Fakty i opinie

stat

Czytelnik: sprzątajmy sami, bo służby są nieskuteczne

artykuł czytelnika

- Nie bądźcie obojętni na zaśmiecanie, sami sprzątajcie i chociaż jest to ciężka, syzyfowa praca, to działajcie realnie, systematycznie i wspólnie, bo służby w większości przypadków są nieskuteczne - apeluje pan Radek, dzielący się swoimi refleksjami po wspólnym sprzątaniu.Znasz osoby wywożące śmieci do lasu?

tak, zgłaszałem ten proceder służbom 7%
owszem, ale nie wtrącam się do ich działań 3%
nie, ale słyszałem wiele historii na ten temat 70%
nie, dla mnie to marginalny problem 20%
zakończona Łącznie głosów: 492
W niedzielę sprzątaliśmy Mały Kack na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i okolic. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu, który przez blisko 2,5 godziny udało nam się wypracować przy współpracy szóstki dorosłych osób i asyście dwójki dzieci. Rezultat naszej pracy przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Widząc efekty końcowe nie mogłem uwierzyć w to, że kilka osób może zrobić kawał dobrej roboty w tak krótkim czasie.

Bałagan w lesieRefleksja pierwsza: w lesie panuje bałagan. Jest miejscami nie do opisania, są góry zalegających śmieci składowane najwyraźniej latami. Napotkani mieszkańcy okolicznych osiedli są zaskoczeni, że w takim uroczym krajobrazie leśnym można napotkać tak dużo różnego rodzaju odpadów gospodarczych i przemysłowych. Zdecydowanie najczęściej można natrafić na odpady plastikowe: torby, folie, butelki typu pet, pojemniki i opakowania po produktach spożywczych. W dalszej kolejności są to odpady szklane - różnego typu butelki, zwłaszcza po trunkach alkoholowych, oraz słoiki.

Stosunkowo sporo jest puszek aluminiowych po napojach i trunkach alkoholowych. Wśród odpadów przemysłowych przeważają śmieci motoryzacyjne: paski gumowe, wycieraczki podłogowe, wycieraczki do szyb, szyby, opony, siedzenia samochodowe; budowlane: materiały sypkie, zaprawy, kafelki tłuczone, elementy chemii budowlanej, pustaki, cegły, zaprawa cementowa, elementy rynien, wykładziny pcv; sprzęt AGD: elementy lodówek, elementy żelazka itp.

Niestety, po ponad czteroletnich obserwacjach swojej najbliższej okolicy nie dostrzegam realnych działań służb leśnych i służb komunalnych, zmierzających do systematycznego odśmiecania lasu. Jeśli takie działania są realizowane (moje obserwacje mówią, że coś pozytywnego od czasu do czasu się dzieje), to są to działania nieudolne i niesystematyczne i nie są powtarzane.

Służby nieskuteczne, trzeba liczyć na siebieGdyby reakcja służb odpowiedzialnych za nasze obszary leśne była skuteczna, to nie zarastalibyśmy górami wszędobylskich śmieci. Chciałbym serdecznie zaapelować, aby zająć się tym problemem, poddać go pod dyskusję. Widząc to, co dzieje się w lesie, w naszym najbliższym sąsiedztwie, doszedłem do wniosku, że nie można tego problemu dłużej bagatelizować, bo już dziś przegrywamy walkę z nami samymi.

Nie potrafię precyzyjnie powiedzieć, skąd się bierze motywacja do śmiecenia albo brak motywacji do zachowania czystości, a tym samym trudno powiedzieć, dlaczego ludzie sami siebie okopują stertą śmieci, szkodząc sobie i środowisku. Prywatnie nie znam nikogo ani nigdy nie słyszałem o kimś, kto byłby wychowywany w domu rodzinnym w modelu przyzwalającym na zaśmiecanie. Jest to przykre zjawisko, dotykające środowisko na ogromną skalę, ale nie potrafimy temu jako gatunek skutecznie zapobiec. Możemy jednak działać realnie i pomóc środowisku złapać kolejny oddech.

Podkreślam, że nasza inicjatywa ma charakter oddolny, obywatelski, społeczny, apolityczny i jest systematyczna, powtarzalna. Wiemy, że za oczyszczanie jest ktoś odpowiedzialny, czujemy, że stoją za tym jednostki, jak i instytucje, pracownicy, sprzęt, infrastruktura i pieniądze, ale nie zamierzamy się na to wszystko oglądać do końca naszego życia.


Nie bądźmy obojętni na zaśmiecanieChciałbym do wszystkich czytelników zaapelować, aby czynnie, aktywnie przeciwdziałali zaśmiecaniu naszego wspólnego otoczenia. Nie bądźcie na to obojętni i chociaż jest to ciężka, syzyfowa praca, to działajcie realnie, systematycznie i wspólnie, bowiem wystarczy nie robić nic, aby zło zawsze w takich przypadkach zatriumfowało.

Oglądanie się na innych może prowadzić donikąd, zaś poleganie na wszelkiego typu instytucjach może być ślepą uliczką...
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (173) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.