Fakty i opinie

Diler samochodowy kupił teren przy stadionie w Gdańsku

Teren kupiony przez Plichtę znajduje się w sąsiedztwie stadionu, tuż przy planowanym oceanarium, które będzie powstawało z prawej strony.
Teren kupiony przez Plichtę znajduje się w sąsiedztwie stadionu, tuż przy planowanym oceanarium, które będzie powstawało z prawej strony. fot. Maciej Korolczuk/trojmiasto.pl

Teren o powierzchni ponad 54 tys. m kw. przy ul. Marynarki Polskiej zobacz na mapie Gdańska trafił w ręce dilera samochodowego Plichta. Grunt znajduje się w pobliżu gdańskiego stadionu oraz planowanego oceanarium i był brany pod uwagę jako miejsce budowy kompleksu kinowego. Nie wiadomo, jakie plany wobec nieruchomości ma nowy użytkownik wieczysty, na razie szykuje się do wyburzeń.zakończona Łącznie głosów: 2768
Wkrótce minie 16 lat od momentu, kiedy sąd ogłosił upadłość spółki giełdowej Mostostal Gdańsk SA. Przez lata syndyk próbował znaleźć chętnego na zakup majątku firmy. Chodziło m.in. o teren o powierzchni 54,13 tys. m kw. zlokalizowany przy Marynarki Polskiej 96zobacz na mapie Gdańska wraz ze znajdującymi się tam budynkami.

W ostatnim ogłoszeniu z 2018 roku syndyk zastrzegł, że cena sprzedaży nie może być niższa niż 32,5 mln zł. Ostatecznie nowym użytkownikiem wieczystym nieruchomości do 2089 roku została firma Plichta - znany diler samochodów.

graf. trojmiasto.pl

Nowy wygląd gdańskiego oceanarium


W połowie lutego nowy właściciel złożył wniosek o wyburzenie znajdujących się tam obiektów. Co zamierza wybudować na tym terenie?

- Zarząd nie udziela żadnych informacji dotyczących prowadzonej działalności - ucina przedstawiciel firmy Plichta.
Grunt znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2002 roku. Dopuszcza on zabudowę produkcyjno-usługowo-składową. Co ciekawe, budynki, które mogłyby tam powstać, nie mają ograniczenia wysokości.

Z naszych informacji wynika, że tym terenem bardzo mocno zainteresowane było Cinema City, które od dłuższego czasu zapowiada chęć budowy dużego kompleksu kinowego w Trójmieście. Firmie zależało, by obiekt powstał w pobliżu planowanego w Letnicy centrum rozrywki z oceanarium.

- Przygotowali nawet bardzo ciekawą ofertę, ale spóźnili się z jej złożeniem - zdradza osoba znająca kulisy tych rozmów.
Wcześniej przedstawiciele Cinema City rozważali możliwość budowy kina na terenie po firmie Pollytag, po drugiej stronie ul. Marynarki Polskiej zobacz na mapie Gdańska. Na przeszkodzie stanęła jednak kosztowna wymiana gruntów.

Z tego co udało się nam ustalić, teren chciał kupić także inwestor oceanarium, spółka PFI Future. Proponowała jednak kupno gruntu w ratach, co nie spotkało się z przychylnością syndyka.

Przypomnijmy: jesienią tego roku, przy stadionie Energa Gdańsk zobacz na mapie Gdańska, ma się rozpocząć budowa centrum rozrywki, którego główną atrakcją będzie oceanarium. Jego otwarcie ma nastąpić w 2021 roku, potem uruchamiane będą kolejne elementy kompleksu.

- Wciąż trwają prace projektowe i działania związane z dopięciem finansowania. Inwestor ma ostateczny czas na uporanie się z tymi sprawami i uzyskanie pozwolenia do czerwca 2020 roku, ale zapowiada, że stanie się to znacznie wcześniej. Pozwolenie ma zostać wydanie wiosną tego roku - mówi Rafał Mańkus, prezes Areny Gdańsk.

Opinie (218) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.