• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Duże i nielegalne wysypisko. Grożą milionowe kary, ale sprawców brak

Ewelina Oleksy
29 czerwca 2022, godz. 13:00 
Opinie (110)
Nielegalne wysypisko odpadów przy węźle Ku Ujściu. Trwa kontrola służb. Nielegalne wysypisko odpadów przy węźle Ku Ujściu. Trwa kontrola służb.

Duże i nielegalne składowisko odpadów poremontowych wykryto przy węźle Ku UjściuMapka w dzielnicy Przeróbka. Trwa kontrola służb, a sprawcom bałaganu grożą wielomilionowe kary. O ile uda się ich w ogóle namierzyć.Pozbyłe(a)ś się kiedyś nietypowych lub niebezpiecznych odpadów w nielegalny sposób?

O tym, że na terenie przy węźle Ku Ujściu gromadzone są nielegalnie odpady, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku powiadomiła straż miejska.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące składowiska odpadów przy węźle Ku Ujściu. Tego samego dnia na miejsce pojechał patrol dzielnicowy i potwierdził zgłoszenie. Sprawa została przekazana do referatu ekologicznego. Strażnicy przeprowadzili wspólną kontrolę z inspektorami WIOŚ, który następnie przejął prowadzenie sprawy - mówi Marta Drzewiecka, rzeczniczka SM w Gdańsku.
Śmieci - głównie odpady budowlane, a więc takie, których nie można sobie ot tak wyrzucić na ulicę czy do kontenera w wiacie - zalegają na wynajmowanej działce.

WIOŚ prowadzi kontrolę w spółce zajmującej się gospodarką odpadami.

  • Nielegalne wysypisko odpadów przy węźle Ku Ujściu. Trwa kontrola służb.

Utrudnianie kontroli- Na terenie prowadzenia działalności stwierdzono głównie zmieszane odpady poremontowe, odpady z tworzyw sztucznych, drewna oraz odpady wielkogabarytowe. Kontrola trwa, a w związku z jej utrudnianiem zostało wszczęte postępowanie celem nałożenia kary. Sprawcy grozi za to kara do 100 tys. zł - informuje nas Radosław Rzepecki, zastępca pomorskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Fiolka z promieniotwórczym radem znaleziona na wysypiskuUtrudnianie kontroli to jedno, ale znacznie wyższe kary grożą za sam proceder nielegalnego gromadzenia odpadów na taką skalę.

Mogą nałożyć nawet 4 mln zł kary, ale odpowiedzialni za bałagan zniknęliNa ten moment inspektorzy mówią o co najmniej czterech naruszeniach przepisów.

- Inspektorzy wstępnie ustalili, że na terenie tej działki prowadzone jest zbieranie odpadów bez stosownego zezwolenia, za co grozi kara do 1 mln zł. Spółka prowadzi ewidencję niezgodnie ze stanem rzeczywistym, za co grozi kara do 1 mln zł. Ponadto podmiot nie prowadzi monitoringu wizyjnego miejsca magazynowania odpadów palnych, za co też może być nałożona kara do 1 mln zł - wymienia Rzepecki. - Wstępnie ustalono także, że kontrolowana spółka ma brak prawa własności do terenu - umowa najmu została rozwiązana zgodnie z informacją przekazaną przez właściciela terenu. Prowadzenie takiej działalności bez prawa własności do terenu jest sankcjonowane również administracyjną karą pieniężną do 1 mln zł.
Sprawa trafiła już też do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który może wydać nakaz usunięcia odpadów.

Dwa lata temu, także na Przeróbce, odkryto nielegalne składowisko chemikaliów. Miasto musiało je usunąć i zutylizować na własny koszt. Dwa lata temu, także na Przeróbce, odkryto nielegalne składowisko chemikaliów. Miasto musiało je usunąć i zutylizować na własny koszt.

Sprawka mafii śmieciowej? Bardzo możliweFinał sprawy może być jednak taki, że to miasto - na własny koszt - będzie musiało uprzątnąć teren nielegalnego wysypiska.

Podobna sytuacja była dwa lata temu, także na Przeróbce. Wtedy Gdańsk z własnego budżetu wydał 1 mln zł na usunięcie nielegalnie składowanych chemikaliów.

Jak legalnie pozbyć się nietypowych odpadów?Wtedy w sprawę zamieszana była tzw. mafia śmieciowa. I tym razem wszystko wskazuje na to, że scenariusz się powtarza, bo schemat działania jest taki sam.

Nielegalne gospodarowanie odpadami, ich podrzucanie i próba załatwienia sprawy przed organami na tzw. "słupa" staje się w Polsce coraz częstszą praktyką.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (110)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.