Fakty i opinie

Daj Boże wygrać

Bogdan Borusewicz ma być wspólnym kandydatem PO i PiS do Senatu. Platforma przygarnęła też swojego byłego lidera Macieja Płażyńskiego.

Liderzy obu partii wyjątkową wagę przykładają do wyniku na Pomorzu - regionie o najwyższej frekwencji w kraju i tradycyjnie prawicowych sympatiach. W mateczniku lidera PO Donalda Tuska (startuje i do Sejmu, i na urząd prezydenta RP) partia braci Kaczyńskich zapowiada ostrą rywalizację.

- Daj Boże, żebyśmy wygrali tu z Platformą - zagrzewa do rywalizacji Tadeusz Cymański, szef pomorskiego PiS.

- We dwójkę z Tadeuszem odbierzemy głosy Donaldowi Tuskowi - zapowiada Jacek Kurski. - Każdy z naszych kandydatów będzie walczył nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Riposta PO jest natychmiastowa: - Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy. Tu ludzie mają zdrowy rozsądek i wygra PO - odpowiada poseł Platformy Sławomir Nowak. - Jak najlepiej życzę naszym przyjaciołom z PiS, ale za chwilę będą musieli się mocno napracować, aby ich kandydat na prezydenta w ogóle znalazł się na pudle dla zwycięzców.

Najpewniejsi wejścia do Sejmu mogą być w Gdańsku: Donald Tusk, Sławomir Nowak i Jarosław Wałęsa (z PO) oraz Tadeusz Cymański, Jacek Kurski i Hanna Foltyn-Kubicka (z PiS).

Posłami z Gdyni zostaną najpewniej zajmujący trzy czołowe miejsca Marek Biernacki, Tadeusz Aziewicz i Kazimierz Kleina (z PO) oraz Jolanta Szczypińska i Jarosław Sellin (z PiS).

Mimo rywalizacji między PO a PiS o mandaty poselskie i wyścigu Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim o miejsce w Pałacu Prezydenckim, obie partie dogadały się w sprawie Senatu i wystawią wspólnych kandydatów. W Gdyni będą to Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Edmund Wittbrodt, a w Gdańsku - Anna Kurska, Bogdan Borusewicz oraz Maciej Płażyński.

Samoobrona
Szefowa pomorskiej Samoobrony Danuta Hojarska startuje z jedynki w okręgu gdańskim. Tuż za nią kandydują Kazimierz Kamiński - szef partii w Gdańsku oraz Tadeusz Kolor - wiceprzewodniczący Sejmiku. Do Senatu idzie przedsiębiorca rolny Czesław Kiernozek, mecenas Wiesław Żurawski oraz Leszek Pawłowski, lider partii w Bytowie.

SLD
Pomorskie listy SLD zdominowały kobiety. Szefowa pomorskiego SLD Małgorzata Ostrowska startuje z pierwszego miejsca w okręgu gdańskim. Za nią znaleźli się sprawdzeni działacze partyjni - Franciszek Potulski i Edmund Stachowicz. Walkę o przewodnictwo w Gdyni wygrała prof. Joanna Senyszyn, która odsunęła na kolejne miejsca najpierw Andrzeja Różańskiego, a następnie Jana Sieńko.
O wybór do Senatu będą ubiegali się Longin Pastusiak i Ewa Serocka.

SdPl
Socjaldemokrację Polską poprowadzi w Gdańsku posłanka Jolanta Banach, a za nią Andrzej Pastuszek z Unii Pracy - niedawny wiceszef ośrodka wypoczynkowego Kuratorium Oświaty. Listę zamyka znana z teleturnieju "Koło Fortuny" Magda Masny, która dziś działa w Zielonych. W Gdyni liderem SdPl został poseł z Elbląga Władysław Szkop. O mandat poselski ubiega się wicewojewoda pomorska Krystyna Gozdawa-Nocoń.

LPR
Radny Warszawy Jan Maria Jackowski otworzy listę LPR w Gdańsku. Tuż za nim znajdzie się dwójka radnych Gdańska - wychowanek Młodzieży Wszechpolskiej Grzegorz Sielatycki oraz Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz. Liderem listy gdyńsko-słupskiej będzie poseł Robert Strąk. Do Senatu Liga wysyła radnego Sejmiku Lesława Grabarczyka oraz właściciela Wydawnictwa Pomorskiego Czesława Czyżewskiego.

Opinie (87)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.