Fakty i opinie

stat

Daj Boże wygrać

Bogdan Borusewicz ma być wspólnym kandydatem PO i PiS do Senatu. Platforma przygarnęła też swojego byłego lidera Macieja Płażyńskiego.

Liderzy obu partii wyjątkową wagę przykładają do wyniku na Pomorzu - regionie o najwyższej frekwencji w kraju i tradycyjnie prawicowych sympatiach. W mateczniku lidera PO Donalda Tuska (startuje i do Sejmu, i na urząd prezydenta RP) partia braci Kaczyńskich zapowiada ostrą rywalizację.

- Daj Boże, żebyśmy wygrali tu z Platformą - zagrzewa do rywalizacji Tadeusz Cymański, szef pomorskiego PiS.

- We dwójkę z Tadeuszem odbierzemy głosy Donaldowi Tuskowi - zapowiada Jacek Kurski. - Każdy z naszych kandydatów będzie walczył nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Riposta PO jest natychmiastowa: - Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy. Tu ludzie mają zdrowy rozsądek i wygra PO - odpowiada poseł Platformy Sławomir Nowak. - Jak najlepiej życzę naszym przyjaciołom z PiS, ale za chwilę będą musieli się mocno napracować, aby ich kandydat na prezydenta w ogóle znalazł się na pudle dla zwycięzców.

Najpewniejsi wejścia do Sejmu mogą być w Gdańsku: Donald Tusk, Sławomir Nowak i Jarosław Wałęsa (z PO) oraz Tadeusz Cymański, Jacek Kurski i Hanna Foltyn-Kubicka (z PiS).

Posłami z Gdyni zostaną najpewniej zajmujący trzy czołowe miejsca Marek Biernacki, Tadeusz Aziewicz i Kazimierz Kleina (z PO) oraz Jolanta Szczypińska i Jarosław Sellin (z PiS).

Mimo rywalizacji między PO a PiS o mandaty poselskie i wyścigu Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim o miejsce w Pałacu Prezydenckim, obie partie dogadały się w sprawie Senatu i wystawią wspólnych kandydatów. W Gdyni będą to Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Edmund Wittbrodt, a w Gdańsku - Anna Kurska, Bogdan Borusewicz oraz Maciej Płażyński.

Samoobrona
Szefowa pomorskiej Samoobrony Danuta Hojarska startuje z jedynki w okręgu gdańskim. Tuż za nią kandydują Kazimierz Kamiński - szef partii w Gdańsku oraz Tadeusz Kolor - wiceprzewodniczący Sejmiku. Do Senatu idzie przedsiębiorca rolny Czesław Kiernozek, mecenas Wiesław Żurawski oraz Leszek Pawłowski, lider partii w Bytowie.

SLD
Pomorskie listy SLD zdominowały kobiety. Szefowa pomorskiego SLD Małgorzata Ostrowska startuje z pierwszego miejsca w okręgu gdańskim. Za nią znaleźli się sprawdzeni działacze partyjni - Franciszek Potulski i Edmund Stachowicz. Walkę o przewodnictwo w Gdyni wygrała prof. Joanna Senyszyn, która odsunęła na kolejne miejsca najpierw Andrzeja Różańskiego, a następnie Jana Sieńko.
O wybór do Senatu będą ubiegali się Longin Pastusiak i Ewa Serocka.

SdPl
Socjaldemokrację Polską poprowadzi w Gdańsku posłanka Jolanta Banach, a za nią Andrzej Pastuszek z Unii Pracy - niedawny wiceszef ośrodka wypoczynkowego Kuratorium Oświaty. Listę zamyka znana z teleturnieju "Koło Fortuny" Magda Masny, która dziś działa w Zielonych. W Gdyni liderem SdPl został poseł z Elbląga Władysław Szkop. O mandat poselski ubiega się wicewojewoda pomorska Krystyna Gozdawa-Nocoń.

LPR
Radny Warszawy Jan Maria Jackowski otworzy listę LPR w Gdańsku. Tuż za nim znajdzie się dwójka radnych Gdańska - wychowanek Młodzieży Wszechpolskiej Grzegorz Sielatycki oraz Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz. Liderem listy gdyńsko-słupskiej będzie poseł Robert Strąk. Do Senatu Liga wysyła radnego Sejmiku Lesława Grabarczyka oraz właściciela Wydawnictwa Pomorskiego Czesława Czyżewskiego.

Opinie (87)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.