Fakty i opinie

Deweloper kupił dawny Instytut Psychologii UG

Najnowszy artukuł na ten temat Znika stadion UG w Oliwie

Za 11,6 mln zł firma deweloperska Doraco kupiła budynki po dawnym Instytucie Psychologii UG przy ulicy Pomorskiej 68 zobacz na mapie Gdańska. Uczelnia sprzedała też osobie prywatnej działkę przy Sobieskiego 13 w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska za 7,5 mln.Co powinno powstać przy Pomorskiej 68?

hotel z rozbudowaną strefą rekreacyjną 34%
małe osiedle mieszkaniowe 29%
biura 1%
obiekty handlowe 3%
mały aquapark 23%
mam inny pomysł 10%
zakończona Łącznie głosów: 1229
Nieruchomość przy ulicy Pomorskiej 68 zobacz na mapie Gdańska to bardzo atrakcyjna lokalizacja: niedaleko morza, przy zbiorniku wodnym na potoku Oliwskim, na skraju parku Przymorze i Parku Nadmorskiego im. Reagana.

Budynki stoją puste od kiedy w 2008 roku zakończyła się budowa nowego Wydziału Nauk Społecznych i kolejno przeprowadzały się do niej podległe mu instytuty. Od tego czasu jasne było, że uniwersytet nie będzie już potrzebował nieruchomości przy Pomorskiej 68.

Mieszkania, hotel lub biura

Po kilku przetargach zakończonych niepowodzeniem, nieruchomość wreszcie znalazła nabywcę. Została nim firma Doraco Nieruchomości, która za ten teren zapłaciła 11,6 mln zł.

- Procedura sprzedaży jest aktualnie w toku. Została zawarta umowa przedwstępna, jednak zgodnie z przepisami uczelnia na sprzedaż nieruchomości musi mieć zgodę. Wniosek Uniwersytetu Gdańskiego został złożony do Prokuratorii Generalnej i czeka na rozpatrzenie - informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.
W skład nieruchomości wchodzą działki o łącznej powierzchni 9 256 m kw. oraz budynki o łącznej powierzchni 4 076 m kw. Obszar, na którym znajduje się nieruchomość jest objęty aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego z 2011 roku. Dopuszcza on zabudowę usługową (np. hotelową lub biurową), która może zająć jedynie 30 proc. powierzchni działki. Budynki, w zależności od tego, w której części się znajdują, mogą mieć 20, 18 lub 15 m wysokości.

- Trwają prace koncepcyjne związane z zagospodarowaniem i przeznaczeniem gruntu przy ulicy Pomorskiej. W tej chwili nie mamy jeszcze konkretnych informacji - mówi Andżelika Cieślowska, prezes zarządu firmy Doraco.
Sobieskiego 13 sprzedana za 7,5 mln złotych

W ostatnim czasie uniwersytetowi udało się sprzedać także nieruchomość przy ul. Sobieskiego 13 zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu. Stoją tu pawilony znajdujące się naprzeciwko gmachu dawnego Wydziału Chemii, które były wykorzystywane przez jego pracowników. W 2014 r. cena wywoławcza za tę nieruchomość wynosiła 8,314 mln zł, ale potem spadła.

- W przetargu wybrana została oferta osoby fizycznej. Cena sprzedaży wynosi 7 mln 520 tys. Trwa aktualnie procedura sprzedaży i przygotowywana jest umowa przedwstępna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami po podpisaniu tej umowy zostanie wysłany wniosek do Prokuratorii Generalnej o zgodę na sprzedaż - informuje Beata Czechowska-Derkacz.
Uniwersytet sprzedał w tym miejscu 6417 m kw. własnościowego gruntu oraz trzy budynki o łącznej powierzchni ponad 2831 m kw.

W lutym 2011 roku Senat UG podjął uchwałę mówiącą, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone będą na cele inwestycyjne: rozbudowę infrastruktury Uniwersytetu Gdańskiego. Niebawem można się więc spodziewać informacji o kolejnych inwestycjach uczelni.

Co jeszcze UG ma na sprzedaż?

Od kilku lat na sprzedaż wystawiona jest nieruchomość przy al. Legionów 9 zobacz na mapie Gdańska. Tu kupić można dwie własnościowe działki o powierzchni 3 425 m kw. oraz dwa budynki o łącznej powierzchni 1837 m kw. Uniwersytet próbował ją sprzedać już w 2011 roku.

Opinie (119) 10 zablokowanych

 • Zapewne kolejne biura - czy to dobrze czy źle?

  Nie mnie oceniać

  • 25 14

 • tyle lat to stało puste???

  Ktoś powinien za to odpowiedzieć.

  • 61 27

 • Nowe mrówkowce

  Jak Żagle czy inne na Obrońców Wybrzeża? Oby nie..

  • 67 8

 • biura? w takiej lokalizacji?

  wystrzeli tam z całą pewnością budynek mieszkalny, tylko niech nie zapomną dodać informacji o planach puszczenia drogi zielonej w sąsiedztwie ;)

  • 33 2

 • najlepiej Tusk

  • 27 4

 • żegnajcie drzewa witajcie mieszkania dla bogaczy...

  • 148 27

 • Apartamenty i Penthousy 34m2. :)

  Oczywiście nie sposób zapomnieć także o snobistycznie brzmiącej nazwie.

  • 33 6

 • kupili to niech sobie tam buduja co chca ich sprawa

  polacy potrafią tylko rozliczać z nieswojego to, taka chora przypadlosc tego chorego z nienawiści narodu.

  • 78 60

 • Lokalizacja jest faktycznie bardzo dobra

  I teraz kilka uwag ...

  Pojawią się pewnie na forum komentarze anty-deweloperskie, że zabetonuje tereny zielone, że powstaną pewnie komercyjne biurowce, etc. Z drugiej strony chcemy mieszkać w ciekawych lokalizacjach. Uważam, że jest to fantastyczne miejsce na budynki mieszkalne, a terenów zielonych jest w pobliżu pod dostatkiem.

  A co do ankiety ... Znowu brakuje najbardziej racjonalnej odpowiedzi w stylu "budynki mieszkalne". Nie musi to być od razu "małe zamknięte osiedle". Te zamknięte osiedla to bzdura. Ciągła inwigilacja firmy ochroniarskiej, która wie o mieszkańcach wszystko. Kiedy wychodzą, kiedy przychodzą, kto do nich przychodzi, itd. Masakryczne rozwiązanie.

  • 88 27

 • Tam na 100% będzie hotel. Zbyt blisko morza, będzie można kosić gruby hajs.

  Dobrze że udało się to sprzedać. Będzie na kredyt :P

  • 13 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.