Fakty i opinie

Do końca roku powstanie nowe przejście na Śląskiej

Nowe przejście przez ul. Śląską pomoże przede wszystkim starszym i niepełnosprawnym.
Nowe przejście przez ul. Śląską pomoże przede wszystkim starszym i niepełnosprawnym. mat. prasowe

W grudniu ma być gotowe przejście dla pieszych przez ul. Śląską na wysokości skrzyżowania z Nowogrodzką w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. To pomysł, który wygrał głosowanie w zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego w 2018 roku. Był przygotowany przez stowarzyszenie Miasto Wspólne. W planie budżetowym jest też budowa przejścia przez ul. Morską.Przypomnijmy:

  1. W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy wybrali do realizacji 29 projektów.
  2. Niektóre z nich, jak dalsza estetyzacja pl. Górnośląskiego są już na etapie procedury przetargowej.
  3. Wśród zwycięskich inwestycji jest wytyczenie nowego przejścia przez ul. Śląską na wysokości skrzyżowania z ul. Nowogrodzką na Działkach Leśnych.

Wnioskodawcy od początku przekonywali, że zapotrzebowanie na taką inwestycję istnieje, bo nie każdy może korzystać z tunelu. Podkreślali, że już teraz w miejscu inwestycji jest sygnalizacja świetlna, więc zmiana fazy świateł nie powinna spowodować większych zatorów drogowych na tym odcinku, czego obawiają się kierowcy.

Inny cykl świateł- Wyznaczenie przejścia będzie skutkować skróceniem zielonego światła na wlotach ul. Śląskiej o ok. 10 sekund w każdym cyklu, który trwa zazwyczaj 90-110 sekund - argumentowali wnioskodawcy. - Z kolei montaż wind w tunelu oznaczałby bardzo duże koszty utrzymania. Dla przykładu windy na węźle Wzgórze rokrocznie kosztują miasto 84 tys. złotych. Do tego trzeba przypomnieć, że windy miejskie są awaryjne, często nie działają przez kilka miesięcy - przypominali.

Gdynia: będzie nowe przejście na Morskiej


Ostatecznie do projektu udało się przekonać blisko 500 głosujących i pomysł został zakwalifikowany do realizacji. Planowany koszt realizacji - to 187,7 tys. zł - ujęto go w budżecie miasta na 2019 rok. Czy taki pozostanie? To okaże się niebawem. Przykład przebudowy ul. Abrahama oraz los innych projektów pokazuje, że może być z tym różnie.

Według harmonogramu na stronie budżetu obywatelskiego do końca lata ma powstać projekt, a jesienią zostanie wyłoniony wykonawca. Przejście ma być gotowe do końca roku.

Do 18 marca można zgłaszać projekty- Mamy nadzieję, że przejście na Śląskiej i ujęte w tegorocznych planach inwestycyjnych miasta przejście na Morskiej - o które również Miasto Wspólne czyniło starania, pokażą, że wygoda kierowców nie musi oznaczać ograniczenia wolności osób o ograniczonej sprawności ruchowej, starszych czy matek i ojców z wózkami. Zapewniam, że inne miasta już to przerabiały i wniosek jest jeden - korki nie są większe, jazda jest spokojniejsza, a mieszkańcy są zadowoleni, że nie muszą być spychani do obskurnych tuneli - przekonuje Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.

Będą dalsze zmiany na pl. Górnośląskim


Urzędnicy przypominają, że nadal można zgłaszać swoje projekty i liczyć na ich pomoc.

- Od pierwszej edycji autorzy wniosków mogą liczyć na miejskich urzędników, którzy pomagają "włożyć" pomysł w ramy projektu. Co roku też staramy się zainspirować gdynian pokazując, często w niekonwencjonalny sposób, co i jak można z budżetem zmieniać - opowiada Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych.

Opinie (140)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.