• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dawna farbiarnia odtworzona na ścianie kamienicy

ms, DŁ/KFP
2 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
  • Na elewacji kamienicy przy Trakcie św. Wojciecha 58 na Oruni powstaje mural, nawiązujący do przedwojennej historii tego miejsca.
  • Na elewacji kamienicy przy Trakcie św. Wojciecha 58 na Oruni powstaje mural, nawiązujący do przedwojennej historii tego miejsca.
  • Na zdjęciu Marcin Budziński, jeden z artystów z grupy Wakuptime, współtwórca grafiki na kamienicy przy Trakcie św. Wojciecha.

Na ostatnim budynku po dawnej farbiarni i pralni przy Trakcie św. Wojciecha powstaje duża grafika prezentująca wygląd zakładu, który działał w tym miejscu od 1900 roku do końca lat 90. XX wieku.Historyczne grafiki na ścianach budynków:

Na ścianie budynku przy ul. Trakt św. Wojciecha 58 na OruniMapka powstaje mural nawiązujący do przedwojennej historii dzielnicy.

Będzie przedstawiać farbiarnię i pralnię Maxa Kraatza, uruchomioną w tym miejscu w 1900 roku.

Po II wojnie światowej znacjonalizowana fabryka Kraatza działała jako Państwowa Pralnia i Farbiarnia Chemiczna nr 1, a później jako Zakład Usług Pralniczych "Śnieżka". W latach 90. XX wieku pralnia zakończyła działalność.

Zobacz także:

Historia przedwojennej pralni i farbiarni na OruniOpowieść córki wieloletniego pracownika przedwojennej pralni i farbiarni na Oruni

Zmierzch pralni w latach 90. XX wiekuPo likwidacji przedsiębiorstwa, jego zabudowania z charakterystycznym wysokim kominem opustoszały, a z czasem zaczęły popadać w ruinę. Powodzie i kolejne dewastacje sprawiły, że w 2004 roku zapadła decyzja o rozbiórce fabrycznych budynków.

  • Opuszczone budynki pralni i farbiarni widziane od strony Traktu Świętego Wojciecha. Po lewej stronie widoczny ceglany komin zakładu. Zdjęcie z 2000 r.
  • Budynki "Śnieżki" widziane od strony ul. Raduńskiej. Zdjęcie wykonano w 1984 r.
Budynek, na którym powstaje grafika, jest ostatnim zachowanym obiektem po dawnym zakładzie. Pełnił on wówczas funkcje administracyjne.

Ostatni budynek dawnych zakładów farbiarskich na Oruni po remoncie, który przeszedł w 2020 r. Ostatni budynek dawnych zakładów farbiarskich na Oruni po remoncie, który przeszedł w 2020 r.
Kamienica należy do Gdańskich Nieruchomości, które są zleceniodawcą muralu. Autorami grafiki są artyści z grupy Wakeuptime.

Inicjatorem dzieła jest Michał Białek, radny dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce.

Panorama browaru na kamienicy we Wrzeszczu


Panorama dawnego browaru od sześciu lat zdobi szczytową ścianę kamienicy przy ul. Białej we Wrzeszczu. Panorama dawnego browaru od sześciu lat zdobi szczytową ścianę kamienicy przy ul. Białej we Wrzeszczu.
Podobna w formie grafika znajduje się od kilku lat na fasadzie kamienicy przy ul. Białej we Wrzeszczu. W 2016 roku ozdobioną ją panoramą browaru, który przez lata działał tuż obok. Dziś w jego miejscu stoi osiedle mieszkaniowe.
ms, DŁ/KFP

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (47)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane