Fakty i opinie

Droższy wywóz śmieci w Gdyni i Sopocie

Od 1 stycznia 2020 roku wszyscy gdynianie muszą segregować śmieci. Dochodzi do tego jeszcze jeden rodzaj - odpady kuchenne.
Od 1 stycznia 2020 roku wszyscy gdynianie muszą segregować śmieci. Dochodzi do tego jeszcze jeden rodzaj - odpady kuchenne. fot. galeria Trojmiasto.pl

Co najmniej 131 proc. więcej za odbiór śmieci zapłacą gdynianie od 1 stycznia 2020 roku. - Całościowy miesięczny koszt funkcjonowania systemu wzrósł o 151,7 proc. Miasto nic na tym nie zarabia - podkreśla wiceprezydent Gdyni Michał Guć. Sopot też zapowiada podwyżki, choć nie wiadomo jeszcze, kiedy wejdą one w życie.Czy segregujesz śmieci?

tak, dokładnie 64%
tak, ale tylko większe odpadki 16%
nie, bo nie mam na to czasu 4%
nie, bo to i tak nic nie daje 16%
zakończona Łącznie głosów: 2498
Formalnie podwyżki w Gdyni zostaną przegłosowane przez Radę Miasta na listopadowej sesji. Trudno się jednak spodziewać, że zostaną wstrzymane, bo większość radnych to zaplecze polityczne prezydenta Wojciecha Szczurka. Ponadto urzędnicy przekonują, że podwyżki były nieuniknione i nie mają na tym polu możliwości większych zmian. Średni wzrost kosztów to 140 proc., a zdecydowanie najwięcej zapłacimy za niesegregowane odpady.

Czytaj też o podwyżkach w Gdańsku

- To jedyny obszar zarządzania miastem, w którym mamy związane ręce. W Gdyni opłaty nie były podnoszone od czterech lat - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - W pierwszym przetargu zaproponowano nam nieakceptowalnie wysokie ceny, unieważniliśmy go więc i powtórzyliśmy przetarg na usługi wywozu śmieci na cztery z siedmiu obszarów miasta, uzyskując lepszy wynik. Ostatecznie całościowy miesięczny koszt funkcjonowania systemu wzrósł o 151,7 proc. i wynosi 6,62 mln złotych. Trzeba pamiętać, że miasto nie zarabia na śmieciach - dodaje.
Nowe stawki za odbiór śmieci w Gdyni.
Nowe stawki za odbiór śmieci w Gdyni. mat. prasowe

Jak się oblicza opłatę za śmieci?Na ostateczny koszt ponoszony przez mieszkańca wpływa nie tylko wynagrodzenie firmy odbierającej śmieci. Dochodzi do tego opłata środowiskowa, którą za każdą tonę musi płacić odbiorca odpadów, czyli Eko Dolina. W 2019 roku wynosi ona 170 zł za tonę, za rok wzrośnie o 100 zł. Rosną też koszty przetwarzania odpadów przeznaczonych do recyklingu. Opłacalność przetwarzania surowców spadła także dlatego, że Chińczycy przestali sprowadzać papier i plastik, ale tam popyt na surowce skończył się już ok. 2012 roku.

Zaczniemy zbierać bioodpadyOd 1 stycznia 2020 roku gdynianie będą też posiadali kolejny pojemnik na odpady. Po śmieciach zmieszanych, plastiku, szkle i papierze będzie trzeba także osobno segregować bioodpady, czyli po prostu odpady kuchenne (z wyłączeniem mięsa i kości).

Segregowanie śmieci będzie też obowiązkiem, a nie wyborem, i zniknie stawka za odpady niesegregowane. Za lekceważenie tego przepisu będą groziły sankcje finansowe. Jakie? To też ustali Rada Miasta. Maksymalna opłata może wynosić nawet cztery razy więcej niż podstawowa opłata za odbiór śmieci.

Sopot: podwyżka w przyszłym rokuW Sopocie w marcu tego roku sopoccy radni zdecydowali już o jednej podwyżce opłat za odbiór śmieci. Zryczałtowaną opłatę podniesiono z 14 na 18 złotych. Była to pierwsza tego typu podwyżka od 2013 roku. Urzędnicy tłumaczyli konieczność jej wprowadzenia wzrostem kosztów transportu i utylizacji odpadów.

Okazuje się jednak, że to mieszkańcy Sopotu szykować muszą się na kolejną podwyżkę.

- Eko Dolina podnosi ceny za odbiór odpadów, w związku z czym prawdopodobnie stawki za śmieci w przyszłym roku w Sopocie również wzrosną - zapowiada Marek Niziołek z sopockiego magistratu.
Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie kolejna podwyżka zostanie wprowadzona oraz jak duża będzie. Samo podniesienie cen wydaje się jednak nieuniknione. I chodzi nie tylko o wzrost cen za transport i odbiór odpadów. Dodatkowym powodem jest też wprowadzenie kolejnej frakcji odpadów do odbioru (tzw. bioodpadów).

Dodatkowo w ostatnim czasie spadły ceny za surowce odzyskiwane dzięki segregacji śmieci. Przykładowo w 2016 roku Zakład Oczyszczania Miasta za tonę papieru otrzymywał 210,68 zł, a w ubiegłym roku jedynie 102 zł. Spadły też ceny za szkło (z 59,40 zł do 55 zł) czy tworzywa sztuczne (z 75,50 zł do 68 zł).

Opinie (745) ponad 20 zablokowanych

 • jak można podawać stawki od metrażu mieszkania? Babcia mieszkając na 60 metrach zapłaci więcej niż 5 osobawa rodzina mieszkająca na 43? ahahaha

  • 659 23

 • Cudownie.

  Pora podziękować już włodarzom Gdyni i Sopotu.

  Naliczanie oplat od metrażu jest niekonstytucyjne. Wyznacznikiem powinna być ilość osób zamieszkujących mieszkanie. W innym wypadku jest to dyskryminacja.

  • 441 31

 • oj trojmiasto trójmiasto...

  • 84 6

 • Kolejny ordynarny podatek.

  PS
  Tu chodzi o to, aby kolesie z Eko Doliny zarobili jeszcze wiecej. Po porstu, to co odbiorca smieci robil do tej pory sam (i placil za to pracownikom), teraz ma byc przerzucone na mieszkancow. W ten sposob obniza sie koszty segregacji smieci i dodatkowo zarabia na samych smieciach. Takie ekonomiczne perpetuum mobile. O ekologii nikt z tej bandy kolesiow nawet mysli - szmal, ukochany szmal. Cos takiego slownikowo nazywane jest mafia: powiazania beznesowo-polityczne.

  • 295 13

 • skok na kasę,

  ludzie oni nas wykończą !!!

  • 279 5

 • Budżet się nie spina

  Znowu będą śmieci po lasach się walac

  • 188 6

 • Czas się wymeldować...

  • 106 11

 • Droższe śmieci?Podziękowanie dla suwerena od rządzących!

  Ale suweren podziękuje w kwietniu/maju przy następnych wyborach! Mili i kochani zapamiętajmy to rozporządzenie ministra i będziemy gremialnie dziękować!

  • 137 68

 • Lepiej powiązać to ze zużyciem wody

  Babcia myje się raz w tygodniu

  • 127 17

 • Ha Ha ha , miasto nic na tym nie zarabia

  Panie Guć ale armię urzędniczych stołków trzeba utrzymać!!
  Ile osób przy tym w UM pracuje ???
  Ile ?

  • 277 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.