W ramach inwestycji przed głównym wejściem do budynku powstanie odkryty, podziemny pasaż handlowy z punktami gastronomicznymi.
materiały prasowe
W przyszłym roku rozpocznie się zapowiadany od dawna remont budynku dworca Gdańsk Główny wraz z adaptacją terenu wokół. W drugiej połowie 2017 roku ruszy też przebudowa peronów dalekobieżnych. Nie próżnują też prywatni inwestorzy, którzy w budynkach kupionych od PKP otwierać będą hotele i restauracje.
Kompleksowy remont zabytkowego budynku dworca zapowiadany jest od lat. Do tej pory kolejarzom udało się usunąć jedynie architektonicznego dziwoląga lat 90., czyli antresolę szpecącą hol główny dworca. Obiekt wymaga jednak znacznie większych nakładów, by w pełni odzyskać dawny wygląd.
W styczniu 2015 informowaliśmy, że szacowana między 50 a 58 mln zł inwestycja może ruszyć w kolejnym roku. Dziś już wiadomo, że trzeba ją będzie odłożyć w czasie, ale na szczęście chyba tylko do przyszłego roku.
- Projekt jest skomplikowany ze względu na zabytkowy charakter budynku i miejsce, w którym stoi, dlatego przygotowanie wszystkich niezbędnych projektów zajmuje nam tyle czasu - tłumaczy Krzysztof Piekarski, dyrektor oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP w Gdańsku. - Zamierzamy ogłosić przetarg jeszcze w tym roku, by w kolejnym ruszyć z realizacją - zapowiada.
Dotychczas z wnętrza budynku dworca usunięta została jedynie antresola. Zakres prac, które zaczną się w kolejnym etapie, jest już znacznie szerszy.
fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
A to nie wszystko. Plac

O ile z przywróceniem dawnego blasku budynkowi dworca nikt nie polemizuje, o tyle sprowadzenie podróżnych do podziemi budzi spore kontrowersje. Jako przeciwwaga pojawił się pomysł zakładający powstanie naziemnego przejścia na wysokości dworca. Zgłoszony do budżetu obywatelskiego projekt, którego częścią było przejście, został jednak odrzucony.

Obecnie kończą się prace projektowe obejmujące przebudowę peronów dalekobieżnych (1 i 2

- Przetarg na realizację planujemy ogłosić jeszcze w tym roku. Natomiast prace powinny rozpocząć się na początku drugiego półrocza 2017 r. i będą trwać 29 miesięcy - informuje Ewa Symonowicz-Ginter z biura prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.
Tereny przydworcowe zmieniają się również za sprawą prywatnych inwestorów. W ostatnich kilku latach PKP znalazło nabywców na trzy zabytkowe obiekty.
Czytaj także: Przychodnia przy dworcu zmienia się w hotel


