• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Dostał mandat, choć opłacił parkowanie

Michał Sielski
26 września 2022, godz. 18:00 
Opinie (327)
Najnowszy artykuł na ten temat Zniszczone parkomaty: wandalizm czy protest?
Nasz czytelnik dostał mandat na ul. Pułaskiego  w Gdyni. Nasz czytelnik dostał mandat na ul. Pułaskiego  w Gdyni.

Nasz czytelnik opłacił parkowanie, a i tak dostał mandat w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania w Gdyni. Opłatę wniósł dwie minuty przed wystawieniem mandatu, ale gdy płacił, nie było go w samochodzie, co jest niezgodne z przepisami.Czy przepis o konieczności płacenia przez aplikację przed wyjściem z auta ma sens?

Gdy pan Czesław znalazł za szybą swojego samochodu mandat za nieopłacone parkowanie, zdziwił się, bo był pewien, że opłatę wniósł poprawnie. Zrobił to przez aplikację, dzięki czemu miał dowód na to, że postąpił uczciwie.

- Kontroli najwyraźniej dokonano chwilę po zaparkowaniu, w trakcie wnoszenia opłaty za postój. Na zawiadomieniu widoczna jest godzina kontroli (13:01:39) oraz godzina wydruku zawiadomienia (13:04:27). Z kolei dokonana przeze mnie opłata została wniesiona i zarejestrowana przez aplikację bankową o godzinie 13:02, czyli 21 sek. po dokonaniu kontroli w systemie ale blisko 2,5 min. przed wydrukiem zawiadomienia - wylicza czytelnik Trojmiasto.pl.
 • Parkowanie opłacone...
 • ...a dwie minuty później wystawiona została opłata dodatkowa.
Kierowca postanowił się odwołać i był przekonany, że mandat zostanie anulowany. Wysłał więc do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni potwierdzenie na wniesienie opłaty, na którym co do sekundy przedstawiony jest moment zapłaty i czekał na odpowiedź.

Właśnie nadeszła.

ZDiZ: płacisz za parkowanie aplikacją? Nie wychodź z samochoduZDiZ nie uznał reklamacji powołując się na §5 ust.1 uchwały nr XXI/443/12 Rady Miasta Gdyni z 27 czerwca 2012 r. Mówi on o tym, że opłata za postój w systemach mobilnych musi być wniesiona przed opuszczeniem pojazdu przez kierowcę.

- To absurd. W przepisie nie ma mowy o tym, że jeżeli wybieram aplikację mobilną, to opłatę muszę dokonać przed opuszczeniem pojazdu, a jedynie, że obowiązek wniesienia opłaty powstaje z chwilą zaparkowania. Po drugie może się przecież tak zdarzyć, że przy najbliższym parkomacie zastanę kolejkę dwóch czy trzech kierowców i dopiero wtedy podejmę decyzję, że opłatę szybciej wniosę przez aplikację mobilną - denerwuje się pan Czesław.
Postanowił odwołać się więc od decyzji, ale została ona podtrzymana.

- Obowiązkiem kierowcy parkującego pojazd w obszarze strefy jest opłacenie czasu parkowania, który powstaje z chwilą jego zaparkowania, przy czym opłaty realizowane mobilnie muszą być wnoszone przed opuszczeniem pojazdu - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (327)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane