Wnętrza opuszczonego Domu Rosyjskiego w Gdańsku.
fot. Maciej Bąk/Radio Zet
"Wolne słowo. Autorzy przeciw autokracji" to nowy projekt kulturalny, który będzie realizowany w kamienicy przy ul. Długiej 35. Niedawno wyeksmitowano z niej Dom Rosyjski. Teraz lokal ma służyć autorom m.in. z Ukrainy tworzącym w Gdańsku.
"Dom wolnego słowa" powstanie w miejscu Domu Rosyjskiego, czyli w lokalu, który przez 60 lat był centrum kultury rosyjskiej.
Po wybuchu wojny na Ukrainie władze Gdańska wypowiedziały umowę i przejęły budynek. Dom Rosyjski wyprowadził się z Gdańska w połowie marca. Od tamtej pory trwały prace nad nową koncepcją zagospodarowania tego budynku.
Właśnie ogłoszono, co w nim powstanie. Miasto przekazało lokal na rzecz nowego projektu kulturalnego, który będzie służył m.in. autorom ze Wschodu tworzącym w Gdańsku.
"Wolne słowo" w byłym Domu Rosyjskim
- Długa 35 będzie miejscem projektu kulturalnego o nazwie "Wolne słowo. Autorzy przeciw autokracji." To projekt, którego nazwa symbolicznie nawiązuje do zniszczonego przez Rosjan legendarnego charkowskiego Domu Słowo, "pomnika" awangardy i wolności twórczej, który jako reprezentujący skazaną przez agresora na eksterminację kulturę ukraińską stał się jedną z pierwszych ofiar machiny wojennej Putina - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Czytaj też:
Konsulat Rosji podzieli los warszawskiego "Szpiegowa"?
Jak podkreśla prezydent, "w kontekście wojny na Ukrainie decyzja programowa dla działalności w tym miejscu była oczywista".
Przestrzeń dla autorów z Ukrainy i Białorusi
- Dla nas istotne jest, aby był to dom słowa, dom wolnego słowa, rozmowy, bo wierzymy, że słowo jest nośnikiem zmiany i idei. Będą się tu odbywały m.in. działania wokół kultury i literatury ukraińskiej. Będziemy angażowali autorów z Ukrainy i Białorusi, ale także wszystkich twórców, którzy musieli uciekać ze swoich ojczyzn. Wolne Słowo będzie także centrum programu rezydencyjnego ICORN dla pisarzy uchodźców - wskazuje Dulkiewicz.
Na czas remontu budynku przy ul. Sierocej projekt będzie realizowany właśnie przy ulicy Długiej 35, gdzie dotychczas działał Dom Rosyjski.