Fakty i opinie

Dlaczego 21 marca wkładamy kolorowe skarpetki

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. mat. fundacja "Ja też"

Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary - to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa. To właśnie z myślą o przełamywaniu stereotypów i oswajaniu się z odmiennością 21 marca ulicami Gdańska przejdzie marsz rodzin dzieci dotkniętych zespołem i ich przyjaciół.Czy osoby niepełnosprawne są traktowane na równi z innymi?

tak, a na pewno jest o wiele lepiej w tej kwestii, niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu 15%
raczej tak, choć pewnie jeszcze dużo jest do zrobienia 28%
nie, mamy jeszcze bardzo dużo do nadrobienia 57%
zakończona Łącznie głosów: 474
Według statystyk w Polsce jest ok. 64 tys. osób z zespołem Downa. Ile jest ich w Trójmieście? Tego do końca nie wiadomo.

- Nasza fundacja skupia 140 rodzin z Trójmiasta i okolic. Jesteśmy młodą fundacją, nie dysponujemy funduszami, ale zapewniamy im pomoc informacyjną i edukacyjną - mówi Małgorzata Bulczak, prezes zarządu fundacji wspierania rozwoju "Ja też", mama 6-letniej Asi z zespołem Downa. - Wszystko nad czym pracujemy, dotyczy modelu edukacji oraz wsparcia rodziców od strony psychologicznej.

21 marca po raz dziesiąty obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. To też czwarta rocznica odkąd dzień ten został oficjalnie zadeklarowany świętem przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2011. Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa.

- Wada genetyczna związana z zespołem Downa związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu - stąd 21 marca - mówi prezes fundacji. - Natomiast kolorowe skarpetki, które tego dnia założymy są wyrazem tolerancji - mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa. Skarpetki nie do pary symbolizują z kolei niedopasowanie społeczne i genotypowe, a jednocześnie pokazują, że mimo różnic są radosnymi i pełnymi życia ludźmi.

Data ta to też kolejny powód do świętowania. 21 lutego wszystkie fundacje i stowarzyszenia na rzecz dzieci i dorosłych z zespołem Downa połączyły siły i rozpoczęły działalność pod wspólną akcją Koalicja 21. - To koalicja polskich organizacji działających na rzecz zespołu Downa. Postanowiliśmy, że żeby było nas widać, spróbujemy zamanifestować radość i odmienność zespołu publicznie w każdym mieście - dodaje Małgorzata Bulczak.


Kraje skandynawskie i USA znane są nie tylko z wyjątkowo otwartego podejścia do ludzi z zespołem Downa, ale też z bogatej oferty opieki socjalnej. W Polsce organizacje pozarządowe wciąż muszą walczyć o każdą godzinę rehabilitacji dla takich dzieci.

- U nas jest totalnie odwrotnie, niż w krajach skandynawskich czy USA - mówi prezes fundacji "Ja też". - Pod kątem tolerancji społecznej jest za to o wiele lepiej, niż kiedyś. Chodząc ulicami z moim dzieckiem nigdy nie spotkałam się z kimś niemiłym, nieżyczliwym czy niesympatycznym, natomiast kiedy rozmawiam z ludźmi o budowaniu klasy z zespołem dzieci z zespołem Downa, które miałyby dołączyć do dzieci zdrowych to widzę, że rodzice zdrowych dzieci wciąż są pełni obaw czy nasze dzieci nie będą np. przeszkadzały.

Dlatego też fundacja pracuje nad projektem stworzenia rozszerzonej klasy integracyjnej.

- W zwykłej klasie integracyjnej zwykle jest jedno, dwoje dzieci z tą samą wadą. Chcemy by tych dzieci było więcej ok. szóstki i żeby część zajęć była im poświęcona. Być może taka klasa powstanie w jednej z gdańskich szkół. Na razie więcej zdradzić nie mogę - mówi prezes. - Druga kwestia to pomoc państwa, która jest nieadekwatna do potrzeb - mamy np. jedną godzinę rehabilitacji tygodniowo. Dla naszych dzieci co jest zdecydowanie za mało. Dlatego wielu rodziców musi jeździć po ośrodkach po całym województwie. Częściowo finansujemy ją też sami. Jednak to co najbardziej nas - rodziców dzieci z zespołem Downa - niepokoi, jest przyszłość naszych dzieci.

O tym sporo wie pani Katarzyna z Gdańska, mama 21-leniej Agaty.

- Córka uczy się w szkole zasadniczej zawodowej, zdobywa drugi zawód - jest już introligatorem, niedawno rozpoczęła naukę w hotelarstwie - mówi pani Katarzyna. - O ile jeszcze w kwestii szkół dla dzieci i dorosłych z zespołem Downa nie jest ostatecznie tak źle, o tyle pracy dla takich osób już praktycznie nie ma. Pozostają więc warsztaty terapii zajęciowej, albo spędzanie czasu w domu.

Jest jednak promyk nadziei - być może wkrótce dorośli z zespołem Downa będą mogli pracować w Teatrze Szekspirowskim.

- W krajach skandynawskich czy w USA dorosła osoba z zespołem ma przydzielonego asystenta, dostaje pracę i pensję. Tacy ludzie pracują np. jako wychowawcy muzyki w przedszkolu, w sklepie itp. W Gdańsku z inicjatywy Teatru Szekspirowskiego powstał pomysł, by zatrudnić ich do obsługi widzów - dodaje Małgorzata Bulczak. - Niepełnosprawni ubiorą się elegancko i wyjdą do ludzi, a ludzie będą mogli się oswoić z nimi i zobaczyć, że ich obecność w życiu publicznym często wnosi wiele radości. Ten projekt to dla ans ogromna nadzieja. Teraz szukamy funduszy na jego realizację.

W Trójmieście obchody Światowego Dnia Zespołu Downa rozpoczynają o godz. 12 pod kawiarnią Costa by Coffeeheaven przy ul. Długiej 5 zobacz na mapie Gdańska.

- Każdą rodzinę prosimy o przyniesie kilograma, dwóch jabłek, które będziemy rozdawać po drodze. Dodatkowo będziemy mieli kosze, naklejki, lizaki i kwiaty - dodaje prezes. - Wspólnie przejdziemy ulicą Długą i podzielimy się tym, co będzie w koszach z napotkanymi ludźmi.

Wszystko zakończy się w Mieście Aniołów, gdzie na miejscu dla dzieci zaplanowano różne atrakcje, w tym animacje z bębnem, opowiadanie bajek z aktywnym udziałem najmłodszych oraz różnorakie tańce przy muzyce i inne.

Opinie (132) 7 zablokowanych

 • Oosby uposledzone (23)

  czesto sa bardziej rozwiniete w jakiejs dzidzinie. Znam osobe gluchoniema... z ktora o wiele lepiej rozmawia sie, rozumie itd niz z osoba pelnosprawnymi.

  Niedawno w necie byl film, jak wlasciciel myjni w USA zatrudnil chlopakow autostycznych - bardzo jest z nich zadowolony.

  Prawda jest taka, dzisiaj jestesmy sprawni ale nigdy nie wiemy co bedzie... I nie mowie o chorobach, na ktore mozna zachorowac. O chorobach genetycznych, ktore potrafia sie "uaktywnic"

  • 53 4

  • (1)

   Autystycznych.

   • 5 1

   • Putin jest ponoć autystyczny (tak twierdzą w raporcie służby wywiadowcze USA). I jaki to skutek przynosi??

    • 1 1

  • i wyjdą do ludzi... (4)

   No wlasnie, to jest najwazniejsze. Zeby mieli kontakt z ludzmi a nie zamykali sie w domach.

   • 15 0

   • (3)

    w przypadku upośledzeń, niestety, nie ma możliwości "wyjść na ludzi", pewne rzeczy są nie do przeskoczenia... To tak jak ręka, która nie odrośnie. Z tą jednak różnicą, że bez ręki, człowiek ma nadal pełną sprawność intelektualną, a protezy ręki też są technicznie możliwe (coprawda drogie, ale są). Inwalidztwo fizyczne wcale nie musi zamykać człowiekowi wszystkich dróg na amen, inwalidztwo psychiczne - zamyka wszystkie. I jaki na to macie pomysł, mądrale??

    • 5 4

    • Co proponujesz? Zabić?

     • 2 2

    • (1)

     Sądzisz, że niepełnosprawna intelektualnie osoba nie może nic robić? Mam nadzieję, że źle to zrozumiałam....Tacy ludzie mogą się rozwijać, tylko muszą w to włożyć więcej zaangażowania i potrzebują więcej czasu. Większość z nich może normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Tylko problem jest taki, że ci "pełnosprytni" nie potrafią zaakceptować człowieka z zezem...o downie nie mówiąc

     • 3 1

     • "Większość z nich może normalnie funkcjonować w społeczeństwie"? To prawda? To dlaczego nazywa się ich niepełnosprawnymi i organizuje specjalne formy funkcjonowania w społeczeństwie, zamiast tych ogólnie przyjętych?

      • 1 0

  • Fakt, autostyczni są najlepsi we wszelkich pracach związanych z samochodami. (1)

   • 13 1

   • Dlatego, że są AUTOstyczni. :)

    • 2 0

  • ale nie uposledzone psychicznie (13)

   to uposledzenie na glownej rzecyz, ktora odroznia czlowieka od zwierzat, dla mniej uposledzeni psychicznie sa nieudanymi ludzmi, niepelnowartosciowymi i najlepije, jakby sie nie rodzili. Dlatego badania prenentalne musza byc obowiazkowe, zeby wyeliminowac wciagu pokolenia takie choroby ze spoleczenstwa

   • 10 8

   • (10)

    kto miałby decydować czy dane dziecko zasługuje na życie? Większość ludzi ma skłonność do takich czy innych chorób i w przyszłości może być "ciężarem" dla społeczeństwa; są też zdrowi którzy wolą żyć na koszt państwa - jak zbadać kto będzie wartościowym obywatelem a kto nie?
    Lekarze są tylko ludźmi i są omylni (tak samo jak np. sędziowie, co jest koronnym argumentem przeciw karze śmierci nawet za najcięższe przestępstwa). Mam znajomą która nieświadoma faktu że jest w ciąży zrobiła badanie rentgenowskie i lekarze zalecali aborcję bo dziecko będzie roślinką. Dziś ma synka rzeczywiście z wadą - wzroku, nosi okulary; ale to chyba nie powód do zabicia?
    Tak samo z pozoru zdrowi fizycznie i psychicznie ludzie coraz częściej mają problemy psychiczne i zapadają na choroby - czy te osoby też należałoby zabijać? W takim razie co z mordercami, którzy jakby nie było też są "niedorobieni" i potrzebują nadzoru osób trzecich.
    Z ciekawości pytam: kto ma kompetencje żeby decydować o czyimś życiu lub śmierci?

    • 15 7

    • (9)

     planeta i tak jest przepełniona. I nie chodzi o to, żeby zabijać przecież, ale o to, aby nie doszło do dalszego rozwoju ciąży. Potrzebne badania prenatalne, jak najwcześniejsze!! To dla naszego wspólnego dobra.

     • 11 10

     • (6)

      Czyli mówisz o zabiciu człowieka przed urodzeniem.

      • 6 13

      • przed urodzeniem jest płód, a nie człowiek. (5)

       • 16 9

       • Oto przykład "wiedzy" ignoranta, dla tamtych "pożytecznego idioty" (4)

        Dr med. A. Marcinek: "Połączenie komórki jajowej i plemnika, czyli gamety matczynej i ojcowskiej daje początek odrębnemu życiu. W wyniku zapłodnienia powstaje w pełni genetycznie uformowany nowy człowiek, którego rozwój dokonuje się w czasie życia ludzkiego. Tak więc embrion, płód, noworodek, niemowlę, dziecko, dorosły, starzec to określenia poszczególnych etapów rozwoju życia człowieka".

        • 5 16

       • jeśli jest nazywane jako "odrębne życie" (3)

        to niech spróbuje przeżyć bez pępowiny. Przed porodem - płód, po urodzeniu - człowiek.

        • 11 4

       • szkoda że twoi rodzice (2)

        nie zostawili cię na pastwę losu zaraz po urodzeniu, oczywiście równie ciekawi jak ty odpowiedzi na pytanie: "ciekawe jak przeżyje bez pępowiny", byłoby jednego antyspołecznego osobnika mniej

        • 2 9

       • Dokładnie spodziewałem się takiej odpowiedzi.

        Zwykła szczekanka niedouka, zero argumentów i dowodów.

        • 3 0

       • po urodzeniu, jak każdemu człowiekowi, pępowina nie jest do niczego potrzebna ćwierćinteligencie

        więc co za brednie piszesz

        • 2 0

     • (1)

      pomijając kwestie czy płód to już człowiek czy nie, nadal nie odpowiedziałeś: kto miałby decydować które potencjalne dziecko zasługuje na życie a które nie, jaki stopień niepełnosprawności miałby dyskryminować?
      lekarze są omylni, są tylko ludźmi; nie jestem pewna czy sami chcieliby ponosić odpowiedzialność za czyjeś prawo do życia; nie zawsze ich diagnozy są prawidłowe.

      • 2 6

      • Konstytucja ma chronić życie każdego człowieka!

       W oparciu o fakt naukowy, iż człowiekiem jest się od poczęcia i logicznie wynikające z tego faktu stwierdzenie, że aborcja jest zabójstwem człowieka, można łatwo podważyć wszystkie argumenty za tzw. przerywaniem ciąży.

       • 2 4

   • (1)

    badania prenatalne nie ulatwia nam walki z rzadkimi chorobami, chcialbys zrobic selekcje nieudanych płodów? moj brat robil takie badania, byly ok a dziecko ma i tak chore. Co ma byc to i tak bedzie

    • 8 7

    • no cóż, to już jest refleksja rasowego leminga: "co ma być to i tak będzie". To proste zdanie raz a dobrze zwalnia od myślenia i podejmowania jakiejkolwiek próby poprawy losu (swojego i innych).

     • 4 1

 • 21 marca zawsze kojarzył się z dniem wagarowicza (4)

  Topiło się Marzannę - kolorową kukłę, przebierało się kolorowo a dziś widać nowy trend.

  • 63 7

  • Bezedura

   Wymyślają coraz to nowe pseudoświęta. Co roku jest jakiś nowy dzień czegoś o którym to dniu w życiu nie słyszałem...

   • 28 12

  • Zgaszam się !!! (2)

   Nie ujmując osobom upośledzonym, przez nowe, zachodnie święta zapominamy o swojej tożsamości. Ja też mam zespół ( co prawda rockowy ale zawsze hehehe) i nie ustanawiam święta z tego powodu. Z drugiej strony można iść topić marzannę w kolorowych skarperkach. Pytanie co to da?

   • 7 5

   • był kiedyś taki raper P.M. Down. Czy jego zespół to był też zespół Downa?

    • 4 1

   • Nie nie, on ma zespół, który nazywa się "Downa".

    • 0 2

 • Czy to swieto polaczone jest z topieniem Marzanny? (3)

  • 27 5

  • nie (1)

   " Każdą rodzinę prosimy o przyniesie kilograma, dwóch jabłek,"

   • 1 1

   • a na koniec będzie z tego wino jabłkowe, popularnie zwane jabcokiem :D To mi się podoba!

    • 0 0

  • Będą topić polityków w Motławie.

   • 2 1

 • (4)

  rozumiem, ze jak na co dzien nosze czarne skarpetki, to nie sa one kolorowe ...

  • 27 3

  • Nie są.

   • 11 0

  • Po kilku dniach ta czerń przechodzi w zieleń, więc jak najbardziej kolorowe.

   • 11 1

  • Kolorowe

   Ja noszę kolorowe skarpetki codziennie!

   • 3 1

  • im chodzilo zapewne o s. w roznych kolorach albo zdekompletowane

   • 1 0

 • Dzieciobójcy już nawet nie pytają, po co rodzić upośledzone dziecko - twierdzą, że ma ono być zabite (24)

  Po pierwsze, my nie możemy decydować, które życie jest dość dobre, by je zachować, a które nie: każde jest w pełni kochane, w pełni wartościowe. Jeśli rodzice albo lekarz mówią, że robią aborcję, żeby dziecko (rodzice) uniknęło cierpienia, to byłby dobry argument, żeby każdy z nas w ten sposób został zabity, bo wszyscy cierpimy na ziemi. Jesteśmy nawet warci tego, aby żyć - nawet, jeśli to życie będzie krótkie albo będzie potem pełne bólu. I z dzieckiem, które ma się urodzić, jest tak samo. Na przykład omawiane w artykule osoby z zespołem Downa, które znam bardzo dobrze, wszystkie chcą żyć i mówią, że ich życie jest wartościowe. Życie dzieci upośledzonych, w jakiś sposób niepełnosprawnych jest tak samo wartościowe, jak ludzi zdrowych. Ci ludzie także chcą żyć, nawet jeśli ich życie jest trudne, okaleczone, bolesne. Lekarze, rodzice nie mają prawa decydować o ich życiu albo nie. Naturalne jest, że rodzice cierpią z powodu, iż ich dziecko może się urodzić bardzo chore. Ale muszą mieć świadomość, że nie jest to ból samego dziecka, ponieważ zdecydowanie najczęściej one wolą żyć z chorobą, niż nie żyć w ogóle.

  • 35 58

  • pier...lisz bzdury jak mało któty, jak większość. społeczeństwa (4)

   Piszesz wypracowanie w necie, jak to powinno być i że ty taki dobry i tolerancyjny. A jak przychdzi do spotkania z chorymi dzieciakami to nawet nie wiesz jak się zachwać, poza tym nie jesteś odosobnionym przypadkiem, większość tylko gada a na żywo nie ma nic do powiedzenia.

   • 33 14

   • (3)

    Co proponujesz?

    • 7 8

    • Zajmij się sobą i swoimi wyborami (2)

     i nie wpychaj się ze swoimi poglądami do cudzych macic. Każdy ma swoje poglądy i żyje wg nich, jeśli wydaje Ci się, że Twoje poglądy są lepsze, to pierz nimi berety swojej rodzinie, wolnoć Tomku w swoim domku, a poza domkiem nikogo nie interesuje jaki jest Twój pogląd.

     • 23 12

     • Wolnoć Tomku w swoim domku? (1)

      Czyli wolno zabijać swoje dzieci, wolno gwałcić swoje dzieci, wolno hałasować, łowić ryby w pokoju bo "wolnoć Tomku w swoim domku". Jest to pogląd Michnika i z żydokomuny innych, wiem.

      Ja uważam inaczej. Nie wolno zabijać ludzi, nawet jeśli są to ludzie głęboko upośledzeni. Nie wolno molestować nikogo, nie wolno grać na trąbce nawet "w swoim domku", jeśli obok mieszkają sąsiedzi - w cywilizowanym świecie nie ma przyzwolenia na nieograniczone "wolnoć Tomku w swoim domku".

      • 6 14

      • problem w tym, że w przypadku podobnych tobie szczekaczy kończy się na "nie wolno". zakazać aborcji, popikietować, zrobić szturm modlitewny (lol), a jak się dziecko urodzi stracić zainteresowanie. wszak ma rodziców, co ty i tobie podobni będą się przejmować już tym żywym człowieczkiem :)

       • 7 2

  • (6)

   Uwierz mi że każdy z rodziców którzy wychowują chore dzieci, po kilkunastu wyczerpujących latach i cierpieniu jakie towarzyszy temu, nie zdecydowałoby się urodzić ponownie chorego dziecka. Straszne to ale prawdziwe, a minusujących moją wypowiedź zapraszam na 24 godziny pomocy przy dziecku.

   • 18 12

   • Dostajesz minusa bo .. (1)

    wychowuję dziecko z dużymi problemami zdrowotnymi (psychicznymi) od kilkunastu lat, ale nikogo nie zapraszam do pomocy, nawet przez kilka godzin.

    • 12 7

    • matka polka cierpiąca. klasyka

     • 3 4

   • (2)

    powinno się zapobiegać urodzeniom dzieci z tak poważnymi wadami

    • 10 5

    • (1)

     "zapobiegać urodzeniom" czyli mówiąc po ludzku zabijać
     takich ludzi jak na tych zdjęciach? tak?
     to już w historii było...

     • 4 7

     • Tak

      • 2 1

   • Czyli konkretnie - zdecydowaliby się na zabicie swojego kolejnego dziecka?

    • 3 3

  • Nie wytłumaczysz tego ludziom, którzy nie mają w życiu "punktu odniesienia". (1)

   • 9 1

   • Tak, żyją dniem dzisiejszym, bogiem wygoda i konsumpcja, a "po mnie choćby Potop".

    • 6 5

  • mam prawo decydowac i nie che downow (1)

   oczywiscie ze mam katolski oszolomie, dla mnie zycie katolika fanatyka jest jeszcze mniej wartosciowe, bo downy sie niestety takie urodzily, katolik jest glupi z wyboru.

   • 11 8

   • Dzieci Urbana chcą cywilizacji śmierci

    Do niedawna sowiecka "Prawda" i polskojęzyczna "Trybuna Ludu" podawały swoim wyznawcom do wierzenia "nowoczesną teologię". Michnikowszczyzna i inne polskojęzyczne brukowce (takie jak "Nie", "Fakty i Mity") zapodają swoim wyznawcom "prawdy wiary" jak sowiecka "Prawda". Nazywani przez Lenina i Stalina pożytecznymi idiotami wierzący w lewactwo powtarzają i dzisiaj za żydokomuną różnorodność różnorakich bredni.

    • 3 8

  • (6)

   Inaczej bys pisal gdyby ci sie urodzilo dziecko bez rak i nog.

   • 7 6

   • Najtrudniej jest odnieść się do stwierdzeń absurdalnych (4)

    Nie będę pisać co by było, gdyby... Napiszę jak było. W XX wieku przeżyliśmy dominację dwóch nieludzkich, zbrodniczych socjalizmów, które starały się wprowadzić w życie utopijne założenia życia społecznego. Triumf owych utopii oznaczał olbrzymie prześladowanie ludzi i zbrodnie określane mianem ludobójstwa; przykładowo Hitler zaraz po dojściu do władzy kazał zamordować wszystkich niepełnosprawnych Niemców i rozkaz wykonano - nie było ani jednego Niemca nie tylko takiego "bez rąk i nóg".

    Powraca tylko pytanie, dlaczego tak skutecznie udaje się dziś współczesnym europejskim socjalistom wprowadzić zamęt pojęciowy, który tak mocno zaciemnia u co niektórych rozumienie współczesnej historii, współczesnej polityki, kultury, cywilizacji?

    • 5 5

    • patriota anty-lewicowy sie znalazl (3)

     ktory dla "dobra" ludzi mowi ludziom co ma robic. Ja osobiscie mam gdzies twoja religie i twojego boga, nie jest dla mnie zadnym punktem odniesienia

     • 8 2

     • Bóg - Miłość zbudował swój Kościół (2)

      Pan Bóg jest wszechwiedzący i wszechmocny, próby doradzania Mu w interesach wyglądają na zuchwalstwo, a są zwykłym objawem natury medycznej w postaci postępującej utraty poczucia rzeczywistości. Ten Wszechmocny Bóg ustanowił prawa, które sam przestrzega. Stworzył człowieka na swój obraz i swoje podobieństwo, ale dał człowiekowi wolność - nie zmusza nas do miłowania Go, tylko prosi o miłość. Dlaczego? Bo zmusić do miłości się nie da. W tym znaczeniu faktycznie nie jest wszechmocny.

      • 2 4

      • ten twój rzekomy bożek to jest dobry najwyżej w doświadczaniu ludzi cierpieniem. ot, taki sobie sadysta :)

       • 3 1

      • Bóg nie istnieje

       • 2 1

   • i bez głowy za to w kolorze zielonym

    • 1 2

  • Oszołom

   • 1 1

 • (12)

  To nie hejt .Ale jak tacy ludzie mają być traktowani na równi? Jeśli nigdy nie będą samodzielni , zawsze muszą pomagać im osoby trzecie. To jakaś utopia , są to wypada im pomóc tak Jezus nauczał. Ale jeśli są genetycznie wadliwi i dalej kopulują między sobą to coś tu jest nie tak.

  • 35 13

  • no właśnie, ciekawe czy terlikowski zbadał sobie 21 chromosom

   bo co by tu nie mówić, twarz mówi wszystko, a mimo tego się mnoży na potęgę.

   • 12 7

  • (4)

   Osoby z zespołem Downa rodzą zdrowe dzieci.

   • 5 14

   • Nie koniecznie! Ale trzeba mieć świadomość i być odpowiedzialnym człowiekiem a nie , obarczać za swoje choroby i troski społeczeństwo.

    • 4 3

   • odnotowano parę przypadków, że były akurat zdrowe (2)

    Standardem jest, że rodzą potomstwo upośledzone w ten czy inny sposób, więc takie brednie opowiadaj w domu, a nie na forum. Skandalicznym jest, by pozwalać na rozmnażanie się upośledzonych osób.

    • 12 4

    • Właśnie ktoś na forum jakiś czas temu pisał(a) ,że jako para zarabiają 7 tyś netto. Zero przywilejów ulg itd. To jest chore że normalni ludzie nie mogą założyć rodziny , bo są odpowiedzialni i zarabiają np 6 tyś razem.

     • 6 1

    • dokladnie 99% rodzi dzieci uposledzone!!

     powinni być uświadamiani ze sami robią krzywdę własnemu dziecku

     • 11 3

  • @jozef (5)

   Masz racje. Skoro są, to trzeba im pomóc, ale należy zapobiegać: dalszemu przekazywaniu genów, oraz temu że takie osoby się pojawiają... jak najwcześniejsze badania prenatalne!!!! Takie uszkodzenia genetyczne da się wykryć w czas, żeby zapobiec nieszczęściu!!

   • 6 2

   • Małpa jozef ? Podłe to było.

    • 4 1

   • (3)

    Przeproś mnie za ,,@" tu na forum! Zniewaga wodza to nie żarty.

    • 0 0

    • (2)

     Nie lubie cie ale jestem osobą kulturalną więc niech ci będzie .Przepraszam za @.

     • 0 0

     • (1)

      Nie podszywaj się. Ja to napisałam. Nie miałam na myśli "małpy" tylko "at". At Józef ('do Józefa'). Ale dziękuję za wsparcie.

      • 0 0

      • Czyli kto?

       • 0 0

 • Popieram akcję! (2)

  • 10 13

  • Nie popieram akcji!

   • 5 2

  • łatwiej założyć skarpetę niż choćby dokonać małej wpłaty na jakąś fundację czy ośrodek który pomaga ludziom z tym zespołem

   • 2 0

 • Pierwszy dzień wiosny

  Cieszmy się razem.

  • 4 2

 • (3)

  zamiast zakładać "kolorowe skarpetki" i pozować do zdjęć lepiej coś zrobić dla drugiego cżlowieka

  • 32 1

  • 21 marca to Dzień Wagarowicza, Międzynarodowy Dzień Lasów, teraz się okazuje że Dzień Zespołu Downa, ale tu się okazji nazbierało.... No i jak tu nie wypić?? Jak żyć??

   • 4 0

  • (1)

   Chcecie aby broń palna była bez pozwolenia? No to trzeba jechać na Wiejską do Warszawy i koczować w sejmie przykutym do kaloryferów kajdankami. Weźmiemy piwo , kabury na broń, i może wtedy posłowie zagłosują za legalizacją broni bez pozwolenia. Bo ja się czuje bez broni palnej trochę upośledzony...

   • 1 0

   • upośledzony to ty rzeczywiście jesteś...

    • 0 0

 • Ja nie zakładam (1)

  i nie czytam dalej

  • 19 7

  • ale komenatrz piszesz?

   beton...

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.