• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Drzewa w donicach ozdobą ulic Głównego Miasta? Zmiany w projektach remontów

Krzysztof Koprowski
30 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 09:01 (30 sierpnia 2021)
 • Dzisiaj obie ulice Pańska i Węglarska pozbawione są zieleni poza donicami. W ramach przebudowy nie planuje się tego zmieniać, choć to najlepsza okazja na takie zmiany.
 • Dzisiaj obie ulice Pańska i Węglarska pozbawione są zieleni poza donicami. W ramach przebudowy nie planuje się tego zmieniać, choć to najlepsza okazja na takie zmiany.
 • Dzisiaj obie ulice Pańska i Węglarska pozbawione są zieleni poza donicami. W ramach przebudowy nie planuje się tego zmieniać, choć to najlepsza okazja na takie zmiany.
 • Dzisiaj obie ulice Pańska i Węglarska pozbawione są zieleni poza donicami. W ramach przebudowy nie planuje się tego zmieniać, choć to najlepsza okazja na takie zmiany.

24 donice z drzewkami miały pojawić się na ulicach centrum Gdańska. W ramach remontu ulic PańskiejMapkaWęglarskiejMapka postanowiono zrezygnować z naturalnej zieleni w gruncie. Urzędnicy zapowiedzieli, że jeszcze raz spróbują przeanalizować rozwiązania zawarte w dokumentacji projektowej.Aktualizacja godz. 9:01: zakres przetargu nie obejmuje donic. Pozostały zakres przebudowy oraz terminy realizacji opisane w artykule pozostają bez zmian.

Czy drzewa w donicach to dobry pomysł?

Włodarze Gdańska od pewnego czasu przyjęli taktykę zapowiedzi nowych inwestycji jeszcze przed ogłaszaniem postępowań przetargowych. To sprytny zabieg PR-owy, który ma celu zapobiec publikacji szczegółów z dokumentacji budowlanych i wykonawczych, którymi na ogół nie można się już pochwalić.

Tak było np. z parkingiem rowerowym we Wrzeszczu, gdzie dopiero po ogłoszeniu przetargu okazało się, że będzie trzeba wprowadzać jednoślady po schodach i mocować je w piętrowych stojakach lub drogami rowerowymi, które okazywały się później zwykłymi chodnikami z dopuszczeniem ruchu jednośladów.

Ulice Pańska i Węglarskie na mapie Gdańska. Ulice Pańska i Węglarskie na mapie Gdańska.

Ulice wybetonowane bez skrawka zieleni poza donicamiW przypadku ulic Węglarskiej i Pańskiej na Głównym Mieście przemilczano brak nasadzeń zieleni bezpośrednio w gruncie. Na całej szerokości obu ulic nie przewidziano bowiem nawet skrawka przestrzeni zieleni, wolnej od płyt betonowych lub kostki brukowej.

Jedyną zieleń zaprojektowano wyłącznie w formie:
 • 14 donic dużych na ul. Pańskiej o wymiarach 1,5 x 1,5 i wysokości 1 m,
 • 4 donic dużych na ul. Węglarskiej o wymiarach jw.
 • 6 donic małych na ul. Węglarskiej o wymiarach 1 x 1 x 1 m.

We wszystkich donicach umieszczone będą niewielkie drzewka głogu mordeńskiego "Toba", uzupełnione o krzewinki i byliny jako "wypełniacze" przestrzeni skrzyń.

Czytaj też:

30 drzew w donicach na głównej ulicy Stogów


Na Hucisku stanęły donice, ale będą posadzone drzewaProjekt przewiduje ustawienie donic identycznych, jak te które pojawiły się na krótko na Hucisku (miasto zapowiedziało zastąpienie ich drzewami w gruncie). Projekt przewiduje ustawienie donic identycznych, jak te które pojawiły się na krótko na Hucisku (miasto zapowiedziało zastąpienie ich drzewami w gruncie).

Uzbrojenie terenu oraz gestorzy sieci nie dopuszczają zieleniCzy w ten sposób Gdańsk zamierza realizować szumnie zapowiadaną nową, zieloną politykę? Urzędnicy tłumaczą, że wszystkiemu winne jest uzbrojenie terenu, które jednak nie wypełnia szczelnie całego pasa drogowego. Ponadto zakres robót przewiduje częściową modernizację i przełożenie instalacji podziemnych.

- Projekty przebudowy ulic Pańskiej i Węglarskiej ze względu na istniejące w gruncie pełne uzbrojenie w postaci infrastruktury wodnej, kanalizacyjnej, teletechnicznej, gazowej i innych nie zawierały nasadzeń bezpośrednich do gruntu ze względu na obawy zniszczenia nowej infrastruktury przez system korzeniowy roślin posadzonych - przekonuje Agnieszka Zakrzacka, kierownik Biura Komunikacji Społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Stanowisko powyższe potwierdzają uzgodnienia gestorów sieci, którzy na etapie tworzenia projektu budowlanego wyrazili postulat, aby nasadzenia nie były trwale związane z gruntem.

Projekty zostaną przeanalizowane pod kątem zieleniJednocześnie urzędnicy przyznają, że projekt był nie do końca przemyślany, bowiem nawet najgęstsza sieć uzbrojenia podziemnego nie wyklucza sadzenia krzewów czy kwiatów w gruncie.

- Projekty zostaną ponownie poddane ocenie przez projektantów zieleni, którzy do istniejącego projektu zagospodarowania terenu wprowadzą erratę zawierającą elementy zieleni ukorzenionej. Projekty będą przedmiotem uzgodnienia wszystkich gestorów sieci oraz Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - zapowiada Zakrzacka.
Czytaj też:

Nowe drzewa nie tylko w centrum Gdańska


Mniej wycinek i więcej nasadzeń. Zielona polityka uchwalona na sesjiFragment dokumentacji dla przebudowy ulic z proponowanym wyglądem donic. Fragment dokumentacji dla przebudowy ulic z proponowanym wyglądem donic.

Konserwator zabytków nie dopuszcza zmian w układzie ulicWarto nadmienić, że przywołany Wojewódzki Konserwator Zabytków, jak wynika z dokumentacji przetargowej, w żaden sposób nie odniósł się do zieleni wysokiej, bowiem już na tym etapie prac projektowych ulice te zostały całkowicie "wybetonowane".

Nakazał natomiast podtrzymanie istniejącego podziału przestrzeni na jezdnię wykonaną z kostki brukowej (z maksymalnym odzyskiem istniejącego budulca) oraz chodniki z płytek betonowych. Wskazał też jako pożądane stylizowane latarnie i małą architekturę.

Siedem miesięcy na realizacje wszystkich pracZgodnie z pierwotnym założeniem, przebudowa obu ulic powinna potrwać maksymalnie ok. siedmiu miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Otwarcie ofert zaplanowano 8 i 9 września.

Czytaj też:

Proste sposoby na miejską "betonozę"

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (148)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane