Fakty i opinie

Daj Boże wygrać

Bogdan Borusewicz ma być wspólnym kandydatem PO i PiS do Senatu. Platforma przygarnęła też swojego byłego lidera Macieja Płażyńskiego.

Liderzy obu partii wyjątkową wagę przykładają do wyniku na Pomorzu - regionie o najwyższej frekwencji w kraju i tradycyjnie prawicowych sympatiach. W mateczniku lidera PO Donalda Tuska (startuje i do Sejmu, i na urząd prezydenta RP) partia braci Kaczyńskich zapowiada ostrą rywalizację.

- Daj Boże, żebyśmy wygrali tu z Platformą - zagrzewa do rywalizacji Tadeusz Cymański, szef pomorskiego PiS.

- We dwójkę z Tadeuszem odbierzemy głosy Donaldowi Tuskowi - zapowiada Jacek Kurski. - Każdy z naszych kandydatów będzie walczył nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Riposta PO jest natychmiastowa: - Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy. Tu ludzie mają zdrowy rozsądek i wygra PO - odpowiada poseł Platformy Sławomir Nowak. - Jak najlepiej życzę naszym przyjaciołom z PiS, ale za chwilę będą musieli się mocno napracować, aby ich kandydat na prezydenta w ogóle znalazł się na pudle dla zwycięzców.

Najpewniejsi wejścia do Sejmu mogą być w Gdańsku: Donald Tusk, Sławomir Nowak i Jarosław Wałęsa (z PO) oraz Tadeusz Cymański, Jacek Kurski i Hanna Foltyn-Kubicka (z PiS).

Posłami z Gdyni zostaną najpewniej zajmujący trzy czołowe miejsca Marek Biernacki, Tadeusz Aziewicz i Kazimierz Kleina (z PO) oraz Jolanta Szczypińska i Jarosław Sellin (z PiS).

Mimo rywalizacji między PO a PiS o mandaty poselskie i wyścigu Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim o miejsce w Pałacu Prezydenckim, obie partie dogadały się w sprawie Senatu i wystawią wspólnych kandydatów. W Gdyni będą to Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Edmund Wittbrodt, a w Gdańsku - Anna Kurska, Bogdan Borusewicz oraz Maciej Płażyński.

Samoobrona
Szefowa pomorskiej Samoobrony Danuta Hojarska startuje z jedynki w okręgu gdańskim. Tuż za nią kandydują Kazimierz Kamiński - szef partii w Gdańsku oraz Tadeusz Kolor - wiceprzewodniczący Sejmiku. Do Senatu idzie przedsiębiorca rolny Czesław Kiernozek, mecenas Wiesław Żurawski oraz Leszek Pawłowski, lider partii w Bytowie.

SLD
Pomorskie listy SLD zdominowały kobiety. Szefowa pomorskiego SLD Małgorzata Ostrowska startuje z pierwszego miejsca w okręgu gdańskim. Za nią znaleźli się sprawdzeni działacze partyjni - Franciszek Potulski i Edmund Stachowicz. Walkę o przewodnictwo w Gdyni wygrała prof. Joanna Senyszyn, która odsunęła na kolejne miejsca najpierw Andrzeja Różańskiego, a następnie Jana Sieńko.
O wybór do Senatu będą ubiegali się Longin Pastusiak i Ewa Serocka.

SdPl
Socjaldemokrację Polską poprowadzi w Gdańsku posłanka Jolanta Banach, a za nią Andrzej Pastuszek z Unii Pracy - niedawny wiceszef ośrodka wypoczynkowego Kuratorium Oświaty. Listę zamyka znana z teleturnieju "Koło Fortuny" Magda Masny, która dziś działa w Zielonych. W Gdyni liderem SdPl został poseł z Elbląga Władysław Szkop. O mandat poselski ubiega się wicewojewoda pomorska Krystyna Gozdawa-Nocoń.

LPR
Radny Warszawy Jan Maria Jackowski otworzy listę LPR w Gdańsku. Tuż za nim znajdzie się dwójka radnych Gdańska - wychowanek Młodzieży Wszechpolskiej Grzegorz Sielatycki oraz Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz. Liderem listy gdyńsko-słupskiej będzie poseł Robert Strąk. Do Senatu Liga wysyła radnego Sejmiku Lesława Grabarczyka oraz właściciela Wydawnictwa Pomorskiego Czesława Czyżewskiego.

Opinie (87)

 • to SLD jeszcze istnieje? wstyd Polacy.

  • 0 0

 • Daj Boże zapomnieć o Bogu

  Daj możliwość abym mógł kraść tak jak ci którzy mówią że gorliwie w ciebie wierzą. O Chytrusie Sprawiedliwy!!!

  • 0 0

 • w 'Ciebie', przyjacielu

  • 0 0

 • Walesa z PO to z 'tych' Walesow? zeby mu sie tylko znowu 'pomrocznosc' nie rozwinela.

  • 0 0

 • Cymanski lasy na panstwowe (nasze) pieniadze

  dosc dobrze utkwila mi w pamieci postawa tego 'egzotycznego' pana gdy padla propozycja likwidacji 13-tej pensji dla naszych poslow. Cymanski niczym Rejtan rzucil sie na podloge, rozdarl szaty i wolal nie pozwole odebrac mojej 13-tej pensji - tak ciezko na nia pracowalem. Nalezy mi sie.....
  I to byl koniec posla Cymanskiego.

  • 0 0

 • Nie mieszać w to Boga!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  • 0 0

 • Co z Płażyńskim się działo?

  Dlaczego nie było nic o nim słychać? Gdzie Olechowski?
  Trochę to dziwne ze mocne gwiazdy szybko zgasły...

  • 0 0

 • "Riposta PO jest natychmiastowa: – Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy."

  ha bezbożnicy!
  Pan Bóg jest NIERYCHLIWY dla przechrztów, przefarbowańców i bezbożników wzywających Go NADAREMNIE:)

  • 0 0

 • "Polacy potrzebują politycznej propozycji łączącej budowanie nowoczesnej gospodarki, dającej pracę i nadzieję na materialny dobrobyt, z ładem społecznym opartym na tradycyjnych dla nas wartościach i silnym poczuciu narodowej tożsamości; propozycji nie dla elity, nie dla wybranych środowisk, ale dla każdego Polaka. W przededniu referendum, patrząc na naszych zachodnich sąsiadów można powiedzieć, że czas na polskie ,,CDU'. Sądzę, że Platforma wybrała drogę "FDP". Ja tego wyboru nie chcę autoryzować. Proszę o przyjęcie mojej rezygnacji z członkostwa w Platformie Obywatelskiej z dniem 31 maja 2003 roku. "

  tak pisał maciuś w 2003
  potem była nieudana próba wejścia do europarlamentu, przymiarki do prezydentury, a wszystko to w skali powiatu na miare gminy w formie szeptanej
  ale czas płynie, a nasz łaskawca były wojewoda nie ma jeszcze barw sztandaru i herbu:)
  startowanie z list partii, którą się opuszcza po uprzedniej dogłębnej krytyce nie świadczy najlepiej o solotenorze...

  • 0 0

 • Banda !!!

  lpr - popaprańcy od rydzyka który się na nich ostatnio wypiął - może nie dali ofiary zwłaszcza ten jackowski - co ten katol szuka w Gdańsku????
  samoobrona - baba bez szkoły małorolne byleco!
  PiSuary - kaczyzm w ostatnim stadium
  PO - partia obleśnych obłudników
  w kiblu słychać plusk - to kaczora topi tusk....

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.