• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Danuta Wałęsa odebrała tytuł honorowej obywatelki Gdańska

Ewelina Oleksy
6 lutego 2023, godz. 07:00 
Opinie (526)
aktualizacja: godz. 19:13 (6 lutego 2023)
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska z udziałem Danuty Wałęsy.
 • Władze Gdańska zdecydowały, że Danuta Wałęsa jest honorową obywatelką miasta.

Danuta Wałęsa odebrała w poniedziałek, 6 lutego, tytuł honorowej obywatelki Gdańska. Odbyło się to na uroczystej sesji radnych, którzy większością głosów przyznali jej to wyróżnienie w sierpniu ubiegłego roku. Laudację na sesji wygłosiła aktorka Krystyna Janda. - Dziękuję za ten wielki zaszczyt, który mnie spotkał - mówiła Danuta Wałęsa.Aktualizacja, godz. 19:13

Tytuł honorowej obywatelki Gdańska został oficjalnie nadany Danucie Wałęsie. Jak podkreślały władze Gdańska, wyróżnienie to jest jednocześnie hołdem dla wszystkich żon i matek, które wspierały działaczy demokratycznej opozycji w PRL.

- Dziękuję Radzie Miasta za tak wielki zaszczyt, który mnie spotkał. Tym radnym, którzy za mną głosowali i tym, co nie głosowali. Mam nadzieję, że wszyscy radni - także ci, co są za PiS, nie będą aż tak zadziorni i złośliwi, żeby dzielić ludzi na dwa oddziały. Jesteśmy tylko ludźmi, mamy krótki czas na tej ziemi, zwracajmy się do siebie z szacunkiem - powiedziała Danuta Wałęsa odbierając wyróżnienie.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska z udziałem Danuty Wałęsy i Krystyny Jandy.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska z udziałem Danuty Wałęsy i Krystyny Jandy.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska z udziałem Danuty Wałęsy i Krystyny Jandy.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska z udziałem Danuty Wałęsy i Krystyny Jandy.


Popierasz przyznanie tytułu honorowej obywatelki Danucie Wałęsie?

Uroczysta sesja radnych z okazji nadania Danucie Wałęsie tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska, rozpocznie się w poniedziałek o godz. 18 w Dworze ArtusaMapka.

W jej programie jest wystąpienie przewodniczącej Rady Miasta i prezydent Gdańska. Po nich laudację wygłosi Krystyna Janda, a następnie głos zabierze Danuta Wałęsa.

Uchwałę ws. nadania tytułu Honorowej Obywatelki Danucie Wałęsie radni przyjęli na sesji w sierpniu ubiegłego roku. Była to inicjatywa klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska.

Partie i organizacje polityczne w Trójmieście- Podkreślania roli kobiet w przemianach, dzięki którym żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce, nigdy za wiele - mówiła wtedy na sesji prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
 • Laudację na sesji wygłosi aktorka Krystyna Janda.
 • Danuta i Lech Wałęsa. Były prezydent też jest honorowym obywatelem Gdańska.
Radni, którzy uchwałę w tej sprawie przygotowali podkreślali, że "Danuta Wałęsa uosabia wszystkie kobiety, które w czasach PRL były bohaterkami poświęcającymi swoje życie dla walki o wolność."

- Kobiety okresu walki o demokrację w Polsce to ciche bohaterki tamtych czasów. Organizowały życie, dbały o dom, zastępowały dzieciom nieobecnych ojców. Wspierały. Nosiły żywność do aresztu i roznosiły ulotki. Niełatwy los, w ciągłym napięciu, niepewności jutra i zgodzie na to, że sprawy rodzinne schodzą na plan dalszy - wskazywała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Takie życie wymagało odwagi, hartu ducha i wielkiego poświęcenia. One również w ten sposób wspierały walkę o wolną Polskę, a uosabia je Danuta Wałęsa, żona legendarnego przywódcy Solidarności - uzasadniała decyzję.

Radni PiS nie popierają tej decyzji, ale na sesję przyjdąInnego zdania byli radni PiS, którzy głosowali przeciwko przyznaniu Danucie Wałęsie honorowego obywatelstwa. I nadal tego nie popierają, ale na uroczystą poniedziałkową sesję się stawią.

Zmiana zasad przyznawania honorowego obywatelstwa Zmiana zasad przyznawania honorowego obywatelstwa

- Praca i mandat radnego nas do tego zobowiązuje, więc i w takiej sesji musimy wziąć udział. Danuta Wałęsa to postać kontrowersyjna, tak jak kontrowersyjne jest przyznanie jej tytułu honorowej obywatelki. W przestrzeni publicznej jest wiele jej wypowiedzi, które nie przystoją honorowej obywatelce - mówi portalowi Trojmiasto.pl Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych PiS.
Quiz Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 75%

Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (526)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane