- 1 Jacht zatonął na Zatoce Gdańskiej (40 opinii)
- 2 Przyleciał do mamy, trafił do aresztu (53 opinie)
- 3 Tak powstaje nowa obwodnica (186 opinii)
- 4 Z problemów Mevo wytłumaczą się na sesji (122 opinie)
- 5 Napaść na kobietę prowadzącą autobus (264 opinie)
- 6 Bali się go sąsiedzi, będzie z 'bestiami' (224 opinie)
Druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk upamiętnia prezydenta
13 stycznia mijają dwa lata od tragicznego w skutkach ataku na Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zmarł następnego dnia w szpitalu. "Gdańsk pamięta o prezydencie Adamowiczu" - pod takim hasłem odbywają się dziś i jutro obchody rocznicy w mieście. Oficjalna część uroczystości zakończyła się po godz. 20.
Aktualizacja, godz. 20:07
Przed godz. 20 na placu obok Katowni
- Gdańsk dwa lata temu stracił prezydenta. Wielu z was straciło przyjaciela, sąsiada, szefa. Nasze córki straciły najwspanialszego ojca. Dwa lata temu słowo zabiło w Gdańsku mojego męża, dobrego człowieka. Nienawiść nie może być orężem walki politycznej i stąd, z Gdańska, musi pójść w tej sprawie wyraźny sygnał - powiedziała do zebranych Magdalena Adamowicz.
- Minęły dwa lata, a mnie ta śmierć wciąż wydaje się nierealna, wciąż chce mi się płakać. Smutek, żal, złość, wdzięczność - dobrze, że takie emocje ma każdy z nas. Moja pierwsza myśl na wieść o zamachu: jest duży, silny, był ciepło ubrany. A potem te dłużące się godziny w szpitalu - nadzieja, złość, modlitwa, aż przyszła ta najgorsza wiadomość. Magdo, dziewczynki, Piotrze, drodzy rodzice - nie ma słów, które otarłyby wasze łzy, ale jesteśmy i będziemy z wami - zwracała się do rodziny Pawła Adamowicza prezydent Aleksandra Dulkiewicz - Paweł Adamowicz marzył o Gdańsku, który jest otwarty i szczodry, w którym jest miejsce dla każdego. Niech nasza gdańska wspólnota świadomie dzieli się dobrem. Czekamy na fakty, na proces, na ukaranie winnych. To jest interes państwa polskiego - podkreśliła.
Po przemówieniach złożono znicze i białe róże na kamiennej płycie upamiętniającej Pawła Adamowicza. Następnie zebrani przeszli ul. Długą do Bazyliki Mariackiej, a z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewał utwór "The Sound of Silence", który stał się symbolem tragicznych wydarzeń stycznia 2019 r.
Aktualizacja, godz. 19:20
Po godz. 19 na pl. Solidarności rozpoczęło się układanie wielkiego serca, które w czwartek ma się zapełnić tysiącami zniczy. Ogłoszono też uruchomienie specjalnego funduszu - na inicjatywy dobroczynne - pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem".
- Paweł był człowiekiem czynu. Wiem, że nigdy nie zabiegałby o pomniki, upamiętnianie w materialny sposób. Ważne dla niego było działanie w imieniu wartości. Zapalmy te symboliczne znicze po to, żebyśmy mogli dzielić się dobrem, żeby to dobro promieniowało na cały kraj - powiedziała na pl. Solidarności Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie.
Zapowiedziano, że w czwartek w 12 miastach Polski zostaną zapalone podobne serca ze zniczy.
Aktualizacja, godz. 17
Na budynku Europejskiego Centrum Solidarności wyświetlane są już archiwalne zdjęcia w formie iluminacji, upamiętniające zamordowanego prezydenta.
- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! - powiedział Paweł Adamowicz, a chwilę później został kilkukrotnie ugodzony nożem przez napastnika.
Atak nożownika na prezydenta Gdańska
Walka o życie prezydenta w szpitalu zakończyła się przegraną. Paweł Adamowicz zmarł w UCK na skutek obrażeń, jakie odniósł po ataku nożownika.
Proces sprawcy morderstwa, który przyznał się do winy, do dziś się nie rozpoczął. W grudniu 2020 r. śledczy uznali, że konieczna jest kolejna - już trzecia - opinia biegłych dotyczącą poczytalności Stefana W. Śledztwo zostało przedłużone do 13 kwietnia 2021 r.
Czytaj też: Apel o zakończenie śledztwa ws. morderstwa Pawła Adamowicza
Druga rocznica śmierci prezydenta. Jakie uroczystości?
Gdańsk uczci 13 i 14 stycznia pamięć zamordowanego prezydenta. Z powodu pandemii uroczystości będą miały bardziej kameralny charakter niż przed rokiem.
- Dorobek życia i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza to ważne karty współczesnej historii Gdańska, godne pamięci. Teraz, z racji pandemii, ta pamięć będzie mogła przybrać jedynie indywidualny wymiar. I do tego zachęcam, zarówno tych, którzy przeżyli tę śmierć, cenili tę prezydenturę, jak i tych, którzy myślą krytycznie o czasach rządów Pawła Adamowicza - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Biała iluminacja Drogi Królewskiej i spotkanie przy grobie
13 stycznia (środa) obok Katowni
Ul. Długa
Tego dnia będzie też można w ciszy odwiedzać grób prezydenta. Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie gdansk.pl. Można w nim uczestniczyć osobiście, ale z zachowaniem wymogów sanitarnych wynikających z pandemii.
Zdjęcia pamięci, modlitwa i serce ze zniczy
13-14 stycznia (środa-czwartek) - fasady ECS i Urzędu Miejskiego. Po zmroku na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta. Na budynku Urzędu Miejskiego (od strony ul. 3 Maja
13 stycznia, o godz. 18, wolontariusze KOD rozpoczną budowanie wielkiego serca na placu Solidarności, upamiętniającego prezydenta Pawła Adamowicza. W środę powstanie obrys, w czwartek będzie on wypełniany. Układane będzie symboliczne serce z 33 tys. zniczy.
14 stycznia (czwartek) w bazylice Mariackiej o godz. 18 odbędzie się msza święta. Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie www.gdansk.pl.
O godz. 17:45 z Ratusza Głównomiejskiego rozbrzmi "Epitafium" w wykonaniu carillionistki Moniki Kaźmierczak. Utwór ten powstał 14 stycznia 2019 r. pod wpływem tragicznych wiadomości o śmierci prezydenta. Do północy ulica Długa będzie iluminowana światłem.
Flagi na znak solidarności
Rok i dwa lata temu setki flag gdańskich i polskich powiewało na ulicach Gdańska. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, miasto zachęca do wywieszenia flag. Pojawią się one również w przestrzeni miejskiej.
Obchody pierwszej rocznicy śmierci prezydenta. Film z 13 stycznia 2020 r.
Wydarzenia
Opinie wybrane
-
2021-01-13 18:02
Halo, po co te halogeny?
Myślałem ze mi gały wypali; lampa prosto w oczy, jak na przesłuchaniu. Długa to nie plan filmowy, ale rozumiem, że musi być propagandowy zapis wideo - szkoda, że jak zwykle kosztem (tym razem wzroku) lokalesów.
- 37 3
-
2021-01-13 11:03
Prawda jest taka
Że nawet on był lepszy od tej teraz
- 59 7
-
2021-01-13 09:15
(4)
prosze ciszej nad ta trumna.obecne wladze miasta uwielbiaja takie tzw. wydarzenia flagi protesty festyny itp.a to jest przeciez sprawa rodziny uczcic pamiec zmarlego krewnego.dlaczego to ma byc zawsze sprawa calego miasta i na koszt mieszkancow.
- 140 25
-
2021-01-13 09:25
To może tak skończyć z miesiączkami smoleńskimi...
- 7 5
-
2021-01-13 10:25
Drogi trollu - może nauczyć się pisać po polsku?
- 4 1
-
2021-01-13 13:55
Ola Festyniara
musi coś zorganizować, no jak tak bez żadnej imprezki?
- 1 0
-
2021-01-13 14:33
Druga rocznica tragicznej śmierci Prezydenta Adamowicza Tobie przeszkadza ?
Sto kilkadziesiąt miesięcznic tzw smoleńskich za pieniądze podatników na pewno nie przeszkadza. Rozumiem że to jest OK.
- 3 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.