Fakty i opinie

stat

Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni?

Pod koniec roku dowiemy się, czy siedziba Dowództwa Marynarki Wojennej wróci do Gdyni.
Pod koniec roku dowiemy się, czy siedziba Dowództwa Marynarki Wojennej wróci do Gdyni. fot. Tacowski/galeria Trojmiasto.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej do końca roku zakończy analizę dotyczącą dowództwa sił zbrojnych. To ostatnia szansa na to, aby Dowództwo Marynarki Wojennej wróciło do Gdyni, skąd z początkiem 2014 roku przeniesiono je do Warszawy.Czy Dowództwo Marynarki Wojennej powinno wrócić do Gdyni?

nie, dowództwo wojsk powinno być scentralizowane 4%
powinna być jakaś komórka, ale niezbyt liczna 6%
tak, powinno wrócić jak najszybciej 90%
zakończona Łącznie głosów: 1026
Gdy wiadomo już było, że Dowództwo Marynarki Wojennej zostanie przeniesione do stolicy, wielu wysokich stopniem wojskowych przeszło na emerytury. Nieliczni przenieśli się do nowego miasta, więc sztab uzupełniano osobami spoza Trójmiasta. Część żołnierzy była w tzw. gotowości i nadzór nad nimi pełnili dotychczasowi dowódcy. Wielu czekało jednak na to, aż dowództwo znowu wróci do Gdyni. I jest szansa, że się doczekają.

MON analizuje

- W Ministerstwie Obrony Narodowej prowadzony jest tzw. "strategiczny przegląd obronny". Obejmuje on m.in. problematykę dotyczącą Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Wstępne wyniki będą znane do końca bieżącego roku - mówi Katarzyna Jakubowska z biura prasowego MON.
O powrót DMW do Gdyni stara się też pochodzący z Gdyni poseł Marcin Horała, dla którego w wyborach parlamentarnych w 2015 roku był to jeden z punktów programu wyborczego.

- Prace trwają. Nie mam i nigdy nie miałem wątpliwości, że flotą wojenną łatwiej dowodzić znad morza niż z centrum kraju. Ale na efekty analiz musimy jeszcze poczekać - mówi Marcin Horała.
Na razie rolę Dowództwa Marynarki Wojennej pełni Inspektorat Marynarki Wojennej w Warszawie.

Czytaj więcej: Kto i czym dowodzi w Marynarce Wojennej.

Jednak ponowne zasiedlenie okazałego budynku przy ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni - nawet jeśli nastąpi - nie będzie szybkie. Do końca roku ministerstwo ogłosi efekty swoich analiz, ale potem wszystko w rękach Sejmu. To posłowie muszą bowiem zmienić ustawy, co według optymistycznych założeń potrwa co najmniej kolejny rok.

Opinie (87) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.