• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Demonstrowali poparcie dla Lecha Wałęsy

Michał Sielski, Maciej Naskręt
28 lutego 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
aktualizacja: godz. 16:05 (28 lutego 2016)

Komitet Obrony Demokracji oraz zwolennicy Lecha Wałęsy demonstrowali swoje poparcie dla byłego prezydenta RP na pl. Solidarności zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. To sprzeciw wobec oskarżeń Wałęsy o współpracę z SB. Sprawa wróciła po upublicznieniu przez IPN teczki TW Bolka. Na wiecu było kilka tysięcy ludzi. Lech Wałęsa się nie pojawił.Jak oceniasz podobne demonstracje?

Aktualizacja, godz. 16:05. Wiec już się zakończył. Uczestnicy powoli się rozchodzą. Za kilkanaście minut przywrócony zostanie ruch samochodów po ul. Jana z Kolna.

Aktualizacja, godz. 15:52. Odczytano list od byłego prezydenta. - Nigdy nie zgodziłem się na współpracę, nigdy nikogo nie skrzywdziłem - podkreśla w nim Lech Wałęsa.

Aktualizacja, godz. 15:40. Ze sceny odczytano wiadomość od Krzysztofa Skiby, który dworuje sobie z obecnego prezydenta RP: "Gdy Wałęsa robił strajki, Andrzej Duda sikał w majtki". Bardzo rozbawiło to zgromadzonych.

Aktualizacja, godz. 15:32. Ruch na ul. Jana z Kolna cały czas jest wstrzymany, choć ludzie bez problemu mieszczą się na pl. Solidarności. Policjanci wolą jednak nie ryzykować.

Aktualizacja, godz. 15:29. Radomir Szumełda twierdzi, że na wiecu jest 25 tys. osób, ale wydaje się to bardziej życzeniem, niż realną oceną. Policjanci oraz nasi reporterzy oceniają, że w demonstracji bierze udział maksymalnie kilka tysięcy osób.

Aktualizacja, godz. 15:18. Henryka Krzywonos także nie oszczędza w słowach Jarosława Kaczyńskiego, nazywając go kurduplem. "Precz z kurduplem" - zachęca do skandowania.Aktualizacja, godz. 14:53. Na scenie pojawiła się Danuta Wałęsa, żona Lecha Wałęsy: Nie myślałam, że jeszcze będę musiała wystąpić przed takim tłumem. Mój mąż serdecznie dziękuje za poparcie, ale nie przyjechał, bo trochę jest zmęczony. Poza tym mówi, że poczeka, aż będzie większa grupa, to na pewno przyjdzie... Chcę zamanifestować swój sprzeciw względem tego małego człowieczka, który w stanie wojennym zamknął się w czterech ścianach z kotem, bo się bał i teraz też się boi. Gdyby Wałęsa nie rozmawiał z komunistami, to by tu nas nie było. Ale nikogo nie skrzywdził i nie brał żadnych pieniędzy! - podkreślała. - Teraz czuję się zniewolona, za Platformy było lepiej, choć też popełniali błędy. Boję się każdego dnia. Moim marzeniem jest, żeby Polska odzyskała wolność i demokrację i żeby nie było im narzucane, że mają pracować do wieku lat 67 - dodawała [w rzeczywistości wiek emerytalny podniósł właśnie rząd PO, a PiS zapowiedział, że go obniży - dop. red.].

Dostało się też księdzu Tadeuszowi Rydzykowi, którego nazwała "biznesmenem, a nie zakonnikiem".Aktualizacja, godz. 14:29. Przemawia lider KOD na Pomorzu i były polityk Platformy Obywatelskiej, Radomir Szumełda: Lechu, dziękujemy ci za Polskę w Unii Europejskiej, bez granic i drutów kolczastych. Za Polskę, która sama stanowi o swoich sojuszach. Aby to wszystko się zdarzyło, potrzebowaliśmy w latach 80. zwycięstwa. To ty, Lechu, jesteś symbolem tego zwycięstwa.(...) Tego symbolu nie zabiją żadni ludzie żądni władzy, którzy burzą i dzielą zamiast budować i łączyć - podkreśla Szumełda.

Aktualizacja, godz. 14:23. Z głośników puszczane są archiwalne nagrania z czasów Sierpnia '80. Zamknięto ruch na ul. Jana z Kolna. Zatrzymane są też tramwaje.

Aktualizacja, godz. 14:12. Uczestnicy wiecu skandują "Lech Wałęsa". Za chwilę odśpiewany ma zostać hymn narodowy.Aktualizacja, godz. 14:10. Demonstracja KOD odbyła się także w sobotę w Warszawie. Przemawiali na niej politycy Platformy Obywatelskiej, Ryszard Petru oraz zwolennicy lewicy. Według policji wzięło w niej udział kilkanaście tysięcy osób.

Aktualizacja, godz. 14:05. Na razie wiec poparcia dla Lecha Wałęsy nie różni się za bardzo od poprzednich demonstracji KOD. Ta sama muzyka z głośników, częściowo ci sami ludzi i te same flagi: Polski, Unii Europejskiej oraz transparenty przeciwko PiS. Nowością są plakaty z poparciem dla Lecha Wałęsy.Teczka TW Bolka, mająca wskazywać na współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL w latach 1970-1976 trafiła do Instytutu Pamięci Narodowej po tym, gdy żona zmarłego w listopadzie ubiegłego roku gen. Czesława Kiszczaka (ministra spraw wewnętrznych w latach 1981-1990), próbowała sprzedać ją władzom instytutu. W teczce są m.in. zobowiązania do współpracy, odręczne podpisy "Lech Wałęsa", "TW Bolek" itp. Nie stwierdzono jeszcze, czy są autentyczne.

Były prezydent zaprzecza, że miał donosić na kolegów, ale w swoich wypowiedziach jest tradycyjnie pełen niedopowiedzeń i dwuznaczności. Podał już kilka wyjaśnień, częściowo się wykluczających. Twierdzi też, że dopóki żyją osoby, które "wszystko wiedzą", on całej prawdy ujawnić nie może. Podkreśla jednocześnie, że dokumenty są sfałszowane.

 • Wiec poparcia pod bramą Stoczni Gdańsk trwa.

List poparcia dla Wałęsy

W poniedziałek członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku 1970 napisali list w obronie Lecha Wałęsy. Pod listem podpisali się m. in. reżyser Andrzej Wajda, aktor Daniel Olbrychski i kompozytor Krzysztof Penderecki. Publikujemy jego pełną treść:

Wielu z nas było w Sierpniu 1980 roku w strajku w Stoczni Gdańskiej, któremu przewodził Lech Wałęsa. Wielu współpracowało z Lechem Wałęsą również potem, w stanie wojennym i w latach 80. Z tej perspektywy oceniamy akcję pod hasłem »Bolek« jako fałszowanie historii i tragiczne w skutkach sianie zamętu i niepokoju, zwłaszcza w umysłach młodego pokolenia. Uważamy, że cel tej nikczemnej kampanii jest doraźnie propagandowy i polityczny. Młode pokolenie nie wie, czym był PRL i czym był na tym tle sierpniowy strajk, okres Solidarności, a później stan wojenny - więc może nie być w stanie oddzielić ziarna od plewy. »Papiery« na Lecha Wałęsę z lat początkowych jego pracy w Stoczni, gromadzone przez SB, mają całkowicie drugorzędne znaczenie wobec całokształtu jego dokonań. Oburza fakt, że wcześniej osaczała go Służba Bezpieczeństwa, a teraz przejmują tę rolę historycy z IPN oraz ludzie złej woli, którzy najczęściej z pobudek osobistych, z powodu urazy, poczucia niedocenienia lub z zawiści próbują odebrać należne mu bezsprzecznie pierwszoplanowe miejsce w historii.Dlaczego usiłuje się zastąpić sławny w świecie wizerunek charyzmatycznego robotniczego przywódcy postacią kolaboranta i marionetki służb specjalnych? Czy ci »prawdziwi patrioci« i tzw. niezłomni obrońcy absolutnej prawdy mają świadomość, jaką przysługę robią Polsce?Lecha Wałęsę zamiast wdzięczności spotyka wielka krzywda.

Opinie (1553) ponad 50 zablokowanych

 • Dość

  Jak to się wszystko zaczęło!!
  ***************************************************************************

  Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
  Posiedzenie nr 93 w dniu 27-05-2015 (2. dzień obrad)

  1 punkt porządku dziennego:
  Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

  Poseł Wojciech Szarama(PiS):

  Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ten głos upewnił mnie co do intencji projektodawców. Sprawa jest jednoznaczna, został wprowadzony przepis przejściowy, który ma doprowadzić do tego, że Sejm tej kadencji wybierze wszystkich pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Opinie konstytucjonalistów były zupełnie oczywiste i jasne. Sejm tej kadencji powinien wybrać trzech sędziów trybunału, Sejm następnej kadencji - dwóch, bo taka jest logika zdarzeń, takie są terminy związane z zakończeniem działalności przez poszczególnych sędziów. Natomiast tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, w której chce się doprowadzić poprzez swego rodzaju kruczek prawny, zresztą całkowicie nieudolny, do tego, że będzie mógł być zawarty pewien kontrakt co do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jest to sytuacja niedopuszczalna, niezgodna nie tylko z duchem tej ustawy, ale także z duchem konstytucji. Chcemy mieć w Polsce Trybunał Konstytucyjny, a nie trybunał kontraktowy. (Oklaski)

  Poseł Robert Kropiwnicki(PO):

  Otóż, jak część z państwa dobrze policzyła, Sejm następnej kadencji wybierze sześciu sędziów trybunału, więc PROSZĘ NIE BLOKOWAĆ TEJ MOŻLIWOŚCI, PONIEWAŻ W INNYM PRZYPADKU OKAŻE SIĘ, ŻE SEJM NASTĘPNEJ KADENCJI WYBIERZE 11 SĘDZIÓW trybunału. Proszę się nie bać, dla wszystkich wystarczy głosowań. Dziękuję bardzo. (Poruszenie na sali)

  ***************************************************************************

  Czy TVP INFO/ TVN/POLSAT relacjonowały ten skok na trybunał w specjalnych wydaniach serwisów informacyjnych?
  Czy GAZETA WYBORCZA Pisała kilkadziesiąt artykułów o skoku na trybunał, zamachu stanu itp?
  Czy Martin Schulz i inni unijni dygnitarze naciskali na Polskę, organizowali debaty
  Czy Wyborcza/Nowoczesna organizowała KOD, pisała ludziom co krzyczeć na manifestacjach?

  Wszyscy mieli w pompie trybunał, a mieli równo 2 miesiące

  Chronologia zdarzeń:
  25.05.2015 Komorowski przegrywa wybory-PO/PSL wie, że straci władzę
  27.05.2015 Nowa niekonstytucyjna ustawa mająca na celu zawłaszczenie TK 14/15 sędziów z PO
  07.10.2015 Wybór 5 sędziów

  Przez 4 miesiące cienia protestów/dwa teksty opublikowane o 1 w nocy i zdjęte przed świtem.

  Tak Wyborczej głównemu organizatorowi zależy na demokracji?

  Potem Wyborcza główny organizator KOD ruszyła w obronie wolności słowa. Jedyne medium, które WPROWADZIŁO CENZURĘ NA SWOICH FORACH POD TEKSTAMI O MIGRANTACH??
  Gdzie była Wyborcza i ten cały KOD w 2009 roku jak TVP zwalniała ponad 500 pracowników za poprzedniej ekipy?? Hurtowo! To nie był czystki tylko uzasadnione oszczędności?:) Gdzie była Wyborcza i KOD Jak Komorowski przy pierwszej okazji podpisał ustawę medialną umozliwjającą przejęcie TVP przez PO w 2010 roku? Nawet nie czekał do wyborów prezydenckich tylko jako marszałek pełniący obowiązki prezydenta to zrobił! Jeszcze trupy w smoleńsku nie wystygły-pierwsza decyzja skok na media! W imię demokracji!
  Gdzie była Wyborcza i KOD gdy Graś pod śmietnikiem o drugiej w nocy dyktował Hajdarowiczowi comają pisać jego dziennikarze i kogo zwolnić z Rzeczpospolitej? Wtedy było ok bo wylali tych co myślą inaczej niż wyznawcy Wyborczej.

  NIGDY NIE GŁOSOWAŁEM NA PIS, JESTEM ICH POLITYCZNYM PRZECIWNIKIEM ale skala manipulacji i propagandy i ten zmAsowany

  • 871 2300

 • KOD srod i Bolce Bolka parkuja samochody

  na trawnikach i na chodnikach inteligencja wielka - oszusci i zlodzieje - gdzie obok jest olbrzymi parking ale po co skoro mozna zniszczyc trawnik i zatarasowac chodniki

  • 929 2443

 • ...antyPiC

  Henryk Świątkowski, wuj Kaczyńskich, był ministrem "sprawiedliwości" w całym okresie za Bieruta.
  I to on z racji stanowiska podpisywał wszystkie wyroki śmierci, w tym również na rotmistrza Pileckiego.
  Przy okazji załatwił willę Kaczyńskim na Żoliborzu, odebraną prawdziwemu Patriocie.
  Dodać wypada, że głównym zadaniem Świątkowskiego było fałszowanie historii ze sprawcami mordu w Katyniu.
  Szczegóły można podejrzeć na stronach archiwalnych Ministerstwa Sprawiedliwości.
  Drugim "drogim" Wujkiem Rajmunda Kaczyńskiego był Naczelny Prezes Sądu Wojskowego w rządzie Bieruta,
  KGB-owiec osobiście mianowany przez Stalina i kat narodu polskiego Wilhelm Świątkowski ur. w Granówce pod Odessą.
  Wilhelm był absolwentem Charkowskiego Instytutu Prawa z 1940 roku,
  od razu włączonym w wojskowy wymiar sprawiedliwości Armii Czerwonej (a co działo się z polskimi oficerami w Charkowie
  w 1940 roku - dodawać chyba nie trzeba), potem, po wojnie, jako zaufany Stalina i Berii,
  był Prezesem Naczelnego Sądu Wojskowego w Polsce,
  w okresie największego apogeum stalinowskich czystek na Polakach (1950-1954).
  Dzięki temu Wilhelmowi pewne młode, bezdzietne wtedy jeszcze małżeństwo Rajmunda i Jadwigi Kaczyńskich
  otrzymało tylko dla siebie piękną trzypiętrową willę na Żoliborzu,
  gdy reszta warszawian, którym jakimś cudem udało się przetrwać II Wojnę,
  gnieździło się całymi rodzinami po piwnicach i spalonych ruinach.
  Żeby było ciekawiej - ta willa była wcześniej nadana rodzinie bohatera z 1920 roku, majora Lisa-Kuli przez Piłsudskiego,
  za męstwo tego człowieka i oddanie życia w obronie Polski, Europy i Świata przed zalewem czerwonego terroru.
  Te dwie kreatury zamordowały więcej polskich patriotów, niż całe NKWD w Polsce po wojnie.

  • 386 480

 • wstyd dla tych ludzi.

  • 784 2407

 • ...

  "Lista PiSowskich Patriotów walczących z czerwoną hołotą: 1. Andrzej Kryże - Wiceminister Sprawiedliwości IV RP- członek PZPR do jej końca. Skazywał działaczy opozycji w stanie wojennym. 2. Wojciech Jasiński - Minister Skarbu IV RP, członek PZPR w latach 1976-1981, szef Wydziału Spraw Wewnętrznych w Płockim Urzędzie Miasta, przybudówki SB. Zasłynął umorzeniem milionowych długów PC, byłej partii Jarosława Kaczyńskiego. 3. Karol Karski (PiS) -Aparatczyk władz centralnych socjalistycznego ZSP na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pod koniec lat 80 startował z poparcia PRON (organizacji utworzonej przez PZPR w stanie wojennym) w wyreżyserowanych i sfałszowanych przez komunistów wyborach do rad narodowych. 4. Andrzej Aumiller - Minister Budownictwa IV RP, zasłużony komunista, wieloletni członek PZPR. 5. Anna Kalata - Minister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Członek PZPR jak i SLD, a dalej w Samoobronie. 6. Zbigniew Graczyk - Wiceminister Gospodarki Morskiej IV RP - przez 20 lat należał do PZPR będąc między innymi członkiem jej Komitetu Wojewódzkiego w Szczecinie. Był również w kierownictwie nomenklaturowej spółki Interster, która była folwarkiem partyjnych dygnitarzy, m. in. Sekuły i Rakowskiego. 7. Marek Grabowski - Wiceminister Zdrowia IV RP (członek PZPR i SLD) dzięki rekomendacji SLD był zastępcą głównego inspektora sanitarnego w rządach Leszka Millera i Marka Belki. 8. Ewa Sowińska - Rzecznik Praw Dziecka IV RP. W latach 1977-1980 należała do PZPR. 9. Krzysztof Zaręba - Wiceminister Środowiska IV RP, były członek PZPR, od 2005 roku w Samoobronie. 10. Bogdan Socha - Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP - był do samego końca członkiem PZPR. 11. Romuald Poliński - kolejny Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Przez wiele lat członek PZPR, a w rządach SLD doradca ministra Kołodki 12. Maciej Łopiński - Rzecznik Prezydenta IV RP; w okresie 1975 - grudzień 1981 należał do PZPR 13. Ryszard Siewierski - Zastępca Komendanta Głównego Policji IV RP - członek PZPR do końca (1990). 14. Stanisław Kostrzewski - od 25.02.2006 skarbnik i finansista PiS - był aktywnym członkiem PZPR do końca jej działalności. 15. Henryk Biegalski - nominowany na szefa Centralnego Zarządu Służby Więziennej IV RP, był członkiem PZPR od 1969 r. do końca lat 80. 16. Jerzy Bahr - 19.05.2006 mianowany ambasadorem RP w Moskwie. W latach 1976 - 1980 w randze I sekretarza pracował w Ambasadzie PRL w Bukareszcie. Do stanu wojennego był członkiem PZPR. 17. Krzysztof Czabański - mianowany 01.07.2006 na prezesa Polskiego Radia S.A. - były dziennikarz m.in. 'Sztandaru Młodych' i 'Zarzewia'. W latach 1967-1980 należał do PZPR. 18. Stanisław Podlewski - mianowany 17.07.2006 dyrektorem departamentu rybołówstwa w ministerstwie rolnictwa - należał do PZPR do końca jej istnienia. 19. Marcin Wolski - 21.07.2006 mianowany został dyrektorem I programu PR - od 1975 roku do końca był w PZPR, będąc m.in. sekretarzem POP w PR. 20. Jan Sulmicki - kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego, zgłoszony 11.12.2006przez Kaczyńskiego - były aktywista PZPR w SGPiS (obecnie SGH), także w stanie wojennym. 21. Janusz Kaczmarek - szef MSWiA, prokurator krajowy z ramienia PiS - Członek PZPR od 1986 r. 22. Piotr Cybulski - poseł PiS. Były członek ZSMP i PZPR 23. Aleksander Chłopek - poseł z Gliwic. Członek PZPR od roku 1978. W latach 80. był członkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR. 24. Halina Molka - posłanka na Sejm RP V kadencji. Były członek PZPR. Od 23 sierpnia 2007 posłanka PiS "

  Przeżyliśmy zabory , przeżyliśmy faszyzm , przeżyliśmy komunę to przeżyjemy i kaczyzm !

  • 101 38

 • Nie ma to jak na siłę szukać bohatera, z którego chce się zrobić marionetkę.

  • 580 2286

 • Brawo ! Prawdziwi Polacy Patrioci sa zawsze z L. Walesą !

  Pozdrawiamy nasz prezydencie L. Wałesa !!!!!!!!!!!!. ........To L. Walesa za nas i dla nas kiedys wykonal '' czarną robote '' zebysmy dzis mieli Wolność. Wiec dzis my Polacy bedziemy bronić Wolności i naszego prezydenta L. Walese . ....!....Dziekujemy za Wolnosc prezydencie L. Walesa !...Jestesmy zawsze z toba . !.

  • 2663 1162

 • studniówka PiS

  1. Zablokować Trybunał Konstytucyjny
  2. Mianować Antoniego na szefa MON
  3. Spowodować powstanie KOD
  4. Ustawa inwigilacyjna jak w Korei Płn
  5. Obniżyć rating Polski
  6. Wywołać pisemne potępienie działań Prezydenta
  przez wydziały prawa polskich uniwersytetów
  7. Uruchomić Komisję Wenecką
  8. Skłócić Polaków
  9. Zapłacić Tadeuszowi
  10. Wsadzić laika do stadniny koni arabskich
  11. Wyciąć Puszczę (przecież parę desek będzie)
  12. Zablokować możliwość zakupu ziemi
  (przecież jakiś Niemiec by sobie mógł ranczo kupić
  i jeszcze by TFU! zatrudnił Polaków!!!)
  13. Zmiażdżyć wolne media
  14. Wprowadzić cenzurę do teatrów
  15. Zniszczyć konkursy w służbie cywilnej (TKM)
  16. Zamknąć program In Vitro (działa do czerwca)
  17. Ośmieszyć Polskę na całym świecie

  • 104 69

 • Marsz wyparcia

  Widocznie niektórym jest wygodniej dalej tkwić w kłamstwie, niż zmierzyć się z prawdą i zacząć kwestionować to, co jest nam latami wmawiane. Mit wolności III RP...

  • 872 2425

 • Precz z płatnymi konfidentami!

  Na pohybel Bolkowi i KODowi!

  • 983 2572

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane