Fakty i opinie

Dołączyliśmy do akcji sprzątania śmieci

Najnowszy artukuł na ten temat

Wyrzucił śmieci z samochodu

W mediach społecznościowych już ponad 30 tys. zdjęć oznaczonych jest hasłem #Trashtag. To ogólnoświatowe wyzwanie, które ma na celu pomoc w sprzątnięciu śmieci pozostawionych przez innych. Pracownicy redakcji Trojmiasto.pl włączyli się do akcji i uprzątnęli śmieci zalegające w dwóch miejscach w Gdańsku i w Gdyni.Co myślisz o tej akcji sprzątania śmieci?

bardzo pozytywna - z wielu miejsc mogą zniknąć śmieci 76%
dobra akcja - ale myślę, że niewiele osób się przyłączy 11%
to nie dla mnie, sprzątać powinny odpowiednie służby 7%
ta akcja nastawiona jest tylko na autopromocję sprzątających 6%
zakończona Łącznie głosów: 1271
Challenge, czyli wyzwanie

W młodzieżowym języku hasło "challenge", czyli wyzwanie, jest bardzo popularne. Dotychczas jednak większość internetowych "czelendżów" było - delikatnie mówiąc - bezsensownych. Teraz przyszedł czas na wyzwanie śmieciowe "trash challenge", które w odróżnieniu od innych jest bardzo pożyteczną akcją.

Posprzątaj, zrób zdjęcie i udostępnij je

W całym wyzwaniu chodzi o znalezienie wyjątkowo zaśmieconego miejsca i uprzątnięcia zalegających w nim śmieci. Ważne, aby zrobić zdjęcie przed i po sprzątaniu, a potem udostępnić je w internecie ze znacznikiem #trashtag. W tej akcji nie chodzi o to, by dostać jak najwięcej polubień, ale swoim przykładem zmobilizować innych do podobnych działań. W mediach społecznościowych zdjęć z hasłem #trashtag jest już kilkadziesiąt tysięcy, a liczba ta cały czas rośnie. Miejmy nadzieję, że dzięki mądremu ekowyzwaniu na naszych oczach świat stanie się chociaż trochę czystszy.

Pracownicy redakcji Trojmiasto.pl podjęli wyzwanie

Gdy w naszej redakcji pojawił się pomysł podjęcia wyzwania, do akcji sprzątania przestrzeni Trójmiasta dobrowolnie zgłosiło się kilkunastu pracowników z wszystkich działów portalu. Wybraliśmy dwa miejsca - jedno w Gdańsku, drugie w Gdyni - i z samego rana w dwóch czteroosobowych grupach ruszyliśmy do działania. W Gdyni udaliśmy się do lasu na końcu ulicy Modlińskiejzobacz na mapie Gdyni w Leszczynkach. Niedaleko miejsca, które sprzątaliśmy, znajduje się sklep spożywczy. Nic więc dziwnego, że podnosiliśmy głównie butelki i puszki po alkoholu. Jedną z dziwniejszych rzeczy, jakie udało nam się znaleźć, był roboczy but (który już powoli zaczął obrastać mchem), kosmetyki - balsamy i kremy do rąk.

Z kolei w Gdańsku posprzątaliśmy działkę naprzeciwko zbiornika retencyjnego przy ul. Kartuskiejzobacz na mapie Gdańska. Obok działki, która sąsiaduje ze sklepem biegnie ścieżka, którą mieszkańcy osiedla Pomarańczowego idą na skróty z ulicy Kartuskiej. Tutaj też znaleźliśmy mnóstwo butelek po alkoholu, puszki, plastikowe butelki, pojemniki po serkach, jogurtach, mięsie, oponę, miskę dla psa, kawałek materaca, a nawet zakopane w foliowych workach domowe śmieci.

W ciągu dwóch godzin zapełniliśmy w sumie 21 worków na śmieci. Skontaktowaliśmy się z gdyńskim oddziałem Nadleśnictwa Gdańsk. Ustaliliśmy, że worki z posegregowanymi śmieciami zostawimy przy wejściu do lasu w Leszczynkach, a leśnik, któremu podlega ten teren, je odbierze.

Z kolei w Gdańsku z prośbą o pomoc zwróciliśmy się do firmy Suez, której przedstawiciele odebrali od nas worki ze śmieciami.

Każdy może się przyłączyć - wyślij nam zdjęcia

Mamy nadzieję, że akcja będzie trwać dłużej, a jej efektem będzie czystsze nasze otoczenie. Dlatego zachęcamy naszych czytelników do podjęcia wyzwania i wysyłania zdjęć "przed i po" na adres sprzatanie@trojmiasto.pl z informacją, gdzie zostały wykonane. Planujemy przygotować po weekendzie osobny artykuł z przykładami waszego pozytywnego działania.

Ci, którzy nie będą w stanie zabrać śmieci ze sobą, mogą zadzwonić pod podane numery telefonów i ustalić z odpowiednimi służbami miejsce odbioru odpadów.

- Wszystkie osoby, które chciałyby zorganizować sprzątanie śmieci na terenach miejskich, mogą liczyć na pomoc Gdańskich Usług Komunalnych. Spółka nie tylko może pomóc zorganizować pomoc w sprzątaniu, ale także dysponuje workami na odpady, które może przekazać mieszkańcom oraz zorganizować odbiór zapełnionych worków. Najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem skontaktować się mailowo na adres biuro@guk.gda.pl lub telefonicznie 58 722 01 00, zgłosić chęć posprzątania terenu i uzgodnić przekazanie worków i miejsce odbioru śmieci - mówi Alicja Bittner z biura prasowego Miasta Gdańsk.
W Gdyni, przed rozpoczęciem sprzątania, należy ustalić, do kogo należy teren, z którego mamy zamiar pozbierać śmieci.

- Jeśli jest to teren miejski, należy odpowiednio wcześniej zadzwonić do Wydziału Środowiska UM pod numer telefonu 58 668 84 80 oraz omówić szczegóły: podać termin, lokalizację, miejsce, gdzie dokładnie zebrane odpady będą złożone. Miasto oczywiście je odbierze. Mając na uwadze wspieranie tego typu akcji, przekazujemy worki i rękawiczki do zbierania odpadów - mówi Dorota Marszałek, Wydział Środowiska UM w Gdyni.
Z kolei w Sopocie urzędnicy proszą o wcześniejszą informację pod numerem 58 551 38 27.

Jeżeli teren, który zamierzamy sprzątnąć należy do lasów, powinniśmy wysłać maila gdansk@gdansk.lasy.gov.pl lub zadzwonić na numer 58 32 12 220.

Opinie (196) 8 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Głupi ludzie i tak się nie przyłączą

  • 41 84

 • W Gdyni to by się przydało główne ulice posprzątać.

  • 55 9

 • Bardzo pozytywna Akcja !

  Gratulacje dla Trojmiasto.pl Ilość worków robi wrażenie !

  • 150 26

 • Super! Prawdziwy patriotyzm! Nie jakiś koszulkowy.

  Edukacja poprzez przykład!
  Fajnie jakby dołączyły się wszystkie strony (obecnego konfliktu) i profesje np. księża, kibicie, artyści, politycy, nauczyciele, policja itp. Można by coś w niedziele na kazaniu szepnąć o tym.. ;)

  • 147 24

 • Co chwile podnoszą ceny za smieci i jeszcze trzeba im pomagac ????

  • 43 72

 • Akcja dla frajerow - przepraszam, ze tak powiedzialem ale prawda boli

  Wielkie firmy i tak wylewaja scieki i smieci i takie nasze sprzatanie to jest promil potrzeb! Dopoki wielcy nie zrozuimieja to nic nie mozemy

  • 52 116

 • Zawsze znajda się tacy jak ty...

  ...pewnie jesteś z tych,którzy puszkę po piwie zostawiają w lesie.

  • 19 10

 • szczurek mógłby wyjść i dać przykład

  gdyby tylko dwa razy w roku wyszedł i wziął zatrudnionych przez siebie ponad 1000 urzędników to miasto wyglądałoby inaczej.

  • 68 8

 • pijarowo wygląda super

  efekt jednak mały

  • 36 50

 • Gdyby ludzie byli mądrzy, to takie akcje nie byłyby potrzebne.

  • 61 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.