dobra kondycja kluczowe dla zdrowiaSen to fizjologiczna potrzeba organizmu. Śpimy przez 1/3 życia, a sen wpływa na wiele jego obszarów i jest konieczny do zachowania homeostazy. Brak snu zabija szybciej niż brak jedzenia. Ma duży wpływ na apetyt, poziom cukru, przemianę materii, odporność i koncentrację.

- W poprawie jakości snu pomaga m.in. wywietrzenie sypialni, odłożenie urządzeń elektronicznych na 60 min przed snem, unikanie drażniących rozmów wieczorem, zjedzenie lekkiej kolacji, wyciszenie się przy książce, spokojnej muzyce lub audiobooku. Korzystnie dla zdrowia jest spać w nocy 7-9 godzin - wskazuje Anna Słomkowska.
Kolejnym ważnym dla zdrowia elementem jest ruch. WHO zaleca co najmniej 150 min. umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu. Każdy ruch jest krokiem w stronę zdrowia. Można pływać, jeździć na rowerze lub maszerować, ale na początek wystarczy wprowadzić małe zmiany w postaci załatwiania spraw na świeżym powietrzu, np. pieszego powrotu z pracy, prac w ogródku czy spacerów. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy, depresji, chorób układu krążenia i nowotworów.

Utrzymanie zdrowia w dobrej kondycji lub powrót do niego po chorobie wymaga działania w różnych obszarach życia. Wprowadzanie zmian powinno odbywać się etapami i obejmować kilka czynników. Można to zrobić samemu lub z pomocą specjalistów takich jak lekarz, dietetyk, trener sportowy, a także psycholog.

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Anną Słomkowską i dr Magdaleną Maciejewską-Cebulak na temat "Co musisz wiedzieć przed pierwszą wizytą u dietetyka?". Wydarzenie odbędzie się w środę, 27 lipca, o godz. 17.30 w WSB Gdańsk. Podczas spotkania ekspertki omówią różnego rodzaju powody, dla których zgłaszamy się do dietetyka, jak na przykład nadwaga, przewlekłe wzdęcia, alergia czy zmiana stylu odżywiania. Dowiesz się również jak przygotować się do takiej wizyty i jak wygląda pierwsze spotkanie. Wydarzenie jest bezpłatne, jednak obowiązuje rezerwacja miejsc. Więcej informacji, w tym także dotyczących zapisów, uzyskamy na stronie internetowej wydarzenia.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca