Fakty i opinie

Dortmundy przydadzą się podczas remontów torów. Zobacz zmiany na liniach tramwajowych

Dotychczas tylko podczas remontu we Wrzeszczu, wykorzystywano w ruchu liniowych drugą kabinę tramwaju N8C.
Dotychczas tylko podczas remontu we Wrzeszczu, wykorzystywano w ruchu liniowych drugą kabinę tramwaju N8C. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl

Od 1 września ponownie wprowadzone zostaną zmiany w trasach tramwajów. Na szczęście przyniosą one ulgę mieszkańcom Przymorza, Zaspy oraz po części także Siedlec, gdzie trwają remonty torowisk.Schemat funkcjonowania linii tramwajowych podczas remontów.
Schemat funkcjonowania linii tramwajowych podczas remontów.
Wprawdzie remonty torowisk potrwają jeszcze co najmniej do listopada, to już 1 września częściowo na stare trasy wrócą linie numer 2 oraz 10. Zmiany mają na celu rozładowanie tłoku w tramwajach i autobusach zastępczych w związku ze zwiększoną ilością pasażerów - uczniów szkół.

Linia numer 2 nie będzie już zawracać na pętli Brzeźno Plaża, lecz zostanie skierowana z centrum do nowej, tymczasowej "pętli" na al. Legionów.

- Za przystankiem Legionów zobacz na mapie Gdańska, znajdującym się przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki, powstanie na okres remontu torowisk rozjazd między torami, który pozwoli zawrócić dwukierunkowym "Dortmundom". - tłumaczy Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM Gdańsk.

Czy w Gdańsku potrzebne są tramwaje dwukierunkowe?

obecna sytuacja najlepiej pokazuje, że są one przydatne 63%
tak, ale wystarczy zaledwie kilka pojazdów tego typu 28%
istniejące pojazdy należy przebudować na jednokierunkowe, dzięki czemu będzie więcej miejsca w środku 9%
zakończona Łącznie głosów: 811
Będzie to pierwszy przypadek pełnego wykorzystania możliwości sprowadzonych z Niemiec tramwajów. Dotychczas możliwość liniowej jazdy w obu kierunkach wykorzystano jedynie na linii wahadłowej w trakcie remontów torowisk w rejonie Galerii Bałtyckiej. Jednak wówczas na trasie Jaśkowa Dolina - Opera Bałtycka kursował jeden pojazd, gdyż nie wykonano rozjazdów między torami.

W przypadku obecnego remontu, tramwaje na linii 2 będą kursować z normalną częstotliwością na całym odcinku Centrum - Legionów.

Niestety, umowa z ZKM nie precyzuje, czy linię 2 będą obsługiwać "Dortmundy" z częścią niskopodłogową, czy jeszcze te sprzed modernizacji.

Ponadto od 1 września na tory wraca linia numer 10. Będzie ona kursować z Nowego Portu do centrum, gdzie zawracać będzie, jadąc przez przystanki: Hucisko - Centrum - Brama Wyżynna (pętla wykonywana w kierunku odwrotnym do linii 12).

Wciąż nie wiadomo także, czy 1 listopada uda się w pełni uruchomić trasę na Siedlce. Tego dnia, pomimo trwających prac wykończeniowych, tramwaje wyjątkowo miałyby pojechać ul. Nowe Ogrody i Kartuską tak, by usprawnić dojazd na cmentarz łostowicki.

- Gdyby nie udało się do 1 listopada wykonać przystanków na trasie, tramwaje będą zabierać pasażerów na Hucisku, a kolejnym - końcowym przystankiem - będzie dopiero pętla Siedlce. - informuje Zomkowski.

Pomimo wprowadzenia zmian na liniach tramwajowych, nadal funkcjonować będą z dotychczasową częstotliwością autobusy zastępcze T2 i T12.

Opinie (95) 4 zablokowane

 • Wciąż nie wiadomo także

  Jak czytam artykuły o ZKM i widzę takie kwiatki jak: "Wciąż nie wiadomo także", "Niestety, umowa z ZKM nie precyzuje" czy "Będzie to pierwszy przypadek pełnego wykorzystania możliwości " to mnie krew zalewa.

  Dawno powinni sprywatyzować komunikację miejską, najdroższą w Polsce.

  • 75 16

 • Trasy tramwajów

  Wg mnie warto ponownie wprowadzić zmiany w trasach tramwajów. Linia nr 6 powinna być zlikwidowana (w zamian za zwiększenie częstotliwości 9-tki i ewentualnie przedłużenie jej trasy na Stogi?), a trasa 2-ki powinna łączyć Zaspę z Chełmem.

  • 31 7

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Tendencyjny tytuł...

  Bo skoro zaczęło się narzekanie na dortmundy to trzeba poprawic ich reputacje. To nie zmieni jednak faktu ze są ciasne, slabo wentylowane i w wielu miejscach brak poręczy.

  A takie rozjazdy o jakich mowa w artykule nie powinny być tylko tymczasowe. W razie coraz częstszych kolizji jest to jakas alternatywa zeby mozna bylo umozliwic pasazerom dalsze podrozowanie pomimo swojej ztmowskiej indolencji...

  • 29 6

 • Kto odpowowie za...

  Za to, ze na Zaspie znow jest remont torowiska, kojarze, ze na 100% byla przebudowa przystsnku przed petla na Zaspie w kierunku Przymorza. Prosze o imie i nazwisko urzednika zajmujacego sie tamta inwestyvja.

  • 13 8

 • Inne przeznaczenie

  I przydadzą się też do stwarzania roboty mechanikom z zaj. Wrzeszcz i robienia ładnych zatrzymać w szczycie, gdy się zawieszą;)

  • 11 2

 • A kiedy będzie kontrola tramwajów?

  Chyba ktoś zapomniał o kontroli stanu technicznego tramwajów?

  • 25 5

 • Kiedy zaczne działać poprawnie SIP -System Informacji Pasażerskiej?

  Władze miasta oraz ZTM Gdańsku lubią wyrzucać pieniądze w błoto.
  Od ponad roku wciąż widzimy napisy - TEST SYSTEMU.

  • 49 2

 • pomyśleć, co zrobić z notorycznym tłokiem w tramwajach

  • 17 2

 • a o lini ,,proszę nie wsiadać'' dalej cisza

  • 27 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.