Fakty i opinie

Na Hucisku stanęły donice, ale będą posadzone drzewa

W ramach przebudowy chodników w rejonie Huciska, we wtorek na skrzyżowaniu pojawiło się pięć donic z drzewkami. Dwie przy budynku Rady MiastaMapka i trzy od strony wyjazdu z Targu DrzewnegoMapka. Dzień po naszej publikacji prezydent Gdańska nakazała je usunąć i w ich miejsce posadzić drzewa.AKTUALIZACJA 7.07.2021
- Na Hucisku zostaną posadzone drzewa, które będą trwale związane z gruntem. Donice z drzewami zostaną usunięte. Poleciłam moim współpracownikom niezwłoczne zajęcie się tą sprawą - napisała na facebooku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Drzewa w doniczkach w centurm miasta to dobry pomysł?

tak, lepsze takie, niż żadne 27%
tylko częściowo, bo dają mało cienia 6%
nie, powinny być sadzone większe drzewa 63%
nie, w centrum drzewa nie są potrzebne 4%
zakończona Łącznie głosów: 2670
W zeszłym roku pojawił się pomysł zasadzenia nowych drzew wzdłuż Wałów JagiellońskichMapkaPodwala Grodzkiego.Mapka

Władze Gdańska uznały, że jest to niewykonalne, więc radni Koalicji Obywatelskiej wystosowali w tej sprawie rezolucję do prezydent miasta, która była głosowana na czerwcowej sesji Rady Miasta. Zdecydowana większość radnych była za przyjęciem tego projektu.

To oznacza, że prezydent będzie musiała podjąć konkretne działania w tej sprawie.

Jednak pierwsze nowe drzewa na wspomnianym odcinku już się pojawiły. Pięć donic z drzewkami stanęło na Hucisku - dwie przy budynku Rady Miasta i trzy od strony wyjazdu z Targu Drzewnego.

Czytaj też: Świadkowie historii sprzed wieków. Aleje drzew w Trójmieście

Postawili je tam wykonawcy firmy Eurovia, która za niespełna 1,5 mln zł prowadzi w tym rejonie prace związane z przebudową chodników na ciągi pieszo-rowerowe wzdłuż Huciska i Wałów Jagiellońskich. Donice z drzewami były bowiem uwzględnione w projekcie tej inwestycji.

- Prace są już na ukończeniu, wkrótce rozpoczną się odbiory. Drzewa w donicach pozostaną w tych miejscach na stałe - informuje Aneta Niezgoda z DRMG.
Warto jednak przypomnieć, że pod koniec stycznie 2019 roku wycięte zostały dwa drzewa, które znajdowały się przy przejściu dla pieszych na Hucisku, od strony Targu Drzewnego. Informowała nas o tym czytelniczka w Raporcie z Trójmiasta.

Jaki był powód wycięcia drzew?

- Drzewa zostały poważnie uszkodzone w wyniku zdarzenia drogowego. Usunęła je Państwowa Straż Pożarna ze względów bezpieczeństwa - wyjaśnia Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Drzewa przy przejściu dla pieszych na Hucisku.
Drzewa przy przejściu dla pieszych na Hucisku. zrzut ekranu z google maps

Opinie wybrane


wszystkie opinie (345)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »