Medale św. Wojciecha i Mściwoja przyznane
Skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, ks. Zdzisław Kropidłowski czy dyrygent Kai Bumann są wśród dziewięciu osób, które zostaną uhonorowane medalami św. Wojciecha i księcia Mściwoja II. To najwyższe - obok honorowego obywatelstwa - wyróżnienia przyznawane przez Radę Miasta Gdańska.
- W tym roku zgłoszono 16 kandydatur do wyróżnienia. Jednak po wnikliwej dyskusji, analizie i jednomyślnych głosach, kapituła postanowiła przyznać trzy medale św. Wojciecha i sześć księcia Mściwoja - wyjaśnia decyzję kapituły Jerzy Młynarczyk jeden z dziewięciu jej członków. - Medal św. Wojciecha otrzymują laureaci, których działalność popularyzuje i podnosi rangę Gdańska w skali międzynarodowej. Medale księcia Mściwoja II mają wymiar bardziej lokalny - wyjaśnia.
W tym roku medal św. Wojciecha otrzyma Kai Bumann, niemiecki dyrygent, od 2008 roku dyrektor artystyczny Filharmonii Bałtyckiej. Doceniono jego wybitne osiągnięcia i promowanie polskiej kultury, a także za szczególne umiłowanie swojej drugiej ojczyzny - Polski. Kolejnym laureatem jest ks. prof. Zdzisław Kropidłowski, który zasłyną wybitną działalnością publicystyczno wydawniczą, a szczególnie za opracowanie niezwykle cennej "Księgi gdańskiego bractwa piekarzy". Medal otrzyma też prof. Konstanty Andrzej Kulka, urodzony w Gdańsku jeden z najwybitniejszych skrzypków. Kapituła docenia jego osiągnięcia w dziedzinie wielkiej muzyki i propagowanie swoim wspaniałym kunsztem Gdańska i polski na estradach świata.
Medale ks. Mściwoja II przyznano w tym roku m.in. Grzegorzowi Grzelakowi, za wieloletnie tworzenie podstaw i wcielanie w życie idei samorządności lokalnej. Otrzyma go także najbardziej rozpoznawalny działacz kaszubski Brunon Synak, za wybitne osiągnięcia w badaniach nad kaszubszczyzną i szerzenie idei regionalizmu. Jakub Szadaj, gdańszczanin z dziada pradziada narodowości żydowskiej, za aktywne działanie na rzecz współpracy wyznawców różnych religii, w tym dla międzyreligijnego dialogu "Asyż w Gdańsku". Wiesław Szajda, gdańszczanin, rzemieślnik, społecznik i filantrop, za promocję polskiej przedsiębiorczości i niezwykle efektywną działalność charytatywną. Natomiast Władysław Zajewski, otrzyma medal za całokształt działalności naukowej i dydaktycznej w dziedzinie historii, ze szczególnym uwzględnieniem Gdańska w epoce napoleońskiej.
Jak co roku jeden z medali ks. Mściwoja trafi do instytucji. Tym razem będzie to Video Studio Gdańsk, które w tym roku obchodzi 30 lecie istnienia. To pierwszy i najdłużej działający niezależny producent filmowy w Polsce. Doceniono go za wieloletnią działalność w dziedzinie produkcji filmów i materiałów multimedialnych promujących Gdańsk i region gdański.
W kapitule medali św. Wojciecha i Mściwoja II, zasiadają m.in. arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Bogdan Oleszek, Jerzy Samp czy Halina Winiarska-Kiszkis, Andrzej Januszajtis. Do tej pory przyznano 64 medale św. Wojciecha oraz 115 medali Mściwoja II.