Fakty i opinie

stat

Detektory podczerwieni wykryją pieszych w Gdyni

Innowacyjne rozwiązanie na przejściu dla pieszych na Pogórzu zobacz na mapie Gdyni ma zwiększyć nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort pieszych w Gdyni. Nie będzie trzeba nic wciskać, bo obecność pieszych wykryje detektor na podczerwień, który automatycznie włączy im zielone światło.Do tej pory w Gdyni zielone dla pieszych zapala się na trzy sposoby:

  • automatycznie w stałych, naprzemiennych cyklach dla pieszych i kierowców,
  • poprzez naciśnięcie przez pieszego przycisku,
  • świeci się cały czas, chyba że do skrzyżowania podjadą samochody.


Czy zielone dla pieszych na większości skrzyżowań zapala się zbyt późno?

nie, wręcz za wcześnie i przez to są większe korki 18%
różnie bywa, zależy od skrzyżowania 39%
tak, na wielu piesi muszą czekać bardzo długo 43%
zakończona Łącznie głosów: 847
To ostatnie rozwiązanie działa na jednym skrzyżowaniu w centrum. Dzięki temu piesi mają cały czas zielone, a fotokomórka wykrywająca samochody zmienia je na czerwone tylko wtedy, gdy przed skrzyżowaniem stanie jakiś kierowca.

Czytaj więcej: Innowacyjne światła na skrzyżowaniu w Gdyni.

Na skrzyżowaniu ul. płk. Dąbka i Staniewicza zobacz na mapie Gdyni na Pogórzu zastosowane zostanie kolejne nowoczesne rozwiązanie. Detektory na podczerwień mają włączać zielone dla pieszych już w momencie, gdy będą zbliżać się oni do przejścia.

- Preferowanie ruchu pieszych i rowerzystów to kierunek, w którym chcemy zmierzać. Sytuacja, w której pieszy nie będzie już musiał uruchamiać świateł przyciskiem, a automatycznie zrobi to za niego detektor podczerwieni, jest jednym z rozwiązań, które do tego właśnie mają doprowadzić - podkreśla Wojciech Folejewski, wicedyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
To przejście zostało wybrane ze względu na dużą liczbę wypadków i niebezpiecznych sytuacji, jakie miały na nim miejsce w przeszłości. Były tu nie tylko niegroźne potrącenia, ale też wypadki śmiertelne. Dwupasmowa jezdnia "zachęca" bowiem część kierowców do nieostrożnej jazdy. Światła mają temu zapobiec, a krótki czas oczekiwania na sygnał zielony powinien sprawić, że zniknie problem zniecierpliwionych pieszych, którzy przechodzą przez drogę mimo czerwonego światła.

Innowacyjne rozwiązanie będzie analizowane przez urzędników i jeśli się sprawdzi, będzie stosowane na kolejnych skrzyżowaniach.

Na tym skrzyżowaniu w centrum Gdyni to piesi traktowani są priorytetowo.

Opinie (100) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.