• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Długie i Rybackie Pobrzeże przejdą remont. Początek jeszcze w lutym

Rafał Borowski
17 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do majówki sporo zmian na Długim Pobrzeżu

Zobacz, jak obecnie prezentują się nadmotławskie deptaki

Długie i Rybackie Pobrzeże zostaną wyremontowane do lipca 2024 r. Za wymianę nawierzchni zapłaci spółka Granaria, a za budowę nowej konstrukcji wzdłuż Długiego Pobrzeża - miasto.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Jak oceniasz obecny stan Długiego i Rybackiego Pobrzeża?

Długie Pobrzeże to deptak biegnący wzdłuż zachodniego brzegu Motławy, na odcinku od Zielonej Bramy do Bramy Straganiarskiej. Rybackie Pobrzeże jest jego przedłużeniem, od Bramy Straganiarskiej do skrzyżowania z ul. Wartką.

Choć to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w całym Gdańsku, jego stan od dawna pozostawiał wiele do życzenia.

Wystarczy wspomnieć, że Długie i Rybackie Pobrzeże po raz ostatni zostały kapitalnie odremontowane w latach 70. Połamane płyty deptaka czy nieestetyczne zacieki na ściankach nabrzeża to niejedyny znak, że to miejsce wymaga prac budowlanych. W maju 2019 r. zapadł się fragment deptaka na wysokości Bramy św. Ducha.

  • Plansze z harmonogramem prac remontowych.
  • Plansze z harmonogramem prac remontowych.

Partnerstwo publiczno-prywatne ze spółką Granaria



Właśnie poinformowano o sposobie, w jaki zostanie przeprowadzony remont, który zacznie się 21 lutego. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To jeden z celów publicznych, jaki musi zrealizować deweloper zabudowujący północny cypel Wyspy Spichrzów.

Podział zadań będzie następujący:

  • miasto wykona nowe nabrzeże wzdłuż Długiego Pobrzeża,
  • Granaria wykona nową nawierzchnię deptaków wzdłuż Długiego Pobrzeża oraz Rybackiego Pobrzeża.

Nie ma potrzeby wykonywać nowego nabrzeża wzdłuż Rybackiego Pobrzeża - czyli na wysokości Targu Rybnego. Zostało ono wykonane kilka lat temu.

Antypoślizgowe płyty granitowe, gdzieniegdzie kostka



Inwestycja ma być wykonywana etapami, aby zminimalizować utrudnienia dla spacerowiczów i właścicieli lokali przy Motławie.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Po pierwsze, najbardziej uciążliwe prace mają być prowadzone poza sezonem letnim. Po drugie, podczas wymiany nawierzchni ma być zachowany ciąg pieszy.

Zakończenie modernizacji powinno nastąpić najpóźniej na początku lipca 2024 r. Koszt po stronie miasta został oszacowany na ok. 36 mln zł.

- Lada dzień partner prywatny ruszy z pierwszym etapem tego remontu, czyli wymianą nawierzchni od hotelu Hilton do Bramy Straganiarskiej. W kolejnym etapie działamy wspólnie, tj. partner prywatny wymieni nawierzchnię Długiego Pobrzeża, a my jako miasto umocnimy nabrzeże Długiego Pobrzeża, czyli od Bramy Straganiarskiej do Zielonej Bramy. W ciągu tygodnia Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosi przetarg na proces realizowany przez nas - tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Władze Gdańska oraz prywatny inwestor zapowiadają, że inwestycja powinna zostać ukończona tuz przed sezonem letnim 2024 r. Władze Gdańska oraz prywatny inwestor zapowiadają, że inwestycja powinna zostać ukończona tuz przed sezonem letnim 2024 r.
W jaki sposób zmieni się wygląd nabrzeża Motławy? Jak poinformował Dariusz Karnaszewski, przedstawiciel spółki Granaria, deptaki zostaną wyłożone antypoślizgowymi płytami granitowymi o wymiarach 50 x 100 cm, a przy samych elewacjach budynków kamienną kostką.

Najpierw zostanie wymieniona nawierzchnia na dolnym tarasie, tj. bliżej Motławy, a potem na górnym tarasie, tj. bliżej budynków.

Dzięki temu ruch pieszy będzie odbywać się na czas remontu "na zakładkę". Gdy będą prace na dole, piesi będą mogli poruszać się górą, a potem na odwrót.

Deptak wzdłuż zachodniego brzegu Motławy przeszedł ostatni, kapitalny remont w latach 70. Deptak wzdłuż zachodniego brzegu Motławy przeszedł ostatni, kapitalny remont w latach 70.

Zmiana wyglądu nabrzeża Motławy



Natomiast wygląd ścian nabrzeża Długiego Pobrzeża zmieni się nie do poznania. Nie będzie już ono pokryte okładziną z kamiennych płyt. Zamiast niej konstrukcja żelbetowa zostanie przykryta drewnianą konstrukcją. Będzie ona zbliżona wyglądem do tej, która znajduje się wzdłuż wschodniego nabrzeża Wyspy Spichrzów.

- Planujemy do końca lutego ogłoszenie postępowania na wykonanie robót budowlanych. Zakładamy, że składanie ofert wraz z otwarciem nastąpi w maju, a w czerwcu podpiszemy umowy. Zakres inwestycji obejmuje dokonanie rozbiórki istniejących elementów nabrzeża: oczepu i płyty żelbetowej, następnie odtworzenie tego wraz z pogrążeniem nowej ścianki szczelnej. Stara ścianka nie będzie w żaden sposób usuwana. Nowa ścianka zostanie pogrążona w odległości ok. 30 cm od istniejącej, czyli przesuniemy się trochę w głąb Motławy. Konserwator zabytków zwrócił nam uwagę, żebyśmy nie odtwarzali okładzin z płyt kamiennych na ściankach nabrzeża, tylko wykonali zamiast niej konstrukcję drewnianą - tłumaczy Katarzyna Jaskuła, zastępca dyrektora Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Na koniec warto wspomnieć, że w ramach inwestycji zostanie wymieniony kolektor ściekowy przy ul. św. Ducha, który niedawno uległ awarii. Przepustowość nowej instalacji zostanie zwiększona z obecnie 500 mm do 700 mm.
09:20 18 LUTEGO 22

Start Remontu (1 opinia)

Start remontu Rybackiego i Długiego Pobrzeża. Całkowicie nowa nawierzchnia i częściowa modernizacja nabrzeży.Jeszcze w lutym 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni Rybackiego Pobrzeża. Zanim to samo wydarzy się na Długim Pobrzeżu, potrzebny jest jego remont techniczny, który wystartuje w drugim kwartale bieżącego roku. Całe, realizowane etapami, przedsięwzięcie zakończy się w czerwcu 2024 roku.
Start remontu Rybackiego i Długiego Pobrzeża. Całkowicie nowa nawierzchnia i częściowa modernizacja nabrzeży.Jeszcze w lutym 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni Rybackiego Pobrzeża. Zanim to samo wydarzy się na Długim Pobrzeżu, potrzebny jest jego remont techniczny, który wystartuje w drugim kwartale bieżącego roku. Całe, realizowane etapami, przedsięwzięcie zakończy się w czerwcu 2024 roku. Zobacz więcej

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (98)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane