Fakty i opinie

Czym zajmuje się gdańskie Archiwum X?

Policjanci z gdańskiego Archiwum X często używają najnowszej techniki, aby rozwiązać sprawy sprzed lat. Tu zrekonstruowana komputerowo, na podstawie samej czaszki, twarz jednej z ofiar.
Policjanci z gdańskiego Archiwum X często używają najnowszej techniki, aby rozwiązać sprawy sprzed lat. Tu zrekonstruowana komputerowo, na podstawie samej czaszki, twarz jednej z ofiar. mat. KWP w Gdańsku

Policyjne Archiwum X, w przeciwieństwie do filmowego, nie tropi kosmitów, a morderców. Jakimi sprawami zajmuje się tajemnicza jednostka z Gdańska?Bardzo często stare sprawy udaje się rozwiązać dzięki badaniom DNA.
Bardzo często stare sprawy udaje się rozwiązać dzięki badaniom DNA. mat. prasowe
Zespoły Przestępstw Niewykrytych - bo taką nazwę Archiwa X noszą oficjalnie - od kilku lat działają przy komendach wojewódzkich policji w całym kraju. W Gdańsku Archiwum X założono w 2005 roku. Od dwóch lat jest komórką etatową: pracuje w niej trzech policjantów oraz psycholog, zajmujący się głównie sporządzaniem portretów psychologicznych morderców.

Pracy jednostce nie brakuje. Cały czas na rozwiązanie czeka około 100 spraw, dotyczących zabójstw popełnionych na terenie naszego województwa w ciągu ostatnich 10 lat. Obecnie pod lupą Archiwum X znajduje się kilkanaście z nich. Wybraliśmy cztery i porozmawialiśmy na ich temat z badającymi je policjantami.

Zamordowana podczas joggingu

19-letnią Darię morderca zaatakował, gdy uprawiała jogging w lesie w Oliwie.
19-letnią Darię morderca zaatakował, gdy uprawiała jogging w lesie w Oliwie. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Dwie badane sprawy pochodzą z 1995 roku. Tego roku całe Trójmiasto poruszyła historia 19-letniej Darii. Młoda, wysportowana, z perspektywami i pomysłem na życie (dostała się właśnie na studia na Politechnice Gdańskiej) - została zamordowana, gdy, jak co dzień, wyszła rano pobiegać do lasu w Oliwie.

Feralnego sierpniowego dnia rodzinę dziewczyny zaniepokoiło to, iż z joggingu nie wróciła, chociaż spodziewała się o określonej godzinie wizyty hydraulika. Jej zaginięcie zgłoszono policji. Niepokój rodziców pogłębił się, gdy 19-latka nie wróciła do domu na noc. Rano rozpoczęto jej poszukiwania. Niestety, gdy dziewczynę znaleziono, była już martwa.

Policja szybko ustaliła seksualny motyw morderstwa, niestety tak łatwo nie poszło jej z ustaleniem sprawcy. Udało się odnaleźć bardzo wielu świadków, którzy widzieli tego dnia Darię. Wytypowano także kilka osób, które mogły być zamieszane w jej morderstwo. Ostatecznie jednak ich udział został wykluczony przez badania DNA. Półtora roku później śledztwo zamknięto, sprawcy nie ustalono.

- To była jedna z pierwszych spraw, które trafiły do gdańskiego Archiwum X. Pracujemy nad nią cały czas. W zeszłym tygodniu przebadaliśmy jedną z wytypowanych osób. Testy DNA wykluczyły ją jednak jako sprawcę - mówi podinsp. Piotr Kuźba z gdańskiego Archiwum X.

Łącznie testami DNA objęto w tej sprawie ponad 70 osób. W jednym wypadku policjanci lecieli za granicę, aby przebadać wytypowanego wcześniej potencjalnego sprawcę. Na razie jednak nie znaleźli winnego.

- Nie poddajemy się. Niedawno wpadliśmy na kolejny trop. W tej chwili go sprawdzamy. Nic więcej, dla dobra śledztwa, nie mogę jednak powiedzieć - dodaje Kuźba.

Szukali kosztowności w domu starszego małżeństwa

Lubisz czytać o nierozwiązanych kryminalnych zagadkach sprzed lat?

tak, uważam też, że takie teksty są potrzebne, bo mogą pomóc w ustaleniu sprawców starych zbrodni 74%
tak, chociaż nie sądzę, aby tego typu publikacje w jakiś istotny sposób mogły pomóc policji w rozwiązaniu opisywanych spraw 16%
nie, w ogóle nie za bardzo lubię czytać o tematach kryminalnych 10%
zakończona Łącznie głosów: 334
Testy DNA policjanci przeprowadzają także w związku z inną sprawą z 1995 roku. W styczniu tego roku zamordowano w bestialski sposób starsze małżeństwo z Suchanina. Państwo P. mieszkali w domu jednorodzinnym. Najprawdopodobniej zostali zamordowani w związku z motywem rabunkowym. Paradoksalnie, w domu nie było kosztowności. P. był emerytowanym nauczycielem, jego żona w ogóle nie pracowała.

Z domu zginęła - chociaż tu policjanci nie mają pewności - tylko emerytura P. Zbrodnia była naprawdę potworna - napastnicy torturowali starszych ludzi przed śmiercią, licząc na to, iż wyjawią oni, gdzie trzymają kosztowności. Tych jednak w domu nie było. Przestępcy prawdopodobnie zaplanowali napad i zabójstwo sugerując się tym, że dzieciom państwa P. dobrze się powodzi, więc i rodzice muszą mieć w domu gotówkę.

Policjantom z Archiwum X udało się z materiału dowodowego wyodrębnić materiał genetyczny jednego ze sprawców. Do tej pory przebadano ponad 20 osób, które mogły mieć związek ze sprawą. Na razie jednak osoby o odpowiednim profilu nie znaleziono.

Jak po latach typuje się potencjalnych podejrzanych? Głównie analizując stare akta i ponownie przesłuchując świadków. - Czasem jest tak, że w jakimś wypadku zabrakło 2-3 pytań do świadka. W takim wypadku ruszamy w teren i dokonujemy powtórnego przesłuchania - mówi Kuźba.

Tajemnicze zabójstwo w lesie

Zdarza się, że w ten sposób uda się ustalić osoby, które podczas właściwego śledztwa, często prowadzonego lata temu, w ogóle nie znajdowały się w orbicie zainteresowania śledczych. Tak było chociażby w sprawie Roberta W. - mężczyzny zamordowanego w wyjątkowo brutalny sposób w lesie na terenie Moreny. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci było rozerwanie jelita butelką po wódce.

W. nie miał żadnych powiązań z półświatkiem. Miał za to wielu znajomych. Policja dotarła do nich, podejrzanych jednak nie znalazła. Wyeliminowano za to wstępnie motyw rabunkowy morderstwa. Dziś śledczy przyjmują, że W. mógł zginąć ze względu na motywy osobiste, nie wykluczają też jednak, iż jego śmierć była wynikiem porachunków.

Dzięki pracy policjantów Archiwum X w orbicie zainteresowania śledczych pojawiła się niedawno osoba, która wcześniej w ogóle nie występowała w aktach sprawy. - Nic więcej nie mogę jednak na razie zdradzić - zastrzega Kuźba.

Zabójstwo W. to sprawa stosunkowo "świeża", jak na Archiwum X. Pamiętać jednak trzeba, że w wypadkach najbardziej zawiłych zbrodni, gdy policjanci niemal od razu trafiają na przysłowiową ścianę, sprawy po umorzeniu niemal z automatu trafiają do Archiwum X.

Jedyny ślad to cesarskie cięcie

Tak było też w przypadku korpusu młodej kobiety znalezionego w małym stawie w okolicach Drzewiny w powiecie gdańskim. Ciało pozbawione z chirurgiczną precyzją dłoni i głowy znaleźli turyści. Było zawinięte w folię. Morderca zadał sobie sporo trudu, aby utrudnić policji ustalenie tożsamości ofiary. Z jej lewego ramienia wyciął nawet 20-centymetrowy fragment skóry. Prawdopodobnie usunął w ten sposób charakterystyczne znamię, tatuaż lub bliznę.

Do tej pory nie wiadomo, kim jest zamordowana. To młoda, około 25-letnia kobieta o wzroście około 157-167 cm. Wiadomo, iż urodziła dziecko - miała bliznę po cesarskim cięciu. To na razie najważniejsza wskazówka dla śledczych. Policjanci z Archiwum X przeprowadzili już testy DNA matek ponad 40 zaginionych kobiet w jej wieku, które wcześniej rodziły poprzez "cesarkę". Na razie zamordowanej nie udało się jednak zidentyfikować.

Jeżeli ktoś wie, kim może być kobieta, proszony jest o kontakt z Prokuraturą Rejonową w Pruszczu Gdańskim, pod numerem telefonu 58 304 00 50. W tej i innych opisanych przez nas sprawach kontaktować można się także z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym KWP w Gdańsku pod numerem telefonu: 58 32 15 861

Opinie (72) 3 zablokowane

 • : ) (13)

  Brawo Policjanci technika idzie do przodu a więc jest szansa że coraz więcej spraw będzie wykrytych, jeszczse żeby sądy nie pracowały tak opieszale......

  • 70 16

  • Przygłupie mógłbyś zacząć czytać artykuły, a nie wrzucać bezsensownych komentarzy tylko żeby być tym "pierwszym".... (6)

   • 13 17

   • do "Pogromcy"

    "przygłupie" ? Obrażasz kogoś nie będąc wcześniej obrażonym. Jeśli on jest przygłupem to na ciebie buraku brakuje adekwatnego określenia

    • 19 6

   • Bardzo nieładnie Panie pogromco

    zaczynać dzień od obrażania innych osób....

    • 8 6

   • Dokładnie, (3)

    ciekawy może być fakt, że komentarze 'the bill-a' najczęściej są pierwsze lub na początkowych miejscach, a to oznacza, że jest to człowiek bezrobotny siedzący 24/7 na trojmiasto.pl lub siedzi w pracy i zamiast zająć się swoimi obowiązkami obija się siedząc w necie. Na dodatek jeszcze, żeby jego komentarze były w miarę 'mądre', to właściwie każdy aż mnie prowokuje do zanegowania jego idiotycznej riposty.

    • 9 5

    • Dokładnie- dokładniej - najdokładniej (2)

     jest wklejać te same dopiski do tej samej osoby pod różnymi artkułami.
     DOKŁADNIE to świadczy o Twoim bardzo niskim poziomie intelektualnym...

     • 7 2

     • A po co mam się męczyć i pisać drugi raz to samo, ujmując to innymi słowami? (1)

      Przeszkadza Ci to tak bardzo?

      • 4 3

      • Powiedzmy, że troszkę tak

       • 5 3

  • Alkoholiku, ile flaszek piwa dziennie wypijasz? Po pierwszej twoje myśli idą do przodu i jest szansa, że po drugiej napiszesz wreszcie coś niebanalnego?

   • 5 3

  • DEbill

   • 2 5

  • wez wyjdz w koncu z domu

   dzieciaku

   • 5 0

  • Postanowiłem tutaj się wypowiedzieć, bo w wątku o (1)

   wagonach dla pkp jakiś przyglup zaczął się pode mnie podszywac, a ja mam nieodpartą ochotę na zostawienie swojego śladu również i w innych tematach. Jak pies obsikujacy kolejne drzewa w parku.
   A Ty theBill nie daj się temu motlochowi i dalej pisz, bo piszesz z sensem. I nic im do tego, że piszesz. Skoro nie nasz życia rodzinnego, to piszesz, proste, nie? Tak, jak ja. I będę pisał tyle, ile mi się podoba.

   • 4 4

   • He he, the bill, życie (czy co tam zamiast niego masz) przecieka ci przez palce :) A może "pracujesz" w punkcie "Komandora"? Tam siedzą tacy zawodowi pykacze w symulator krowy na fejsie :)

    Rozejrzyj się czy klienci jacyś nie przyszli, teraz pora powrotów z pracy się zaczyna, ruch wzmożony w centrum handlowym.

    • 2 2

  • co z tego ze technika poszła do przodu, jak pilicjanty to nieroby

   • 2 3

 • Własnie w sklepach można kupić książkę morderczyni Madzi pt."Wybaczcie mi"!Kupujcie w ciemno bo jest super! (3)

  Koszt to tylko 39zł!

  • 23 87

  • Tą książkę chyba tylko głupi kupi, kupując tą książkę dajecie zarabiać na morderstwie tej morderczyni dziecka.

   • 36 2

  • Nawet za darmo

   gdyby rozdawali to bym nie wzięła

   • 18 0

  • Żart jakiś !!!

   • 11 0

 • szukacie informacji a nie podajecie nawet daty znalezienia zwłok. (2)

  Nasuwa się pytanie. Jak wam pomóc skoro tego nie chcecie?

  • 41 6

  • Bo jak wiesz o co chodzi to i tak daty nie potrzebujesz:P

   • 7 8

  • kontakt

   A poz atym jak coś wiesz to zadzwoń na dole są podane numery telefonów....

   • 1 0

 • Policji życzę powodzenia, i większej ilości etatów żeby szybko znaleźli winnych! (1)

  • 44 4

  • i krótszej pracy= emerytury w wieku 27lat

   albo i wcześniej, jeśli choć raz zmuszeni byli do nieludzko ciężkiej pracy (po za biurkiem)

   • 6 2

 • Niech sie zajmą wyłapaniem pedofili i pijanych kierowców.

  Obecnie proszenie policji o pomoc ma taki sam sens jak wiara w to że złodziej nie okradnie otwartego mieszkania.

  Wiecie że policjanci ręcznie wypełniają protokoły pomimo że obok stoją komputery :-) brak na atrament czy toner do drukarki.
  A technicy mają sprzęt fotograficzny i wideo pamiętający czasy kina niemego i lamp błyskowych na magnezję.

  • 22 7

 • Ja tez mam w domu Archiwum X (9)

  Umieszczam tam rożne filozoficzne myśli mojej Żony. Może po latach dojdę, o co Jej chodziło

  • 130 5

  • (1)

   Współczuję Małżonce tak nierozgarniętego męża. Parafrazując znany chicior - "na ch*j za Nią wychodziłeś?"

   • 7 19

   • To Ona za mnie wyszla

    Ja się z Nią ożenilem

    • 8 0

  • (3)

   nierozgarniętego męża? kobiety mają to do siebie że często same nie wiedzą o co im chodzi a jak już wiedzą to nie potrafią tego powiedzieć wprost. a skoro tak to ja bym sobie nie zawracał tym głowy

   • 8 5

   • A ja mówię wprost, jak krowie na rowie

    i słyszę w odpowiedzi '' ...ty zawsze..." jeszcze zanim skończę kwestię i wyłożę o co mi chodzi.

    • 3 3

   • To mężczyźni nie potrafią częściej okazywać emocji i uczuć niż kobiety (1)

    Cały sekret leży w umiejętności znalezienia wspólnego języka a nie tylko narzekaniu. Mężczyźni skrywają swoje uczucia, uczuciowi mężczyźni są postrzegani jako niemęscy stąd wielu jest zamkniętych w sobie.

    • 1 1

    • Ale ja nie narzekam.

     Po prostu tego nie jestem w stanie zrozumieć od razu, tylko potrzebuje czasu. Nie bedzie nigdy wspólnego języka bo mózgi kobiety i mezczyzny są zbyt rożne. A kobiecy mężczyzna wcale nie musi być niemęski, Marto.

     • 0 1

  • Pytanie brzmi - po co chcesz dochodzić do tego?

   Steku bzdur zwanego uczuciami kobiety nigdy nie zrozumiesz, i nie warto próbować bo odkryjesz że te istoty nie są tego warte :)

   • 2 4

  • Ale się uśmiałem!

   Dobre, dobre...
   Podobne archiwum mieliśmy z kolegami w LO. Zapisywaliśmy tam "złote teksty" nauczyciela z fizyki. Do dziś wielu używamy dla humorystycznego podkreślenia danej sytuacji.

   • 6 0

  • Ja taż to mam !Tylko jestem w konkubinacie.

   • 1 2

 • A jakaś rozwiązana sprawa ? (2)

  Brakuje mi tutaj przykładu jakiejś rozwiązanej sprawy przez gdańskie Archiwum X - działają od 2005r - to już 7 lat - mają jakieś sukcesy ?

  • 61 3

  • Przypuszczam, że jeszcze nie (1)

   ale cały czas są na tropie...

   • 10 1

   • taa

    • 0 0

 • portret psychologiczny (2)

  "pracuje w niej trzech policjantów oraz psycholog, zajmujący się głównie sporządzaniem portretów psychologicznych morderców."

  czyli zbędny etat. portrety psychologiczne to mit. jakiś czas temu robiono eksperyment w którym okazało się że studenci wykazywali taką samą albo i lepszą skuteczność niż mega psycholodzy. portrety psychologiczne są często totalnie błędne jak np było w przypadku snajpera z USA.

  • 15 21

  • (1)

   "mega psycholodzy" kim jest taka osoba?

   "studenci wykazywali taką samą albo i lepszą skuteczność" w czym, bo nie rozumiem?

   • 7 3

   • to musisz być bardzo bystry skoro nie rozumiesz. chodzi o to że tzw specjaliści nie byli wale lepsi w ustalaniu portretów psychologicznych prawdziwych sprawców niż studenci.

    • 4 4

 • Jezeli te rekonstrukcje robia w Zbrushu to obawiam sie, ze sa G warte.

  Rownie dobrze moga jasnowidzow zaczac zatrudniac.

  • 6 4

 • Archiwum X rzekomo zajmuje sie sprawą zaginięcia Iwony Wieczorek (6)

  dlaczego o tym cisza??

  • 13 5

  • Mam nadzieję

   że kiedyś ta sprawa się wyjaśni, jak na razie to jedna wielka zagadka z zaginięciem Iwony.

   • 14 3

  • Sprawa jest banalnie prosta, wystarczy przeanalizować jej ostatni widok z kamer. (4)

   Szukacie daleko zamiast blisko.

   Nie ma co wymyslać koła...

   Wystarczy popatrzeć na w/w widok z kamery i wejść w Iwonę, w jej sposób myslenia , następNię ułożyć najprostsze z możliwych puzzle... i już mamy sprawców;p

   Sprawców , nie sprawcę.

   • 6 1

   • (2)

    ale o co Ci chodzi dokaldnie, jak wiesz to powiedz

    • 8 1

    • jakby wiedzial to by juz dawno zadzwonil

     g***o wie, tylko sie madrzy na forum ;)

     • 3 2

    • Ona postanowiła gdzieś jeszcze zajrzeć wg. mnie...

     Gdzie mogła zajrzeć ?

     • 0 1

   • racja, ale dla niebieskich za trudne/taczki panowie taczki czekają

    pasibrzuchy wille pobudowały no i basta, emeryturka i tylko dzieci nie wcinać w układy bo prl się konczy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.