Fakty i opinie

Dolny Wrzeszcz z ładniejszym obliczem ul. Białej

Mur oporowy o długości ok. 430 metrów ciągnie się wzdłuż ul. Białej od ul. Waryńskiego do peronu SKM stacji Gdańsk Wrzeszcz.
Mur oporowy o długości ok. 430 metrów ciągnie się wzdłuż ul. Białej od ul. Waryńskiego do peronu SKM stacji Gdańsk Wrzeszcz. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Mur oporowy torów kolejowych wzdłuż ul. Białej we Wrzeszczu doczeka się wreszcie remontu. Prace mogą wystartować już w przyszłym roku. Nieco wcześniej pasażerowie skorzystają z dodatkowego peronu SKM, a oko cieszyć będą odnowione kamienice obok przejazdu pod torami kolejowymi.Jak oceniasz estetykę terenów wzdłuż torów kolejowych w Trójmieście?

jest estetycznie i czysto 6%
tylko niektóre odcinki prezentują się dobrze 45%
fatalnie, lepiej nie patrzeć przez okno w trakcie podróży pociągiem 49%
zakończona Łącznie głosów: 656
Mur oporowy po stronie Dolnego Wrzeszcza ciągnie się na odcinku ok. 430 metrów: od przejścia pod torami na wysokości ul. Waryńskiego zobacz na mapie Gdańska (po naszym artykule z października udało się w nim uruchomić oświetlenie) do peronu SKM stacji Gdańsk Wrzeszcz zobacz na mapie Gdańska.

Po stronie Górnego Wrzeszcza mur jest nieco dłuższy - sięga wiaduktu na wysokości ul. Miszewskiego-Wyspiańskiego zobacz na mapie Gdańska i został już w całości wyremontowany przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe.

Teraz także SKM chce poprawić estetykę i dokonać niezbędnych napraw muru przyległego do infrastruktury kolejowej. Niedawno ogłoszono przetarg na wykonawcę niezbędnej dokumentacji budowlanej.

- Przebudowę będziemy najprawdopodobniej próbowali wpisać w plan inwestycji na rok 2017. Wszystko będzie zależało od zakresu prac i kwoty, jaka zostanie oszacowana w kosztorysie inwestorskim, sporządzonym przez projektantów - zapowiada Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście.
W ramach prac przewiduje się m.in. wypełnienie wszystkich ubytków, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i odwodnienia oraz zabezpieczenie przed graffiti. Ozdobna balustrada, która jest w znacznym stopniu skorodowana i nie spełnia obecnych wymogów technicznych, zostanie wykonana na nowo z zachowaniem historycznego kształtu (podobnie postąpiła PLK po swojej stronie muru).

Na pozostałym odcinku wzdłuż ul. Białej SKM na razie nie planuje robót budowlanych.

- Nie rozważamy wymiany ogrodzenia na odcinku Waryńskiego-Wyspiańskiego. Na pewno nie będziemy też przedłużali istniejącego muru oporowego - dodaje Głuszek.
Nieco szybciej, bo już za kilka tygodni, powinny ruszyć na większą skalę remonty kamienic wzdłuż ul. Białej. Są to budynki komunalne, przeznaczone od pół wieku do wyburzenia w związku z planowaną budową Drogi Czerwonej.

Ponieważ wciąż nie ma żadnych terminów realizacji tej arterii, postanowiono poprawić zarówno ich estetykę, jak i komfort mieszkań m.in. poprzez montaż okien dźwiękoszczelnych czy docieplenia ścian (z wyjątkiem elewacji frontowych). W pierwszej kolejności prace budowlane skupią się na budynkach przy ul. Białej 12, 13, 14 zobacz na mapie Gdańska. Zgodnie z umową, wykonawcy robót będą mieli 120 dni na odnowienie kamienic od momentu jej podpisania.

- Wpłynęły oferty od potencjalnych wykonawców. Obecnie je analizujemy i dlatego też przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty - informuje Agnieszka Kukiełczak, rzecznik Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.
Praktycznie zakończone są już natomiast prace przy innej gminnej kamienicy - przy ul. Wajdeloty 14 zobacz na mapie Gdańska. Stojący tuż obok rezerwy Drogi Czerwonej budynek zyskał m.in. odnowioną elewację, nową stolarkę okienną oraz częściowo zagospodarowany fragment podwórza.

Czytaj też: Remont budynków przy Drodze Czerwonej we Wrzeszczu

W pobliżu zobacz na mapie Gdańska trwają też zaawansowane prace na budowie Galerii Metropolia, której otwarcie przewidziano na wrzesień-październik br. Od kilku tygodni można w pełni zobaczyć szklaną elewację od strony ul. Białej i Wajdeloty. W tej części budynku przewidziano miejsce na poprowadzenie wspomnianej Drogi Czerwonej w kubaturze obiektu.

- Do czasu realizacji Drogi Czerwonej będzie funkcjonował tutaj tymczasowy ogólnodostępny parking. Wjazd będzie otwarty i nie będzie w żaden sposób zamaskowany [pod względem architektonicznym - dop. red.] - mówi Magdalena Kosmus, przedstawiciel Galerii Metropolia w kontaktach z mediami.
Na poziomie torów kolejowych od strony Galerii Metropolia powstaje również dodatkowa krawędź peronowa, która pozwoli wysiąść z pociągu bezpośrednio po stronie centrum handlowego. W godzinach pracy obiektu drzwi pociągu będą otwierane na dwie strony - na peron przy galerii, jak i "podstawowy" peron SKM.

W godzinach nocnych obowiązywała będzie obecna organizacja ruchu pociągów, choć w samej galerii będzie działało przez całą dobę centrum fitness - dostęp do niego będzie wiódł kładką nad torem kolejowym SKM w stronę Gdyni zobacz na mapie Gdańska.

Plac budowy Galerii Metropolia w październiku 2014 r.

Dolny Wrzeszcz widziany z żurawia na budowie Centrum Kuźniczki. Materiał z 2014 r.

Opinie (68) 2 zablokowane

 • A ja słyszałem dziś, że w Gdyni będą OPAT budować. Podobno Gdynia chce budować sama bo ma 800 mln nadwyżki w budżecie miasta

  • 36 18

 • Droga czerwona do kosza!

  • 76 27

 • Paradoksalnie nazwa tej ulicy zaprzecza sobie ! Ul. Biała a od lat jest szara i brudna

  Akurat w tym przypadku jest wrecz paradoks ze cos nazywane ul. Biała z biela i czystoscia nie ma nic wspolnego. Zaniedbania miasta to niby norma lecz wiekszym problemem jest iz budynki tam sa tez brudne a chyba wspolnoty mieszkaniowe mialy czas po 89 aby choc na farbe uzbierac i odmalowac fasady itd. Kto tam zamieszkuje ze nie dba o swoja wlasnosc ? moze lepiej wysiedlac mieszkancow centrum miast a zasiedlac ludzmi z kultura ktorzy beda choc dbac o swoje. To dzis wrecz patologia iz ludzie maja akty notarialne a nadal nie pojmuja ze o swoja wlasnosc trzeba dbac a nie sa to az takie koszty jak sie latami odklada po 5 zl. miesiecznie bo na farbe sie uzbiera spokojnie. Fleje wiecznie pewnie mysla ze jest PRL i im ktos cos da i zrobi za nich. Zalosne !.

  • 57 30

 • dajcie tam ładniejszy areszt. Taki w kwiatki.

  Bo kiedy tam mnie zamykają to już patrzyć na te szarości nie mogę.

  • 37 8

 • Ale to artykuł o Gdańsku, więc po co ta wstawka.

  • 13 2

 • A w Tczewie mają budować most wzdłuż Wisły

  • 29 2

 • Codziennie o nowych gdańskich inwestycjach a w Gdyni? ?? Tam za milion złotych 50 znajomych będzie liczyć rowerzystów. -

  • 32 6

 • Próbuje blysnac na 1 kwietnia ale to co się dzieje w Gdyni dawno przestało być śmieszne

  • 26 2

 • "Gruntowny remont"

  Od kiedy wymiana okien i obklejenie styropianem to gruntowny remont?

  • 40 8

 • Mądry się znalazł...

  Akurat we wspólnotach, gdzie większość mieszkań nie należy do miasta jakoś idzie przegłosować większy FR, czy kredyt na jakieś remonty. Więc nie wiem skąd bajki o nie dbaniu o swoją własność.

  • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.