Fakty i opinie

Duże zmiany w gdyńskiej sieci szkół

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: Remont szkoły nie pozwala na naukę

Swoją siedzibę zmieni m.in. IX LO, które zostanie przeniesione do Orłowa. IV LO zostanie z kolei zlikwidowane.
Swoją siedzibę zmieni m.in. IX LO, które zostanie przeniesione do Orłowa. IV LO zostanie z kolei zlikwidowane. fot. Joanna Kurkowska

Poprawa warunków nauki, organizacji szkolnictwa zawodowego oraz dostępności do szkół to główne cele zmian, jakie szykują się w gdyńskiej edukacji w najbliższych latach. Z mapy miasta zniknie w tym czasie kilka szkół, ale urzędnicy zapewniają, że liczba etatów nauczycielskich pozostanie niezmienna.Czy modernizacja sieci szkolnej będzie z korzyścią dla uczniów?

tak, każde zmiany na początku wywołują niepokój 21%
okaże się za jakiś czas, może być różnie 25%
nie, zbyt duże majstrowanie przy edukacji nigdy nie przynosi korzyści 54%
zakończona Łącznie głosów: 844
Zmiany, jakie planują gdyńscy urzędnicy, dotyczą 18 szkół, w głównej mierze szkolących w zawodach, już zdążyły wzbudzić spore kontrowersje wśród nauczycieli i samych uczniów. Pisaliśmy o tym w czwartek, w artykule Gdynia chce zmodernizować 18 szkół.

Teraz urzędnicy podali więcej szczegółów zmian. Z ważniejszych warto wymienić utworzenie dwóch nowych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Pierwsze znajdzie się w siedzibie dzisiejszego Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Morskiej. Będą się tam uczyli uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Technicznych.

W drugim CKZiU znajdą się uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu oraz Zespołu Szkół Budowlanych.

Połączenia i przeniesienia

Połączone zostaną też Technikum Transportowe mieszczące się w Orłowie oraz Zespół Szkół Ekologicznych z Cisowej. W przyszłym roku szkolnym uczniowie zaczną naukę w ramach Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w obecnej siedzibie IV LO w Gdyni, które zostanie zlikwidowane. Uczniowie z liceum zostaną przeniesieni w ramach swoich klas do IX LO.

Zespół Szkół Usługowych na Grabówku zostanie zdecentralizowany, a jego budynek będzie służył Zespołowi Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych. Poszczególne klasy mają być przeniesione, począwszy od rocznika, który rozpocznie naukę 1 września.

Na ul. Orłowską, w miejsce Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przeniesionego na al. Zwycięstwa, zostanie przeniesione IX Liceum Ogólnokształcące, które obecnie ma swoją siedzibę w centrum miasta. Powód? Budynek nie należy w całości do miasta, nie ma sali gimnastycznej, a nowa lokalizacja ma spełnić zapotrzebowanie na szkołę ogólnokształcącą dla Wielkiego Kacka, Dąbrowy i Karwin.

Na Obłużu Zespół Szkół nr 12 stanie się gimnazjum rejonowym. Wchodząca w jego skład Szkoła Podstawowa nr 44 przestanie istnieć. Uczniowie dokończą w niej naukę, a nowi będą kierowani do pobliskich podstawówek. Wygaszane będą Gimnazjum nr 14 oraz XIII LO wchodzące w skład ZSO nr 4.

V LO na Oksywiu zostanie poszerzone o gimnazjum, by dać lepszy dostęp do placówek mieszkańcom dzielnicy.

Kontrowersji nie brakuje

Propozycje zdążyły już wzbudzić spore kontrowersje wśród uczniów, ich rodziców i oczywiście nauczycieli.

- Zamiast szkół technicznych i zawodowych ma być utworzone Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. W Gdyni jest już przykład takiej szkoły: to Kolegium Gdyńskie, które nie cieszy się dużą popularnością. Tegoroczni maturzyści i trzecie klasy zawodowe będą ostatnimi, które skończą edukację na poziomie średnim w szkole, a nie w CKUiZ. Miasto chce zniszczyć szkoły, które mają największe budynki, są najstarszymi szkołami w Gdyni, cieszą się dużą popularnością. Pytanie, gdzie tu jest miejsce na dobro uczniów, których nie zapytano o zdanie - denerwuje się rodzic jednego z uczniów.
Władze miasta tłumaczą, że propozycje zmian były konsultowane z całym środowiskiem. Przedstawione założenia to wersja ostateczna, przygotowana po konsultacjach.

- Chcemy, by uczniowie, którzy już są w szkołach, ukończyli je ze swoimi kolegami. Nie będziemy rozbijali klas. Możliwe są sytuację, że całe klasy będą przeniesione z nauczycielami - zapewniał Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, odpowiedzialny za edukację w mieście. - Powody zmian to demografia, czyli mniejsza liczba uczniów i chęć lepszej organizacja pracy nauczycieli - dodaje.
W czasie piątkowej konferencji prasowej przy każdej okazji podkreślał, że priorytetem jest dobro uczniów i nauczycieli. Nie ukrywał też, że miasto chce położyć nacisk na kształcenie zawodowe, które w polskim systemie edukacyjnym staje się coraz ważniejsze.

- Każda ze szkół zyska możliwość rozwoju i kształcenia w nowych zawodach. Braliśmy pod uwagę to, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat oraz to, jacy absolwenci znajdują zatrudnienie w przyszłości - dodawał Bartoszewicz.
Co z opuszczonymi budynkami?

Wciąż nie ma decyzji, co stanie się z budynkami, które zostaną opuszczone przez uczniów.

Reforma gdyńskiej sieci szkolnej zakończy się w ciągu siedmiu lat. Jej koszt mamy poznać za kilka tygodni, kiedy stosowana uchwała w tej sprawie będzie głosowana na sesji. Stanie się to prawdopodobnie w grudniu.

- Pytających o reformę gimnazjów, którą szykuje partia rządząca, pragnę uspokoić, że nasze zmiany dotyczą w większości szkół ponadgimnazjalnych. Jeśli zostaną wprowadzone zmiany na poziomie centralnym, będziemy się do nich dostosowywali - zapewniał Bartoszewicz.

Opinie (371) 8 zablokowanych

 • Chodziłem do szkoły najpierw sam, potem moje dzieci. (10)

  Obecnie wnuk. Cały czas słychać było że warunki nauczania poprawią się. Już, już za rok, dwa i będzie idealnie. I tak jest od 50 lat. Pozwólcie więc ze pozostanę sceptykiem.

  • 113 5

  • Ty już sukcesu w edukacji nie osiągniesz..

   • 6 15

  • Szczurek zaszczedzi na edukacji,

   będzie na utrzymanie niedziałającego lotniska. Trzeba mieć priorytety.

   • 10 14

  • Moja opinia (4)

   Na moje oko Gdynia dobrze kombinuje i szacunek za to, bo widać, że myślą o przyszłości. Chyba najbardziej opłacalne będzie dla obecnych nastolatków jak rozpoczną naukę w szkole, która daje zawód (i pracę) i pewnie dlatego chcą postawić na rozwój takiego szkolnictwa.

   Ostatnie pokolenie tzw. wolnej Polski (dzisiejsi 30 latkowie) to w dużej mierze osoby, które skończyły LO, a później socjologię czy inne politologie, a nie potrafią gwoździa wbić. Wielu prawdziwych fachowców, czeladników już dawno zwerbowali Niemcy, ci którzy zostali odejdą lada chwila na emeryturę i nie będziemy mieli ludzi, którzy naprawdę potrafią coś zrobić (a takie osoby są bardzo cenne). Pozostanie nam zaufać amatorom albo naprutym samozwańczym elektrykom czy budowlańcom z Kaliningradu, którzy czy chcemy czy nie przyjadą tu szukać pracy i dostaną ją z pocałowaniem ręki.

   Nie jestem w stanie zrozumieć trolli, którzy się tak buntują, że połączą dwa czy trzy ogólniaki w jedno - i co się takiego strasznego stanie w związku z tym? lepiej postawić na rozwój techników czy zsz i szkolić odpowiedzialnych, zdolnych i chętnych do rozwoju zawodowego ludzi - tak jak jest w planach.

   Po co biadolicie, że podstawówka będzie 1 km dalej niż obecnie skoro sami nie chcecie się mnożyć jak wasi rodzice? a już najbardziej żenujące jest obwinianie za to władz miasta :) mam wrażenie, że tu się często wypowiadają ludzie niepełnosprawni intelektualnie - przepraszam, ale tak to często wygląda.

   Czasem warto się zastanowić pięć razy zanim zacznie się wypisywać głupoty po przeczytaniu trzech zdań artykułu - bez jednej minuty refleksji i trzeźwej oceny.

   W tym roku szkołę średnią rozpoczęły osoby, które się urodziły w 1999 roku jeśli się nie myślę, czyli w okresie niżu demograficznego w całym kraju (ich rodzice też są z niżu lat 60.) - także problem naboru do szkół będzie trwał dłuższy czas - a później z resztą nie będzie dużo lepiej. Dobrze, że ktoś pomyślał w przód i zaczął już teraz działać w Gdyni - chociażby po to, aby nauczyciele nie stracili pracy, a szkoły nie generowały strat finansowych.

   Ale niektórym trudno to pojąć. Z kolei ja kibicuję planom dotyczącym szkół zawodowych i popieram pomysł, a komentarze na poziomie gdyńskiego pisu omijam.

   Dobrego wieczoru.

   • 25 15

   • Do osy (2)

    Czyżby wypowiedział się ktoś z bardzo zaangażowanych we wprowadzenie zmian przez p. BB, KTOŚ, kto bardzo skorzysta z wprowadzanych zmian...

    • 5 14

    • (1)

     Nie. Nie musisz węszyć podstępu (to przecież takie typowe dla niektórych grup...). Wypowiedziała się osoba, która szkołę skończyła dawno temu (w Gdyni) i potrafi trzeźwo ocenić sytuację.

     • 13 4

     • Ciekawe czy też prezentował(a)by Pan/Pani taką trzeźwą ocenę sytuacji gdyby poprzez łączenie tych 2, 3 ogólniaków stracił(a) Pan/Pani pracę. Proszę się nie dziwić zdenerwowaniu komentatorów

      • 9 12

   • i do Norwegii

    wykształcimy technicznie i przygotujemy do zawodu, ale miejsca pracy nie damy, bo nie ma gdzie (Stocznie nie zatrudniają) czyli wykształcimy i damy bilet do Norwegii....

    • 1 1

  • Co ekipa to nowa koncepcja jak mają się uczyc ludzie i jak zyć! W tym kraju niczego nie da się zaplanować. Tu po prostu nie da się zyć! Nic dziwnego, że normalnie myslący ludzie wyjeżdzają z tego grajdoła!

   • 5 2

  • Trujmiejscy włodarze to by nawet Oksford zlikwidowali. (1)

   Cambridge również. Bo reorganizacja. Tradycja i marka się nie liczy....

   • 2 0

   • Tobie szkoła była ewidentnie niepotrzebna, albo pod górkę było :P

    • 1 0

 • Emigracja młodych, fatalna demografia (11)

  Nie ma się czemu dziwić oprócz tego, że ilość nauczycieli pozostanie bez zmian. Dlaczego?

  • 57 19

  • STOP oszczędzaniu na edukacji (5)

   Klasy w niektórych szkołach do g a oni sobie likwidują a atrakcyjne budynki i tereny w świetnych lokalizacjach przejmą pewnie "zaprzyjaźnieni deweloperzy"

   • 26 13

   • (1)

    ale kto tu oszczędza na edukacji? chyba tekst został niezrozumiały...

    • 13 14

    • właśnie widać, że niezrozumiały

     • 8 0

   • po co oddalasz się od tematu? (1)

    ten temat dotyczy EDUKACJI, nie deweloperów.
    Czym bardziej zbaczasz z drogi, tym gorsze rozwiązania przychodzą do głowy

    • 10 11

    • temat dotyczy deweloperów

     Tylko o tym ani mru mru. Ciiiii....

     • 7 4

   • jakiemu oszczędzaniu na edukacji ???!!!! ogarnijcie się zanim zaczniecie pisać bzdury!!!

    • 11 12

  • Ludzie !! przestańcie pisać bzdury (4)

   Problemy szkół nie biorą się tego, że TERAZ więcej osób osiedla się np. w Kosakowie, a nie w Gdyni (bo oni i tak dojeżdżają do gdyńskich szkół), ale z tego, że była zapaść w liczbie urodzeń 18-22 lata temu. Te osoby rozpoczęły już szkołę średnią i na pewno klasy są mało liczne lub w ogóle nie otwierane - zwłaszcza, że liczba szkół jest taka sama jak 15 lat temu, kiedy było na nie duże zapotrzebowanie (wyż demograficzny rozpoczynał szkołę ponadpodstawową).
   Naprawdę ciężko czasem czytać te głupoty, które wypisują tu pisowscy krzykacze, a nie mają podstawowej wiedzy czy nie pofatygowali się zapoznać się ze statystykami. Wygląda niestety na to, że posunięcie vice prezydenta jest rozsądne.

   • 14 8

   • Dokładnie tak jest (3)

    w latach 2005/6 było 12500 licealistów w wieku 16-19 a teraz jest o 4000 mniej

    • 12 2

    • (2)

     A szkół tyle samo.
     Dobrze Gdynia robi. Niech myślą jak wykształcić fachowców w konkretnych zawodach, abyśmy za 10 lat nie musieli ich masowo sprowadzać z Białorusi i Ukrainy. Chociaż przyjechać oczywiście mogą. W tym przypadku popieram Gdynię.

     • 12 5

     • do tego należałoby proporcjonalnie zlikwidować etety nauczycielskie, a nie zachowywać (1)

      mimo łączenia szkół

      • 0 10

      • raczej tego chcą uniknąć

       • 3 0

 • Precz z likwidacją szkół w Gdyni (5)

  • 84 43

  • Trzeba zrobić protest by raz na zawsze wybić Szczurkowi z głowy takie głupoty jak cięcie wydatków na edukację (3)

   • 24 25

   • Zobaczycie!!! (1)

    Oni to robią żeby zrobić miejsce dla roznobarwnych przybyszow. W całej Polsce urzędy wojewódzkie występują do lokalnych samorządow o wykaz pustych obiektów jak np jednostki wojskowe, internaty, ośrodki wczasowe itp żeby było gdzie umieszczać kolorowych.

    • 11 16

    • Zapomniałem

     Tak było przecież ostatnio w Nowym Porcie

     • 6 3

   • To protestuj :) tylko nie licz na to, że poprą cię zdrowo myślący nauczyciele :)

    • 15 6

  • Nie likwidują tylko przekształcają w szkoły średnie zawodowe

   i dobrze!

   • 18 13

 • Niewykształconym ludem łatwiej się kieruje. (4)

  • 100 17

  • dlatego lekcji religii jest wiecej niz chemii fizyki i biologii razem w liceum

   • 42 5

  • To racja, ale akurat w tym przypadku nie jest tak jak myślisz.
   Za to po cholerę są lekcje religii (jak ktoś wyżej zauważył) zamiast dodatkowej lekcji matematyki i języka polskiego?

   • 20 2

  • Pewnie dlatego PiS tak walczy o religię w szkołach. Ciemnym ludem łatwiej jest kierować.

   • 9 1

  • moze poczekajcie aż pis przywróci stary lepszy system

   tzn zlikwiduje gimnazja. Poprzedni system 8L podstawówki był znacznie lepszy.
   I potem róbcie roszady. Bo inaczej za rok czy dwa będzie powtórka z rozrywki.

   • 1 0

 • PoslkO bierzcie przykład z Niemieckich szkół praktyka zawodowki i konkretne umiejętności!!! (3)

  Nad czym tutaj tak myśleć!??wystarczy brac żywy przykład z Niemiec to jest wzór do naśladowania od lat!!!potrzeba współpracy szkół z zakładami pracy i zamiast czystej teorii w zbyt dużej ilości-& masę praktyki i mamy cud gospodarczy wow to takie proste tylko czemu tak skomplikowane są Pl szkoły. ..??potrzeba zasady nauczenia czegoś konkretnego na zasadzie pokaż co umiesz a nie co wiesz bo pamięć jest ulotka ulotna jak ulotka i później młodzież roznosi ulotki po skrzynkach pocztowych zamiast pracować w ciekawych zawodach haha tak prawda ;):)*)

  • 64 6

  • Właśnie dokładnie to chcą zrobić w Gdyni

   więc zamiast narzekać (co niektórzy) najpierw zapoznajcie się z tematem, a nie łykajcie co 10 słowo jakiegoś "Patsza", który nawet niewiadomo kim jest :D

   • 12 2

  • (1)

   Nawet nie trzeba brać przykładu z Niemiec wystarczy odbudować system szkolnictwa zawodowego który został zniszczony po przemianach ustrojowych.

   • 13 0

   • przecież to będą robić w Gdyni i kibicuję, aby się udało

    • 9 5

 • ul. Orłowska to Orłowo, a nie Redłowo (6)

  Poza tym gratuluję władzom pomysłu. Przeniesienie IV LO do którego blisko mieli mieszkańcy Leszczynek, Chylonii i okolicznych dzielnic, do oddalonego o ponad 9km Orłowa to absurd. Podobnie przeniesienie Zespołu Szkół Mechanicznych na Obłuże.

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Treść została poprawiona.

  • 77 12

  • dlaczego absurd?
   do szkoły średniej raczej nie trzeba chodzić pieszo. Ja dojeżdżałam kawał drogi i nie musiała podwozić mnie mama...

   • 14 7

  • wybór liceum ze względu na położenie, to najgorsze podejście

   przynajmniej tak było w latach 90-tych.

   • 11 1

  • narkomania (2)

   Dobrze ze nie bedzie LO IV bynajmniej bedzie spokoj i wiecej miejsc parkingowych bo uczniowie to nie widza ze parking dla mieszkancow jest

   • 6 6

   • to teraz uczniowie liceum przyjeżdżają samochodami na lekcje? :/

    • 10 0

   • Bynajmniej to nie to samo co przynajmniej, boniek.

    • 1 0

  • Na Obłuże, gdzie jest wspaniała komunikacja ulicą Kwiatkowskiego. Gratulacje

   • 4 2

 • (5)

  Szkoda tylko że nauczyciele w IV LO dopuścili sobie nauczanie a swoją drogą dobrze że tacy pedagodzy jak Pani Dyrektor wspomnianego LO opuszczą grono pedagogiczne czas ustąpić miejsca tym co chcą pracować z młodzieżą a nie tylko zajmować stanowisko

  • 43 12

  • (3)

   IV LO pod koniec lat 90-tych było dobrą szkołą - później podupadło. Zmiana kadry, którzy rozeszli się do innych gdyńskich szkół, i młodzież już nie ta...

   • 12 3

   • (1)

    IV LO było bardzo dobrą szkołą, zaraz po III i VI za czasów dyr Wiśniewskiego. Szkoda, że likwidują :(

    • 17 2

    • Po iii i vi była ii :)

     • 0 0

   • No tak jak zawsze tylko twoje pokolenie było takie ekstra!
    Odczep się człowieku od młodziezy, bo każdy stary zgred wygłasza teorie że "młodzież już nie ta" , a jest taka sama jak dekadę czy dekady temu tylko przystosowana do dzisiejszych czasów!

    • 5 4

  • Rozmowa z p. dyrektor

   Kiedyś rozmawiałem z p. Dyrektor ws. pracy. Nigdy nie spotkałem się z taką arogancją i bezczelnością ze strony ewentualnego pracodawcy. Tylko Przemka szkoda, zawsze go szanowałem.

   • 1 0

 • W Gdyni ubywa mieszkańców (19)

  Panie Prezydencie wie pan dlaczego? Bo nie ma nowych mieszkań poniżej 7 tysięcy za metr. Szklane domy i lotnisko.

  • 91 28

  • (13)

   a wiesz skąd biorą się ceny mieszkań?? chcesz tanie mieszkanie to jedź do bytomia radomia i innych dziur

   • 28 18

   • Gdyby miasto budowało niezbędną infrastrukturę w dzielnicach w tym w szczególności drogi dojazdowe (8)

    To mieszkania byłyby dużo tańsze bo nie każdy musiałby mieszkać w centrum aby nie stać codziennie w kilometrowych korkach. Ale zamiast tego mamy nieczynne lotnisko, muzeum emigracji, szkołę filmową, kolejkę na kamienny wierch czy kolejna niepotrzebną rozbudowę PPNT

    • 23 17

    • Niestety się mylisz w każdym calu

     I nawet nie potrafisz użyć argumentów żadnych

     • 13 10

    • Gdynia ma dobra infrastutkurę (6)

     oczywiście sporo jest do poprawy, ale nie opowiadaj że stoisz w kilometrowych korkach. W Gdyni w przeciwieństwie do Gdańska korków jest znacznie mniej, są krótsze i znacznie łatwiej je ominąć alternatywnymi drogami jeśli ktoś takowe zna.
     A i mieszkania w dzielnicach blisko centrum są znacznie tańsze niż 7 tys za metr. Otwórz gazetę i spokojnie znajdziesz takie od 3500 za metr ;)

     • 19 9

     • (3)

      pokaz takie chociaz jedno

      • 3 8

      • (2)

       z rynku wtórnego kupisz - jestem na bieżąco z ogłoszeniami :)

       • 11 3

       • (1)

        pokaż jedno w takiej cenie

        • 4 5

       • Linki nie wchodzą. Są na oto dom i trójmieście.

        • 8 2

     • Korki w Gdyni mniejsze niż w Gdańsku? Może 10 lat temu bo na pewno nie teraz (1)

      • 8 6

      • W Gdańsku dzięki budowie nowych dróg sytuacja jest dużo lepsza niż w Gdyni

       • 6 7

   • albo do Kosakowa, Rumii lub Redy

    • 11 1

   • drogi dojazdowe są, potwierdzone teorie, że szersze drogi to większe korki też są, więc zapraszam do książek albo do pracy aby bylo Pana stac na mieszkanie

    • 9 5

   • śmieszny jesteś. czy Gdynia to Berlin czy Paryż (1)

    Że mieszkania są w podobnej cenie? Porównaj zarobki Niemca Francuza do zarobków Polaka. Zarabiam jak na Polaka w miarę, 4400 zł. Mój odpowiednik 500 km na zachód 20000 zł. Jego stacyna mieszkanie bądź wynajem a ja będę spłacać kredyt w obcym banku do dechy.

    • 7 2

    • no ale ty jesteś Januszem.
     Inni mają inne problemy w podobnej sytuacji

     • 0 2

  • a właśnie że są jakieś 15 min od centrum, trzeba umieć szukać :P

   • 9 5

  • Zapoznaj się z tendencjami demograficznymi w całym kraju, a później biadol.
   Ale jak Kaczor da 500 zł na dziecko to od razu przybędzie dzieci - głównie w rodzinach patologicznych.

   • 22 3

  • Boże tak głupiego argumentu dawno nie słyszałem. (1)

   Wprowadzasz ludzi w błąd i potem ludzie to czytają i powtarzają.
   Proszę wejdź na strony deweloperów budujących w Gdyni i tam zobaczysz, że większość mieszkań jest poniżej 7 tys. zł. Nie mówimy o prestiżowych lokalizacjach w Redłowie, Orłowie itp.
   Osiedle Morskie i Nawigator - cena m2 pow. 4 tys. zł,
   Na Kacku czy Dąbrowie za ok. 5-6 tys. za m2.
   Na Witominie pow. 5 tys. zł za m2.

   Zero pojęcia o rynku nieruchomości.

   • 10 5

   • jaka jest średnia krajowa (płaca)?

    • 2 1

  • Nie ubywa tylko 18 lat temu kobiety przestały rodzić dzieci (w całej Polsce)

   więc zapotrzebowanie na liczę szkół jest mniejsze. Poza tym nie rozumiem czemu swego czasu tak popularne stały się ogólniaki skoro nikt po nich nie ma konkretnego zawodu.

   • 11 3

 • Odleglosc (7)

  Dojeżdżam z rewy do 9 i jak maja to przenieść do Orłowa to już wybieram szkole do której się przeniósł bo przecież nie bede jeździł do orlowa.

  • 45 17

  • dlaczego?
   a w Rewie nie ma szkoły?

   • 11 6

  • Możesz w ogóle nie chodzić do szkoły lub pobierać naukę w Rewie jak masz bliżej szkołę........... heh

   Poza tym jak już rozpocząłeś tam naukę to ją tam skończysz. Podejrzewam, że to plan wieloletni i po prostu nie będą robić naboru i stopniowo wygasać, lub będą robić nabór w innej placówce.

   • 8 6

  • Odezwało się pokolenie Brajanów, Dżesik i Denisów..... ech....

   • 14 3

  • (1)

   Też chodzę do IX i mieszkam w Mostach. Bd musiała wstawać jeszcze szybciej żeby przejechać jeszcze więcej. Super.

   A tak poza tym, to nie u nas w gminie nie ma liceum, więc Gdynia to najlepsza opcja w wyborze szkoły.

   • 12 9

   • czyli nie masz wyboru :]

    • 9 1

  • (1)

   a dlaczego nie uczęszczasz do liceum w Rewie?
   inna sprawa jest taka, że jeśli będzie nabór stopniowo wygaszany to raczej skończysz szkołę w obecnym miejscu - no chyba, że kilka lat z rzędu nie zdasz do następnej klasy.

   • 6 9

   • Kolega nie uczęszcza do "liceum w Rewie" bo takiego nie ma, najbliżej jest właśnie do Gdyni.
    Na przyszłość najpierw sprawdź o co pytasz.

    • 3 0

 • Dlaczego nie powiecie wprost, że chodzi o likwidację szkół? (12)

  "Modernizacja" to jedna wielka ściema

  • 96 16

  • (3)

   Raczej przekształcenie w szkolnictwo zawodowe. Jestem nauczycielką i mieliśmy już spotkanie z Panem Bartoszewiczem w tej sprawie. Wygląda to bardzo rozsądnie.

   • 13 15

   • za pochlebne wpisy w piątkowy wieczór też wam płacą? (2)

    • 13 13

    • a tobie za oczernianie płacą? (1)

     • 16 9

     • pisiory płaciły od zeszłego roku za hejty :]
      niestety bez faktury.

      • 13 3

  • Znasz szczegóły, czy tylko tak szczekasz? (2)

   • 10 6

   • (1)

    typowa szkolna "kultura" mam nadzieję że ktoś polikwiduje te całe karty nauczyciela i tym podobne wynalazki to od razu nauczycie się podstaw zachowania

    • 0 8

    • nie zapominaj kto nauczył Cię pisać i czytać

     • 2 0

  • Nie powiedzą, bo nie chodzi o likwidację. (1)

   A dlaczego autor tego artykuliku się nie podpisał ???

   • 9 5

   • pewnie z tego samego powodu co ty

    • 4 7

  • (1)

   No cóż popyt kształtuje podaż i na odwrót, ale wróćmy do komunizmu i utrzymujmy miejsca które realnie są zbędne. nawet jeśli jest to likwidacja to co w tym złego? Nie ma dzieci nie ma szkół.

   • 5 5

   • Szczególnie w górnictwie

    wg PIS

    • 0 0

  • Obłuda

   i zakłamanie władz Gdyni a te "konsultacje" z mieszkańcami to śmiechu warte spotkania i tak robią co chcą to ta gdyńska "samorządność" szczura !!!!

   • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.