• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Dekadę temu straciliśmy szansę na wolną Wigilię

Michał Stąporek
23 grudnia 2021, godz. 11:00 
Opinie (252)
Najnowszy artykuł na ten temat Święta Bożego Narodzenia w dawnym Gdańsku
Wieczorne spotkanie z rodziną przy wigilijnym stole to dla większości Polaków najważniejsze wydarzenie w roku. Wieczorne spotkanie z rodziną przy wigilijnym stole to dla większości Polaków najważniejsze wydarzenie w roku.

Choć od ustanowienia Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy minęło 11 lat, wciąż wydaje się, że jeśli mieliśmy dodać do kalendarza jakiś wolny dzień, to raczej powinna to być Wigilia.Gdyby to od ciebie zależało, który z tych dni byłby wolny od pracy?

Wigilia to dzień w polskim kalendarzu najważniejszy, dzień spotkania z rodziną, do którego trzeba się starannie przygotować.

Przede wszystkim pod względem kulinarnym. To nie z zaniedbania czy lenistwa osoby przygotowujące kolację stoją w kuchni do ostatniej chwili. Nie wszystko można przygotować wcześniej, a część potraw, jak barszcz czy rybę, podaje się na gorąco.

Nawet jeśli mieszkanie jest już od kilku dni starannie wysprzątane, zawsze trzeba coś w ostatniej chwili ogarnąć.

Bywa, i to nierzadko, że na ten wieczór musimy dojechać, czasem nawet na drugi koniec Polski.

Wolne tego dnia przydałoby się w niemal każdym domu.

13 wolnych dni w roku to europejska średniaTrudno narzekać na to, że 11 lat temu dostaliśmy dzień wolny na początku stycznia, bo właściwie kto nie lubi świętować? Być może inne zdanie na ten temat mają pracodawcy, którzy muszą dać wolne swoim pracownikom albo zapłacić im dodatkowo, jeśli charakter ich pracy wymaga ciągłości lub dyżurów.

Dni wolne od pracy są jednak czymś naturalnym w zamożnej (na tle świata) Europie. Ich liczba w każdym kraju jest dość podobna, a Polska z 13 dniami wolnymi w ciągu roku plasuje się gdzieś w środku stawki.

Są wśród nich święta związane z obrzędami religijnymi (Boże Narodzenie, Wielkanoc), państwowe (Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 Maja) czy kulturowe (Nowy Rok czy Święto Pracy). Obchodzony 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych ma pochodzenie religijne, ale obchodzony jest powszechnie niemal wyłącznie w formie wizyt na cmentarzach.

Trzech króli: kiedyś ważna tradycja, dziś zwykły dzieńWydaje się, że do podobnej kategorii można zaliczyć Święto Trzech Króli. To święto religijne, które jednak obecnie nie kojarzy się z jakąś konkretną ceremonią kościelną. Popularne są natomiast organizowane tego dnia orszaki, które wychodzą na ulice miast. Dla większości Polaków jednak to po prostu kolejny dzień wolny od pracy, przypadający - stety czy niestety - krótko po świąteczno-noworocznym maratonie.

  • Wraz z przywróceniem w Polsce Święta Trzech Króli na ulicach miast, w tym Gdyni (na zdjęciu) i Gdańska, pojawiają się tego dnia uroczyste orszaki z udziałem trzech mędrców.
  • Wraz z przywróceniem w Polsce Święta Trzech Króli na ulicach miast, w tym Gdyni i Gdańska (na zdjęciu), pojawiają się tego dnia uroczyste orszaki z udziałem trzech mędrców.
Oficjalna nazwa dnia obchodzonego 6 stycznia to Święto Objawienia Pańskiego. W chrześcijaństwie obchodzone było nawet wcześniej niż Boże Narodzenie. Ewangeliczna tradycja mówi, że tego dnia trzech mędrców wyruszyło za Gwiazdą Betlejemską do miejsca narodzin Jezusa, by przekazać mu dary.

W II Rzeczypospolitej Dzień Trzech Króli był świętem i dniem wolnym od pracy. Co ciekawe, ten status utrzymał także po II wojnie światowej, w PRL-u. Nawet uchwalona w czasach stalinizmu ustawa o dniach wolnych od pracy z 18 stycznia 1951 r. wymieniała Święto Trzech Króli. Zostało ono zlikwidowane dopiero w 1960 r.

Święto Trzech Króli odzyskało swój oficjalny charakter w 2011 r. w efekcie uchwalenia przez Sejm ustawy z 24 września 2010 r. Liderem ruchu postulującego przywrócenie tego święta był Jerzy Kropiwnicki, niegdyś poseł takich ugrupowań jak Wyborcza Akcja Katolicka, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe i Akcja Wyborcza Solidarność. Od 2016 r. jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy w 10 krajach europejskich. Obok Polski są to także słowiańskie Chorwacja, Słowacja, katolickie Austria, Hiszpania i Włochy, a także Grecja, Finlandia, Niemcy i Szwecja.

Wigilia jest dniem wolnym od pracy w sześciu krajach europejskich. Tego dnia nie pracują Bułgarzy, Czesi, Finowie, Islandczycy, Słowacy i Węgrzy.


Dni wolne od pracy w 2022 roku


1 stycznia (sobota) - Nowy Rok (za święto przypadające w sobotę pracodawca musi dać pracownikowi inny wolny dzień),
6 stycznia (czwartek) - Święto Trzech Króli,
17 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc, pierwszy dzień świąt,
18 kwietnia (poniedziałek) - Wielkanoc, drugi dzień świąt,
1 maja (niedziela) - Święto Pracy,
3 maja (wtorek) - Święto Konstytucji 3 Maja,
5 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
16 czerwca (czwartek) - Boże Ciało,
15 sierpnia (poniedziałek) - Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego,
1 listopada (wtorek) - Dzień Wszystkich Świętych,
11 listopada (piątek) - Narodowe Święto Niepodległości,
25 grudnia (niedziela) - Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt,
26 grudnia (poniedziałek) - Boże Narodzenie, drugi dzień świąt.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (252)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane