Fakty i opinie

stat

Dewastacja grobu w Brętowie

Jeszcze kilka miesięcy temu grób - choć skromny - prezentował przynajmniej nazwisko zmarłego. 9 stycznia nie było już na nim nawet krzyża z tabliczką.
Jeszcze kilka miesięcy temu grób - choć skromny - prezentował przynajmniej nazwisko zmarłego. 9 stycznia nie było już na nim nawet krzyża z tabliczką. fot. Justyna Urbańska/Facebook Gdańsk Strzyża

W Brętowie ktoś zniszczył grób jednego z bohaterów powieści Pawła Huelle "Weiser Dawidek". Policja o sprawie dowiedziała się od nas i zaczęła szukać sprawcy. Wieczorem krzyż odnaleźli mieszkańcy.Czy cmentarze w Trójmieście są dobrze chronione?

tak, incydenty zdarzają się niezwykle rzadko

8%

raczej tak, w takich miejscach nie jest potrzebna codzienna ochrona

23%

nie, ciągle słyszy się o dewastacjach i kradzieżach

69%
Cmentarz w Brętowie zobacz na mapie Gdańska istnieje przy Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy od 1904 roku. Po II wojnie światowej został zamknięty, ale groby pozostały.

Przylegająca do ul. Słowackiego nekropolia jest niewielka, ale klimatyczna. Także dlatego gościła na łamach książek, których akcja rozgrywała się w Gdańsku. Wspominał o nim noblista Gunter Grass w "Blaszanym bębenku", a Paweł Huelle w książce "Weiser Dawidek" pisał o jednym z dzieci tam pochowanych. Był nim Horst Meller, którego grób właśnie zdemolowano.

O sprawie poinformował w sobotę rano facebookowy profil sympatyków dzielnicy Strzyża. Zniknął m.in. krzyż oraz tabliczka z danymi, którą w październiku 2001 roku umieścił na nim Piotr Jakubiak.

Policja o incydencie dowiedziała się od nas.

- Nie mieliśmy zgłoszenia w tej sprawie - przyznaje Aleksandra Siewert, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - W sobotę na miejscu pojawił się nasz dzielnicowy i porozmawiał z administracją cmentarza. Krzyża szukali też mieszkańcy i to oni wieczorem poinformowali proboszcza parafii, że krzyż się odnalazł. Za kilka dni krzyż wróci na należne mu miejsce - zapewnia.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (87)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.