Fakty i opinie

stat

10 zł za cały dzień parkowania przy plaży w Gdańsku

Parking przy ul. Czarny Dwór jest największym z nadmorskich parkingów. W jednym czasie może tu parkować 340 kierowców.
Parking przy ul. Czarny Dwór jest największym z nadmorskich parkingów. W jednym czasie może tu parkować 340 kierowców. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

10 zł wystarczy, by przez cały dzień parkować auto w pasie nadmorskim w Gdańsku. Od 1 lipca do dyspozycji kierowców będą parkingi w Jelitkowie, Brzeźnie i na Stogach. Ten ostatni stanie się Parkingiem Odpowiedzialnym Społecznie, a zyski zasilą konto schroniska dla osób bezdomnych.W sumie kierowcy będą mieli do dyspozycji 800 miejsc postojowych na czterech parkingach:Opłata 10 zł za cały dzień parkowania przy plaży:

jest adekwatna, poprzednia była zbyt niska 54%
jest za wysoka, 5 zł było w sam raz 34%
trudno powiedzieć, to zależy, ile będzie kosztować parkowanie na prywatnych parkingach 12%
zakończona Łącznie głosów: 2717
Ten ostatni - wzorem parkingu przy ul. Lawendowej - będzie miał w tym roku charakter Parkingu Społecznie Odpowiedzialnego i będzie prowadzony przez Fundację Społecznie Bezpieczni.

- Zysk wypracowany przez parking będzie przeznaczany na wyposażenie schroniska dla osób bezdomnych w Gdańsku. Obsługę parkingu stanowić będą podopieczni Fundacji, osoby bezdomne, niepełnosprawne, które uzyskały wsparcie w postaci legalnej pracy i opieki asystenta, pomagającego im wyjść z kłopotów napotkanych w życiu - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
W poprzednich latach opłata za parkowanie w pasie nadmorskim wynosiła jednorazowo 5 zł. Zdaniem wielu osób była to opłata zbyt niska. O podwyżce urzędnicy mówili nieoficjalnie już w ubiegłym roku, ale na zmiany zdecydowano się dopiero teraz.

Opłata w wysokości 10 zł pobierana będzie przez siedem dni w tygodniu w godz. od 9 do 17 i będzie niezależna od czasu postoju (jedynie zaparkowanie pojazdu do 15 minut będzie bezpłatne). Po godz. 17 do dnia następnego do godz. 9 za pozostawienie samochodu na parkingu nie trzeba będzie płacić.

- Z konieczności wniesienia opłaty za wjazd na parkingi nadmorskie zwolnione będą osoby niepełnosprawne - na podstawie identyfikatora "N+" wydanego przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni lub odpowiadającego mu dokumentu wydanego przez innego zarządcę drogi - dodaje Kiljan.

Na parkingach nadmorskich bezpłatny będzie również postój pojazdów elektrycznych i PHEV w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W tym przypadku podstawą do tego, by nie trzeba było wnosić opłaty będą: niebieska naklejka na szybie pojazdu z symbolem EE, karta zerowej stawki opłat na pojazdy PHEV lub wskazanie gniazdka do ładowania samochodu bezpośrednio pracownikowi obsługi przy wjeździe na parking.

W sumie w okresie wakacyjnym w 2017 i 2018 roku z nadmorskich parkingów skorzystało ok. 100 tys. kierowców. Warto pamiętać, że oprócz parkingów nadmorskich od 30 czerwca do 1 września samochód będzie można również zostawić na bezpłatnym parkingu przy Ergo Arenie.

Opinie (257) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.