Fakty i opinie

stat

Dokąd przeniosą sopockie schronisko dla zwierząt? Są nowe lokalizacje

Najnowszy artukuł na ten temat

Psy i sportowcy. Charytatywny kalendarz z Sopotkowa

Na mapie zaznaczone są trzy lokalizacje schroniska proponowane przez urzędników.
Na mapie zaznaczone są trzy lokalizacje schroniska proponowane przez urzędników. mat. UM Sopotu

Historia przenosin sopockiego schroniska dla zwierząt przypomina epopeję. Od 2008 roku urzędnicy już kilkukrotnie wskazywali na kolejne lokalizacje azylu, szybko jednak - po protestach mieszkańców - wycofywali się ze swoich planów. Teraz chcą "ostatecznie" rozwiązać problem. Mają to umożliwić specjalne konsultacje.Czy przeszkadzałoby ci schronisko dla zwierząt w twojej okolicy?

nie, zwierzętom trzeba pomagać, nawet jeżeli wiąże się to z jakimiś drobnymi utrudnieniami dla mieszkańców 38%
nie, ale tylko jeżeli byłoby oddalone od zabudowań i faktycznie nie powodowało żadnych utrudnień 36%
tak, takie instytucje powinny być lokalizowane poza miastem 26%
zakończona Łącznie głosów: 592
Dyskusja na temat przenosin sopockiego schroniska z ul. 1 Maja zobacz na mapie Sopotu rozpoczęła się w 2008 roku. Wtedy to wykonano m.in. badania akustyczne, które pokazały, że zwierzęta na pewno nie należą do cichych, co może być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Wówczas też władze miasta wyszły z pomysłem, aby schronisko przenieść w okolicę ul. Piaskowej zobacz na mapie Sopotu. Na takie rozwiązanie nie chcieli się jednak zgodzić przyszli sąsiedzi potencjalnego obiektu.

Zaczęły się więc pojawiać kolejne propozycje. Mowa była o dwóch możliwych lokalizacjach schroniska. Pierwszą był teren znajdujący się przy torach kolejowych ...w Parku Grodowym zobacz na mapie Sopotu, a drugą - teren za ogrodami działkowymi przy ul. Reja zobacz na mapie Sopotu. Ostatecznie jednak na analizach i propozycjach się skończyło.

W zeszłym roku urzędnicy zaczęli twierdzić, że najlepszym miejscem na nową lokalizację "ciapkowa" będzie las w okolicy ul. 23 Marca zobacz na mapie Sopotu. I w tym wypadku miasto natrafiło na opór mieszkańców okolicznych budynków. Nie przekonał ich nawet "eksperyment", podczas którego nagrano odgłosy z prawdziwego schroniska i odtworzono je w miejscu, gdzie miałby być ono przeniesione.

Miasto się jednak nie poddaje i teren przy ul. 23 Marca wciąż jest wymieniany jako jedna z trzech możliwych lokalizacji nowego "ciapkowa". Dwie pozostałe znajdują się w rejonie ul. Malczewskiego (jedna na przeciw cmentarza komunalnego, a druga po zachodniej stronie osiedla Brodwino). Urzędnicy - po raz ostatni, jak twierdzą - czekają też na zgłoszenia dotyczące innych możliwych lokalizacji (tu znaleźć można wykaz warunków, które dana lokalizacja musi spełniać).

- W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną konsultację w sprawie lokalizacji schroniska. Przewidziane są cztery spotkania z mieszkańcami, a później głosowanie na konkretną lokalizację. Jeszcze w tym roku zacząć mają się przygotowania do inwestycji, w tegorocznym budżecie znajduje się 100 tys. zł przeznaczone na przygotowanie dokumentacji dotyczącej nowego schroniska - mówi Anna Dyksińska z biura prezydenta w sopockim magistracie.

Konsultacje w sprawie schroniska

Spotkania:
22 stycznia (czwartek) godz. 17, Państwowa Galeria Sztuki (Plac Zdrojowy 2)
24 stycznia (sobota) godz. 1o,wycieczka po proponowanych lokalizacjach, zbiórka pod Urzędem Miasta Sopotu
27 stycznia (wtorek) godz. 18, Brodwino, Szkoła Podstawowa nr 9
29 stycznia (czwartek) godz. 17, Przylesie, sala spółdzielni mieszkaniowej ul. 23 Marca 77 C

Dodatkowo 24 stycznia w godzinach 10-15 odbędzie się Dzień Otwarty Schroniska dla Zwierząt w Sopocie.

15 lutego - 20 marca 2015
Głosowanie na wybraną lokalizację - drogą internetową lub tradycyjną.


Film nagrany w marcu 2014r. pokazujący eksperyment przeprowadzony przez urzędników i dotyczący hałasu generowanego przez schronisko

Opinie (159)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.