Czytelniczka: parkuję poza strefą przez nowe zasady wykupu abonamentów

System zakupu abonamentów nie pozwala na wykup dokumentu na mniej niż 30 dni.
System zakupu abonamentów nie pozwala na wykup dokumentu na mniej niż 30 dni. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

- Od 8 grudnia parkuję swój samochód w dzielnicy Gdyni, która nie jest objęta strefą płatnego parkowania, jednocześnie zabierając miejsce parkingowe innym, bo nie mogę wykupić abonamentu na czas krótszy niż 30 dni, a z końcem roku kończy mi się umowa najmu - opisuje swoją sytuację pani Magdalena. Zwraca uwagę, że przed lipcem, kiedy wprowadzono nowe zasady parkowania, takich ograniczeń nie było.Jakie główne zmiany widzisz po zmianie zasad płatnego parkowania w centrum Gdyni?

Zobacz wyniki (723)
Według uchwały radnych w Gdyni abonament typu "M" pozwalający na parkowanie za 30 zł miesięcznie jest dostępny tylko dla osób zameldowanych na terenie danej strefy płatnego parkowania w Gdyni, na pobyt stały lub tymczasowy.

Nie ma konieczności dokumentowania miejsca zamieszkania. Pani Magdalena od 3 lat korzystała z tego przywileju, będąc tymczasowo zameldowaną w Śródmieściu, co roku odnawiając meldunek i umowę najmu. Mogła przy okazji kupować abonament na mniejszą niż 30 liczbę dni.

Od lipca sytuacja się jednak zmieniła.

Poniżej jej opowieść:

Od ponad 3 lat jestem całkiem zadowoloną mieszkanką Gdyni. Płacę tu podatki, wynajmuję mieszkanie i - jako że mieszkam w Śródmieściu - to co miesiąc kupuję abonament na parking. No właśnie, parking.

Temat strefy płatnego parkowania od kilku miesięcy budzi kontrowersje wśród mieszkańców. Płacę 30 zł za każdy miesiąc za możliwość postawienia auta pod domem. Biorąc pod uwagę osoby, które nie są mieszkańcami centrum i muszą płacić całkiem sporą stawkę godzinową, to można powiedzieć, że te 30 zł to całkiem preferencyjne warunki i nie jest źle.

Otóż nie było źle do czasu...

W związku z tym, że mieszkanie wynajmuję i obowiązuje mnie określony w umowie czas wynajmu, abonament mogę kupić, ale na ten konkretny okres. Dodatkowo na podstawie umowy muszę być zameldowana tymczasowo, bez tego ani rusz, żeby dostać wyżej wspomniany abonament.

Abonament dla mieszkańca jedynie na 30 dni lub wielokrotnośćUmowę na wynajem mieszkania zawieram na rok. Co roku ją odnawiam, co roku jestem chyba pierwszą osobą w dziale Ewidencji Ludności i Meldunków w Urzędzie Miasta, przedłużając meldunek, no bo jak inaczej mogłabym parkować za 30 zł miesięcznie. Nawet mając wcześniej nową umowę, która będzie obowiązywać w kolejnym roku, nie mogę zameldować się na podstawie tej umowy "na zapas". Nie mam z tym problemu, takie przepisy i już.

Wszystko się zmieniło wraz z poszerzeniem płatnych stref parkowania i wprowadzeniem nowego systemu, który to wszystko rejestruje. Sprawa wygląda tak, że mój obecny abonament obowiązuje do 7 grudnia i nie mogę wykupić krótszego niż taki na 30 dni.

W Biurze Obsługi Klienta Działu Płatnego Parkowania UM Gdynia zostałam poinformowana, że system jest w stanie wydać abonament jedynie na wielokrotność tych 30 dni. W związku z tym, że 31 grudnia kończy mi się umowa oraz meldunek, nie otrzymałam abonamentu na kolejne 30 dni, licząc od 8 grudnia. Na mniejszą liczbę dni, czyli do 31 grudnia, również nie, no bo wielokrotność...

Nie mam pojęcia, kto to wymyślił, ale jestem pewna, że utrudnił tym życie wielu mieszkańców. O poziomie obsługi w BOK-u już nie wspomnę... Pan, który mnie obsługiwał, już nie pierwszy raz wykazał się brakiem zrozumienia oraz wyrachowaniem.

Parkuję poza strefą, zajmując komuś miejsceWychodzi na to, że pozostaje mi parkować swój samochód w dzielnicy, która nie jest objęta strefą płatnego parkowania, jednocześnie zabierając miejsce parkingowe mieszkańca tejże dzielnicy, a następnie komunikacją miejską udać się do domu. I tak codziennie do końca miesiąca.

Zapewne projektując system do wystawiania abonamentów, nikt nie wpadł na to, żeby mógł zaakceptować również te na mniejszą liczbę dni niż 30. Do 1 lipca br. jakoś nie było z tym problemu. Jeśli kupowałam abonament na przykład 15 grudnia i chciałam, żeby obowiązywał do 31 grudnia, to po prostu płaciłam za 30 dni, a korzystałam tyle, ile mogłam, czyli do końca obowiązywania umowy najmu i meldunku tymczasowego.

Wydaje mi się, że dotyczy on całkiem sporej liczby osób. Jak widać, władze miasta niekoniecznie są nim zainteresowane...

Odpowiada Andrzej Ryński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Zgodnie z przyjętą i obowiązującą uchwałą nie mamy możliwości wydania abonamentu na okres, w którym Pani nie posiada meldunku, czyli pomiędzy 1 a 7 stycznia 2022 r.

Aby otrzymać na ten okres abonament, Pani powinna wykazać się przedłużeniem okresu zameldowania, czego można dokonać, posiadając przedłużoną umowę najmu lokalu mieszkalnego, bez konieczności oczekiwania na zakończenie poprzedniego okresu czasowego meldunku.

Abonament, który może zostać wydany, będzie obowiązywał jedynie do 31 grudnia, czyli do momentu zakończenia okresu posiadania czasowego zameldowania w Gdyni. Dopiero w momencie przedstawienia informacji o wydłużeniu meldunku w Gdyni w obrębie Śródmiejskiej SPP będziemy mogli wydać Pani abonament na dłuższy okres.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (304)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane