Fakty i opinie

stat

Miasto Wspólne: "Mieszkańcy Gdyni chcą więcej zieleni"

artykuł czytelnika

Mieszkanka Gdyni przywiązała się do drzewa, protestując przeciwko wycince.

- Dramatyczna reakcja mieszkanki ulicy Partyzantów na wycinkę drzew na skwerze Plymouth zobacz na mapie Gdyni wywołała falę komentarzy, pokazujących, że coraz powszechniejszy jest pogląd gdynian "o betonowaniu miasta". Nie bierze się on znikąd. Plany sprzedaży terenów przy Polance Redłowskiej, poszerzenia ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni czy Władysława IV zobacz na mapie Gdyni kosztem drzew, plany masowego karczunku drzew na Międzytorzu, wycinanie kolejnych skwerów i placów - pisze Łukasz Piesiewicz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne.Czy w Trójmieście jest dużo zieleni w centrach miast?

tak, wystarczająco

10%

nie, ale centrum to nie miejsce na zieleń

7%

nie, powinno być jej więcej

83%
Zapewne te wycinki nie wzbudzałyby tyle emocji, gdyby miejscy urzędnicy byli w stanie zaproponować coś w zamian i przekonać do zielonych inwestycji samych deweloperów. Czyli po prostu mieć przemyślany plan dbania i rozwijania miejskich terenów zielonych. Mam wrażenie, że tego nie ma.

Bo nie broni się koncepcja Parku Centralnego, urządzanego na miejscu istniejącego parku, gdzie główną inwestycją jest parking podziemny, oznaczający wycinkę drzew. Nie broni się też mikroskopijny park zaplanowany na terenach przyszłej dzielnicy "Śródmieścia Morskiego" w tak skromnej wielkości, choć społecznicy na etapie omawiania planu wskazywali na możliwość jego powiększenia. Wtedy usłyszeliśmy od miejskich urzędników, że park się nie opłaca, bo nie przynosi dochodów miastu.

Nie zamierzam podważać praw właściciela prywatnych działek do dysponowania nimi w granicach przepisów, do zagospodarowywania ich zgodnie z wydanymi pozwoleniami. Nie chcę też podważać kompetencji miejskich planistów czy prezydenta Gdyni, którego wizję rozwoju miasta przelewają na plany miejscowe (choć wolałbym, by te plany powstały w procesie partycypacji). Jednak warto zacząć myśleć o miejskiej zieleni inaczej niż o czymś, co przynosi miastu, a także prywatnym inwestorom straty. W zielonym mieście jakość życia jest lepsza i jest to prawda udowodniona na całym świecie.

Więcej drzew to szczęśliwsze miastoDlatego warto pracować wspólnie na rzecz takiego zielonego miasta. Tak jak robi to Miasto Wspólne. Udało nam się przekonać gdynian, by zagłosowali w zeszłorocznym budżecie obywatelskim na nasz projekt odtworzenia szpaleru drzew na ul. 10 Lutego. Udało nam się przekonać jednego z deweloperów, by uzupełnił bardzo skromne środki z tego budżetu, dzięki czemu szpaler drzew zostanie posadzony na znacznej długości ulicy. Dzięki współpracy z Biurem Ogrodnika Miasta udało nam się zagospodarować należące do miasta klepisko na zielony skwer. Takich szans na współpracę mieszkańców z miastem jest znacznie więcej, ale do tego potrzebna jest dobra wola miasta i właśnie to nowe podejście do miejskiej zieleni.

Potrzebujemy więcej drzew, parków, a tam, gdzie nie ma na nie miejsca, potrzebujemy małych skwerów. Na początku roku we współpracy z gdańską Akademią Sztuk Pięknych zaproponowaliśmy kilka lokalizacji dla tzw. parków kieszonkowych - skromnych, małych zielonych przestrzeni pomiędzy miejską zabudową. Gdyby środki w budżecie obywatelskim były znacznie większe, część z tych propozycji mogłaby być w tym roku głosowana przez mieszkańców. Niestety przy bardzo ubogim budżecie obywatelskim (dla zobrazowania: czterokrotnie niższym niż środki przeznaczane przez miasto na promocję), tak nie mogło się stać.

Czytaj więcej: Pomysły na parki kieszonkowe w Gdyni

Dlatego bardzo liczę, że miasto zdecyduje się na nowe otwarcie w kwestii zieleni. Wzmocni finansowo Biuro Ogrodnika Miasta, zajmujące się bieżącym utrzymaniem zieleni, przejrzy swoje plany sprzedaży miejskich nieruchomości pod kątem ich przekształcenia w tereny zielone, rozpocznie dialog z deweloperami na temat tego, co oni mogą dać miastu, korzystając z jego zasobów i na nim zarabiając. I pozwoli mieszkańcom decydować za pośrednictwem znacząco powiększonego budżetu obywatelskiego, czy i gdzie powinno pojawić się więcej zieleni.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (235) 12 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.