Fakty i opinie

stat

Dortmund jeszcze w tym tygodniu?

Gdańszczanie wciąż czekają na przebudowane tramwaje. Zdjęcie dzięki uprzejmości zastępcy prezydenta Gdańska Macieja Lisickiego oraz firmy Modertrans.
Gdańszczanie wciąż czekają na przebudowane tramwaje. Zdjęcie dzięki uprzejmości zastępcy prezydenta Gdańska Macieja Lisickiego oraz firmy Modertrans. fot. Modertrans

Przedłużają się prace nad przebudową tramwajów typu Dortmund. Przyjazd pierwszego wagonu zapowiadano początkowo na jesień ubiegłego roku. Według najnowszych planów, ujrzymy go pod koniec tego tygodnia.Gdy w maju ubiegłego roku Zakład Komunikacji Miejskiej rozstrzygnął przetarg na modernizację niemieckich pojazdów, nikt nie przypuszczał, że będzie trzeba tak długo na nie czekać. Sprowadzenie 46 składów z Dortmundu oraz ich przebudowa miała całkowicie odmienić gdańską komunikację miejską. Za ok. 550 tys. zł za sztukę, Gdańsk miał zyskać zmodernizowane, sprawdzone oraz wyjątkowo dobrze utrzymane pojazdy. Dla porównania, nowy tramwaj to wydatek rzędu 7-8 mln zł.

Zgodnie z początkowymi planami, pierwszy wyremontowany tramwaj ujrzeć mieliśmy wczesną jesienią ubiegłego roku. Potem termin ten ulegał licznym zmianom. Tramwajem przyjechać miał Mikołaj, następnie mówiło się o "komunikacyjnym" prezencie pod choinkę. W nowym roku jako termin przyjazdu podawano marzec, a ostatnio święta Wielkiej Nocy.

Niestety żaden termin nie został dotrzymany. Modertrans, za każdym razem miał trudności z przebudową wagonu, a gdy ten został ukończony - z organizacją transportu do Gdańska.

- Na koniec tygodnia spodziewamy się pierwszego wyremontowanego tramwaju - informuje Izabela Kozicka-Prus, rzecznik ZKM Gdańsk.

Przyjazd tramwaju nie oznacza, że od razu ujrzymy go na trasie. - Proszę pamiętać, że pojazd musi przejść wszystkie procedury formalne oraz zostać odpowiednio oznakowany. Zajmie nam to około 2 tygodni - dodaje rzecznik.

Równocześnie trwają prace nad przebudową drugiego Dortmunda. Według obecnego harmonogramu, w Gdańsku powinien się pojawić do końca kwietnia. W halach wielkopolskiej firmy znajdują się jeszcze dwa kolejne tramwaje, które czekają na przebudowę.

ZKM wciąż unika odpowiedzi na pytania dotyczące kar finansowych dla Modertransu za ponad 6 miesięcy opóźnienia w przebudowie pojazdu. -Zobaczymy jak się będzie sprawować pierwszy przebudowany tramwaj. Bez tego ciężko mówić o jakichkolwiek kwestiach finansowych - kończy Kozicka-Prus.

Opinie (146) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.