• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Mamy za dużo wolnego? Poza Polską też dużo świętują

Patryk Szczerba
1 maja 2022, godz. 09:00 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdzie wyrzucić śmieci po grillowaniu?
W Polsce jest 13 dni wolnych od pracy i wcale nie jesteśmy pod tym względem rekordzistami. W Polsce jest 13 dni wolnych od pracy i wcale nie jesteśmy pod tym względem rekordzistami.

Przy okazji przedłużonego weekendu majowego jak bumerang wraca dyskusja, czy w Polsce nie ma zbyt wielu dni ustawowo wolnych od pracy? Okazuje się, że w innych krajach europejskich jest podobnie, a w niektórych, jak Hiszpania, Austria, czy Czechy, nawet więcej.Majówka w Trójmieście: wszystkie imprezyDni wolnych od pracy jest w Polsce?

Spora część z nas odpoczywa właśnie podczas długiego majowego weekendu nazywanego przez niektórych "najdłuższym weekendem nowoczesnej Europy". 1 i 3 maja są od lat dniami wolnymi od pracy, wystarczy więc wziąć wolne 2 maja i robi się z tego niezły urlop.

Dni wolne od pracy. W Polsce najwięcej?Pojawiły się nawet propozycje, by także 2 maja zrobić dniem wolnym, skoro i tak wiele firm i instytucji nie funkcjonuje. Podniosły się jednak głosy sprzeciwu, że przecież dni bez obowiązkowej pracy mamy i tak pod dostatkiem.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy Polacy faktycznie są aż tak leniwi i jak pod tym względem wypadamy na tle innych krajów europejskich.

U nas 13 dni wolnych, w innych krajach bywa więcejW 2022 r. w Polsce jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy (do rankingu wliczamy także święta wypadające w niedziele). I okazuje się, że to nie jest wcale najwięcej w Europie.

W Austrii i Słowacji tych dni jest 15. Podobnie w Szwajcarii, z tym że w tym kraju dni wolne zależą do poszczególnych kantonów.

W Austrii jest 15 dodatkowych dni wolnych od pracy rocznie. W Austrii jest 15 dodatkowych dni wolnych od pracy rocznie.
Austriacy w 2022 r. mają dodatkowe wolne 26 kwietnia w święto Wniebowstąpienia oraz 5 i 6 czerwca w Zielone Świątki, rozłożone tam na niedzielę i poniedziałek. Do pracy nie idą też np. 26 października, kiedy mają Święto Narodowe, i 8 grudnia, gdy wolne jest z powodu święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Słowacy też mają 15 dni wolnych, m.in. w Wielki Piątek, podobnie jak my 1 maja, a później już 8 maja w Dniu zwycięstwa nad faszyzmem. Do pracy nie idą także m.in. 5 lipca w dzień św. Cyryla i Metodego i kilku innych dniach, jak np. 29 sierpnia w dzień Święta Narodowego i 15 wrzenia, kiedy przypada Święto Matki Boskiej Bolesnej. Dodatkowo mają wolne w Wigilię.

Także w Słowacji wolnych jest 15 dni. Także w Słowacji wolnych jest 15 dni.
O jeden dzień więcej niż Polacy mogą oficjalnie odpoczywać w 2022 r. np. mieszkańcy Hiszpanii, Czech i Finlandii.

Hiszpanie Wielkanoc świętują bez pracy już od Wielkiego Czwartku, oprócz tego wolny jest m.in. 19 marca (Dzień św. Józefa) i np. 12 października z powodu Święta Narodowego. W grudniu oprócz Bożego Narodzenia, które świętują przez jeden dzień (25 grudnia), do pracy nie idą 6 i 8. Pierwszego dnia z powodu Dnia Konstytucji a drugiego z powodu święta kościelnego.

W Czechach Boże Narodzenie świętują przez trzy dni od Wigilii, a Wielkanoc przez trzy dni od Wielkiego Piątku. 5 i 6 lipca to kolejne dwa dni wolne, kiedy można wypocząć. Drugi dzień to święto upamiętniające śmierć Jana Husa.

W Hiszpanii jest 14 dni wolnych od pracy w 2022 r. W Hiszpanii jest 14 dni wolnych od pracy w 2022 r.

Finowie świętują przez dwa dni Noc ŚwiętojańskąTakże Finowie, jak się okazuje, powinni być uznawani za leniwych. Świętują w 2022 r. przez 14 dni. Co ciekawe, mają wolne w wigilię Nocy Świętojańskiej i Noc Świętojańską, 24 i 25 czerwca. Dodatkowo, jak w innych krajach, wolne jest w wigilię Świąt Bożego Narodzenia i Wielki Piątek.

Tyle samo co w Polsce dni świątecznych jest w Szwecji. O jeden dzień mniej niż Polacy w 2022 r. świętują Francuzi, Norwegowie, Duńczycy, Węgrzy, Belgowie czy uznawani stereotypowo za leniwych Włosi.

Za jednych z najbardziej pracowitych powinni być uznani np. Holendrzy, którzy w 2022 r. mają tylko 10 dni wolnych. Oprócz dwudniowej Wielkanocy świętują Zesłanie ducha Świętego w niedzielę 5 i poniedziałek 6 czerwca. Pozareligijne święta przypadają 27 kwietnia i 5 maja - odpowiednio Dzień Króla i Święto Wyzwolenia.

Najmniej poświętują Holendrzy - 10 dni. Najmniej poświętują Holendrzy - 10 dni.
Osobną kategorię stanowią Niemcy. Tam dni wolnych razem jest 17, ale to, gdzie i kiedy jest wolne, zależy od miejsca zamieszkania, bo kraje związkowe ustalają to osobno. Dni wolnych w całym kraju jest 8.

Quiz Rekreacyjne Trójmiasto. Czy znasz wszystkie miejsca? Średni wynik 67%

Rekreacyjne Trójmiasto. Czy znasz wszystkie miejsca?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (219)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane