• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dobry czas na obserwację nocnego nieba

Dawid Menard
16 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Księżyc, Jowisz i Saturn widziane ze skweru Kościuszki w Gdyni. Księżyc, Jowisz i Saturn widziane ze skweru Kościuszki w Gdyni.

Gdy Księżyc jest w nowiu, to najlepsza pora na obserwację nocnego nieba. Co zobaczmy, gdy w najbliższych dniach spojrzymy w gwiazdy? Skąd patrzeć, by zobaczyć jak najwięcej? Podpowiadamy.



Co widać na niebie



15 listopada Księżyc znajdował się w nowiu, czyli w przeciwieństwie pełni. Nasz naturalny satelita przez najbliższe dwa tygodnie będzie rósł, by osiągnąć pełnię 30 listopada. Tego dnia widoczne (niestety nie z Polski) będzie jego częściowe zaćmienie. To właśnie wtedy będzie najlepszy moment do obserwacji srebrnego globu, zwłaszcza podczas jego wschodu w konstelacji Byka, który rozpocznie się na północno-wschodnim horyzoncie ok. godz. 15:34.

Ponieważ Księżyc jest mało widoczny, dzięki czemu niebo jest ciemne, najbliższe dni to dobry moment do obserwacji innych ciał niebieskich. Mamy ostatnią szansę by podziwiać Marsa w jego pełnej krasie. Jest to najlepiej widoczna planeta, jednak właśnie zmieniła kierunek swojego ruchu z wstecznego na prosty, a jej jasność gwałtownie maleje. Czerwoną planetę łatwo zlokalizować - patrząc na północne niebo, ujrzymy Wielki Wóz, który stanowi część gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Wystarczy wtedy przesuwać nasz wzrok na wschód.

Na podobnej wysokości dostrzeżemy także UranaNeptuna.

Księżyc w pełni widziany przez amatorski teleskop. W pełni będzie widoczny za dwa tygodnie, 30 listopada. Księżyc w pełni widziany przez amatorski teleskop. W pełni będzie widoczny za dwa tygodnie, 30 listopada.
Znacznie niżej, tuż nad południowym horyzontem, wędruje para JowiszaSaturna, wraz ze słabo widocznym Plutonem. Planety te są widoczne od zachodu Słońca do godz. 19. Jak je znaleźć? Jako punkt odniesienia może nam posłużyć Gwiazda Polarna wyznaczająca biegun północny, należy odwrócić się i spojrzeć w okolice widnokręgu.

Jeśli wstaniemy tuż przed wschodem Słońca, będziemy mieli szansę, by naszym oczom ukazała się Gwiazda Zaranna, czyli Wenus w akompaniamencie Merkurego. To właśnie ta planeta określana jest jako niosąca światło, gdyż Słońce o wschodzie za nią podąża.

  • Zachód słońca widoczny z Półwyspu Helskiego.
  • Zachód słońca widziany z Półwyspu Helskiego.
To doskonały moment, by podziwiać magiczny spektakl, jakim jest deszcz meteorytów z roju Leonidów. Na wschodniej części sklepienia odnajdziemy konstelację Lwa, skąd się wywodzą. Te bardzo szybko poruszające się ciała stałe związane są z kometą Tempel-Tuttle, nazwaną tak na cześć dwójki astronomów, którzy odkryli ją w 1865 roku. Maksimum tego wydarzenia przewidziano na noc z 16 na 17 listopada, a trwać ono ma do końca miesiąca.

Po pierwsze: wiedza



Czy obserwowała(e)ś kiedyś nocne niebo, szukając na nim konkretnych obiektów?

Gwiazdy, planety, meteoryty to tylko część obiektów, które jaśnieją nad naszymi głowami. Na ich podstawie powstało wiele mitów, które na trwałe zapisały się w naszej kulturze. Tego i wielu innych rzeczy dowiemy się z atlasu nieba (duży wybór na rynku). Taka mapa to świetny wstęp do tego, by nauczyć się znajdywać i rozpoznawać ciała niebieskie. Można ją znaleźć także w wersji online. Warto też przejrzeć strony internetowe traktujące o astronomii, a także nawiązać kontakt z grupą podobnych nam pasjonatów.

Inną możliwością jest zainstalowanie w naszym telefonie jednej z wielu dostępnych na rynku aplikacji (m.in. Sky Map, SkySafari, Star Walk 2). Dzięki wbudowanym w urządzeniu czujnikom pozwoli ona nam w łatwy sposób zlokalizować wszystko, czego w danej chwili szukamy.

Po drugie: ekwipunek



Najjaśniejsze planety, takie jak: Jowisz, Saturn, Wenus czy Mars, z łatwością możemy zobaczyć gołym okiem. Podziwiać możemy nawet kilka obiektów głębokiego nieba, takich jak Plejady.

Niestety nie dostrzeżemy w ten sposób wielu szczegółów. Dlatego warto się uzbroić w lornetkę lub teleskop. Najlepiej od razu zakupić oba te przyrządy, gdyż każdy z nich spełnia trochę inną funkcję, a wzajemnie się uzupełniają.

Ponieważ niebo nad Trójmiastem jest "zanieczyszczone" światłem, podczas obserwacji nocnego nieba trzeba szukać jak najciemniejszych miejsc. Nz. plaża w Sobieszewie. Ponieważ niebo nad Trójmiastem jest "zanieczyszczone" światłem, podczas obserwacji nocnego nieba trzeba szukać jak najciemniejszych miejsc. Nz. plaża w Sobieszewie.
Lornetka (lornetki astronomiczne od 340 zł) służy do szybkiego przeglądu nieba, jest także bardziej poręczna, więc zabrać ją możemy praktycznie wszędzie. Najbardziej popularny typ to 10x50, gdzie "10x" oznacza mnożnik powiększenia, a "50" średnicę obiektywu. Im średnica jest większa, tym jaśniejszy jest widziany obraz, co jest szczególnie istotne podczas obserwacji w ciemności. Już 10-krotnie powiększony widok ukaże nam ogromne kratery na Księżycu, majestatyczne pierścienie Saturna, potężne burze Jowisza czy tajemniczą galaktykę Andromedy.

Teleskop (duży wybór na rynku, sprzęt dla amatorów od 200 zł do 10 tys. zł) jest urządzeniem większym i cięższym, za to pozwoli nam patrzeć dalej oraz dostrzegać akcenty niewidoczne przez lornetkę. Tu do wyboru mamy dwa urządzenia: refraktor oraz reflektor.

Ten pierwszy wykorzystuje system soczewkowy, podobnie jak luneta, co sprawia, że przyda się również do obserwacji dziennych.

Z kolei drugi, czyli popularny Newton, wyposażony został w układ zwierciadlany. Tutaj podobnie duże znaczenie ma apertura, im większa jej średnica, tym więcej ujrzymy.

Najlepsze miejsca w okolicy Trójmiasta



Choć podglądanie nieboskłonu z własnego domu jest szybkie, wygodne i pozwoli nam dostrzec wiele obiektów, warto wybrać się za miasto. Nasz teleskop możemy zamontować przy oknie, na balkonie czy w ogródku, jednak dopiero w miejscu mniej zanieczyszczonym miejskim światłem doświadczymy w pełni splendoru widzialnego firmamentu. Z pomocą przychodzą tutaj strony, takie jak lightpollutionmap.info, gdzie znajdziemy ciemniejsze punkty na mapie Trójmiasta.

Warto wybrać się na Półwysep Helski, w okolice ujścia Wisły na Wyspie Sobieszewskiej czy na plażę w Gdyni-Oksywiu, Mechelinkach lub Rewie. Doskonałym miejscem do obserwacji astronomicznych są także Osłonino, Bieszkowice, Kamień oraz Mikoszewo.

Obserwatorium dostępne dla wszystkich



Warto dodać, że w siedzibie Gdańskich Szkół Autonomicznych przy ul. Osiek 11/12Mapka, działa ogólnodostępne obserwatorium astronomiczne. Można z niego korzystać przez dwa wieczory w tygodniu. Opłata wynosi 5 zł.

Miejsca

Opinie (63) 10 zablokowanych

  • Moja spowiedź (6)

    Księżyc, planety. Magia, tajemnica? Jestem starszą mentalnie pancią/pańcią, po trosze plotkarą i wścibską sensatką (przypominam Zofię Szczupaczyńską - czytam ostatnio książkę Maryli Szymiczkowej "Złoty róg"). Słucham teraz na stronie PR archiwalnej audycji - wywiadu z prof. Michałem Głowińskim z okazji wydania jego autobiografii "Kręgi obcości". Prof. Głowiński zwrócił moją uwagę kilka lat temu wzmianką o pewnym prawicowym pisarzu (ciekawe kto? - pisałam jestem wścibska), co mieszkał koło niego i scenariuszu o pewnym niekwestionowanym bohaterze, ale dość o tym. Miło posłuchać inteligentnego człowieka. Ja nie jestem, ale lubię czasami posłuchać mądrych ludzi. Co ma wspólnego starsza pańcia, planety, ciekawa audycja? Zgłębienie istoty wszechświata, jego sensu. Myślę: symfonia "Planety" Holsta (a tam "Jupiter" przerobione na "I vow to thee my country"), myślę: piosenka Sleeping at last "Saturn", myślę film "Wpływ księżyca". Myślę "Sonata księżycowa" Beethovena. Co jest istotą wszechświata? Miłość? Zapasy z życiem? Życie samo w sobie, nawet jeżeli wegetacja? Dążenie do prawdy? Rozmyślanie, melancholia? Jestem tylko stareńką babuleńką... Może księżyc w nowiu mi odpowie? Będę słuchając "Auld lang syne" wpatrywała się w niebiosa. Ciekawe co tam zobaczę?

    • 3 2

    • Babuleńko, co jest jego istotą to Ci nie powiem (1)

      ale na pewno jego obserwacja pozwala uspokoić się. Nasz byt i problemy są tak kruche jak małość naszej rzeczywistości. Co by się nie działo, wszyscy skończymy równo. A wszechświat jaki obserwujemy jeszcze długo będzie istniał niezmieniony. Tak długo że nawet długość naszej cywilizacji, ewolucji ani historia planety byłaby drobną miarą. Jeśli szukasz odpowiedzi, tej uniwersalnej to jest to po prostu 42. Polecam film "Autostopem przez galaktykę". Tylko nie zapomnij o ręczniku. Pozdrawiam.

      • 1 0

      • "Imię jego będzie czterdzieści i cztery". "Są rzeczy na niebie i ziemi, o których się filozofom nie śniło". Pozdrawiam Cię kosmicznym buziakiem, takim do trzewi! Cmok!!!

        • 0 1

    • Czymze jest wegetacja jezeli istnieje milosc?-niczym (2)

      Co jest istota wszechswiata? Moze wolna wola jesli jest wolna?Mrowki sie nad tym nie zastanawiaja.Dzialaja w mrowisku jak Chinczyk w partii komunistycznej...Praca na rzecz zbiorowosci?Kolo wiecznej przemiany?ruch? Po co pytania ,ktore prowokuja ?Sa one praca na rzecz zbiorowosci?A jesli sa to czy sluza mnozeniu pytan czy prowadza do celu/? A jesli prowadza do celu to czy jest on jeden czy jest ich wiecej...Mozna mnozyc pytania ,ktore pokryja kurzem sprawy i obowiazki .

      • 1 0

      • (1)

        No ok. Rozumiem. Mniej filozofować a więcej żyć poprzez wypełnianie obowiązków. Wykąpię się, w takim razie. Chciałam sobie dzisiaj odpuścić, ale wypełnię ten obowiązek wobec higieny dla Ciebie/przez wzgląd na Ciebie, a musisz wiedzieć, że w moim wieku ciało już nie jest tak elastyczne i giętkie jak kiedyś. Idę kąpciu, kąpciu. Bez odbioru!

        • 0 0

        • Nie,nie -doszlo do malego nieporozumienia.

          W pewnych realiach obowiazek wydaje sie byc zbedna fanaberia.Nie,nie zupelnie nie potrzebnie .nie trzeba...

          • 0 0

    • istotą jest

      Przebudzenie. Istotą jest Prawda. Istotą jest Istota w Tobie. ..nie wszechświat, nie planety, ale Ty. Czy jesteś drogowskazem zagubionych...?

      • 0 0

  • raz udało mi się zobaczyć góry na księżycu - to było nieprawdopodbne doświadczenie - piękne (1)

    • 1 0

    • teleskop za 2 tys i dasz radę znów to zobaczyć

      pozdro

      • 0 0

  • :)

    W końcu konkretny, normalny artykuł, a nie o covid-19. Wszystko wszystkim, ale ludziom należy się odrobina normalności. BRAWO

    • 9 0

  • Błędne informacje (2)

    "Już 10-krotnie zwielokrotniony widok ukaże nam ogromne kratery na Księżycu, majestatyczne pierścienie Saturna, potężne burze Jowisza czy tajemniczą galaktykę Andromedy."

    Przy 10-krotnym powiększeniu, nie ma szans na zobaczenie takich szczegółów na Jowiszu lub Saturnie.

    • 8 1

    • Ale takie rzeczy

      Chińczycy wypisują w reklamówkach swoich produktów :D

      • 1 0

    • Błędne informacje

      Nawet przy 25 krotnym powiekrzeniu nie zobaczymy pierscieni saturna.

      • 2 0

  • (1)

    I pomyśleć, że jesteśmy otoczeni szklaną kopułą udającą kosmos. Że też się komuś chciało to tak misternie sfabrykować i utrzymywać....

    • 3 1

    • wolna wola

      a ograniczenie . Wolna wola a przymuszenie. Wolna wola a kłamstwo. Teorie Wszystkiego i Nietzschego.

      • 0 0

  • "Już 10-krotnie zwielokrotniony widok" (2)

    To chyba po wódce, albo na ksero. Panie autorze, proszę przeczytać sobie definicję "zwielokrotnienia" i porównać ją do definicji "powiększenia".

    • 4 2

    • no jest błąd ale przecież wszyscy rozumieją o co chodziło autorowi (1)

      dziwne że takie artykuły przyciągają fanów poprawnej polszczyzny zamiast astronomii

      • 1 2

      • bardzo dziwne

        byle zapłacili za wierszówkę. Widzać traktujesz czytających jak d**ili.

        • 0 0

  • Specjalnie pojechałam w tym roku w Bieszczady

    bo tam jest najmniej zanieczyszczenia świetlnego a tu mgła cały pobyt w mojej okolicy hehe ale i tak pięknie

    • 1 0

  • Próbowalem dzisiaj...

    ... z Bulwaru. Gdansk i Latarnię na Helu bylo widac, powyzej - geste chmury.

    • 0 0

  • (1)

    Czy jest gdzieś w Trójmieście działające planetarium?

    • 0 0

    • tak

      • 0 0

  • W nocy to się śpi

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane