Fakty i opinie

stat

Dokończą drogę rowerową przy bulwarze

W najbliższym czasie "dziura" w drodze rowerowej obok bulwaru powinna zniknąć.
W najbliższym czasie "dziura" w drodze rowerowej obok bulwaru powinna zniknąć. fot. Trojmiasto.pl

Droga rowerowa przy bulwarze w Gdyni zobacz na mapie Gdyni zaczyna się... dziurą w postaci drogi gruntowej. Wcześniej nie powstała tu normalna ścieżka, bo ten teren należał do Akademii Morskiej. Teraz, po pięciu latach, miasto porozumiało się z uczelnią w sprawie zamiany gruntów, dzięki czemu ścieżka zostanie dokończona.Jeździsz rekreacyjnie rowerem przy bulwarze?

rzadko, wolę leśne trasy 34%
czasami, ale raczej poza sezonem letnim, bo wtedy jest tam za duży tłok 37%
coraz częściej, to dobre miejsce do spokojnej jazdy 14%
bardzo często, to moja ulubiona trasa rekreacyjna 15%
zakończona Łącznie głosów: 418
Odseparowana od bulwaru droga powstała pięć lat temu. Cykliści i  rolkarze otrzymali przestrzeń do jazdy, a sama trasa szybko stała się jednym z najpopularniejszych miejsc do aktywnego wypoczynku. Tyle tylko, że jest właściwie inwestycją niedokończoną. Początkowy odcinek jest jedynie utwardzony, a właściwa droga z nawierzchnią bitumiczną zaczyna się 40 metrów dalej.

Problemy własnościowe przeszkodą

Przeszkodą w dokończeniu drogi okazały się sprawy własnościowe. Właścicielem terenu przy Muzeum Marynarki Wojennej była do niedawna Akademia Morska. I trzymała miasto w szachu, negocjując zamianę kilku gruntów i nie chcąc odseparować 40-metrowego odcinka przy bulwarze od całego pakietu.

Władze uczelni deklarowały gotowość do rozmów, ale o większej całości, wskazując, że teren i tak jest przeznaczony na cele publiczne i nie jest naukowcom potrzebny. Miasto z kolei na taką zamianę zgodzić się nie chciało, podtrzymując, że mieszkańcy powinni być zadowoleni, że udało się przede wszystkim odseparować ruch pieszych od rowerowego.

Miasto przejmie m.in. teren, na którym znajdują się schody prowadzące do ul. Sędzickiego i publiczny szalet.
Miasto przejmie m.in. teren, na którym znajdują się schody prowadzące do ul. Sędzickiego i publiczny szalet. fot. Trojmiasto.pl
Pat trwał kilka lat, ale w ostatnich dniach został zakończony. Przedstawiciele Gdyni podpisali umowę z uczelnią. Dokument określa szczegóły zamiany gruntów. Miasto przejmie teren łącznie z drogą rowerową, schodami prowadzącymi w górę na ulicę Sędzickiego zobacz na mapie Gdyni oraz publicznym szaletem, natomiast uczelnia otrzyma w zamian dwie działki przy ul. Beniowskiego zobacz na mapie Gdyni

Umowa umożliwia dokończenie drogi rowerowej. Nawierzchnia bitumiczna, jak przekonują przedstawiciele magistratu, powinna pojawić się w tym miejscu w ciągu pół roku.

Dla biegaczy nic nowego

Przypomnijmy, że nie ma szans na to, by pojawiła się przy bulwarze osobna ścieżka dla biegaczy, o czym informowaliśmy w połowie czerwca. Zdaniem wielu amatorów tego sportu sprawdziłaby się w tym miejscu doskonale. Obecnie pozostaje im rozdeptywanie trawnika wzdłuż drogi rowerowej. Bywa, że niektórzy próbują korzystać także z trasy zarezerwowanej dla cyklistów.

Powodów, dla których nie da się utworzyć ścieżki jest kilka.

- Przede wszystkim, w przypadku przeprowadzenia inwestycji konieczna byłaby ingerencja w infrastrukturę ciągu spacerowego, likwidacja odcinków łączników ścieżki rowerowej i ciągu pieszego, na terenie których znajdują się obecnie np. ławki - wyjaśniał kilka tygodni Jerzy Zając, dyrektor Urzędu Miasta.
Alternatywą byłoby wytyczenie ścieżki, która nie biegłaby w linii prostej, co jednak nie spełnia standardów technicznych.

Opinie (192) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.