• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Debata o Polance Redłowskiej: warto odbudować baseny

20 marca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Wizualizacja basenu na Polance Redłowskiej Wizualizacja basenu na Polance Redłowskiej

- Odbudowa basenów nadal jest możliwa, dostosowanie ich do współczesnych wymogów pozwoli użytkować obiekt przez cały rok, czerpać zyski, promować sport i zdrowy tryb życia - twierdzi gdyński architekt Paweł Osicki, orędownik odbudowy basenów na Polance Redłowskiej w Gdyni.Czy odbudowa basenów na Polance Redłowskiej ma sens?

Kwestia zagospodarowania Polanki Redłowskiej powróci podczas wyłożenia dokumentu i publicznej, jednorazowej dyskusji. Urzędnicy informują, że dojdzie do tego w drugim kwartale 2020 roku.

Wcześniej postanowiliśmy zapytać raz jeszcze przedstawicieli władz miasta, społeczników i architektów o ich pomysły na Polankę Redłowską.

W sprawie Polanki Redłowskiej wypowiadali się:
 1. urzędnicy z gdyńskiego magistratu
 2. społecznicy ze stowarzyszenia Miasto Wspólne
 3. architekci z warszawskiej pracowni LandAr Project
 4. gdyńska architekt Danuta Skwiercz-Kijewska

Kolejną osobą, która ma głos w sprawie Polanki Redłowskiej, jest Paweł Osicki, gdyński architekt, orędownik odbudowy basenów, który zebrał dostępną dokumentację w tej sprawie.

Paweł Osicki Paweł Osicki
Idea, którą prezentuję, ma przekonać mieszkańców i władze miasta promujące pomysł zabudowy hotelowej na Polance Redłowskiej, że odbudowa basenów nadal jest możliwa. Dostosowanie ich do współczesnych wymogów pozwoli użytkować obiekt przez cały rok, czerpać zyski, promować sport i zdrowy tryb życia, rozwinie potencjał promocyjny i turystyczny miasta oraz pozwoli odtworzyć utracony walor - obiekt wyjątkowy na skalę całego świata.

Baseny powstały w czynie społecznymNiewiele osób zna prawdziwą historię powstania tych obiektów. W mediach krąży bardzo wiele uproszczonych informacji, które przypisują sukces wybudowania basenów władzy PRL. Natomiast prawdziwa historia dotyczy kilku wyjątkowych postaci, mieszkańców Gdyni - społeczników, sportowców oraz akcji kopania basenu, do której doprowadzili przez czyn społeczny.

Baseny na Polance Redłowskiej Baseny na Polance Redłowskiej
Głównymi osobami inicjującymi budowę basenów byli Franciszek Marchlewski- pływak, mistrz polski, trener kadry narodowej oraz zmarły niedawno inż. Marian Niemierkiewicz.

To oni w 1949 roku zorganizowali akcję społeczną, wystosowali listy do szkół, przygotowali narzędzia budowlane od armii i rozpoczęli kopanie dużego basenu na Polanie Redłowskiej. Budowę rozpoczęli mieszkańcy i młodzież szkolna. Szacuje się, że w jednym momencie mogło pracować nawet 100 osób. Po wykopaniu wielkiej dziury budowę przejęły władze PRL - wcześniej negatywnie ustosunkowane do tej inicjatywy.

Niestety stawiając obiekt, władze PRL nie zrealizowały planowanego podgrzewania wody, zasilania obiektów z sieci miejskiej oraz lekkiego zadaszenia, które według inicjatorów budowy były absolutnym warunkiem dla rentowności kompleksu.

Baseny na Polance nie doczekały się nigdy remontów. Obiekty rozebrał w latach 90. prywatny inwestor dzierżawiący grunt od miasta.

Oryginalne założeniaNiewybudowana trybuna sportowa

Amfiteatralna trybuna, która widnieje na poniższym rysunku, nigdy nie powstała... Miała pomieścić kilkaset osób na widowni oraz szatnie sportowców, pomieszczenia socjalne i lekarskie.
Skan rzutu niewybudowanej trybuny sportowej Skan rzutu niewybudowanej trybuny sportowej
Perła architektury: Wieża do skoków

Przepiękna wieża do skoków została wybudowana z wada konstrukcyjną. W zrealizowanym obiekcie skrócono trzecią rampę, co utrudniało sprawne treningi. Nie zrealizowano dizajnerskich barierek, trampolin i innych cennych detali.

Wieża do skoków Wieża do skoków
Budynek szatni i dawnego hotelu "lazurowego"

Według historyków sztuki i architektury obiekt ten był wspaniałym reprezentantem gdyńskiego modernizmu powojennego.

Budynek szatni i dawnego hotelu "Lazurowego". Budynek szatni i dawnego hotelu "Lazurowego".

Sens odbudowyPowstawanie nadmorskich basenów uzasadnione jest w całym cywilizowanym świecie. Morze skupia masy ludzi zainteresowanych pływaniem i kąpielą. Niestety nasze morze jest niebezpieczne, zanieczyszczone i zimne.

Pływacy mówią, by nie traktować go jako przestrzeni do uprawiania sportu. W przypadku Gdyni odbudowa tego obiektu ma wielką zasadność, byłaby przywróceniem utraconej funkcji tego miejsca i zachowaniem tej przestrzeni jako ogólnodostępnej - zgodnie z przebadanymi preferencjami społecznymi.

Idea współczesnej odbudowyProjekt zakłada odbudowę dawnego kompleksu (z potrzebnymi zmianami) w trzech etapach:
Projekt współczesnej odbudowy Projekt współczesnej odbudowy

 1. Uporządkowanie terenu po dawnych basenach, budowa oryginalnej trybuny amfiteatralnej z widokiem na Zatokę. Tymczasowe użytkowanie terenu na cele rekreacyjne, kulturalne, komercyjne.
 2. Budowa dawnego budynku szatni - nadanie mu funkcji komercyjnych - mały hotel, spa, gastronomia, rozrywka, kultura. To łącznie ponad 700 m kw. powierzchni użytkowej plus podpiwniczenie. Dodatkowo budowa małego basenu - placu wodnego, zamiennie na lodowisko zimą.
 3. Odbudowa dużego basenu z lekkim kryciem, z podgrzewaną wodą oraz odbudowa oryginalnej skoczni według pierwotnych projektów.

Funkcjonowanie obiektuPlan funkcjonalny przewiduje użytkowanie kompleksu przez cały rok. Umieszczenie w podziemiach parkingu, którego bilet będzie powiększony o koszt wstępu na obiekt, wykluczy zajmowanie go przez auta parkujące w innym celu.

W okresie mrozów funkcję przejmuje lodowisko i usługi komercyjne w budynku. Okres temperatur dodatnich to okres funkcjonowania dużego basenu z podgrzewaną wodą i ochronnym zadaszeniem.

Etapowanie w przypadku wysokich kosztówJeśli odbudowa basenów jest zbyt kosztownym procesem dla budżetu miasta, to należy zaplanować strategię partycypacji różnych podmiotów i plan odbudowy podzielony na wspomniane etapy podzielony na lata.

Obecny stan Polanki Redłowskiej Obecny stan Polanki Redłowskiej
Realizacja etapowa mogłaby przebiegać w rożnych wariantach. Budowa trybuny amfiteatralnej i bocznej oraz małego basenu pozwoliłaby zapoczątkować użytkowanie publiczne mniejszymi nakładami finansowymi - amfiteatr dla wydarzeń plenerowych, mały basen (miał on wymiary 25 x 20 m - kształt fortepianowy) będzie atrakcją wodną, a zimą realne jest utworzenie z niego lodowiska - otwartego z widokiem na Zatokę Gdańską.

Budynek dawnych szatni i "hotelu lazurowego" posiada potencjał usług wspierających - gastronomia, rozrywka, spa, masaże.... To niewątpliwie przestrzenie dochodowe na cały rok. Odbudowa dużego basenu i skoczni powinna nastąpić z wielka dbałością, by stał się on wielką atrakcją i ozdobą naszego miasta.

Opinie (134) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Całoroczne wydaje się pomysłem ok (9)

  ale tylko przypomnę państwu że taras widokowy też miał być ogólnie dostępny i co, władza zrobiła nas w konia

  • 94 10

  • Baseny są najważniejsze (7)

   Pamiętam z wczesnego dzieciństwa że wyjątkowość Polanki Redłowskiej związana była właśnie z istniejącymi tam basenami. Dlatego wydaje mi się oczywistym że rewitalizacja tego terenu musi przede wszystkim obejmować odbudowę basenów. Pozostały teren warto dostosować do wymogów cywilizacyjnych 21 wieku. Musi być miejsce na transport publiczny oraz parking dla transportu indywidualnego, może jakieś miejsca na ogniska czy grille tu już miejsce dla kreatywności projektanta by były tam miejsca dla różnych form aktywności mieszkańców.
   Baseny całoroczne przynajmniej jeden z dwóch powinien taki być by była to rozrywka bardziej codzienna a nie z 8 miesięczną przerwą.
   No i rzecz najważniejsza na rekreacji i zdrowiu mieszkańców absolutnie nie można zarabiać !!! ceny biletów winny zachęcać dzieci młodzież i rodziny do korzystania z obiektów i aktywności w tym miejscu. Na zdjęciach z przed 40- 50 lat widać zawsze dużo ludzi korzystających z obiektów sportowych to obowiązkowo należy zachować dostosowując ofertę do możliwości finansowych uboższych mieszkańców także by chęć zysku nie stała się tamą dla dzieci i młodzieży.
   Powiem wprost to powinna być "skarbonka" miasta miejsce w którym się nie zarabia a w którym dotuje się rekreacje i aktywność mieszkańców.
   Skoro miasto jest tak bogate że oprócz komunikacji miejskiej finansuje tak zbędne i nikomu nie potrzebne rzeczy jak FLOTA pojazdów służbowych dla radnych i prezydentów miast. Coroczne premie nagrody i wielotysięczne "trzynastki" dla samorządowców to może przeznaczyć też coś na rekreacje mieszkańców. Szczególnie że rekreacja mieszkańców jest celem ustawowym samorządu a nagrody, trzynastki, premie i flota pojazdów służbowych to fanaberie politycznych cwaniaków i hochsztaplerów. Ustawa o samorządzie nigdzie nie zmusza żadnego samorządu do marnowania środków miejskich na takie fanaberie. 12 miesięcznych wynagrodzeń i komunikacja publiczna w zupełności samorządowcom wystarczy.

   • 16 1

   • Tylko dodam krótko bo ty żeś poleciał po bandzie (5)

    że raz w roku każdy prezydent powinien stanąć publicznie przed mieszkańcami i każdy mieszkaniec który nie był by zadowolony z jego urzędu mógł by rzucić w niego zgniłym owocem. Lub chłosta, jedne bat na tyłek. Wtedy by sie bardziej starali.

    • 7 3

    • Po bandzie ??? (4)

     Kiedy?? wtedy gdy piszę że samorządowcy otrzymując w roku 12 miesięcznych pensji większych niż średnia krajowa zarabiają odpowiednio? a wszelkie premie, nagrody "trzynastki" czy flota limuzyn służbowych to fanaberie zdemoralizowanej władzy.
     Tak uważam skoro 90% Polaków otrzymuje 12 miesięcznych pensji to dlaczego samorządowcy mają mieć inaczej? z jakiego powodu dbałość o miasto ma być tak horrendalnie wynagradzana jak u nas. Po co samorządowcom limuzyny służbowe jak jest komunikacja miejska. Dlaczego nie mogą korzystać jak inni mieszkańcy z komunikacji publicznej.
     Dlaczego otrzymują możliwość bezpłatnego parkowania pojazdów w strefach płatnego parkowania inaczej niż reszta mieszkańców.
     To jest nasze samorządowe Bizancjum ogromne nikomu nie potrzebne koszty które władza samorządowa wydaje na siebie samą oszczędzając na sprawach mieszkańców. Komu źle jest w samorządzie zawsze może przejść do biznesu i tak jak większość mieszkańców Polski siedzieć teraz w domu i drżeć o przyszłość zatrudnienia nie o nagrody i premie które w samorządach są normą a nie docenieniem najlepszych za szczególne osiągnięcia , tylko strach o dalszą egzystencję.

     • 9 3

     • Po bandzie bo tak dużo....

      nie chce się czytać lepiej jedno zdanie ale dające w "mordę"

      • 0 1

     • demagog jesteś i tyle (1)

      • 0 2

      • Od kiedy

       Od kiedy demagogią jest pokazywanie patologicznej chciwości władzy???

       • 1 0

     • Gdzie znajdziesz lepszy biznes niż zamówienia publiczne?

      • 0 0

   • wtedy nie było alternatywy

    i wymagania znacznie skromniejsze

    • 0 0

  • Nie władza tylko Szczurek

   W gdyńskim urzędniczym mordorze panuje dyktatura!

   • 1 0

 • zmienić władze miasta i odbudować baseny (2)

  Obecny palcem nie kiwnie

  • 93 22

  • Ale (1)

   Zaplacisz calosc z wlasnej kieszeni. Malo tego, bedziesz tez pacil za rachunki...

   Na Oksywiu sa baseny odkryte!!!

   • 4 5

   • przecież płacę płacąc podatki, płacimy też 160 milionów rocznie na utrzymanie urzędu miasta

    • 5 2

 • I ciekawe kto ma płacić za całoroczne utrzymanie tej fanaberii (10)

  1 miesiąc używania (tylko 20x25 basen - koszmarny ścisk latem!!!!) a 11 miesięcy niszczenia nieogrzewanego "amfiteatru" Pojechała fantazja.....

  • 38 85

  • lolku (1)

   Jak nie masz na to pomysłu, to tak piszesz. Pozwól ludziom kreatywnym zabrać się do roboty, a zobaczysz efekty. Tylko potem nie przeszkadzaj!

   • 11 3

   • zabierz się więc do roboty i buduj baseny

    ale za własne pieniądze

    • 2 4

  • za całorocne utrzymanie będa płacić ludzie którzy płaca tu podatki, płacimy za wszystko w tym mieście, (2)

   • 7 4

   • Ciekawe (1)

    Czyli wg Ciebie jest tylko jedna inwestycja do oplacania?

    Powiedz to ludzia ktorzy mieszkaja na dzielnicach ze slabymi drogami. Takie baseny sa na Oksywiu. O co nastepne

    • 3 5

    • czy lotnisko za 100 milionów było potrzebne? w tym roku dotacja do PPNT to 25 milionów

     • 6 4

  • ? (1)

   Jeden miesiąc, gdy obecne lata są upalne i trwają dłużej ? W ub. roku jak zaczęło się pod koniec kwietnia, to skończyło z końcem września. Tym bardziej to ma sens, gdy Bałtyk jest zanieczyszczony . Baseny są wówczas dobrą alternatywą dla mieszkańców i turystów. Betonowym molochom mówimy nie , żadnych biznesowych atrakcji , to miejsce ma być ogólnodostępne, wo otoczeniu zieleni.

   • 8 3

   • Dałam łapkę w dół

    A chciałam w górę! Bardzo przepraszam! Masz całkowitą rację. W Niemczech, w okolicach Braunshweigu są 3 takie obiekty, działają świetnie! A to przecież ta sam strefa klimatyczna. Poza tym ten basen wygląda naprawdę świetnie, stylowo, prosto ale elegancko. Podoba mi się.

    • 3 0

  • W Gdańsku 30 mlnów z kasy miasta idzie na pokrycie strat staidionu który cały rok stoi pusty 4 mecze wroku (1)

   A basen był by oblegany w Gdyni przyjeżdżali by do niego nawet z końca Gdańska!

   • 4 2

   • bzdura, nie kłam

    • 2 2

  • Przeczytaj najpierw artykuł ze zrozumieniem, a potem komentuj.

   • 2 0

 • On obiecał teren deweloperowi więc teren zostanie zabetonowany (1)

  • 69 11

  • oby to nie była prawda, czy samo spełniająca się przepowiednia

   • 0 0

 • Nie dla basenów. To jest dopiero siedlisko wirusów i bakterii!

  • 16 88

 • Gdzie jest teraz prezydent miasta? (8)

  Zauważyliście że władze "nabrały wody w usta zamilkły i zniknęły".

  • 65 9

  • Jest więcej roboty, więc ją zrzucają na pionki, a sami się zaszywają w domu (2)

   • 7 2

   • Jedz

    Sprawdz czy nie siedzi w domu

    • 2 2

   • oj tam zaraz zrzucają, pracują zdalnie ... ;)

    • 1 0

  • W domu, książki czyta

   bo wiecie koronawirus, nie może rozmawiać z mieszkańcami

   • 6 1

  • U siebie w Koleczkowie

   A gdzie ma być

   • 3 0

  • (2)

   Adrian travel przyjmuje zapisy na wycieczki?

   • 4 3

   • już nawet Jachira śmieje się z PO (1)

    • 3 5

    • trudno smiac sie z pisuaru niszczacego polske, bo tragiczne jest to i raczej rozpacz jest tu na miejscu

     • 4 1

 • Wydają setki milionów na niepotrzebne lotnisko, ppnt, klub sportowy (3)

  a na basen i zagospodarowanie terenu nie ma środków??

  • 84 12

  • Juz sie obudziles... (2)

   PPNT pomaga nowym firma na starcie, lotnisko jest potrzebne i nawet bylo by otwarte gdyby Gdansk nie plakal jak dziecko ktoremu zabrano cukierka.

   Ptaszki cwierkaja ze lotnisko w przyszlym roku bedzie juz otwarte.

   • 5 15

   • trolle szczurka wciąż powtarzają te same brednie.

    ile innowacji powstało w ppnt? roczne dofinasowanie do 25 milionów złotych

    • 10 6

   • PPNT jedyne co to próbuje wynająć puste powierzchnie biurowe i tyle, firmom na starcie ?

    Gdynia jest gospodarczo w ogonie regionu, a co do lotniska tak tak utopijnej wizji ciąg dalszy czyli lotnisko do obsługi ruchu AV a tych samolocików w Polsce jest 2800 szt około, koszty uruchomienia i utrzymania tego terminalu bedą ogromne a zyski żadne, no ale PR- owsko będzie można bredzić ze jest lotnisko

    • 7 2

 • Opinia wyróżniona

  Jestem za - polanka dla mieszkańców! (6)

  • 132 16

  • Oczywiście

   Tak to było kiedyś wymyślone i zrealizowane. Ja tam uczyłem się pływać ciekawe czy przed śmiercią choć raz będę mógł się tam jeszcze wykąpać i popływać ??
   Bo na razie miasto dużo przez wiele lat o tym rozmawia marnuje środki a realnych działań to nie widać.

   • 11 1

  • (2)

   Jestes za betonem na polance?

   • 1 6

   • Tereny rekreacyjne

    To zawsze połączenie betonu z materiałami ekologicznymi. Zawsze można nie robić nic i zostawić ten teren żeby zarósł drzewami. Można też zburzyć wszystkie betonowe budynki w mieście i na ich miejsce postawić namioty z płótna bo brezentowe to już nie ekologiczne.
    A urządzenie z którego pisałeś swój wpis pewnie z betonu nie jest ale też nie jest ekologiczne może więc w ramach walki o ekologiczność otoczenia zutylizuj urządzenie z którego piszesz takie wpisy wyprowadź się z betonowego mieszkania i zamieszka w namiocie z płótna. Chodź pieszo tak będzie ekologicznie.

    • 8 1

   • beton to wspanialy material budowlany, bez niego cywilizacyjnie cofnelibysmy sie o jakies dwa stulecia, a rzucanie samego hasla "beton" jest puste i nic nie wnosi do dyskusji

    • 5 0

  • Stolki dla kolegow horaly, jestesmy za, to my wierni mierni misiewicze zawsze gotowi by wejsc komus w....

   • 2 4

  • A po co i tak wszyscy do piachu

   • 0 0

 • Prezydencie Szczurek czemu tak postępujesz (3)

  wbrew mieszkańcom, wbrew naszym marzeniom. Prosimy zmień swoje nastawienie do Polanki Redłowskiej. Nie niszcz jej.

  • 68 7

  • (2)

   Nikt normalny nie chce betonowania polanki i budowy basenow przy plazy aby dzialaly przez miesiac w roku

   • 3 13

   • Te baseny to byłby hit, pewnie z całego 3 miasta ludzie by zjeżdżali (1)

    żeby tego nie rozumieć to trzeba mieć zabetonowany mózg.

    • 8 2

    • ..

     Zrobić pełne zadaszenie .. cały rok dostęp i będzie git ... największy dostępny obiekt to teraz Aquapark Reda , nie Gdańsk czy Gdynia ;-(

     • 1 3

 • Wiecie co, ja już powoli zaczynam mieć kilku niekończących się historii (2)

  typu: tunel pod torami bo na szlabanach trzeba stać, polanka redłowska. Ileż można mielić ten sam temat. mam 45 lat i od małego słyszę dokładnie to samo. Albo róbcie albo zamknijcie sprawę, bo ze sprzedaży makulatury planów można być juzchyba coś innego, wartościowego postawić...

  • 54 4

  • Lodowisko...

   • 3 0

  • Oj Panie, bo nie chodzi o to żeby zbudować i koniec, tylko plany robić. Za każdy plan jest kasa

   a my co w UM? Mamy procent jako konsultanci!!!
   I tak się kasę kosi a nie to co ci plebejusze co w biedrach i innych lidlach- muszą po nocach pracować i się męczyć. Jak król szczur do domu wraca to nawet mu pas dodatkowy namalujemy na węźle cegielskiej a reszta niech kwiczy w korku od morskiej. Wybrali to mają słuchać a nie marudzić. I znowu wybiorą, bo ciemny lud.....

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane