Fakty i opinie

Deweloper kupił dawny cmentarz w Brzeźnie


Wiadomo już, że prace ekshumacyjne na dawnym cmentarzu w Brzeźnie prowadzone były nieprzypadkowo. Działka ta została kupiona przez trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort. Powstaną na niej tereny rekreacyjne dla realizowanego po sąsiedzku osiedla.Czy teren rekreacyjny w miejscu zlikwidowanego cmentarza powinien być ogólnodostępny?

tak, byłby to ukłon dewelopera w stronę mieszkańców, a szczególnie tych, którzy mieli tam pochowanych krewnych 49%
tak, wystarczy, że deweloper ogrodził już w całości swoje osiedle 20%
nie, to teren prywatny, więc niech właściciel o tym zdecyduje 20%
nie, bo wówczas znowu będzie to miejsce zaniedbane i niebezpieczne 11%
zakończona Łącznie głosów: 755
Przypomnijmy, w grudniu na cmentarzu przy al. Hallera zobacz na mapie Gdańska rozpoczęto ekshumację szczątków ludzkich, które spoczywały tutaj od zamknięcia nekropolii pod koniec lat 40. Właścicielem działki (w użytkowaniu wieczystym do 2089 r.) od lat 90. był biznesmen z Kwidzyna, Roman Subocz, który nie chciał udzielać informacji co do przyszłości tego terenu i przyczyn decyzji o ekshumacji.

Wiadomo już, że to nie on, ale deweloper Invest Komfort podejmie się dalszego zagospodarowania tego terenu. Choć jeszcze w grudniu deweloper unikał jakichkolwiek komentarzy dotyczących cmentarza, podkreślając, że realizuje jedynie tuż obok zobacz na mapie Gdańska osiedle Nadmorski Dwór, to w lutym br. stał się właścicielem byłej nekropolii.

- Obecnie plany Invest Komfortu związane z tym terenem [dawnego cmentarza - dop. red.] nie są sprecyzowane. Zakup wpisuje się w długofalowe działania firmy związane z planami deweloperskimi. Firma w trakcie realizacji inwestycji w przyszłości nawiąże do już istniejącego charakteru zabudowy Nadmorskiego Dworu - oświadcza Krzysztof Król, przedstawiciel dewelopera.

Co konkretnie chce tutaj zrobić nowy właściciel? Na razie padają wstępne deklaracje urządzenia "infrastruktury rekreacyjnej". Zgodnie z planem zagospodarowania, deweloper nie może stawiać budynków w miejscu, gdzie znajdowały się pochówki. Nie wiadomo natomiast, czy podejmie się zabudowy tuż obok dawnych grobów, na co plan już zezwala.

- Po zakończeniu prac związanych z zagospodarowaniem terenu, wypełnimy ostatni wymóg urzędowy nałożony w decyzji i umieścimy w stosownym miejscu tablicę upamiętniającą lokalizację dawnego cmentarza - zapowiada Król.

Zastrzeżeń wobec zagospodarowania terenu po cmentarzu nie ma ks. Bernard Zieliński, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku, z myślą o której jeszcze przed wojną urządzono tę nekropolię.

- Uważam, że to, co dzieje się obecnie na dawnym cmentarzu w Brzeźnie, jest bardzo ludzkie i nie narusza praw człowieka do należnego pochówku. Każdy, kto będzie szukał bliskich, będzie mógł znaleźć ich dane na tablicy. Również z uwagi na zagrożenie dla wody pitnej w Gdańsku, w przypadku podmycia grobów i przedostania się szczątków do niższych warstw wody, po wspólnych dyskusjach z pracownikami miasta stwierdziliśmy, że najlepszym rozwiązaniem byłoby dokonanie ekshumacji [szczątki przeniesiono do zbiorowej mogiły na Cmentarz Łostowicki zobacz na mapie Gdańska - dop. red.].

Nowe zagospodarowanie terenu dawnego cmentarza ma być realizowane przez dewelopera w perspektywie kilku najbliższych lat. Obecnie priorytetem inwestycyjnym jest projekt Nadmorze, czyli kolejne osiedle w Brzeźnie przy ul. Krasickiego.

Ale czy Invest Komfort faktycznie potrzebuje dodatkowego terenu rekreacyjnego na swoim strzeżonym osiedlu w rejonie al. Hallera? W gotowej części istnieją już m.in. korty tenisowe i boisko do koszykówki/siatkówki zobacz na mapie Gdańska. Teren między budynkami jest także poprzecinany zbiornikami wodnymi.

Czytaj też: Pas nadmorski w Gdańsku: ile życia jest w osiedlach za płotem

Tuż obok cmentarza zobacz na mapie Gdańska znajduje się działka użytkowana niegdyś jako tory łucznicze, która mogłaby stanowić kolejny etap osiedla. Zgodnie z planem mogą powstać tutaj wyłącznie budynki usługowe (np. hotel, sklepy, biura) bez ograniczeń w zakresie wysokości zabudowy.

Dawne tory łucznicze znajdują się bezpośrednio przy cmentarzu i osiedlu.
Dawne tory łucznicze znajdują się bezpośrednio przy cmentarzu i osiedlu. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Teren ten w latach 2012-2014 należał do dewelopera Euro Styl, który ostatecznie dokonał zamiany z miastem terenu w Brzeźnie na działki w rejonie ul. Obrońców Wybrzeża zobacz na mapie Gdańska, gdzie planuje zbudować dwa wieżowce mieszkalne. Deweloper jednocześnie wniósł dopłatę w wysokości ok. 863 tys. zł, wynikającą z różnicy wartości terenu w Brzeźnie i na Przymorzu.

Czy działka przy al. Hallera, będąca obecnie własnością miasta, trafi ponownie w prywatne ręce i czy ubiega się o nią Invest Komfort?

- Nieruchomość ta jest wkomponowana w planowane zagospodarowanie pasa nadmorskiego i nie jest przewidziana do sprzedaży. Nie jest też planowana zamiana tej nieruchomości na jakąkolwiek inną nieruchomość - zapewnia Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Na cmentarzu jeszcze w grudniu znaleźć było można pojedyncze nagrobki.

Opinie (155) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.