• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dlaczego warto rozpocząć studia online?

11 lipca 2024 
Opinie

Rozpoczęcie studiów online to dzisiaj jedno z najpopularniejszych pomysłów na zdobycie wykształcenia wyższego albo uzyskanie dodatkowych umiejętności czy kwalifikacji podczas studiów podyplomowych. Bez wątpienia studiowanie online wymaga systematyczności i silnego zmotywowania, ale przy tym ma wiele zalet, które odróżniają je od tradycyjnych studiów stacjonarnych. Dlaczego warto zdecydować się na studia online?Czym różnią się studia online od stacjonarnych?Zapoznanie się z listą najważniejszych zalet studiowania online warto rozpocząć od wyjaśnienia podstawowych różnic pomiędzy studiowaniem tradycyjnym a studiami przez Internet. Przede wszystkim najważniejszym wyróżnikiem nauki online jest prostota. Nawet dokumenty, które musisz złożyć, aby wziąć udział w rekrutacji, możesz przesłać wygodnie przez Internet. Zdecydowana większość zajęć, a nawet egzaminy odbywają się online. W zależności od wybranego kierunku niektóre zajęcia, ze względu na ich specyfikę, mogą być prowadzone w siedzibie wybranej przez Ciebie uczelni.

Wśród najczęstszych wątpliwości, które zgłaszają osoby zainteresowane studiowaniem przez Internet, jest to, czy forma studiów online będzie widoczna na dyplomie. Przede wszystkim na dokumencie poświadczającym ukończenie studiów I lub II stopnia, jednolitych magisterskich czy podyplomowych znajdzie się jedynie informacja o tym, że studia odbywały się w trybie niestacjonarnym. Taką samą adnotację uczelnie zamieszczają na dyplomach osób, które wybrały stacjonarne studia zaoczne. Co szczególnie warte jest jednak podkreślenia, to fakt, że studia online gwarantują taki sam poziom wiedzy, umiejętności i uprawnienia co studia stacjonarne na tym samym kierunku i na tej samej uczelni (najczęściej szkoły wyższe online są wewnętrzną jednostką uczelni działającej również stacjonarnie - tak jest na przykład w przypadku Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi).

Warto zwrócić uwagę na jeszcze na jeden aspekt studiowania na odległość. Nauka online nie stwarza takich możliwości do zacieśnienia więzi z grupą studentów jak studiowanie stacjonarne w trybie dziennym. Od lat jednak żacy, którzy wybierają studia zaoczne w siedzibie uczelni, mierzą się z podobnym problemem. Kłopot, który wielu widzi w rzadszych kontaktach społecznych, dla innych może być zaletą. Osoby introwertyczne albo takie, które nie lubią niezobowiązujących rozmów (tzw. small talks) czy przebywania w tłumie i hałasie, bardzo chwalą sobie właśnie ten plus studiów online.

Dla niektórych studentów powodem do stresu mogą być również odwiedziny wykładowców w czasie dyżurów. Konsultacja projektów, odpytywanie z materiału przerabianego podczas nieobecności czy inne powody spotkań z wykładowcą twarzą w twarz u wielu studiujących mogą powodować mało przyjemne emocje. Jeśli zdecydujesz się na naukę online, wiele rozmów z wykładowcami przeprowadzisz na przykład drogą e-mailową, spotykając się online w formie video albo poprzez komunikatory. Dzięki temu możesz poczuć, że dystans między Tobą a nauczycielem akademickim jest mniejszy niż w trakcie spotkań twarzą w twarz na uczelni.

Poznaj najważniejsze zalety studiów onlineZnasz już różnice pomiędzy studiowaniem stacjonarnie i online. Najwyższy czas, abyś poznała lub poznał najważniejsze atuty studiów online:

 • Studiowane przez Internet łatwiej niż naukę stacjonarną pogodzić z innymi rolami życiowymi. Jeśli pracujesz, jesteś rodzicem albo studiujesz inny kierunek stacjonarnie, a na dodatek w trybie dziennym, to szybko docenisz oszczędność czasu związaną przede wszystkim z dojazdami.
 • Studia online są tańsze niż stacjonarne. Nie tracisz czasu ani na dojazdy do miasta akademickiego, ani na uczelnię. Nie musisz płacić też za akademik, wynajem pokoju czy kawalerki.
 • Możesz uczyć się w dowolnym miejscu i czasie. W zależności od organizacji studiów niektóre zjazdy (zwłaszcza te o charakterze warsztatowym i projektowym) czy egzaminy mogą odbywać się w siedzibie uczelni lub online w określonym terminie. Większość materiału jest jednak przekazywana przez szkołę wyższą na specjalnej platformie do nauki. Nie jest zatem ważne, czy uczysz się skoro świt, czy w środku nocy. Możesz uczyć się na przykład z przedmieść Łodzi albo z Antypodów. Czas ani miejsce nie mają znaczenia, o ile korzystasz ze stabilnego łącza internetowego. Dzięki temu uczysz się efektywniej, bo dokładnie wtedy kiedy możesz skupić się na przyswajaniu wiedzy. Jeśli chcesz powtórzyć materiał, to w dowolnym momencie możesz do niego powrócić.
 • Nie musisz spędzać wielu godzin w czytelniach ani wypożyczać ciężkich książek z biblioteki. Uczelnia prowadząca studia przez Internet zapewnia swoim studentom dostęp do cyfrowych zasobów edukacyjnych.
 • Bierzesz udział w zajęciach, które przygotowują Cię do pracy zdalnej. Idea blended learning zakłada, że poza zdobywaniem konkretnych umiejętności poznajesz także nowoczesne oprogramowanie, co w przyszłości ułatwi Ci start na rynku pracy, na którym coraz popularniejsza jest praca zdalna.
 • Pozyskujesz wiedzę przekazaną atrakcyjniej niż zazwyczaj w sali wykładowej. Formuła online zachęca wykładowców do sięgania po nowoczesne sposoby przekazywania wiedzy, takie jak prezentacje, formaty wideo czy infografiki. Obcowanie na co dzień z taką formą przedstawienia danych przyda Ci się też na rynku pracy zwłaszcza w tych zawodach, w których potrzebne są umiejętności związane z tworzeniem przejrzystych prezentacji i syntetyzowaniem wniosków w formie graficznej. Wówczas doświadczenia z uczelni wirtualnej mogą być dla Ciebie inspiracją do sposobu wykonywania codziennych zadań.
 • Wiele uczelni, na przykład Polski Instytut Wirtualny, jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Studenci uczący się online mogą korzystać z licznych udogodnień zarówno w trakcie nauki przez Internet, jak i podczas zjazdów i egzaminów w siedzibie uczelni w Łodzi. Przy uczelni działa Rzecznik ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Studiowanie online - czego potrzebujesz do nauki?Aby móc studiować online, powinnaś lub powinieneś mieć zainstalowane także darmowe oprogramowanie niezbędne do nauki i zaliczania przedmiotów zgodnie z programem wybranych przez Ciebie studiów. Mowa między innymi o edytorach tekstowych, programach do odczytu plików w formacie PDF czy programach graficznych.

Niezwykle ważne w przypadku nauki online jest też silne zmotywowanie wewnętrzne. Samodyscyplina i systematyczność sprawią, że łatwiej będzie Ci rozplanować naukę zdalną i osiągnąć założone efekty.

Podsumowując, studia online to doskonały pomysł na zdobycie wykształcenia wyższego albo rozwinięcie umiejętności w trakcie studiów podyplomowych. Wygodna forma nauki w dowolnym miejscu i czasie z materiałów udostępnionych online to najważniejsze atuty studiów przez Internet.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane